22e Jaar$. No. 7. Zaterdag 28 April 1006. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÜIELEH V\, Buitenland. Binnenland. Landbouw. COlllANIT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DÜITSCHLAND. Prof. v. Renvers heeft gezegd nu te hopen dat hij op 3 Mei Prins Bülow in de paradeuniform van het Bonsche huzarenregiment aan den Keizer zal kunnen voorstellen. 3 Mei is de verjaardag van den kanse lier en de Keizer wordt dan in zijn paleis verwacht, om hem met zyn ver jaardag en zijn herstel geluk te wen- schen. Menschen die Bülow gezien hebben, zeggen dat de rustkuur hem goed gedaan heeft en hij er nu beter uit ziet dan in de dagen voor hij in den Rijksdag de flauwte kreeg. De Hoftentotten van Morenga geven de Duitschers in Zuid-West-Afrika voort durend veel te stellen. Op 14 April heeft een bende van 50 man een paar- denwacht in de Karasbergen overrom peld. De Duitschers kregen een doode en 6 gewonden en moesten een deel van de paarden in handen van den vijand laten. Johannes Christiaan, een kapitein van de Bondelzwarten, is met honderd gewapenden uit Engelsch in Duitsch gebied teruggekeerd en wordt nu ver volgd. In het district Duisburg zijn totnutoe 140 ziekte- en 100 sterfgevallen aan hersenvlies- ruggemerg- ontsteking voor gekomen. In de stad Bonn is een bieroorlog uitgebroken. Men mag een Duitscher zoo min aan zijn bier komen, als een hond aan zijn eten. Dat hadden de vereenigde Bonnsche bierhuishouders moeten bedenken voor zij, op grond van de nog niet eens wet geworden verhooging van de bierbelasting met een heelen Pfennig den liter, hun bierprijzen met 25 pet opsloegen. De waarden die niet meedoen, hebben nu eiken avond stampvolle zalen, terwijl de prijsopjagers zelfs hun oudste en trouwste stamgasten verliezen. Bonn geniet nu de, in Duitschland, treurige faam van het duurste bier te hebben. Het ergste is dat men, volgens de Köln. Ztg., „in academische kringen" vreest dat deze slechte vermaardheid aan het bezoek van de hoogeschool in het volgende half jaar ernstige afbreuk zal doen. Men ziet maar eens welke ideëele belangen geschaad kunnen wor den, als men een geliefd genotmiddel minder bereikbaar maakt. FRANKRIJK. Wat de werkstaking betreft in het Noorden van Frankrijk, die blijft bij het oude, maar met de roerigheid is het uit. De stakers kunnen zich on mogelijk meer verzamelen voor een betooging. In het kolenbekken van Pas-de-Calais zijn 22,000 man troepen. Op alle punten, waar het volk te hoop zou kunnen loopen, staan sterke wacht posten, in elke straat zijn soldaten te zien. De vergaderlokalen zij n in beslag genomen voor inkwartiering. Afdee- lingen ruiterij doorkruisen aanhoudend het land, de spoorwegen worden streng bewaakt. Elke samenscholing is ver boden. De regeering is baas. De 28 personen, die eergisteren naar de gevangenis van Béthune zijn ge bracht, zullen nog door velen worden gevolgd. Reeds zijn de eerste vonnissen geveld. Een plunderaar is tot 4 maanden, een man, die beleedigingen tegen de officieren had geroepen tot 3 maanden gevangenis veroordeeld. De revolutionairen, die alleen van gewelddadig optreden heil voor de arbeiders verwachten, zullen het in de mijnstreek moeten opgeven. Maar de vreedzame staking duurt voort ondanks dat zich hier en daar gebrek doet voelen. Van gemeentewege wordt brood uitgedeeld te Hénin-Liétard. Ook liefdadigheidsvereenigidfen heb ben druk werk. Te Fouquiéres-lez-Lens is bij een krantenventer een partij anarchistische brochures in beslag genomen. Het stakingscomité te Lorient heeft een papier laten aanplakken, om te protesteren tegen de in hechtenisneming van 4 stakers. Het comité staat niet in voor de gevolgen, als die 4 niet worden vrijgelaten, en waarschuwt, dat er bloed zal kunnen vloeien van sol daten en stakers. BELGIE. Het laatste bericht over de opvarenden van da Comte de Smet Naeyer meldt, dat de Dunkerque de Belgen toch aan land heeft gezet te Dover. De geredden zouden met de postboot naar Oostende oversteken en zullen nu zeker reeds in het vaderland teruggekeerd zijn. Nog weet men niet, hoe het oplei dingsschip vergaan is. Is het schip omgeslagen, zooals een der berichten luidt, en is dit gekomen doordat de lading niet oordeelkundig over de laad ruimte verdeeld is geweest? Het is overbodig zich met deze vragen te vermoeien nu de geredde manschappen aanstonds hun wedervaren zullen ver halen. Zelfs brengt men het vergaan van het stoomschip al in verband met de aardbeving van Oalifornië. Beide rampen hebben op denzelfden dag plaats gehad. Het schip is vergaan 19 April, 's morgens om half acht. De lading was 750,959 frank waard. Deze is geheel verzekerd. RUSLAND. Bij het geding tegen generaal Stoes- sel moeten zonderlinge dingen aan 't licht komen. Zoo zou thans gebleken zijn, dat de generaal op 1 Januari 1905 de ontruiming gelastte van drie buiten gewoon gewichtige stellingen in Por; Arthur, nl. Batterij B, de Koeropatkin lunette en het Arendsnest. Daardoor kwam de heele stad feitelijk in handen der Japanners, d. w. z. dat deel, waarin de Russische intendance was gevestigd. De overgave der vesting geschiedde op aanraden van generaal Focks. Toen de troepen de stal uit mar cheerden, mocht ieder slechts een deel van zijn goed meenemen, maar generaal .Stoessel nam veertig wagonladingen voor zich alleen in beslag. Het adellijke kiescollege te Peters burg, vergaderd tot het kiezen van 18 leden van de Eerste Kamer, heeft grootendeels gematigden, zooals bijv. prins Troebetzkoj, gekozen, mannen, die van oordeel zijn, dat Rusland slechts heil kan verwachten van de aanvaarding van het nieuwe regime. De meerderheid van de Eerste Kamer, die de Zemstvo's, den handel, de ny verheid en den adel vertegenwoordigt, bestaat thans uit vijanden van de reactie. In de vergadering der Eerste Kamer van jl. Woensdagavond, hield de Voor zitter, de heer Schimmelpenninck v. d. Oye, naar aanleiding van de gebeur tenissen in Italië, en in Amerika, de volgende toespraak .Mijne Heeren 1 ,De berichten van de ontzettende rampen, ditmaal in het Zuiden van Europa en in het Westen van Amerika, hebben in de laatste weken de mensch- heid opnieuw geschokt. „De omgeving van den Vesuvius is door een hevige uitbarsting voor een groot deel verwoest en in Californië is de groote bloeiende stad San Frau- cisco, de stad der gouden Poorte, ten gevolge van een aardbeving in korten tijd, naar luid der berichten, voor drie vierden verwoest. Laatstgenoemd on heil is van dien aard, dat de staatsse cretaris voor handel en nijverheid bij de boodschap van den president der Vereenigde Staten de mededeeling voegde, dat deze ramp de grootste is, die de geschiedenis der Vereenigde Staten tot dusverre heeft te boekstaven. „Ik stel u voor aan de regeering te verzoeken wel de tolk onzer Kamer bij de regeering van Italië en van de Vereenigde Staten te willen zijn om haar diepen indruk mede te deelen, welken de verschrikkelijke gebeurtenis sen op ons volk hebben gemaakt." Dienovereenkomstig werd besloten. In de zitting van Donderdagochtend vertelaarde de minister van buitenland- sche zaken, de heer Van Tets van Goudriaan, namens de regeering, gaarne gevolg te zullen geven aan het met zooveel warmte door den voorzitter ge dane verzoek aan de Kamer om de Italiaansche en de Amerikaansche re- geeriug deelneming te betuigen wegens de ontzettende rampen, welke dielanden getroffen hebben. Bij die betuiging van deelnemiug sluit de regeering zich gaarne aan, die harerzijds reeds van hare gevoelens heeft doen blijken. De St. Ct. no. 94 bevat een oogst- overzicht van 15 April over de winter- landbouwgewassen, de warmoezerij, de boom- en bloem.iweeker ij. Wat Zeeland betreft, ontleeiiau, wy daaraan«het volgende De op de overstroomde landen in die provincie te velde staande winterge wassen zijn geheel vernietigd. De vroeggezaaide wintertarwe staat vrij goed, terwyl de stand van de laat- gezaaide veeal te wenschen overlaat. De verbouw van koolzaad neemt steeds af. De stand echter is vrij goed te noemen. De met karwij bezette oppervlakte is aanzienlijk grooter dan het vorig jaar. Hoewel het gewas veelal wat fijn is, laat de stand zich over 't geheel be vredigend aanzien en is voor onze pro vincie zelfs goed te noemen. De graslanden zijn over het geheel achterlijk. Vrij goed mag echter het aanzien daarvan genoemd worden wat betreft deze streken. De vruchtboomen staan op Zuid-Be veland evenals de heesters. AXEL, 27 April 1906. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op een werkje, getiteld „De overstroo ming in Zeeland" door A. Boot, met medewerking van belangstellende per sonen in verschillende plaatsen, uitge geven bij Oosterbaan en Le Cointre te Goes. Het boekje, dat 50 cent kost, bevat eene beschrijving van de rampen waardoor de provincie Zeeland tijdens den vloed van 12 Maart 1906 is ge troffen, benevens een beknopt overzicht van overige geteisterde streken in ons land. Eenige goede illustraties en kaartjes versieren en verduidelijken den tekst. Daar de netto-opbrengst van dit boekje bestemd is voor de nood lijdenden, zullen zeker zeer velen zich de kleine uitgave getroosten om het aan te schaffen. Wel hebben de nieuws bladen alles omtrent de ramp vermeld, doch dit vervliegt zoo licht, en wanneer men zich nu dit boekje aanschaft, kan men ook nog na jaren daarin vinden wat anders misschien reeds lang zou vergeten zijn. Aan ons bureau kan men het boekje bestellen, liefst zoo spoedig mogelijk. In hare eind vergadering nam de watersnoodscommissie alhier het besluit, om per advertentie den landbouwers te verzoeken, plantaardappelen, die ze na de poting over mochten hebben, bij haar te deponeeren. Heden zijn door haar naar Hontenisse verzonden 1855 kilo aardappelen, om onder de noodlijdenden verdeeld te worden. Beroepen te Schoondijke Geref. Kerk, Ds. R. van der Kamp alhier. In de jongste raadzitting te Hon tenisse werd besloten een telegram te richten aan de Koningin en den Prins om dank te brengen voor het door hun bezoek aan de overstroomde streek ge toonde deelneming. Daarop werd eveneens telegrafisch geantwoord met de oeste wenschen voor spoedig herstel der welvaart van de bevolking der geteisterde streek. De voorzitter bracht verder een woord van dank aan de besturen van den A/ttwpoider, van Hengstdijk en van Dssjuisse, door wier werkzaamheid de ramp werd beperkt. Hij deed dat ook aan de Uooge regeering, den Minister van öinnenlandsche zaken en vanoorlog,

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1