Burgerlijke Stand. Watersnood. De Kaapstadsche correspondent van de N. R. Cl. schrijft De berichten, per laatste en voor laatste mail uit Nederland ontvangen van den watersnood, welke een deel des lands van 15 tot 17 Maart heeft geteisterd, hebben zoowel op Airikaners als op Nederlanders en oud-Nederlan ders alhier indruk gemaakt. Geloofde men eerst nog, dat de ramp van weinig beteekenis was, omdat Renter's Agent schap niets daaromtrent naar Zuid- Afrika seinde, na ontvangst der mail berichten begrijpt men hier maar al te goed, hoe Nederlandsche en Vlaamsche stamverwanten onder die ramp lijden. Reeds weerklonk in Kaapstad en Pretoria een roepstem om hulp, en hebben de Volkstem en Ons Land zich bereid verklaard, giften tot dat doel in ont vangst te nemen. Hoewel de nood in het eigen land nog steeds groot is, is er geen twijfel aan, of de stamverwanten in Zuid-Afrika zullen gaarne toonen, dat zij niet vergeten zijn, wat de be trekkingen aan gene zijde van den Oceaan eens deden en thans nog doen voor Zuid-Afrika. In Kaapstad zullen weldra lijsten ter inschrijving worden aaugeboden, en, naar ik verneem, interesseert zich ook de heer Jan Hof- meyr zeer veel voor deze zaak. Aan het Provinciaal Watersnood- Comité te Middelburg is overgemaakt een bedrag van f28,748,75'l2, door de schoolkinderen in Nederland bijeenge bracht. Branden. Zaterdagavond brak te Rotterdam brand uit in de stallingen en op de daarboven gelegen hooizolders behoo- rende bij de sleeperij van de firma Cohen en Co, aldaar. De sleepersknecht Lensen ontdekte den brand toen hij de stallingen binnen ging en waarschuwde onmiddellyk zijn baas. Het eerste werk was nu de op stal staande paarden, waarvan er een in gezegende omstandigheden verkeert, de straat op en in veiligheid te brengen op de Veemarkt ondei de overkapping. Maar terwijl men hiermede bezig was breidde de brand zich boven de hoofden der redders zeer vlug uit en weldra vielen de bonken vuur door de zoldering, hier en daar in de ruiven het aanwezige hooi mede in lichtelaaie zettende. Langer verblijf in de stallen werd gevaarlijk. In dé omgeving zelf heerschte groote opgewondenheid, want het geheele complex stallingen met zolders, wagen makerij, smederij, wagenhuis en wonin gen, dat 3200 vierkante meters opper vlakte beslaat, ligt in een dichtbevolkte buurt. Aan de voorzijde grenzende aan den Goudschen Rijweg en aan de achterzijde door een eenige meters breede open plaats van de Koepelstraat gescheiden, leunen op de flanken aan de eene zijde de Laanzichtstraat en aan de andere zijde het hofje Ons Genoegen, mede zeer dichtbevolkt en in de blokken A, B, C en D verdeeld, tegen het in een zee van vlammen gehulde complex van de firma Cohen Co. voornoemd, aan. Enkele minuten nadat de brand ont dekt was, rukte de brandweer reeds uit en zoo kon de brandmeester, de heer A. J. Kruis, in een ommezien ter plaatse, al dadelijk eenige hand brand spuiten water laten geven. En toen daarop de hoofman, de heer H. van Dam, het opperbevel overnam, om ge steund door het bijna voltallige college van hoofdlieden, de verder te nemen maatregelen tot blussching te bepalen en te doen uitvoeren, werkten er binnen het half uur nadat men den brand be merkt had de handbrandspuiten 12,15, 14, 7, 48, 11, 19, en 20, zoomede de stoomspuit van het oostelijk stoomge maal, die op den Goudschen Rijweg post vatte, en die van het westelijk stoomgemaal, welke men de Koepelstraat als standplaats aanwees. De manschap pen der handbrandspuiteu klauterden onder de bevelen van hun brand- en brandspuitmeesters over de huizen van het hofje Ons Genoegen en die aan de Laanzichtstraat uitkomende op de om liggende daken. En toen daarop het blusschingswerk in vollen gang was, werd met een 14 stralen water gegeven en waren er ruim duizend meter slangen in gebruik. Al spoedig won de brand weer veld, meer en meer drong men de brandende stallingen* binnen en hoewel de vlammenzee zich geducht liet gelden en door de daken heen brak, moest zij langzaam maar zeker wijken voor de kolossale hoeveelheden water, die van alle zijden, door stralen, dik en dun, in het vuur geworpen werden. Te 9 uur had men den brand onder de knie en kregen reeds eokele handbrandspuiten tot inrukken bevel. De brand bepaalde zich in hoofdzaak tot de groote stallen, met de daarboven gelegen hooizolders en haverkamer, waar op dit oogenblik was opgeslagen ongeveer 175,000 kilo hooi en stroo en 25,000 kilo haver. De bij het geheel behoorende kleinere stallingen, wagen makerij, smederij enz. kregen natuurlijk wel eenige waterschade, doch niet van overwegende beteekenis. De sleeperij wordt gedreven met ongeveer 75 paarden, die daar alle hun stalling hadden, terwijl er 53 sleepersknechts in dienst zijn, ongeacht een 4tal blazen en het personeel voor de wagenmakerij, smederij enz. Het geheel is tegen brandschade op beurs- polis verzekerd. Zaterdagochtend omstreeks 4 uur werden de bewoners van de Hagelsteeg te Zwolle opgeschrikt door brandalarm. Er was brand ontdekt door den sigaren maker A. H. Zegeling, wiens vrouw juist eenige minuten te voren bevallen was. De kraamvrouw, de vroedvrouw en Zegeling roken brandlucht, waarop Zegeling zich naar buiten begat en vlammen zag in de schilderswerkplaats van zijn buurman, den heer J. Nooter. Hij waarschuwde dezen en spoedde zich naar de politiewacht aan de Diezer- poort. Het eerste werk van de politie was alle bewoners van de steeg te wekken. Door toedoen van den heer Lycklama werd de kraamvrouw en het pasgeboren kindje onmiddellyk naar het ziekenhuis overgebracht, de vrouw per brancard, begeleid door een pleegzuster, het kindje gedragen door een andere pleegzuster. De vlammen werden 'teerst gezien in een achter in de werkplaats aanwezig vat met zwartsel en een daarbij staande mand. Toen men met drie man met emmers water bezig was den brand te blusschen en men dacht dien zoo goed als geheel te hebben bedwongen, is vermoedelyk een blikken bus met ter pentijn gesprongen, waardoor de vlam men in eens zoo hevig werden, dat men in allerijl de werkplaats moest verlaten, daar eensklaps door de aan wezige, licht brandbare stoffen de ge heele werkplaats in brand stond en deze zich ook spoedig aan de boven verdieping mededeelde. Hoewel de brand alzoo een dreigend aanzien had, werd die door de brandweer met 3 slangen op de waterleiding gebluscht en de belendende perceelen, die alleen wat waterschade bekwamen, behouden, Van de tegenoverstaande huisen en pakhuis waren ruiten gesprongen en de verf der ramen en deuren geschroeid en geblakerd, Te Lytshuizen bij Heeg is Zondag middag door een mankement aan den schoorsteen een boerenplaats geheel af gebrand, bewoond door S. Visser. Vijf en twintig stuks vee zijn verbrand, zes met brandwonden gered. De eigen dommen waren verzekerd. Uit Oldenzaal meldt men Maandagnacht heeft een hevige brand een 10-tal woningen „Achter de Muren" gelegen vernield. Niets werd gered. Een koe en paard kwamen in de vlam men om. Sommige perceelen waren verzekerd. Men is nog het vuur niet meester bij het afzenden van het bericht. Door het spelen van kinderen met lucifers raakte te Raamsdonkveer een hoepelmakerswerkplaats in brand, waardoor 8 arbeidershuizen, 2 hooiper- sen, 9 hoepelmakerswerkplaatsen, 2 mattenmakerijen en ruim 40 hooi- en rietschelven verwoest waren. Er is ruim f 200.000 schade. Tien gezinnen zijn dakloos. Alles is verzekerd. - Maandagochtend brak te Haas trecht in een schuur brand uit. Schuur en hooiberg werden door het vuur ver nield. Door het flinke optreden der brandweer werd het woonhuis behouden. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 4 Mfei 1906. VEROORDEELD zijnF. N., werkman te Bouchaftte, ter zake van overtreding van het Schelde-reglementtot 2 boeten elk van f 0,50, subsidiair 1 dag hechtenis voor elke boete A. d'H., werkster te Hoek, ter zake als voren tot een boete van f0,50, subs 1 dag hecht. G. K., werkman te Sluiskil, ter zake als voren; tot eene boete van f0,50, subs, tot plaatsing in een tuchtschool voor een weekA. S., pol derwerker te Axel, ter zake van het rijden met ongemutfcorfde hondentot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht., met ontslag van rechtsvervolging voor het tweede hem ten laste gelegd feitL. B., veearts te Axel. ter zake van het rijden met een velocipède zonder licht tot eene boete van f 0,60, subs. 1 dag hecht. M. B., arbeider, A. C., metselaarsknecht. J. M. v. d. V., metselaar, allen te Axel, J. H., arbeider te Zaamslag, ter zake als voren ieder tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. E. V., arbeider te Sas van Gent, ter zake van overtreding der Leerplichtwettot eene boete van f 1, subs. 1 dag hechtL. M., boot werker te ZaamslagL. W., koetsier te Axel, ter zake als voren ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht; P. J. v. H., visscher te Philippine, E. T.J. J. d. V., werklieden te Westdorpe, ter zake als voren ieder tot eene boete van f2,50, subs. 3 dagen hecht.; J. F. L. G., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. D. v. M., tijman aldaar, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. A. V., timmerman aldaar, ter zake als voren; tot eene boete van f4, subs. 3 dagen hecht.; A. S. R.A J. A. d. M., schippers te Philippine, ter zake van openbare dronkenschap bij eerste herhalingieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht, voor iedere boete K. V., grond werker te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 4, subs. 3 dagen hecht. Vau 15 tot eu met 30 April. Graauw. Huwelijks-aangiften. 20. Emmanuel Buijsrogge (van Stoppeldijk), 33 j., jm. en Louisa Kegelaer, 27 j., jd. Geboorten. 7. Louisa, d. van Sophia Stevens. 11. Leonie Seraphina, d. van Petrus Clementus Kouijzer en Paulina van Poorten. 13. Cornelia en Rosalia, dochters van Petrus Ivens en Apolonia Cecilia van Trappen. 21. Benilde, d. van Joannes Josephus Bauwens en Maria Rosalia Boeijkens. 27. Petrus Augustinus, z. van Andreas Ivens en Prudentia Verras. Overlijden. 4. Pieter van Immerseel, 84 j., weduwn. van Maria Anna Heijdens. 15. Pieternella Pica vet, 82 j., wed. van Macharias Crombeen. 16. Rosalia Ivens, 3 d., d. van Petrus en Apolonia Cecilia van Trappen. Seraphinus Gallus van Immerseel, 6 m., z. van Willem Johannes Pathist en Dorothea Ivens. 17. Aloisius Verlinden, 4 m., z. van Petrus en Rosalia Gimst. 19. Honoré de Kort, 32 j., echtg. van Rosalia Scheers. 28. Josephus Eduardus van Eerdenburgh, 35 j., z. van Petrus Ludovicus en Anna Catharina Hoefijzers. Hoek. Geboorten. 22. Leuntje Gil- drina, d. van Jacobus Cornelis Verlinde en Adriana Keukelaar. 28. Catharina Lcvina, d. van Jacob Verpoorten en Helena de Blaeij. 30. Daniël, z. van Jozias Haak en Jacomintje de Jonge. Overlijden. 30. Een als levenloos aangegeven kind van liet vr. gesl. van Gelein Meertens en Pieternella Vinke. Hulst. Huwelijks-aangiften. 18. Ho noré Charles Johannes Verwilghen, 29 j., jm. en Mathilda Frederika Petro- nella Brand, 23 j., jd. 25. Joannes Josephus Verstraeten, 41 j., weduwn. en Livina Maria Janssens, 31 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 25. Leo- nardus Marinus Baart, 29 j., jm. en Maria Johanna den Tenter, 28 j., jd. Geboorten. 21. Julia Petroneila, d. van Wilhelmus Fredericus de Wilde en Cornelia Heijman. 22. Petrus Ge- rardus, z. van Adrianus Johannes Boone en Emma Philomena Moens. 24. Ceri- lus Theophilus, z. van Joseph Dominicus van Bunder en Josephina Petroneila Verbruggen. 26. Louisa Maria Petro neila, d. van Jules Hendrikus Marinus Willekens en Nathalia de Schrijver. 29. Josephina Maria Johanna, d. van Alphonsius Augustinus Verstraeten en Anna Catharina van de Velde. Overlijden. 19. Elodie Georgine Willaert, 15 d., d. van Desiderius en Joanna Cappaert. 24. Andries de Blok, 62 j., echtg. van Maria Catharina Vaal. Koewacht. Huwelijks-aangiften. 17. Alphonsus Vernimmen, 29 j., jm. en Marie Louise Elegeest, 31 j., jd. 19. Petrus de Vleeschouwer (van Stekene, België), 25 j., jm. en Huberta Marie Kegels, 21 j., jd. 20. Aloijsius Jose phus Ongenae, 30 j., jm. en Leonia Maria Edmonda Vermandei, 24 j., jd. 22. Hubertus van Remoortele, 37 j., jm. en Maria Louisa Janssens, 20 j., jd. 27. Honoré Gijsel, 31 j., jm. en Coleta Inghels, 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25. Petrus Franciscus Verschraegen, 23 j., jm. en Josephina Maria van Poele, 29 j., jd. Geboorten. 18. Maria Louisa Jose phina, d. van Remondus Vernimmen en Maria Louisa van Avermaete. Cy- rillus Dominicus, z. van Augustinus Aloysius van Overloop en Florentina Puyenbroeck. 20. Emile, z. van Edu ardus Alphonsus de Jonge en Melania Schelfhaut. 21. René Augusta, z. van Alphonsius Sturtewagen en Emma van Hoeije. 22. Joseph, z. van Eduardus Rogiest en Clementina deJonghe. 25. Joseph Ludovicus Franciscus, z. van Petrus Vercauteren en Anastasia Jacobs. 28. Augusta Gerardina Philomena, d. van Petrus Picavet en Leonia de Rechter. Overlijden. 17. Theophilus Josephus Louis Vlyminck, 4 m., z. van Charles Louis en Bertina Juliana Matthijs. 24. Bonaventura Cremers, 69 j., wed. van Carolus Steenaert. 30. Emile de Jonge, 10 d., z. van Eduardus Alphonsus en Melania Schelfhaut. Overslag. Huwelijks-aangiften. 18. Dominicus David, 42 j., jm. en Marie Poppe, 22 j., jd. Geboorten. 25. Irma Maria, d. van Edmondus Willems en Maria Catharina Wuijtinck. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 19. Jan van 't Westeinde (van Borsselen), 38 j., jm. en Carolina Maria de Moor, 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19. Adriaan Dieleman (van Hoek), 22 j., jm. en Janneke Adriana Dieleman, 25 j., jd. Marinus de Feijter, 24 j., jm. en Leuntje Kempe, 23 j., jd. Geboorten. 21. Adriana, d. van Jacobus Hofman en Adriana Maas. Dirk, z. van Dirk Dekker en Clara Wolfert. 28. Janna, d. van Franyois Buijze en Levina Willemsen. 29. Ja cobus, z. van Thomas de Krijger en Catharina Oppeneer. Overlijden. 22. Lidewy de Putter, 86 j., wed. van Jozias van de Velde. Zuiddorpe. Huwelijks-aangiften. 17. Jacobus de Coninck, 27 j., jm. en Leonia Maria Aerts, 24 j., jd. Alphonsus Thiron, 28 j., jm. en Coralia Maria Aerts, 26 j., jd. 19. Desiderius Eduardus de Pau, 27 j., jm. en Eulalia Maria de Jaeger, 25 j., jd. 24. Alphonsus de Smet, 31 j., jm. en Emma Maria van de Winckel, 25 j., jd. Geboorten. 22. Ciriel, z. van Eme- rentia Maria Dhert. Overlijden. 21. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Carolus Ludovicus Fermont en Angelina Mathilda Audenaert.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 3