Binnenland. Gemengd Nieuws. met messen en ploertendooders gewa pende stakers. De jongelieden ant woordden met revolverschoten. Een man, die aan de zijde van de katholieken meevocht, heeft een steen tegen zijn hoofd gekregen, schedelbreuk, dood. Het is een treurig sterfgeval, een vader van 4 kinderen. RUSLAND. De te Riga afgekondigde algemeene staking is in 244 fabrieken mislukt en in 81 doorgegaan. Troepen en politie verhinderden belemmering van handel en verkeer. De orde is niet verstoord. In verscheidene fabrieken, waargestaakt is, hebben de arbeiders intusschen Donderdagavond de vuren weer aan gemaakt en men verwachtte, dat de heele staking zou zijn afgeloopen. Een aantal Poolsche onderwijzers in het Russische grensgebied hadden ge weigerd in het ambtelijk verkeer Rus sisch te spreken. Zij waren daarvoor in hechtenis genomen, maar wegens te grooten aanvoer van andere gevan genen in vrijheid gesteld. De bevolking van den kreits Ripin zal nu de straf ondergaan haar is wegens het vergrijp der onderwijzers een boete opgelegd van 30,000 roebelBij een der leiders van de Polen bij den opstand, den grondeigenaar Lissowski op Piaschkowo, die weigerde zijn aandeel in deze on rechtvaardige boete te betalen, heeft men 30 dragonders ingekwartierd als dwangmaatregel. Toen de directeur der Weichsel-spoor- wegen Vrijdagavond te Warschau met twee ambtenaren in een rijtuig stapte, werd een bom naar hem geslingerd. Proskoerjakof, bedoelde directeur, werd gewond; de beide anderen gedood. Acht omstanders werden zwaar gewond. De paarden werden beide dood ge slagen en tallooze vensters in de buurt vernield. Vorsteiyk bezoek aan Amsterdam. Vrijdagmorgen kwam H. M. de Ko ningin-Moeder met de nachtboot „Ko ningin-Regentes" uit Londen te Vlis- singen aan. Eenige autoriteiten o. a. de burgemeester van Vlissingen, waren op de ponton aanwezig. Te 5,44 reed H. M. in een salon-rijtuig naar Amsterdam, om daar eenige dagen bij hare kinderen door te brengen. Zij werd aan het Centraal-station ontvangen door Prins Hendrik, den burgemeester, eenige civiele en mili taire autoriteiten. In den loop van den dag werd door H. M. een bezoek gebracht aan de. tentoonstelling van kunstwerken der leden van de maatschappij „Arti et Amicitiae". Verder werd een bezoek gebracht aan het Bureau voor Handelsinrich tingen, waar de verschillende tentoon stellingen bezichtigd werden. De Koningin verleende Vrijdag weder audiëntie aan particulieren. Van twee tot drie uur werd een rijtoer gemaakt. Op het 's Gruvenzandeplein werd even halt gehouden, waar 800 kinderen het Koninklijk echtpaar een feestlied toe zongen onder begeleiding van een muziekcorps. zich nu dikwijls herhaalden, dat Alida zeer stil werd? Mevrouw Valmer keek er toch vreemd van op. ffZou zij ook misschien reeds iets voor mijn Eduard gevoelen dacht ze, ffja, dat zou best kunnen wezen." Intusschen gevoelde het meisje zich hier zeer gelukkig. Was ze in den regel vroolijk van inborst, hier kreeg ze zelfs eene zekere dartelheid, die ze in het huisgezin van Ottewal niet bezat. Dit 3telde mevrouw Valmer weder gerust. Wordt vervolgd.) Gemeld wordt dat op een der ten paleize te Amsterdam gehouden audiën ties H. M. de Koningin zich geruimen tijd onderhield met den burgemeester van Tholen, den heer M. G. van Stapele, die H. M. vergezelde bij Haar bezoek aan Tholen tijdens den watersnood. H. M. informeerde belangstellend naar den tegenwoordigen toestand der ge meente en schonk den heer Van Stapele haar portret en dat van Z. K. H. den Prins, van hunne handteekeningen voor zien. Zaterdagochtend reed H. M. de Koningin-Moeder met klein gevolg uit om een bezoek te brengen aan het Blindeninstituut in de Vossiusstraat. Op het orgel in de muziekzaal werd het „Wilhelmus'' gespeeld en een der jongste meisjes bood H. M. een bouquet aan. De hooge bezoekster bezichtigde de zalen waar de blinden hun verschil lende bezigheden uitoefenden. Door een der meisjes werd der Koningin Moeder een keurig bewerkt voetkussen met het wapen van Amster dam en het jaartal 1906 aangeboden. Van het Blinden-instituut werd ge reden naar het „Museum Todor" en daar bezichtigde H. M. de zeldzame kunstschatten. De Koningin-Moeder vertrok heden middag te 4.50 naar het buitenland. Prins Hendrik bezocht in den voor middag de marinewert. Een draadloos telegram van hulde aan de Koningin, de Koningin Moeder en den Prins uit Den Helder werd door den Prins on middellijk beantwoord met een dank betuiging. Te kwart over twee reed H. M. de Koningin met den Prins en groot gevolg uit en werd een bezoek gebracht aan het Diaconie weeshuis der Ned. Herv. gemeente in de Tesselschadestraat. Aan weerszijde van den gang van het gesticht stonden kinderen geschaard, die juichend het pad der Vorstin met bloemen bestrooiden. Een tocht door het huis werd gemaakt en alles bezichtigd. In de kerkzaal, waar vele kinderen bijeen waren, werd der Koningin „Ps 121 4" toegezongen. Zaterdagavond hebben de Koningin en de Prins de gala-voorstelling in den stadsschouwburg te Amsterdam bijge woond. Tegen half negen kwam het hoog gezelschap binnen, terwijl het orkest het .Wilhelmus" aanhief. De aanwezigen negen eerbiedig, waarvoor de vorstelijke bezoekers met herhaalde neigingen dankten. Zij namen niet plaats vóór het volkslied was uit gespeeld. H. M. droeg een licht groen zijden robe met het grootkruis van den „Neder- landschen Leeuw," zij was getooid met de kleinoodiën van het nationaal hulde blijk. Z. K. H. had zich gestoken in admiraalsuniform. Zondagvoormiddag woonde het Ko ninklijk echtpaar in de Nieuwe Kerk de godsdienstoefening bij, waarin de heer Ph. J. Hoedemaker eene leerrede hield naar aanleiding van 1 Corinthen 1 vers 24. De kerk was eivol. Te twee uren werd, in een gala rijtuig met vier paarden bespannen, het traditioneel bezoek aan den Dieren tuin gebracht. H. M. was gekleed in zee-groen costuum met dito hoed met rose rozen, de Prins in admiraals-uni form. Beiden waren vergezeld van groot gevolg en maakten een korte wandeling door den tuin De muziek speelde 't „Wilhelmus," de menigte, achter een touw-afzetting op een af stand gehouden, juichte en jubelde. Na de wandeling werden in de Konings zaal eenige verfrisschingen gebruikt, waarna de vorstelijke personen naar het Paleis terug reden. Gisteren bracht Prins Hendrik een bezoek aan Egmond aan Zee ten einde een kijkje te nemen in de „Prins Hen drikstichting", waarvan de Prins be schermheer is. De oude zeelui zongen een zelfgemaakt welkomstlied. H. M. de Koningin heeft gisteren zonder gevolg, zonder politie en alleen voorafgegaan door den burgemeester in gew one burgerkleeding, in het Von delpark, een rijtoer gemaakt. In het park verliet H. M. het rijtuig gedurende eenigen tijd om een eind- weegs te wandelen. Te twee uren begaf de Koningin zich naar de matinée ten bate der slacht offers van den watersnood in Zeeland. AXEL, 8 Mei 1906. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen in de provincie Zeeland in 1906, zooals die is vastgesteld bij besluit van Gedepu teerde Staten dier provincie van 27 April 1906 no. 153, komen o. m. voor Bonte, Eduard, te Aardenburg, geb. te St. Kruis 3 April 1837. Bortel, Pieter Jacobus van, te Schoon- dijke, geb. te Schoondijke 26 J uni 1840. Bruyne, Hendrik de, te Zaamslag, geb. te Neuzen 27 Mei 1842. Calon, Elias Augustus, te IJzendijke, geb. te IJzendijke 17 April 1830. Collot d'Escury, Karei Jan André Guijon baron, te Hontenisse, geb. te 's Gravenhage 15 December 1858. Cortvriendt, Gustavus Angelus Felix, te IJzendijke, geb. te IJzendijke 10 Juni 1855. Dieleman, mr. Petrus, te Middelburg, geb. te Axel 9 November 1873. Dieleman Wz., Petrus, te Axel, geb. te Hoek 6 November 1835. Dierick, Cyrillus Petrus Johannes, te Koewacht, geb. te Koewacht 24 Janu ari 1846. Dregmans, Pieter, te Axel, geb. te Neuzen 26 April 1839. Erasmus, Jan nis, te Cadzand, geb. te Cadzand 22 November 1838. Feyter, Levinus de, te Axel, geb. te Neuzen 23 April 1838. Graaff, Jacobus Marinus de, te Aarden burg, geb. te Poortvliet 7 Februari 1846. Hammacher, Herman Gerard, te Groede, geb. te Groede 18 October 1843. Hennequin, Johannes Francois, te Sluis, geb. te Sluis 24 September 1826. Hennequin, mr. Pieter Christiaan Jacobus, te Aardenburg, géb. te Sluis 20 Mei 1851. Hoeve, Frans van, te Axel, geb. te Axel 1 December 1851. Hombach, Fernand Corneille Octave Mari, te Hulst, geb. te Hulst 9 Mei 1863. H uyssen Johanneszoon, Jan, te Neuzen, geb. te Neuzen 8 Januari 1838. Hullu, Jacobus, te Cadzand, geb. te Cadzand 3 November 1821. Kerf, Cerillus Johannes de, te St. Jansteen, geb. te St. Jansteen 31 Janu ari 1873. Kerf, Petrus de, te St. Jansteen, geb. te St. Jansteen 12 September 1840. Koeijer, Louis de, te Neuzen, geb. te Axel 15 Januari 1842. Koster, Abraham, te Axel, geb. te Axel 27 Mei 1844. Leenhouts, Izaak, te Zuidzande, geb. te Zuidzande 25 Maart 1846. Luteyn sr., Izaak, te Zuidzande, geb. te Zuidzande 17 September 1826. Luteyn, Pieter, te Zuidzande, geb. te Zuidzande 29 Mei 1834. Maertens, Henricus Ludovicus Jose- phus, te Hulst, geb. te Hulst 29 Febru ari 1848. Risseeuw Abrahamszoon, Abraham, te Cadzand, geb. te 2 Januari 1831. Risseeuw, David Abraham, te Zuid zande, geb. te Zuidzande 13 Oct. 1838. Risseeuw, Johannes, te Uzendijke, geb. te IJzendijke 1 September 1849. Risseeuw I.-Azn., Johannes, te Zuid zande, geb. te Cadzand 28 Nov. 1849. Rompu, Johannes Adrianus van, te Neuzen, geb. te Neuzen 17 Nov. 1855. Rottier, Augustus Theodorus, te St. Jansteen, geb. te Hulst 30 Oct. 1845. Seydlitz, Josephus Augustinus Joannes Berckmans Maria Gislenus, te Hulst, geb. te St. Nicolaas (België) 28 Sep tember 1868. Smidt, Willem Cornelis de, te Schoon- dijke, geb. te Schoondijke 18 Juli 1827. Smit, Isaac de, te Oostburg, geb. te Waterlandkerkje 29 December 1827. Stern, Johan Cornelis, te Sluis, geb. te Sluis 30 November 1853. Temmerman, Johannes Franciscus, te IJzendijke, geb. te Hoofdplaat 23 Mei 1841. Thomaes, Prudentius Franciscus, te Hoofdplaat, geb. te Hoofdplaat 21 Augus tus 1852. Tol, Krijn, te Breskens, geb. te Piershil 23 November 1842. Vogelvanger, Julius, te Hulst, geb. te Hulst 9 Maart 1847. Wouters, Henri Honoré Marie, te Hulst, geb. te Hulst, 1 Juni 1849. Wieland, Gerard, te Neuzen, geb. te Zaamslag 6 October 1845. De bevolking der provincie bedraagt 216,295 het getal hoogstaangeslagenen 144, terwijl het laagstgezamenlijk bedrag van aanslagen dat tot plaatsing op de lijst heeft geleid, 422,70 is. Op den 21 Mei a. s. zal van het 2e bataljon 3e regement infanterie te Middelburg, te Ter Neuzen worden ge detacheerd, een detachement ter sterkte van 1 sergeant, 2 korporaals en 12 manschappen. Zij dienen tot het gereedmaken van logies enz., voor de op te komen land weercompagnie. Deze compagnie is sterk 4 onder officieren, 8 korporaals en 180 man schappen. Zooals reeds vroeger is gemeld zullen van 28 Mei—2 Juni voor waarneming van den dienst te Ter Neuzen worden gedetacheerd1 kapitein, 2 luitenants, 1 sergeant-majoor, 1 fourier, 4 serge anten, 4 korporaals, 1 tamboer of hoorn blazer en 12 soldaten. Men zal zich nog wel herinneren dat in den nacht van 17 op 18 October op de Zeeuwsch-Belgische grens, in een herberg onder Moerbeke, zekere Adolf Raes levensgevaarlijk werd verwond en dat de parketten uit Middelburgen Gent toen te Koewacht zijn geweest om een gerechtelijk onderzoek in te stellen. Deze zaak zal nu den 29 Juni voor de rechtbank te Gent in openbare behandeling komen. Verschillende per sonen, waaronder ook uit de gemeente Koewacht, zijn als getuigen gedagvaard. De gekwetste is thans zoover hersteld dat hij als getuige zal kunnen optreden. Tern. Ct. Na goedkeuring van Gedeputeerde Staten is het dichten van het gat in den zeedijk bij den Wilhelmuspolder gegund aan de firma Van Haaften te Zalt-Bommel voor de som van f 67,990. Het gat moet binnen' den tijd van zes weken dicht zijn en alsdan zal de Wil helmuspolder, waarin de hofsteden van de heeren J. J. van Arenthals en L. Stallaert liggen, watervrij zijn. Meer dan twee maanden zal dan die polder bij iederen vloed overstroomd zijn. Het land, dat tot het Kroondomein behoort, zal voorzeker veel in waarde verloren hebben. Bovendien zijn op enkele plaat sen heele stukken weggeslagen. N. R. Ct. Tot gemeente-secretaris en ont vanger van Clinge is benoemd de heer O. Kieboom, van Westdorpe, thans klerk ter secretarie te Purmerend. Bij het kort maar vrij hevig on- weder, dat Donderdagavond boven Wal cheren woedde, is een heer uit Middel burg bij het koffiehuis de Zwaan te O. en W. Souburg door den bliksem tegen den grond geslagen. Hij bleef onge deerd en kon, na reiniging zijner klee deren, zijn weg weder vervolgen. Vrijdagavond is door onbekende oorzaak op de hofstede van den heer C. Geense, onder Hoedekenskerke, een strooklamp, bevattende ongeveer 2400 binten stroo, afgebrand. Het geheel ging in het vuur verlorén. De schade wordt door verzekering gedekt.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2