versch VLKESCH Gemeenteraad van Axel. Marktberichten. Advertentiën. H. HARTOG, Een eenvoudig vrouwtje te Amers foort kwam dezer dagen, hetzij door erfenis, hetzij uit loterij, in het zeer onverwacht bezit van een tienduizend gulden. Ze werd hoe langer hoe royaler en wist in een paar uren tijds voor een te constateeren bedrag van tweeduizend gulden .allerlei te koopenhorloges, een heele kaas, sigaren, massa's snoep goed, enz. Haar vreemd gedrag maakte het noodig, dat de politie haar in be scherming nam tegen de straatjeugd. Thans is ze naar het krankzinniger gesticht te Utrecht overgebracht. Te Utreeht heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan. De echtgenoot van een commissionair in effecten is binnen den tijd van nog 2 maal 24 uur na het eten van visch bezweken. Dinsdag zette zij zich nog goed en wel aan tafel en liet zich een portie tarbot goed smaken. Haar vader, die eveneens aanwezig was, deed hetzelfde. Na eenige uren echter werden beiden onwel. Den geheelen Woensdag zijn daarop de doktoren bezig geweest met vader en dochter. Uitpompingen enz. en meer dingen van dien aard werden toegepast toch niettegenstaande dit alles is de dame bezweken onder de hevigste pijnen. De toestand van haar vader schijnt niet van zoo ernstigen aard te zijn. Levensgevaar bestaat er voor hem al thans niet meer. Het is alsnog een onuitgemaakte zaak of de vergiftiging in de pan of in de visch geschuild heeft. Zaterdagavond circa elf uur is er brand uitgebroken in de blikslagerij en verlakkerij van Gebrs. Van Hofwe gen, aan de Turfmarkt te Gouda. Het vuur nam direct groote afme tingen aan, zoodat, toen de spuiten ter plaatse kwamen, er van de fabriek niets meer was te redden. Zij brandde geheel uit, met geheel den voorraad blik en lakwerken. Een hond, die 's nachts altijd in de fabriek is, kwam mede in de vlammen om. De fabriek was gelegen in een dicht bebouwd gedeelte der stad, en is slechts door een nauwe poort gescheiden van de drukkerij en de bureaux van het Dagblad van Gouda van de firma Edauw Johannissen. De brandweer, die met bijna alle spuiten tegenwoordig was, wist echter de drukkerij en andere naast en achter liggende perceelen te behouden en deze kregen slechts geringe schade, evenals het sigarenmagazijn van Amesz. Het verbrande perceel, eigendom van den heer E. J. van der Heijden, was ver zekerd, evenals de inventaris der fa briek. Een tiental werklieden zyn door, dezen brand werkloos geworden. Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct.: Freule Sirtema van Grovestins, aldaar onlangs, overleden besprak de volgende legaten aanopenbareinstellingenenz. :de armen van Heerenveen f 1000de Prins Hendrikstichting f 1000 het Koningin Emmafonds f500; het Arm en fonds van Urk f500 Voorts: de Sophiastichting f250 'sjaars; het Kinderziekenhuis f500 'sjaars; de Vereeniging tot het verschaffen van warm voedsel aan schoolkinderen f200 'sjaars; de Ver eeniging tot uitdeeling van brood en koffie f150 'sjaars, alles vrij van suc cessierechten. Nog aan de Engelsche Koloniale Kerk aldaar f 1000, en voorts per jaar f300, mede vrij van rechten. Zaterdagavond 6 uren geraakten een drietal jongens onder de IJ sselbrug te Zutphen, na gevischt te hebben, aan het stoeien en vielen in den IJssel. Een hunner wist zich te redden, de beide anderen, kinderen van den stads- arbeider Jansen, zakten weg. De jongste van elf jaar werd door den arbeider Gorter garedzijn broertje echter, de 14-jarige boekdrukkersleerling Willem Jan, is verdronken. - Op het politie-bureau Tik, tik, komt een jonge man binnen. „Morgen, heeren „Goeie morgen." Bezoeker lacht, ziet er zeer opgeruimd uit. „Meneer, ik wou u eens even inlich tingen komen vragen, m'n vrouw is weggeloopen." „Zoo, wil je ze terughebben „Neen, neen, laat ze maar wegblijven (met afwerend gebaar;. Maar ik wist niet, of ik dat hier ook aan moest geven." „Neen, hoor, daar hebben wij niets mede te maken." „Ja ziet u, ik wilde nu graag ver huizen en ik ben met die zaken niet zoo op de hoogte en dus. „Ga je gang maar, boor, dat gaat ons niet aan. Als je haar terug wilt hebben, moet je haar zelf maar terug halen." „Neen, dank je, ik ben veel te blij, dat ze weg is." Bezoeker gierende van pret af. Arnh. Ct.) - Te Parijs is brand uitgebroken in een opslagplaats van huiden en leer, ter grootte van 2000 vierkante Meter. Het gebouw van de lederhal dag- teekende nog uit den tijd van Lodewijk XIV. Elf handelaars in leer en huiden hadden hun werkplaatsen en magazijnen binnen de groote uitgestrektheid van dat gebouw, en zoo kwam het dat allerlei brandbare waar er opgeslagen lag. Vrijdagavond om tien minuten voor elven ontstond de brand. Niettegen staande er spoedig hulp ter plaatse was, stond de hal weldra in lichtelaaie. Het vuur ontstond in het depot van Delemer. Aan de hal grensden een aantal oude woningen. De brandweer legde zich vooral toe op 't beschermen der naburige huizen. Terwijl men aldus bezig was den brand te beperken, vernam Lépine, de prefect van politie, dat er in de kelders tal van kruiken met ontplofbare stoffen waren, gebruikt door de leerlooiers. Hij nam aanstonds maatregelen, om onge lukken te voorkomen. Twee straten werden ontruimd en de nieuwsgierigen tot op 500 meters afstands achteruit gedreven. Men hoorde inderdaad nu en dan ontploffiingen. Te middernacht stonden nog alleen de vier muren van het gebouw overeind. Tot op dat oogenblik wist men van geen persoonlijke ongelukken. De oor zaak van den brand was ook nog niet bekend. Drie zieken, die zich bevonden in een huis nabij den brand, werden door de brandweer weggebracht. Te 1 uur 40 stortte een muur in. Men meende eerst dat een aantal mannen er onder lagen, maar gelukkig bleek dit een valsch alarm te zijn. Het eersteonderzoek heeft bewezen dat er geen kwaadwilligheid in 'tspel is. De bestuurder der hal heeft in 't begin gepoogd den brand te dooven, maar is er niet in geslaagd. Eenige personen zijn tijdens het reddingswerk licht gewondalleen een agent werd ernstig gekwetst en ligt thans in het gasthuis. De schade wordt op eenige millioenen frs. geschat. Zitting van 14 Mei 1906. Behalve dhr. Wolfert zijn alle leden tegenwoordig. Voorzitter dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. J. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit, waar bij bèschikt werd over den post van onvoorziene uitgaven op de begrooting van 1905. b. Idem houdende goedkeuring van den aankoop van een gedeelte der marechausseékazerne. c. Terugzending vau het door Ged. Staten goedgekeurde kohier der school gelden over het 2e kwartaal van 1906. d. Brief van Ged. Staten dd. 5 Mei 1.1. houdende verzoek, omdat alsnu de nieuwe schoolgeldheffing niet voor 1 Januari 1907 in werking zar treden, de raming van het bedrag, dat ver moedelijk aan schoolgeld zal worden ontvangen tot het oude terug te brengen en alzoo te ramen op 231.30. Hiertoe wordt z. h. s. besloten. II. Verzoekschrift van W. Mangold te Axel tot het plaatsen van houten pqlen met dwarsliggende ijzers voor zijne woning. De Voorz. stelt namens B. en W. voor op het adres afwijzend te be schikken. Dhr. Van Hoeve vraagt of er bezwaren aan zijn verbonden b.v. dat het verkeer er door belemmerd wordt of iets anders. De Voorz. zegt dat deze bezwaren niet bestaan en het Dagelijkse^ Bestuur wel geneigd zou zijn toestemming te verleenen, wanneer adressant palen met kettingen wou zetten, in plaats van dwarsijzers. Hij vindt het niet mooi, wanneer er van allerlei dingen komen, en zou liever zien dat de af sluitingen, die voor de woningen worden aangebracht, meer met elkander over eenkwamen. Dhr. De Feijter vindt dat het op hetzelfde neerkomt of er palen van hout of arduin worden gezet, maar het gehalte van het zetten of liever, van de stof zal veel afhangen van de porte- monnaie, maar principieel is het 't zelfde wat er gezet wordt. De Voorz. zegt dat er op den duur zooveel verschillende dingen zullen worden aangebracht. Dhr. De Feijter zegt dat zulks met de huizen ook zoo is. Dhr. Dieleman zegt dat er nu toch al reeds verschil bestaat, de eene heeft een hek geplaatst de andere palen met kettingen, een derde weer wat anders. Dhr. Smies geeft in overweging om aan Mangold te verzoeken om de palen als marmer te doen schilderen en er dan kettingen tusschen te hangen, dan konden de palen toch van hout zijn. Dhr. Lamaïtre zegt dat er eigenlijk geen bezwaren tegen de plaatsing be staan bij B. en W. maar dat deze enkel voor hebben het verfraaien van de hoofdstraat van de gemeente. Dhr. De Feijter zegt dat hij het zeer op prijs stelt dat B. en W. streven naar uniformiteit, maar 'houdt toch staande dat het principieel hetzelfde is, wat er geplaatst wordt. De Voorz.Als nu Mangold zoo eens eene afsluiting wilde laten maken, zooals b.v. bij zijn buurman Kolfer. Dhr. De FeijterJa, maar zou Man- gold buurman Kolfer's beurs hebben De Voorz. brengt het verzoek van Mangold in omvraag hetwelk met 5 tegen 5 stemmen aangehouden wordt tot een volgende vergadering. Voor stemden de hh. Dieleman, Van Fraaijen- hove, F. Dekker, Van Hoeve en De Feijter, tegen de hh. P. Dekker, Dreg- raans, Smies, Lamaïtre en Oggel. Op voorstel van dhr. Dregmans wordt besloten adressant kennis te geven van het besluit en-van het gesprokene, III. Verordening belasting op de openbare vermakelijkheden. De Voorz. doet lezing geven van een brief van Ged. Staten, inhoudende dat de betrokken Minister bezwaar maakt tégen de onvolledigheid van de regeling der belasting, weshalve zij in over weging geven om nader te omschrijven voor welke vermakelijkheden belasting moet worden betaald. De Raad besluit daarom om uit het desbetreffende artikel het woord „soort gelijke" te doen vervallen. Dhr. De Feijter vraagt of het dan in órde is. De Voorz. denkt van wel. Dhr. Lamaïtre Ja, dat zal later nog moeten blijken. Wordt dus besloten om de verordening aldus gewijzigd ter goedkeuring aan Ged. Staten in te zenden, en den datum der inwerkingtreding te stellen op 1 October 1906. Dhr. De Feijter vraagt of dit niet eerder kan. Hoe eerder er belasting moet betaald v, den, hoe beter voor de gemeentekas. De Voorz. zegt dat dit moeilijk gaan zal. Dhr. Lamaïtre zegt dat er met de a. s. kermis niet al te veel van de belasting op de dansmuziek in kas zal komen. Dhr. De Feijter heeft tegen den voorgestelden datum (1 October) niets, mits er aan toegevoegd worde „of zoo veel vroeger als mogelijk is". IV. Verzoekschrift van F. L. Vink om eervol ontslag als onderwijzer aan de o. 1. s. tegen 16 Mei e. k. Dhr. Dieleman stelt voor om dit punt met gesloten deuren te behandelen, wat door den Voorz. wordt goedge vonden. Dhr. De Feijter vraagt of het strikt noodzakelijk is om de deuren te sluiten, anders hij is niet hard voor die geheime zittingen. De Voorz. zegt dat het wel niet strikt noodzakelijk is, maar doet tooh de deuren sluiten. Na heropening der zitting stelt de Voorz. voor om het op 26 Februari 1.1. genomen besluit waarbij aan F. L. Vink niet-eervol ontslag werd verleend in te trekken. M. a. s. wordt hiertoe besloten. Vervolgens wordt aan adressant Vink met ingang van 16 Mei eervol ontslag verleend met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de h.h. P. Dekker, Lamaïtre, Van Fraaijenhove, Dregmans, Van Hoeve en Oggel, tegen de hh. Dieleman, F. Dekker Fz., Smies en De Feijter. De Voorz. deelt mede dat geene op roeping voor een onderwijzer meer ge daan zal worden. Niemand meer het woord verlangende wordt de zitting gesloten. AXEL, 12 Mei. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 8,10 k f 8,40 Rogge 7,50 k f 7,75 Wintergerst f 7,—- k J 7,25 Zomergerst f 0,k 0.Haver f 8,25 a f 8,75 Erwten f 9,50 k f 10,Paardenboonen f 0,k f 0, Duivenboonen 0,k f 0,Witte- boonen f 0,k f 0,Bruineboonen f 0,a f 0,Boekweit 0,k 0,Lijnzaad 0,k 0,Aard appels f 3k f 0,Koolzaad per zak van 106 liters f 0, HULST, 14 Mei. Ter Graanmarkt van lieden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 8,75 Rogge f 7,50, Win tergerst f 7,25 Zomergerst 0,Haver 8,50 Erwten 10,25 Paardenboonen f 8,75 Duivenboonen 0,Witte- boonen f 14,— Bruineboonen f 10,50 Boekweit 0,- - Lijnzaad 0,Aard appels f 4,25 Koolzaad per zak van 106 liters f 0,Boter per kilo J 1, Eieren per 26 stuks f 0,75. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 17 stuks hoornvee, 24 varkens, 0 paarden, 0 schaap, verkocht7 stuks hoornvee, 15 varkens, 0 paarden en 0 schapen. «ÉSBS— Door mijn naar de eischen des tijds ingerichte koelin- richting, ben ik in staat dagelijks eerste kwaliteit bij kleine en groote hoeveelheden binnen den kortst mogeiyken tjjd te leveren. Dagelijks IJS verkrijgbaar bij elke hoeveelheden. Aanbevelend TER NEUZEN.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 3