Gemengd Nieuws. aangeboden. De minister was niet tot een eindbesluit gekomen, of hij aan den wal een zeevaartschool zou in richten, of wel de leerlingen op een koopvaardijschip zetten, dat naar de Stille Zuidzee bestemd is. AMERIKA. In Lake County (Indiana) aan den oever van het Michigan-meer is in het laatst van April een leger van hout hakkers aan het werk gegaan om ruimte te maken voor de stichting eener nieuwe stad, die binnen enkele jaren 100,000 inwoners zal tellen. Hoe men dat vrij precies voorspellen kan, blijkt uit het volgende. Het plan gaat uit van de staaltrust, die na rijpe overweging be sloten heeft daar een fabrieksstad te bouwen welke dadelijk 15,000 arbeiders aan het werk zal zetten. Rekent men nu de gezinnen mede, en de onver mijdelijke winkeliers, enz., dan kan men veilig aannemen dat het inwonertal van honderdduizend weldra overtroffen zal worden. De stad, die natuurlijk in verbinding gebracht wordt met de voornaamste spoorwegnetten, zal Gary heeten, naar den voorzitter van het bestuur1 der trust. AXEL, 15 Mei 1906. Zaterdagavond ontlastte zich over Zeeuwseh-Vlaanderen en een groot deel van het overige Zeeland een hevig on- weder, dat hier en daar veel schade heeft aangericht. Onder deze gemeente zijn enkel een paar boomen door het hemelvuur getroffen, hetgeen op ver schillende plaatsen in den omtrek het geval is geweest. Erger was het onheil door het weder onder de gemeente Hoek veroorzaakt. Daar sloeg omstreeks half 10 ure de bliksem in de schuur van den land bouwer Westerbeke en voordat de be woners het wisten stond het heele ge bouw reeds in volle vlam, zoodat aan het redden van het een of ander niet meer viel te denken. Al het vee dat zich in de schuur bevond kwam dan ook in de vlammen om en wel 12 stuks hoornvee, 6 paarden en 1 veulen, 4 varkens en ongeveer 100 kippen. Een 5 tal koeien die wegens plaatsgebrek in den stal op den mestput stonden, bleven gespaard. Eene hoeveelheid hooi en stroo, kunstmest, alsmede eenige landbouwwerktuigen, alles werd een prooi der vlammen. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De brandweer die van 's avonds 11 tot 's morgens 7 uur hulp verleende, slaagde er in den brand tot de schuur te be perken, zoodat het woonhuis en andere gebouwen gespaard bleven. //Zeker ken ik hem." z/Hij heeft mij althans wel van u ver teld. U kende ook zijn neef, Hugo van Waren Agnes keek haar een oogenblik vor schend aan, maar herstelde zich dadelijk. z/Hugo, dat geloof ik, een goede, een voudige jongen. Hij is nu buitenslands, niet waar Ja, die tijd in Bosch-en-beek was ook wel aardig, 't was er in sommige opzichten aardiger misschien." Ze sloeg het kopje een weinig achterover en bleef' een oogenblik zoo, alsof ze pensif werd. //Pardonneer me, dat ik je stoor in je diepe overdenkingen," riep Eduard, ter wijl hij beleefd aan Agnes zijn arm aanbood, fwe moeten te zamen polkeren. Foei, nichtje, heb jij haar zoo ernstig gemaakt »Heb ik dat op mijn geweten Ik hoop toch van neen, wat zegt u, juffrouw Renti nek Maar op een bal gaat alles zoo vlug, dat juffrouw Rentinck er niet op ant woorden kon. Veel zou Alida toch niet op zich geladen hebben, want nog geen vijf minuten daarna, was het paar in een allerlevendigst gesprek, en ze danste A ravir Wordt vervolgd.) Te Philippine sloeg de bliksem in de werkplaats van een smid. De man, die aan den slijpsteen stond, werd niet getroffen; alleen werd een vijl in tweeën geslagen. Te Sas van Gent veroorzaakte het onweder brand in het dak der woning van den slager P. de N., op de West kade. De brandweer slaagde er in den brand tot het dak te beperken. Te Biervliet werden eenige boomen getroffen en sloeg de bliksem in den toren der Ned. Herv. kerk, zonder andere schade te berokkenen dan aan een paar cijfers van 't wijzerbord. Te IJzendijke sloeg de bliksem in bij den veldwachter J. S., gelukkig zonder iemand te treffen of brand te veroor zaken. Een spiegel aan den schoorsteen en eenige ornamenten werden ver brijzeld. Vrouw S., in het vertrek aanwezig, schrok zoo, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een sterke zwavellucht viel er waar te nemen. Men meldt uit Walsoorden Weldra zal men een begin maken met het dichten van de doorbraak in den Wilhelmuspolder. Reeds worden voorbereidende maatregelen getroffen door het plaatsen van directiekeeten, en het aanbrengen van de noodige materialen, wat alles eene aangename bedrijvigheid geeft aan de anders zoo stille zeedijk. Deze week denkt de aannemer met het zinken van stukken te beginnen. Daar het vloed was, lag de Wilhel muspolder diep onder water en waren alleen de daken van de huizen en schuren der heeren Arenthals en Stallaert te zien. Volgens verklaring der daar werkzaam zijnde personen, moet het land van den polder veel geleden hebben. Hier en daar zijn stukken weggescheurd, op andere plaatsen ligt het slik een voet hoog. Jaren zullen er moeten voorbijgaan, eer deze vruchtbare polder, een der schoonste van het kroondomein, weer in zijn vorigen toestand zal teruggekeerd zijn. De gaten en openingen in den zeedijk zijn overal dichtgemaakt en hersteld. De zeedijk ziet er, uitgezonderd de groote doorbraak, weer goed uit. In den Zande- en Mariapolder zijn de landbouwers op de meeste plaatsen aan den arbeid geweestslechts enkele landerijen liggen, zooals het water ze verlaten heeft. Haver en gerst komen mooi voor den dag. De fruitboomen, vooral de appel- en pereboomen staan prachtig in den bloei en beloven veel. Perzik- en abrikozenboomen hebben echter veel geleden. Met de schadelijsten is men bijna gereed. Men is druk bezig, de ver schillende opgaven te onderzoeken. Op 'teiud dezer maand zal het totaal bedrag wel bekend zijn. Intusschen worden aan de behoeftigen aardappelen, steenkolen enkleedingstukken verstrekt. Door den inspecteur van Volks gezondheid is Zaterdagnamiddag een onderzoek ingesteld naar de regenbak ken van de huisjes aan het Olmendijkje te Philippine, die door den vloed op 12 Maart zijn volgeloopen. Al die bak ken zijn gebarsten en moeten nagezien worden. Den bewoners wordt regen water verstrekt uit de bakken van de nieuwe school te Philippine. De directeur-generaal der poste rijen en telegraphie maakt in de Stct. bekend, dat, met ingang van 15 Mei, het Belgische telephoonnet te Sottegem wordt opgenomen in het telephoon- verkeer met de Nederlandsche plaatsen, welke tot de telephoongemeenschap met Berchem zijn toegelaten. De prijs van een enkelvoudig gesprek zal f 1.45 bedragen, met uitzondering nochtans in het verkeer van Sottegem met Axel, Hulst, Neuzen en Sas van Geut, waarop het grenstarief ad f0.60 per enkelvoudig gesprek van toepassing is. Overigens gelden de regelen en voor waarden welke voor het Nederlandsch- Belgisch telephoonverkeer vastgesteld en in den Rijksgids voor den Tele- phoondienst vermeld zijn. Men meldt uit den Haag aan de N. R. CL Van bevoegde zijde bericht men, dat van een automobielongeluk, aan H. M- de Koningin-Moeder overkomen, zooals Tubantia vermeldde, gelukkig geen sprake behoeft te zijn. Gaande per automobiel van Burgsteinfurt naar Bentheim, kwam dit rijtuig in aanraking met een slagerswagen, waardoor de machine zoodanig werd beschadigd, dat de inzittenden, Hare Majesteit en de vorst en vorstin van Bentheim, de automobiel moesten verlaten en in eene andere, die volgde, den tocht moesten voortzetten. Meer beteekenis had dit geval niet. Het onweder. Meldden we onder „Prov. Nieuws" alleen ongelukken in Zeeuwsch-Vlaan deren voorgekomen, tal van berichten tonen ons, dat ook elders het onweer Zaterdag en Zondag op onrustbarende wijze heeft gewoed. We laten er hier onder enkele volgen, die we voor zoover Walcheren betreft, ontleenen aan de Midd. Crt. Te Vlissingen werd het paard van den landbouwer L. V., dat bij het ge hucht Zwanenburg in een weide liep te grazen, getroffen en gedood. Te Souburg sloeg de bliksem in eene woning aan den straatweg naar Ritthem, richtte eenige schade aan, doch ver oorzaakte geen brand. Een man aldaar, die van zijn werk huiswaarts keerde, passeerde een boom, terwijl deze juist door het hemelvuur getroffen werd. Hij werd zoodanig verwond, dat den volgenden morgen geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zijn toestand baart echter geen onrust. Bij den landbouwer J. F. op den Ouden Vlissingschen weg onder Middel burg sloeg het hemelvuur een groot gat in den grond tusschen het huis en de schuur. Te Ritthem werd door den bliksem eenige schade berokkend aan de over kapping van de onderwijzerswoning. Eenige pannen en eenige dak versieringen werden vernield. Brand werd echter niet veroorzaakt. Omstreeks half zeven sloeg de bliksem in een schuur van den landbouwer C. L., te Serooskerke. Die schuur werd geheel in asch gelegd. De brandweer, die zeer spoedig met de spuit bij den brand was, slaagde er met veel moeite in, na tot twaalf uur gewerkt te hebben, een vlak bij staand huis met schuur te behouden. Onder diezelfde gemeente trof de bliksem drie groote boomen bij den landbouwer D. K. Te Veere kwam de bliksem door den schoorsteen in de woning van H. L. In den schoorsteen werd een gat ge slagen, een balk werd gedeeltelijk ver splinterd, een spiegel gebroken, in de kachel een gat gemaakt en verschillende opschikjes werden vernield. Niemand van de acht personen, die zich in het kleine vertrek bevonden, kreeg eenig letsel. Te Kruiningen sloeg op de hofstede van Van H. de bliksem in den schoor steen en bracht eenige schade toe op den zolder. In de buurschap Eefde bij Zutphen sloeg de bliksem in de boerderij De Kijkover, bewoond door de wed. Stege- man. Het huis brandde geheel uit. Ook de inboedel werd nagenoeg geheel een prooi der vlammen. Het vee, dat op stal was. werd gered. Assurantie dekt de schade. Uit Doorn meldt men van 13 dezer Hedenmiddag ontlastte zich boven ons dorp een onweer, zoo zwaar als men hier in geen jaren beleefde. Gedureude ruim een uur woedde de donder, vergezeld van een aanhouden den geweldigen regen met hagel. Langs en over de wegen ontstonden snel vlietende beken en in de tuinen meren, zoo groot als niemand zich herinnert hier ooit gezien te hebben. Het verkeer werd, op enkele plaatsen echter maar voor korten tijd, belem merd. Behalve geringe beschadiging aan de electrische en telephoongeleidingen kwam geen ander ongeluk voor dan het inslaan van den bliksem in een schoorsteen van een klein huisje en geringe verwonding der bewoners. Zondagavond is de bliksem geslagen in de boerderij van den landbouwer Van Lommei te Etten, welke tot den grond afbrandde. Slechts met moeite kon eenig huisraad gered worden. Alles is verzekerd. Te Deventer heeft Zondagavond 6 uur gedurende ruim tvvee-en-half uur boven de stad en omgeving een aller hevigst onweder gewoed, vergezeld van zware slagregens, waardoor vele huizen zijn ondergeloopen. Het was zoo donker dat overal licht ontstoken werd. Op een paar plaatsen is de bliksem ingeslagen zonder biand te veroorzaken. De macht der „oude klare"Donder dagavond werd door den agent der Hollandsche Spoorwegmij. te Dordrecht bij de politie aangifte gedaan dat uit een wagon, die Zondagavond van de richting Arnhem daar was aangekomen en op het terrein tegenover het station was neergezet om den volgenden ochtend op het goederenterrein aan het Dok te worden gelost, drie flesschen oude klare en 2 flesschen bessenjenever waren ontvreemd. Uit het ingesteld onderzoek bleek, dat in den bewusten nacht van Zondag op Maandag aan het station waren werkzaam geweest de arbeiders bij de Staatsspoor A. D. en D. N. en de wisselwachter W. den B. Natuurlijk viel al dadelijk op hen verdenking den diefstal te hebben gepleegd, reden waarom zij werden aangehouden en al spoedig waren zij toen tot bekentenis gebracht dat de beide eersten den ge- plombeerden wagen opengemaakt, een kist opengebroken, de vijf flesschen drank daaruit genomen en in veiligheid gebracht hadden. Uit vrees dat het sluiten van den wagon zooveel gerucht zou maken dat zij werden ontdekt, wachtten zij daarmee tot de aankomst van den laatsten trein van Rotterdam. Den inhoud der flesschen dronken zij met elkander in het bureau voor materiail, waar rustbanken voor hen stonden, grootendeels uit, waarbij de stop van een drinkkannetje hun tot beker diende, 's Ochtends vóór het verlaten van den dienst namen de drie mannen elk nog een borrel, waarna D. een der flesschen, die nog onaan geroerd bleef, mee naar huis nam, om daar in den loop van den Maandag door het drietal te worden leeggedronken. Van de ledige flesschen, die aan vankelijk spoorloos verdwenen waren, werden er later twee gebroken uit de sloot langs den Markettenweg opgevischt en aan de etiketten herkend. De open gebroken kist hadden de daders weer dichtgemaakt. De drie verdachten, die terstond ge schorst waren, werden gisteren gearres teerd en zijn hedenmiddag, na volledige bekentenis te hebben afgelegd, onder behoorlijk geleide, per vigelante naar het huis van bewaring overgebracht ter beschikking van de justitie. Volledigheidshalve zij hier nog mede gedeeld dat D. en N. 23 en den B. 32 jaar oud zijn en dat de eerste en derde gehuwd zijn, zoodat zij door hun misdrijf ook hunne gezinnen in ellende hebben gedompeld. DC.)

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2