Dotter J. I DE CALSEIJDE, Uitslnitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. den commandant der genie, den com mandant der marechaussée, die voor de veiligheid zorgde, en aan het bestuur der stoomtram HulstWalsoorden voor de verleende hulp, zoowel als aan alle particulieren, die hulp verleenden en de slachtoffers hebben geherbergd. Men meldt uit Hontenisse aan de N. B. Ct. Van regeeringswege is hier, op ver zoek van de gezondheidscommissie, te Hulst een onderzoek ingesteld naar den toestand der regenbakken na den wa tersnood. Gebleken is, dat circa 95 percent der regenbakken door het zeewater defect geraakt zijn. Men hoopt dat de regeering geldelijke hulp zal verschaffen om tot herstel dezer onmisbare regenbakken over te gaan. Welputten worden hier namelijk weinig of niet gevonden. De pachters van het kroondomein in Zeeland, wier landen door den waters nood van 12 Maart overstroomd zijn geweest, zullen dit jaar worden vrijge steld van het betalen van pacht. (N. C Gedurende de afgeloopen week van 18 tot en met 24 dezer kwamen in Zeeland voor8 gevallen van besmet telijke ziekten3 van roodvonk. 1 Clinge, Kruiningen en Sas van Gent5 van diphtheritis 1 Kerkwerve en 4 Ouwer- kerk. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 3» April 1006. Ned. Herv. Kerk. Voorin 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure De. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. N. P. Littoojj, Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij, (van Nieuwe-Pekela). Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. den Maandag en Donderdag van 8 tot llA/a uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No 109 Statiestraat, No. 109. St jNTikolaas (Waas) België. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 27 April 1906. P. D. C., 29 jaar, noteerder te Sluiskil (gemeente Ter Neuzen), is wegens mis handeling veroordeeld tot f 3 boete, subs. 3 d. hechtenis. R. H. B., 24 jaar, huisvrouw van P. A. v. M. en C. W. B., 20 jaar, beiden zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens alsvoren veroordeeld ieder tot f5 boete, subs. 5 d. hechtenis Bij het vorstelijk bezoek aan de hoofdstad zullen de Koningin en de Prins Donderdag 3 Mei een bezoek brengen aan Arti et Amicitiae en Zater dag d. a. v. aan het Diaconieweeshuis. Zaterdagavond zullen de hooge bezoe kers een gala voorstelling in den Stads schouwburg bijwonen en's Zondagsoch tends den dienst in de Nieuwe kerk. 's Middags wordt een bezoek aan Artis gebracht, 's Maandags ochtends wordt de rijkspostspaarbank bezocht en 's mid dags wonen de Koningin en de Prins in den Stadsschouwburg de matinee bij, ten voordeele van de slachtoffers van den watersnood in Zeeland. Den vol genden dag, Dinsdag, vertrekken zij weer. Vaak is er over geklaagd, dat bijna bij alle belastingaanslagen halve centen voorkwamen. Thans wordt mede gedeeld dat deze in het vervolg tot het verleden zullen behooren. De minister van financiën heeft nl. bepaald, dat voortaan bij alle bereke ningen betreffende de directe belastin gen en accijnzen de breuken van een cent, indien zij 50 100 of minder be dragen, zullen worden verwaarloosd en indien zij meer bedragen, tot een ge- heelen cent worden opgevoerd. De commissie van den watersnood te Velzen wil op een eigenaardige wijze gelden inzamelen voor de noodlijdenden in Zeeland. Ze verzocht dezer dagen aan de commissie te Rilland Bath, om drie meisjes in Zuid-Bevelandsche klee derdracht te zenden, die behulpzaam moeten zijn om te collecteeren. Er hebben zich nu drie meisjes uit ver schillende families beschikbaar gesteld, die zich voor dit liefdewerk derwaarts zullen begeven. Te Warmond had een eenjarig kind het ongeluk een open veiligheids speld in te slikken welke speld achter in de keel bleef zitten. Den dokter was het onmogelijk de speld te ver wijderen, waarop hij aanraadde dadelijk met het kind naar het Ziekenhuis te Leiden te gaan, hetgeen toen geschiedde. Daar is men er in geslaagd, door middel van Röntgenstralen, de speld te zien zitten en te verwijderen. De toestand van het kind is thans goed. RAMP TE SAN FRANCISCO. Generaal Greely, die te San Fran cisco het bevel aanvaard heeft, zendt nu de eerste ambtelijke opgaaf over de verongelukten naar Washington. Een zeer nauwkeurig onderzoek seint de generral door kapitein Winn ingesteld, brengt, voor zooveel inlich tingen te verkrijgen zijn, het geheele aantal slachtoffers van de ramp te San Francisco op tweehonderd zeven en veertig. Daarbij zijn gerekend 50 niet-herkende lijken die in verschillende deelen der stad gevonden, en tijdelijk begraven zijn in Lombard street en Bay street en op twee pleinen. Veertien lijken zijn uit Valencia hotel voor den dag gehaaldmen vermoedt dat nog 56 menschen in de bouwvallen omge komen zijn. De namen der 150 her kende dooden worden in de lijst ver meld. Hoewel deze opgaaf de doodenlijst van San Francisco aanzienlijk vermin dert, zegt generaal Greely dat men niet gelooft dat ze nog aangevuld zal be hoeven te worden, tenzij met enkele slachtoffers uit de puinhoopen. Het is wel opmerkelijk dat het aan tal dooden nagenoeg blijkt overeen te komen met de laagste schatting. In de eerste dagen hoorde men ramingen tot 5000, en dat in een telegram van Dinsdag, dat op ambtelijke gegevens heette te berusten, het aantal slacht offers nog op meer dan 1000 geschat werd De regen is nu opgehouden, en San Francisco geniet van het mooie weer Voor de dakloozen wordt goed gezorgd. De burgemeester van San Francisco heeft Dinsdagavond een brief geschreven aan generaal Koster, bevelhebber van de schutterij, om dezen in herinnering te brengen dat de staat van beleg niet is afgekondigd en niet zal afgekondigd worden, en dat men daarom onmiddellijk moet ophouden met het pressen van burgers om op straat te werken. Een afdeeling van 2500 man troepen is nu in de stad, zoodat de dienst van burgers bij de schutterij niet meer noodig is. Er zijn bevelen gegeven om voortaan op niemand meer te schie ten zonder vorm van proces. Dat werd tijd. Er zijn 107 verzekerings-maatschappijen bij de ramp betrokken, te New-York worden hun verliezen op 125 millioen dollar geschat, te San Francisco echter op een hooger bedrag175 tot 200 millioen. De zorg van de overheid voor de gekwetsten en de dakloozen heeft zonder inachtneming van landaard gelijkelijk voor allen plaats. Een revolutionnair uit Odessa, die haast had om over de Russische grenzen te komen, wendde rich tot de grens- smokkelaars, een zestal boeren, die hem voor 10 roebel de man naar Galicie zouden helpen. Maar de 26-jarige man beloofde aan een boerhetdrievoudige,als hij hem dadelijk hielp. In de meening, dat de man wel veel geld bij zich moest hebben, leidden de boeren hem in een bosch, waar zij den ongelukkige met bijlen de hersens insloegen en zijn hoofd tegen een boom vastspijkerden. Na eenige uren werden de daders reeds gegrepen. Men vond op hen 12 roebel en een gouden horloge. Zitting van 24 April 1906. Tegenwoordig alle leden en de Secre taris. Voorz. dhr. D. J. Oggel, Secre taris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming, waaruit blijkt dat in kas is de som van 1006,771/2, overeenkomende met de vertoonde gelden. b. Verslag van de Nieuwjaarscom missie, waaruit blijkt dat uitgegeven is en ontvangen de som van 395. Uit gegeven aan geld 224,97, terwijl 1850 K.G. brood is verstrekt. c. Kennisgeving van het Bestuur van het Ned. Onderwijzersgenootschap waarbij het den Raad dank zegt voor de tegemoetkoming in de door hen verschuldigde rijksbijdrage. d. Brief van Gedeputeerde Staten te Middelburg, dat de beslissing omtrent het verleenen van niet-eervol ontslag aan den onderwijzer Vink is verdaagd. e. Kennisgeving van den Minister dat met ingang van 1 April 1906 het hulptelegraafkantoor te Axel wordt opgeheven en vervangen door een rijkstelegraaf. f. Rekening van de gezondheids commissie te Ter Neuzen, waaruit blijkt dat ontvangen is de som van 1918,05l/2 en uitgegeven eene som van 1214,79, alzoo sluitende met een batig saldo van f 703,26i/2. g. Brief van Ged. Staten, houdende de beslissing omtrent de begrooting nader te verdagen tot 1 Juni 1906. Voor kennisgeving aangenomen. II. Verzoekschrift van den heer A. de Jonge te Axel, tot het plaatsen van arduinen palen met kettingen voor zijne woningen. Z. h. s. wordt het verzoek ingewilligd. Hl. Als voren van den heer H. M. Verbruggen onderwijzer te Axel, om verhooging van jaarwedde, of hem met eene jaarlijksche gratificatie tegemoet te komen voor het gemis der woninghuur. B. en W. stellen voor afwijzend op dit adres te beschikken, waartoe m. a. s. wordt besloten. IV. Eene af en overschrijving van posten op de begrooting voor 1905 wordt m. a. s. goedgekeurd. V. Eveneens wordt besloten om te beschikken over den post van onvoor ziene uitgaven der begrooting voor 1905. VI. Aankoop van een gedeelte van de voormalige marechaussée-kazerne. De Voorz. doet voorlezen een schrijven van den ontvanger der Registratie en Domeinen te Hulst dat de gemeente Axel in de gelegenheid wordt gesteld, om den zolder van de kazerne boven de zoogenaamde ziekenzaal, van het Rijk te koopen voor de som van ƒ50 onder voorwaarde dat de scheidings muur doorgetrokken wordt tot aan den nok van het dak op kosten der gemeente, dat die scheidingsmuur gemeenschappe lijk eigendom blijft, en de kosten voor het opmaken van het koopcontract door de gemeente Axel worden betaald. Hierbij was overgelegd een protocol van den Landsadvokaat Thorbecke, waaruit bleek dat de kazenre aan het Rijk behoort. B. en W. stellen voor om het aan geboden gedeelte te koopen. Dhr. De Feijter vraagt, waar eigenlijk de kazerne voor gebruikt wordt, voor welk doel. De Voorz. zegt dat de ziekenzaal er is, en dat B. en W. zullen trachten deze in een beteren staat te verkrijgen. Dhr. De Feijter zegt dat in andere gemeenten de ziekenbarakken altijd buiten de gemeente staan. Is het niet in strijd met een of andere wet, wanneer zulk een gebouw binnen de kom der gemeente staat De Voorz. zegt dat hier vroeger wel eens iemand is geweest, om de zieken zaal te inspecteeren en er geene aan merkingen zijn gemaakt. Dhr. Lamattre zegt dat eigenlijk de bedoeling niet is om eene ziekenzaal te maken of te verbeteren, deze is er eenmaal. Dit is evenwel de zaak Ons wordt thans door het Rijk de pap in den mond gegeven van dat gedeelte van de kazerne, wat we niet kunnen missen te koopen. Er i3 geen sprake van een ziekenhuis, maar wel van den aankoop van dat gedeelte der kazerne, dat boven de ziekenzaal gelegen is. Dhr. De FeijterIk wenschte slechts inlichtingen in te winnen. Dhr. Lamaïtre zegt dat dhr. De Feijter beter op de hoogte zal komen, als hij zich de moeite getroost er eens een kijkje te gaan nemen. Dhr. Smies zegt dat het meest de bedoeling van het Rijk is om een rechte scheiding te verkrijgen. Hij vraagt of de beslissing van den Raad nog niet kan worden uitgesteld tot een volgende zitting dan kan ook eens onderzocht worden hoeveel de onkosten zouden bedragen. Dhr. Lamaltre moet dit ten sterkste ontraden, daar aan de gemeente de ge legenheid wel eens zou kunnen worden ontnomen. Hierna wordt m. a. s. besloten het bedoelde perceel aan te koopen. VII. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1905. De Voorz. vraagt of iemand voorle zing verlangt. Dhr. De Feijter vraagt of het niet mogelijk zou zijn, om dit verslag aan de leden gedurende een dag ter lezing rond te zenden. De Voorz. zegt dat het niet zoo lang zal duren en doet het verslag den secre taris voorlezen. Na eenigen tijd verzoekt dhr. La mattre met het voorlezen maar óp te houden omdat niemand er wat aan heeft en het niets is dan tijd vermorsen, i Omdat er maar een bladzijde of 3 meer overblijft gaat de voorlezing door. VIII. Verordening heffing van school geld. Ged. Staten maken tegen deze verordening eenige bedenkingen o. a. tegen de juiste grens der klassen ver deeling, en de onevenredigheid in de hoogere klassen met name die van 1000 naar 1100 galden en van 1100 naar 1500 gulden. Ged. Staten verzoeken de verordening opnieuw gewijzigd in te zenden. De Voorz. stelt voor door het college van Burg. en Wethouders eene nieuwe verordening te doen maken tegen 1 Januari 1907. Dhr. De Feijter vraagt of die niet eerder klaar kan zijn. Dhr. Lamaïtre zegt dat ze toch eerst moet goedgekeurd worden door Ged. Staten en de be grooting zal ook niet eerder worden goedgekeurd. v Dhr. De Feijter vindt dat het in deze gemeente met het maken van verorde- i ningen een sukkelgangetje gaat. Tel-

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2