Gemengd Nieuws. dreigden. Een dezer gaf vuur op de aanvallers, die toen ook schoten. Twee clienten der bank werden gedood, twee anderen en vijf bedienden gewond. Daarop namen de schelmen de vlucht, een hunner gewond medevoerende. Geroofd is er blijkbaar niet kunnen worden. BRAZILIË. De oproerlingen in Matto Grosso, den uitgestrekten staat diep in het binnen land, aan de Boliviaansche grens, hebben onder leiding van Ponce de steden Corumba, Santa Anaparathio en Pacone veroverd, en bedreigen nu de hoofstad Matto Grosso. (Al deze plaatsen liggen aan of bij den bovenloop van de Para guay.) Er moeten bloedige gevechten geleverd zijn. Maar het bericht komt uït'New York over Buenos-Aires, en staat dusgeenszins boven bedenking. AXEL, 29 Mei 1906. In de gisteren alhier gehouden ver gadering van Stembevoegde Ingelanden van den polder Beoostenblij Benoorden, is besloten te protesteeren tegen het bekende voorstel van Gedep. Staten in zake oprichting waterschap. Tot dijkgraaf is herkozen de heer P. Koster alhier. Het dykgeschot verdeeld over 7 Boorten land is vastgesteld als loopende van 1 tot 7 per H.A. Gisteren werden door den wacht' meester Van Sluis alhier een drietal jongens in verhoor genomen, in verband met de vorige week in enkele winkels alhier gepleegde diefstallen. Gisteren slaagde aan de theolo gische school te Kampen voor het Semie candidaatsexamen onze stadgenoot de heer P. de Putter Pz. Zondagvoormiddag had in de Geref. kerk A alhier de bevestiging plaats van den WelEervv. heer ds. E. H. Broekstra door den WelEerw. heer ds. Dalhuizen, predikant bij de Geref. gemeente te Nieuwerkerk a/d IJsel. Spreker deed zulks naar aanleiding van Hebreen 13 vers 17. Een over- talrijke schare was bij deze plechtigheid tegenwoordig. 's Namiddags deed ds. Broekstra zijn intrede als predikant te Axel, voor welke gelegenheid hij tot tekst gekozen had Efeze 3 vers 10. Ook nu waren zeer velen zoowel uit deze als uit omliggende gemeenten kerkwaarts getreden. die zich maar verwaardigde nu en dan tot anderen af te dalen, zooals het hem even gemakkelijk zou vallen, ook eens tot iemand op te klimmen. »Raar volk toch, die zeelui,* zei Hugo. >Zoo kwaad niet,* antwoordde Stade, »als men maar met ze weet om te springen. Ik kan alles van ze gedaan krijgen. Als de patroon wist dat ik dergelijke praatjes met hen voer, wat zou hij er tegen in brengen, maar hij begrijpt niet, dat ik op die wijs ook zijn zaken bevorder. Als hij ze wat lang laat wachten met de lossing, wie moet ze tevreden gtellen ikLaat hij het met hen probeeren, ze zien tegen hem op, hij is een veel te groote mijnheer. Dat moet men somtijds ook al kunnen wezen, fiat, maar bij een zeeman moet men fideel zijn.* »Wij zullen geloof ik samen dineeren mijnheer Stade. Vertel mij eens, is mijnheer Schölle getrouwd »Ja, hij heeft een heele levendige vrouw, die wat oud begin te worden, maar dat zelve moeielijk gelooveu kan Het is ook lastig als je mooi bent ge weest, en dat is ze stellig, want ze beeft drie prachtige dochters, de anderen niet meê gerekend, want die zijn nog kinderen U zult me toch toestemmen, dat ze die pracht onmogelijk van papa hebben kunnen erven, want die heeft een echt moffengezicht.« >Dut heeft mijnheer Schölle wel een Zaterdag- had alhier van wegerden Coegorspolder de aanbesteding plaats van het vervoer van 260 a 270 M. grind. Hiervoor werd ingeschreven door J. de Kraker van Sluiskil voor 1, F. van Cadsand voor 0,60, J. van Langevelde voor 0,55 en L. Faas voor f 0,50, alles per M Aan den laagsten inschrijver is tyat werk gegund. De personen, bij wier namen geen plaats van afkomst is vermeld, wonen te Axel. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat yan af l Mei op het Rijkstelefoonkantoor alhier tegen grens- tarief ad 60 cent met de volgende Belgische plaatsen gesprekken kurfheo worden gevoerdAalst, Antwerpen, Berchem, Boom, Cappellen, Dender - monde, Deijnze, Eecloo, Gent, Lier, Lokeren, Moll, St. Nicolaas, Oudenaerde, Ronze, Selzaete, Sottegem, Thielt en Turnhout. Bedankt voor het beroep naar de Ger. kerk te Scherpenzeel door Ds. R. van de Kamp alhier. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is alsnog op de lijst van hoogst aangeslagenen in deze provincie ge plaatst, de heer Jacobus Dieleman Pz. te Zaamslag. De heer Adr. van Es te Zaamslag is benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Clinge. Mej. Ang. Waelput te Zuiddórpè is benoemd tot onderwijzeres te Herwen gemeente Lobith. De directeur-generaal der poste rijen en telegraphie maakt bekend 'dat met ingang van 3 Juni het post- en telegraafkantoor te Neuzen op Zon.- en feestdagen van 12.30 tot 1.30 nam. (Greenwichtijd) voorden Rijkstelephoon- dienst zal worden opengesteld. Zooals tegelegener tijd> 7 Februari jl., gemeld is, werd op Zondag, aan dien datum voorafgaande, door twee douanen van Moerbeke paard en kar in beslag genomen van Th. F. te Koe wacht omdat op zijn voertuig'bevonden werden 12 K.G. sacharine, waarvan de invoer in België verboden is. Bekend is, dat F. smokkelde vooreen buurman van hem, zekeren Fr. T. Deze is sinds dien tijd verhuisd naar Clinge en ging werken in Duitschland. Dezer dagen werd diens vrouw, die in de streek bleef, verdacht van smokkelhandel, te St. Gilles bij Dendermonde gearresteerd talrijk gezin »Hm, zoo'n simpel elf of twaalftal heeft de vrouw er gehad, maar er zijn een paar dood.* »Maar toch niet allen dochters, hoop ik Allen niet. Hij heeft een volwassen zoon, maar die is niet hier, en dan zijn er onder die kinderen ook nog wel een paar jongens geloof ik, maar hij heeft gruwelijk veel dochters. De jongen, die nu fort is, heb ik nog even gekend. Een vroolijke, fideele vent 1 Maar hij verteerde wat erg veel geld, weet je, wat heel erg, want te veel verteeren, dat doen wij hier allen, de patroon ook, maar zóó als die zijn roebels wist weg te gooien, daar moest de oude wel een stokje voor steken.* »Dus zal het een talrijke tafel van middag zijn »Ja, u moet u niet verbeelden, dat weeu familie zullen zitten. Tweemaal in de week, Woensdag en Zondag is hier diner.« »Haar ik ben niet gekleed om op eeu diner te komen,* »Dat is minder, dat neemt men een vreemdeling niet kwalijk. U zult zien, er heerscht hier een gulle toon, niet alleen bij Schölle, maar overal in Peters burg, overal, dat moet ik zeggeD.* »Maar thans zou ik mij toch nog wel iets willen opknappen.* Welnu, ga uiet mij meê, naar mijn kamer, de Nevsky prospect is hier niet zoover van daan,* in het bezit van 15 K.G. sacharine. J De vrouw werd te Dendermonde in hechtenis gehouden. AL Ct. De Z.Eerw. heer Kriellaars, thans rector aan het gesticht te Esschen, is benoemd tot pastoor te Westdorpe. Zaterdag werd te Breskens ge vangen genomen J. C. H. S. H., met 1 April jl. op zijn verzoek ontslagen als secretaris en ontvanger dier ge meente, verdacht van in die betrekking gepleegde onregelmatigheden. Zondag kwam de justitie uit Middel burg naar Breskens tot het instellen van een onderzoek. Daarbij moet grond zijn gevonden voor het vermoeden dat de verdachte zich aan verduistering en valschheid hééft schuldig gemaakt. Hij is Zondag gevankelijk overge bracht naar het huis van bewaring te Middelburg. M. Crt. In de week van 16 tot en met 22 Mei zijn in Zeeland voorgekomen 7 gevallen van besmettelijke ziekten en wel van roodvonk 2 te Axel, 1 te Schoondijke en 2 te Vlissingen en diph- theritis 2, 1 te Axel en 1 te Dreischor. Men meldt uit Oud-Vossemeer aan de Af. Crt. Door het comité te Tholen en het Sub-comité alhier werd besloten te be proeven een stoomzuigpomp te krijgen voor het ledigen van waterputten voor het drenken van vee bij de boeren hoeven een 40-tal dezer putten zouden nog geledigd moeten worden, daar ze nog steeds brakwater bevatten. De meeste putten zijn reeds eenmaal ge ledigd, maar daar niet tevens gezorgd is voor behoorlijke uithaling van modder, is het inkomend water toch weer zout geworden. Men deelt ons thans mede, dat het comité geslaagd is in het ver krijgen van zoo'n stoomzuigpomp, en dat de firma Wilson in Den Haag om de getroffenen te helpen, tegen zeer billijken prijs een zoodanig werktuig heeft beschikbaar gesteld, dat dezer dagen zal arriveeren. Het gebrek aan behoorlijk drinkwater voor het vee is wij merkten het reeds op haast nog lastiger dan voor de menschen, omdat voor het vee zulke groote hoeveelheden noodig zyn. Voor de ingezetenen is er nu trouwens geen gebrek meer, want in de laatst# acht dagen is er zooveel regen gevallen, »Maar zou mijnheer Schölle met wien ik hier gekomen ben. »Die let er niet eens op, hij is blij als hij van u af is tot tafeltijd. Kom, ik heb hier toch niets meer te doen, willen wij gaan Ze wandelden de groote brug over de Neva over, langs het prachtige Winter paleis, dwars over het Izaaksplein naar de voornaamste straat van Rualands ont zag inboezemende hoofdstad, de Nevsky prospect, alwaar Stade in een hotel garni zijn verblijf hield. Het valt moeielijk u Hugo' 8 gevoelens, bij al het grootsche en schoone, wat zijne oogen trof, weer te gevenhij toch, vermoeid door zoo vele afwisselingen, hem allen even vreemd, zou zelf onmogelijk de gedachten, die dat alles bij hem opwekte, in vorm kunnen brengen. Alleen toen ze op Stade's kamer gekomen waren, viel hij op de kanapé neder, uitroepende »par donneer me, mijnheer Stade, maar ik ben dood af.« »Sans géne, al wou-je liggen. Wat wil je drinken Wacht, k zal je cham pagne laten proeven. De beste, ja mis schien de eeuige cliquot gaat naar Peters- burg. Niets wat beter opwekt dan een degelijk glas champagne als men ver moeid is.« Hij schelde. Niemand kwam. Hij scheen daaraan gewoon te zijn, hij sprak geen woord, maar schelde nogmaals Daar kwam een knecht, daar werden dat ieder voor maanden is voorzien. Of de regen bij zoo'n groote hoeveelheid kwaad kan In de niet verdronken polders heeft men er natuurlijk last van en de ervaringen hebben maar al te goed doen zien, dat men méér schade lijdt van veel nat, dan van veel droogte. In de verdronken polders, waar uitzaai van vruchten een uitzondering is ge bleven, blijkt men over dat nat niet zoo ontevreden, omdat het zout des te vlugger zal uitloopen qaar .de grond slagen benédem de bouwvoor. Op de gronden, waar toch nog is uitgezaaid, komen de vruchten werkelyk voor den dag, maar algemeen vreest men, dat zij evenwel toch ten doode zijD opge schreven, daar het uithoudingsvermogen zeer gering zal blijken o. a. komt dit reeds uit de ontkiemde haver, die een gele kleur begint te krygen, als had ze van langdurige droogte te lijden gehad. En daarvan is toch geen sprake. De weilanden zien er nog maar droevig uit, en wel eigenaardig, dat juist het gras en de planten, die de veehouder het minst graag ziet, het weligst zich vertoonenhet eigenlijke weidegras, dat tot voedsel moet dienen, vertoont zich erg povertjesvan weinige dezer weiden zal in 1906 nog veevoer te halen zijn. Maandag werden door den Com missaris der Koningin in onze provincie de geteisterde gemeenten Rilland-Bath, Krabbendyke en Yerseke en Woensdag worden de gemeenten Oud-Vossemeer, St. Annaland en Tholen bezocht. De Amsterdamsche correspondent van de Avdp. schrijft Waar de bladen melding maken van eene advertentie waarin geld geboden wordt aan iemand, die een „juffrouw van 22 jaar" wil trouwen maar „samen leving uitgesloten", wordt gevraagd, of daar veel brieven op zullen komen. Ik denk van wèl, maar kan me niet onthouden een historisch feit in boven- staanden zin te verhalen, dat mij van zeer nabij bekend is. Een man van zeer ouden adel met den titel van baron, had zijn vermogen verkwist. De familie deed wel wat voor hem, maar naar hij beweerde niet genoeg. Daar staat een advertentie in de Figaro waarin gouden bergen beloofd worden aan een edelman, die eene vrouw wil trouwen en haar dadelijk weer verlaten. De baron schrijft een diplomatisch gestelde nota en krygt dadelijk antwoord, verzoekende samen komst in een eerlijk hótel te Brussel, vergezeld van een vorstelijke vergoe ding voor reis- en verblijfkosten. Daar ontmoet hij een zeer deftig heer en een jonge dame, moeder van twee kinderen, waarvan de Parijzenaar de vader was. Het werd alles echt als een handels zaak beschouwd; zooveel duizend by de teekening der notarieel opgemaakte trouwbelofte, heel wat meer duizenden bij de voltrekking van het huwelijk en een, zelfs voor den baron, meer dan voldoend jaargeld, dat niet meer zou worden uitbetaald, zoodra hij zich in de nabijheid der vrouw liet zien. Kort om alles werd zeer secuur bij contract bepaald en het huwelijk werd „tot aller genoegen" voltrokken. De baron is voor eenige jaren overleden en zijn bloedverwanten hebben nu naam- en ranggenooten die zij niet kennen en dus op de zonderlingste wijze aan dien hoogadellijken titel zijn gekomen. eenige woorden in het Russisch gewisseld, en de man verdween. Hij zegt,* zei Stade, »dat hij het dadelijk brengen zal, dat zeggen ze altijd, maar dan duurt het een kwartier, voor dat je het hebt. On doit s'accoutumer a cela, ik blijf er kalm onder. In hef eerst maakte ik mij boos, maar daar heb je geen satisfactie van, want ze hooren je heel beleefd aan, maar tot verandering leidt het niet. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2