So. 17. Zaterdag 2 Juni 1906. Jaar»'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Voorbereidend Militair Onderricht, Buitenland. FEUILLETON. WliLSCHI Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wegens het Pinkster feest zal a. s. Dinsdag geen nummer van de „Axelsche Courant" verschijnen. van MAANDAG 4 tot en met DONDERDAG 7 JUNI 1906. De Burgemeester van AXEL, brengt onder de aandacht van de jongelieden van 16 tot 24-jarIgen leeftijd in deze gemeente, die in den aanstaanden winter wenschen deel te nemen aan het dat zij zich daartoe vóór 16 Juni a. s. moeten aanmelden ter gemeente secretarie, alwaar nadere inlichtingen te bekomen zijn. Axel, 18 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, D. J. ÖGGEL. BELGIIE. De uitslag der verkiezingen van 27 Mei is de volgende De oppositie wint een liberalen zetel te Brussel, Antwerpen en Dinant, en een socialistischen te Namen en Kortrijk, dus 5 zetels. Doch daar priester Daens te Brussel niet herkozen werd en de clericalen er hier een zetel bij wonnen, is de winst voor de anti-clericalen slechts 4 zetels. De clericale meerder heid, zijnde 20 stemmen, vóór de ver kiezing, is thans gedaald tot 12. De nieuwe Kamer zal derhalve bestaan uit 89 clericalen, 46 liberalen, 30 socia listen en 1 christen-democraat. De rechterzijde bestaat dus voortaan uit 9, de linkerzijde uit 77 leden. SPANJE. Maandag is er een groote optocht van automobielen gehouden, 180 automo bielen. Eerst tufte de optocht naar het koninklijk paleis in Madrid. Koning Alfonsus sloot zich in zijn automobiel bij den stoet aan en toen ging het door naar het Pardo-paleis, een paar uren van Madrid, waar de aanstaande ko ningin haar bruidegom en zijn gevolg van moderne zegekarren opwachtte. Pierre Mille, de cbrrespoudent van de Temps, die aan dën autorribbieltocht heeft deelgenomen, vertelt, dat de tocht niet langs gladde banen liep. De stra ten van Madrid zijn geplaveid meteen uit historisch oogpunt merkwaardig plaveisel, het zal dagteekenen uit den tijd van Karei V. Het is geen rijden, maar hobbelen. Er is heldenmoed noodig om zich in de straten van Madrid in een motorwagen te wagen. Als Pierre Mille er bij vertelt dat het hier en daar ij se baarlijk stoof, dan willen wij hem dadelijk wel op zijn woord gelooven. Verbeeld u, 180 auto mobielen op een weg midden in dat droge Spanje. Op sommige plaatsen echter was zoo rijkelijk gesproeid, dat de wagens door de slib plasten en de klodders in 'trond vlogen. Overigens was het een heerlijke tocht. Prachtig weer en prachtig landschap. Het Pardo-park is een groot jacht terrein, er loopt een muur om heen van 99 kilometer lang. Het kasteel in het park ligt landelijk rustig in de grachten te spiegelen, een achttiende eeuwsche gevel met torens, die er Chineesch uitzien. De automobielen vormen een halvep cirkel voor het huis, en dan komt prinses Ena aan het venster. Ze is in het licht blauw, een strooien hoed met rozen, een grijze parasol. De muziek valt in met God save the king, en het Spaansche volks lied. De Koning springt uit zijn rijtuig en gaat het paleis binnen. Daar ontving het bruidspaar een commissie uit de automobielrijders. Maandagavond om 6 uur hebben commissies uit de Kamer en den Senaat prinses Ena opgezocht in het Pardo- paleis. Canalejas, de president van de Kamer, zeide tot de bruid, dat als het Spaansche volk een gemalin voor zijn Koning had moeten kiezen, de keuze van het volk en die van dpn Koning zeker op dezelfde persoon zou zijn gevallen Dat is echte Kastiliaansche hoffelijk heid. Als Tollens in een van zijn ge schiedkundige romancen zegt dat het Kastiliaansche hart harder is dan het ijs van 'tmeer, dan geldt dat zeker niet van de Spanjaarden van onzen tijd. Koning Alfonsus, zeide Canalejas verder en misschien trof deze op merking de bruid nog meer dan de lofuiting van daareven koning Al fonsus is een model-zoon en een model broeder geweestdat geeft ons ver trouwen, dat hij een model echtgenoot zal zijn. De buitengewone gezantschappen zijn door den Koning en de Koningin in groot ornaat ontvangen, geheel volgens de regelen der Spaansche etikette. Drie groepen komen beurtelings binnen. Onder de eerste zijn de prinsen van Portugal en van België en de hertog van Genua. Onder de tweede groep komen de prins van Wales en de aarts hertog van Oostenrijk voor, in de derde groep de prins van Zweden, de regent van Brunswijk, de kroonprins van Monaco en de prins van Beieren. De receptie had plaats in de troonzaal. Alle prinsen gingen vervolgens hun plichtplegingen waarnemen tegenover de Koningin-Moeder van Spanje. Een geweldige menigte stond opeengepakt bij het paleis, aangelokt door de schitte ring van de afgezanten in hun mooie kleeren. AMERIKA. Het wetsontwerp van senator Beve- ridge, tot het uitbreiden der bevoegd heid van de ambtenaren met de vleesch- keur belast, zal waarschijnlijk een record slaan men hoopt dat het binnen tien dagen nadat het ingediend is, door de beide kamers van het Congres aAn- Vertel mij eens, zal u ook niet werk zaam zijn bij Schölle?* »Ja, mijnheer Stade.* »Nu, dan zal het beste zijn, dunkt mij, dat we dadelijk beginnen met ons op een fatniljaren voet te zetten. Ik heb een verdraaiden hekel aan alles wat stijf is, jij heet van Waren geloof ik, ik ben Jan Stade, en de meneeren laten we weg. Weet je al, waar je van nacht je hoofd zult neêrleggen?« »Neen, mijnheer Schöllé meende dat u mij daar wel aan helpen zoudt.. »Ja, ik zou je maar raden, om hier een paar kamers te nemen. Men is hier redelijkbinnen daar zal de vluggert wezen. Nu, enfin, wat je krijgt is goed. Op je gezondheid ik hoop dat wé nog menig glas samen drinken mogen je zult wel zeggen eene mooie recommandatie, een huis waar je zoo lang wachten moet, maar dat is hier overal. »0 neen, het is mij al te veel waard met u in hetzelfde hotel te zijnmoet ik dan nu mijn kamers bestellen »Dat doen we in het-uitgaan eu passant. Maar het wordt tijd, wil je je adoniseeren, hier heb je water, zeep, enz. Ik zal I ook even een schoon overhemd aantrek- 1 ken.* Spoedig waren ze gereed. »Ja,« hernam I Stade, »heb je geen overjas >Wel neen, in den zomer, het was warm van daag.* »Goed, maar nooit loopt iemand hier zonder paletot. j Wat, een ieder?* »Lach er niet om, je zult bespeuren dat het zij-n reden heeft. Vooral naar een diner gaande, vergeet men dat nuttige meubel nooit. We hebben hier zoo pleintjes enfin je hebt er een staaltje van gezien waarop een fik- schen veldslag zou te houden zijn. Over I die groote vlakten heeft de wind vrij spel om stofwolken voor zich uit te werpen, en ik verzeker je dat het hier proesten kan. Wie wil er nu als een grauwen ezel in gezelschap komen Buitendien moet je nooit vergeten, dat het hier ook midden in den zomer, plot seling bar koud kan worden. Ziedaar, neem deze paletot en trek hem aan.« Nadat Stade een paar woorden met j den maitre d'hotel gewisseld had, werd er een droschkie, welke kleine rijtuigen den ganschen dag de straten van Peters burg doorkruisen, gepraaid, en weldra was" men genaderd aan het hotel, waarin Schülle een étage bewoonde. Door een groote poort traden zij binnen i en beklommen de ruime trappen, tot dat men aan een der deuren kwam, waarop de naam Schölle, in latijnsche en Rus sische letters te lezen stond, terwijl zich een schel daarnevens bevond. Toen opengedaan was, werden de paletots in een klein, daartoe met kapstokken inge richt vertrek, opgehangen, en gingen de beide heeren door verscheiden kamers naar de receptie-zaal. »Maar,« zei van Waren verwonderd, heden morgen heb ik toch niets van die ruime trappen en portalen gezien.* »0, maar toen ben je de kautoortrap opgegaan. De huizen zijn nergens traaier dan hier. Niemand bewoont een geheel huis, en toch, wat een onderscheid tus- schen de étages hier, eu de huizen in Amsterdam Elke verdieping heeft twee opgangen, een voor het kantoor en de mindere huisgenooten, een voor de gasten, de dames enz. De zoo talrijke familje Schölle woont op één verdieping, eu zie nu eens die vertrekken aan, terwijl de receptie-zaal stellig die van de grootste Amsterdamsche huizen overtreft.* Werkelijk was van Waren verbaasd, toen hij de ovaalronde, fraai gebouwde zaal binnentrad. De en fresco, licht rosé met groene lijsten beschilderde muren eu liet evenzeer eu fresco bevallig ge orneerde plafond, het spiegelgladde en met diverse houtsoorten fraai ingelegde parquet, vooral ook een klein koepels- gewijs uitgebouwd kabinetje, dat even als de andere ramen, op de Newa uit zag, maar dat geheel georueerd was met klimop, afhangende planten 'en fraaie bloemen, dat alles zou bijna in staat zijn om zijne gedachte geheel af te trekken van de recepiërende familje, die, met de reeds aanwezige gasten, ten getale van zestien, aan eeue tafel zaten en in dit vertrek nauwelijks behoefden te worden opgemerkt. Hartelijk trad de koopman zijne binnen tredende gasten te gemoet, sprak een enkel woord van beleefdheid tegen Stade, maar bevlijtigde zich vooral om van Waren dadelijk met het gezelschap be kend te maken. Over het algemeen waren ook de dames zeer gemakkelijk te naderen, terwijl Schölle er plezier in had om de heele kleine familje, vooral een paar jongens, al schertsende aan Hugo voor te stellen. Van Waren was nu voor eenige oogen- blikken, de hoofdpersoon. Allen vroegen hem het een of ander. De gewone lof spraken eu satyres op Nederland kwamen ter sprake. Het Hollandsche laconicisme werd behandeld, zoowel als het Holland sche Broek in Waterland; de rol die ons land in de geschiedenis gespeeld heeft werd gèroemd, de Nederlaudsche zee kapitein geprezen wegens zijn zorg voor de ladingen, met één woord, dat waar mede men bekend kon zijn, werd hoog geëerd, datgene wat men slechts bij overlevering wist, of meende te weten, gaf aanleiding tot belachelijke voorstel lingen, altijd nog het belachelijkst voor

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1