AAULMHL m m GOEHL SÜED. a m~ ai nuiir Xo. 14. Woensdag 23 Mei '1006. 22e voor Zeeuwscli-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad Jas óo Buitenland. FEUILLETON. x. I COURANT. Hl te Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER ADVERTENTIËN vnn 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer o Cent. Groote letters worden naar F» DlELEMAA plaatsruimte berekend. Plaatsing 3,2 maal. j Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot AXEL. j Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Uit Kattowitz wordt gemeld dat dezer dageii de Pruisische grensbeambte Bache uit Eichenau, terwijl hij in gezelschap van eenige burgers patrouilledienst deed, door een Russisch grenskozak op 100 M. afstands van de Russische grens in de linkerzijde van het bekken is geschoten. De wond is gevaarlijk. De mannen die bij Bache waren, zagen duidelijk dat de Rus op hem aanlegde, maar dachten dat hij een grap wilde uithalen. In de laatste maanden hebben Rus sische kozakken aan de Pruisisch-Rus- sische grens herhaaldelijk zulke wan daden bedreven, zonder dat men zich te Berlijn er erg druk over schijnt te maken. FRANKRIJK. Dreyftis. De Dreyfuszaak zal 15 Juni e. k. dienen voor de vereenigde Kamers van het hof van cassatie. Eerst zal het hoi van cassatie de stukken van het geheime dossier onderzoeken, waar denkelijk twee dagen mee heen zullen gaan. Vervolgens zal de raadsheer rapporteur, Moras, zijn rapport uitbren gen, de procureur generaal, Baudouin, zal zijn requisitoir houden en de ad vocaat van Dreyfus, Mörnard, zal pleiten. Naar men verzekert zegt de Temps zou het rapport van raadsheer Moras tot de conclusie komen, dat de nieuwe Het wordt hoog tijd dat wij eens weder het oog vestigen naar Hugo van Waren, dien wij op de stoomboot verlaten hebben. Hoe somber, hoe onbeschrijfelijk zwaar moedig was hij gestemd toen hij zijn vaderland achter zich lietHet was of de geheele weekheid der jaren in Bosch- en-beek doorgebracht weder over zijne ziel was gelegd. Zoo was hij getogen uit het land, waar alles hem reeds ver laten had. Alles Ach ja, ook Agues, hij zag haar immers zoo zelden. Toch, hy mocht niet deuken dat hij van haar verlaten was hij mocht misschien niet, schoon het wezen kon Treurige onzekerheid O lang, lang moest het nog duren voor hij eenige tijding door middel van Alida zou kunnen ver nemen. Betraand stond zijn oog, het was hem lief, dat de kapitein van het schip te veel te doen had om op hem te letten, want die man kende hij, die man was een rechte zeebonk, een spotter met alle weekhartigheid, die zich stellig niet ontzien zou ook met hem den draak te •teken. feiten, waaruit de onschuld van Dreyfus kan blijken, genoeg beteekenen om het arrest van den krijgsraad van Rennes te vernietigen. Maar hij zou van oordeel zijn, dat Dreyfus, evenals in 1899, opnieuw naar een krijgsraad moet worden verwezen die de zaak ten principale zal onderzoeken. Procureur-generaal Baudouin daaren tegen zou de onschuld van Dreyfus bewezen achten door het onderzoek, dat de strafkamer van het hof van cassatie heeft ingesteld. Hij zou meenen dat het hof uitspraak moet doen in de zaak ten principale en het vonnis van Rennes moet vernietigen zonder ver wijzing. Immers zou er voor den mili tairen rechter niet meer gepleit kunnen worden over de Dreyfuszaak sedert dat Esterhazy is vrijgesproken. De correctioneele rechter te Parijs, heeft twee voerlui veroordeeld tot 1 en 4 maanden gevangenis en 16 frank boete, wegens inbreuk op de vrijheid van arbeid. De voerlui waren 2 Mei in een van de werkplaatsen van de Métropolitain binnengedrongen en had den daar van een paard en wagen de teugels en de trekriemen afgenomen. Dat men hier te doen heeft met een inbreuk op de vrijheid van arbeid lijkt op het eerste gezicht duidelijk, maar dat wordt minder duidelijk, als men de verdediging hoort van de twee voer lui. Die teugels en riemen waren van ons, zeiden zij. Waarom mochten wij die niet meenemen De sleepers baas bevestigde dat. Het i3 de ge woonte, legde hij uit, dat de voerlui Allengs stoomde men de Zuid-Holland- sche oevers voorbij eindelijk had men reeds de kust achter zich. Het was frisch weder. De kapitein was in zijn schik, de gelegenheid was goed. Altijd staarde Hugo nog op de nauwe lijks meer zichtbare kust. De laatste streep zelfs verdween en nog altijd staarde hij. De zeelucht, de beweging van het schip, het gezicht van enkel lucht en water, dat alles heeft een onbeschrijf- lijken invloed op ons. Waar die invloed al te overheersohend wordt, daar gevoelen wij ons aangegrepen, als viel plotseling een zware ziekte op ons neder, maar ook dan, wanneer we nog op de beenen kunnen blijven, wanneer we ons nog kunnen diets maken, dat we ons goed houden, werkt die invloed niet weinig krachtig op ons denken en handelen. Alles verkrijgt een geheel andere tint wat wij krachtigs, doortastends in onze natuur hadden, verdwijnt; eene over- gevoeligheid maakt zich van ons meester, zoo geheel overeenstemmende met onzen toestandeen lijdelijk afwachten der ziekte. In die oogenblikken teekent zich slechts voor onzen geest, wat ons gevoel heeft aangedaanwij dweepen, wij glimlachen, wij schreien, al naarmate denkbeelden voor ons oprijzen. De ruwe toon noch de werkzaamheid der schepe lingen zijn in staat, anders dan slechts voor een oogenblik onze overpeinzingen te storen. zelf voor trekriemen en teugels zorgen. Desalnietteman meende de rechter dat er inbreuk was gemaakt op de vrij heid van arbeid. De secretaris-generaal van de ar beidsbeurs van Toulon, een zekere Du- rand, is door de correctioneele recht bank veroordeeld tot 3 maanden ge vangenis en 50 frank boete. Hij had den commissaris van politie een tijdlang in de arbeidsbeurs vastgehouden. ENGELAND. Keir Hardie en zijn partij zijn woedend op het Hoogerhuis, omdat dit het wets ontwerp, waarbij aan vreemde werk lieden het landen in Engeland verboden wordt, wanneer zij gehuurd zijn om de plaatsen in te nemen van Engelsche werklieden, die met hun patroon in geschil zijn, in tweede lezing verworpen heeft. Het Lagerhuis had het wetsont werp met algemeene stemmen aange nomen. De conservatieven in dat Huis dorsten er niet tegen te zijn, zeggen de radicalen, uit vrees voor de werklieden onder hun kiezers; zij vertrouwden echter, dat hun geestverwanten in het Hoogerhuis, die met geen kiezers te maken hebben, de wet wel zouden verwerpen. Hetgeen dan geschied is. Maar Keir Hardie wijt die verwerping tnede aan de regéering. De unionistische lords zeiden tot de regeeringals gij de verantwoordelijkheid voor het wets ontwerp op u neemt zullen wij het voor de tweede maal lezenbij de artikelsgewijze behandeling zullen wij dan verder zien. Maar de regeering weigerde. In het Lagerhuis, waar de En Hugo? Hij was van zijnekindsch- heid overgevoelig geweest. Niet licht, meestal nimmer gaat de kleur, die ons karakter in de eerste jaren onzer jonge lingschap aangenomen heeft, geheel ver loren. Hugo's denkbeelden hadden in Rotterdam wel belangrijke wijzigingen ondergaan, maar juist de wrevelige toon, waarin hij, zoodra hij vertrouwelijk met iemand sprak, zijn ergernis te kennen geven kon, dat zulk een onrustig leven alle gevoel verbannen moest, was het grootste bewijs, dat het in zijn harte nog gloeide. Thans vooral deed de oude Hugo zich weêr gelden met onbedwongen kracht. Hem kwam voor den geest, hoe hij eenmaal de eenige steun zijner moeder was geweest, en hoe die vrouw hem was ontvallen, hoe hij eenmaal de liefde van Agnes had bezeten, en hoezeer hij zich thans van haar verwijderde, misschien wel voor eeuwig. Diep treurig stond zijn blik, maar niet alleen droefheid blonk daarin, neen, wat had hij misdaan, vroeg hij zich af, dat zulke rampen hem treffen moesten Immers niets 1 Wien was het te wijten Voor een groot deel geen ander dan dien oom, dien Ottewal, die hem vaderlijk de hand had toegestoken, toen zijne moeder hem ontviel, maar die hem later wreed verstooten had. Ha, hoe was het mogelijk dat hij, bij het afscheid, den man hartelijk de hand had gedrukt? Was deze mee de bron van al zijne ellende Die vrouw.maar wet door Keir Hardie's partij voorgemeld werd, hield de regeering zich onzijdig dat wou ze nu weer doen. Toen ver wierpen de unionistische lords de wet dadelijk bij de tweede lezing. Dit wreef Keir Hardie Donderdag de regeering in het Lagerhuis onder den neus. De liberale bladen zeggen echter, dat Keir Hardie gevallen is in den kuil; die de unionisten voor hem gegraven hadden. Zij wilden het tusschen de onafhankelijke arbeiders en deregeering tot een botsing laten komen, en dat is hun voorloopig gelukt. Zijn partij moest echter begrijpen, dat er over groote kwesties de onderwijswet, de onge vallenwet een botsing met het Hoo gerhuis te wachten is, en daarom kon de regeering het niet over deze zaak van minder belang tot den strijd laten komen. De radicalen de Star o. m. vatten den handschoen echter op, en zeggen, dat de strijd tusschen het volk en het Hoogerhuis ,dat ver gulde lijkenhuis" nu geopend is. ZUID-AFRIKA. Er is in Natal gevochten, en wel bij Ketsjwajo's graf. Naar 't heet, dreven de Engelschen hun vijand het bosch inmaar dat is juist, waar de Engel schen den vijand niet willen hebben. Eenige krijgers van Bambata, die den volgenden dag uit het bosch kwamen, werden gepakt. Te Mbiza is een Engelsch opzichter in zijn kamp gedood. Lord Selborne heeft in een toespraak tot het tweede Transvaalsche vrijwil ligerskorps, dat naar Natal gaat, ge- wat ging hem die vrouw aan. Aan het sterfbed had de broeder zijne zuster be loofd om hem te beschermen, dergelijke beloften zijn heilig, daarmede had die vrouw niet te maken. Zij was vrij, hij was een meineedige De bitterheid, de wraakzucht werkt nimmer krachtiger, als dan wanneer men alleen het gekrenkte gevoel spreken laat. Men wil vergelden, zij het op edele wijze, maar men wil doen gevoelen, dat men zich gekrenkt acht. Was zoo Hugo's toestand gedurende den eersten dag, ook den volgenden ging het niet beter. Naarmate de zee on stuimig of stil was, verhief ziclj bij hem het gevoel van zeeziekte, zoodat hij onop houdelijk in den toestand verkeerde van een krauke en een herstellende en dit moest de overgevoeligheid immers aan- kweeken Was er nu nog iets geweest wat zijn geest afleiding schenken kon, was de kapitein of een ander der schepe lingen een geestig, verstandig, niet al te grpf man geweest, het had waarschijnlijk weldadig gewerktnu echter, zonder andere passagiers, en alleen overgelaten aan de slingeringen van schip en gevoel, was Ottewal altijd en altijd de figuur, die zijne ziel verontrustte gelijk een nachtmerrie. Eene opwinding van zich zelve was daarvau het noodzakelijk ge volg, en daar hij dan toch eindelijk be hoefte gevoelde om iets uit te voeren, had hij de pen in de hand om ziju

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1