EIND GOED U WL Jaarg. *0 6. ffoetisrivr April 1006. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. ilIELEMW, \XEL. Buitenland. FEU ILLETO N. wiiiscm; COIR AAIT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrfldagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post SCent. Voor België 70 Cent. AfzonJerlij Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAXD. Van de 30,000 krijgsgevangen Fran- sche soldaten die in den oorlog van 1870/71 te Mainz ondergebracht waren, zijn er 989 gestorven en op het kerkhof daar begraven. Volgens een overeen komst met de Fransche regeering, zal hun gebeente nu opgegraven, verzameld en in twee groote graven opnieuw ter aarde besteld worden. De sedert Augustus te keer gaande vuurspuwende berg op het eiland Sa- waiï (Duitsch Samoa) is in de laatste weken weer erg aan het rommelen. Bij Toapepe heeft de lavastroom de zee bereikt. Hij heeft totnutoe vier dorpen met hunne plantages verwoest. Hoewel er geen menschen zijn omge komen, zal het Duitsche bestuur toch een hulpverschaffing op groote schaal moeten inrichten, om de onbehuisden aan nieuwe hutten en plantages te helpen. De dakloozen genieten nog altijd gastvrijheid in bevriende dorpen. Aan den Rijksdag zal zoo spoedig mogelijk een som voor den aankoop van land gevraagd worden. De correspondent van de T&glische Rundschau te Munchen deelt eeuige bijzonderheden mede over de stokoude vrouw Josefa Eder, die op 19 Maart te Spitzendorf haren ll8den verjaardag heeft gevierd, wat uil de registers van de parochie ambtelijk bevestigd is. Zij is nog zoo krachtig en opgewekt, dat zij barrevoets langs de moeilijke en 17) Nu kwam Hugo bijna dagelijks, ge durende de zomermaanden, in de huis kamer van Ottewal, en Alida en Hugo werden vrienden, ja niemand was er die hem nog troost kon verschaffen dan zij. Hem wezenlijk helpen kon zij echter niet, immers, had zij al eenigen invloed op Ottewal, deze werd geheel verlamd door die zijner gade, maar bedaard en met zachtmoedigheid spoorde zij den jongeling aan om te vertt ouwen, eerst op God en dan op zich zeiven. Zij wist zijn gevoel van eigenwaarde op te wekken, en hem te bewegen om zelf te zoeken, en zich door alle moeielijkheden een weg te banen tot haar die hij lief had, en, wees hij op den slechten tijd, die hem dat geheel onmogelijk maakte, zij maande hem aan om geduld te oefenen, maar tevens, zij keurde het af dat hij zoo weinig teeken van leven bij Agnes gaf, zij meende, dat, waar zij elkander reeds zulke blijken van sympathie gegeven hadden, het ook de plicht van deze was om te wachten, en de onvoorziene ver tragingen daarin geen verandering maken mochten, althans zoo lang Agnes van zijne genegenheid overtuigd zoude blijven, heuvelachtige wegen van hare woon plaats loopt68 jaar geleden heeft ze reeds haren man, een armen houthak ker, verloren, die lm; niet veel meer dan drie kinderen achterliet. Nu woont zij bij haar oudste dochter, een vrouw van 85 jaar, in en wo.'lt laar als stam moeder van een talnj c nakroost geëerd. - Verleden jaar is de best nog met Paschen een uur ver naar het doip Tittling gewandeld, om er te biechten. Voor wie de bergachtige streek van het Beiersche woud kennen, wil dat wat zeggen, en menige vrouw die 50 jaar jonger is, ziet, om de vermoeienis, van dien biechtgang af. Haar leven lang heeft Josefa niet anders gegeten dan den schralen kost van de arme boschbewonerszure melksoep, meel knoedels, zuurkool en aardappelen Vleesch kent men in die streek bijna alleen van hooren zeggen. Hare bloed verwanten doen met hun karige mid delen voor het oudje wat zij maar kunnen, maar weelde zal zij wel nooit van haar leven kennen. De hoofdzaak voor haar is dat zij 's ochtends haar koffie krijgt. Een bescheidener wenseh, voor een vrouw die in drie eeuwen geleefd heeft, kan men zich moeielijk voorstellen. FRANKRIJK. De bladen geven uitvoerige beschrij vingen van het beleg en van den strijd dien de troepen ge voer 1 hebben tegen het door de in oproer verkeerende sta kers bezette Li.évin. Eerst laat's avonds werd het leger meester van de plaats. Het kranig gedrag der officieren en dat het dus al te conciëntieus was van zijne zijde om haar geheel te veronacht zamen, dat toch voor haar zeker ook geene zaak ter wereld onaangenamer W klli. E w rk-'lijk schiep hij moed, werkelijk it c u zdf te vinden, wat hij ion 'ren mei verkrijgen kon. Het -tuk speelt in onzen tijd en in ons land, liet spreekt lus van zelf dat zijn streven te vergeefs was. „Zoo kan het niet blijven 1" riep hij eindelijk op mistroostigeu toon uit. De zomer was reeds voorbij, zoodat mevrouw Ottewals schepter weder zwaar op de ouderhoorigen drukte, en Hugo had eindelijk eens gelegenheid gevonden Alida alleen te spreken. „Neen, Hugo," zei Alida op vastberaden toon, „dat kan het ook nietSpreek open met oom „Met hem, maar dat is even goed als dat ik met haar spreek, en. „Neen, niet volkomen, zij wil u wel verwijderen en dus hij ook datzijn wij eens." //Nu, en wat moet ik dan.dan heb ik immers niets meer over." //Ge moet naar buitenslands." „Buitenslandsen Agnes?" „Zij zal wachten. Spreek met oom, hij zal u gelegenheid verschaffen, om ergens anders vooruit te komen." Hij bleef lang in gepeins verzonken. Toch zeide hij eindelijk: „ik zal er over nadenken." troepen, die tot de uiterste grens van geduld en koelbloedigheid gaan, wekt algemeene sympathie en bewondering. Maar het misbruik, dat de stakers er van maken en het aantal gewonde mi litairen, maken den toestand gevaarlijk en gespannen, daar elk oogenblik de troepen uit noodweer tot het uiterste kunnen moeten komen. Vandaag zullen er in het geheel 26.090 man militairen in Noord Frankrijk aanwezig zijn. ITALIË. Professor Matteucci seint van het observatorium, dat behalve de door den wind opgejaagde asch uit den vulkaan ook giftige gassen het verblijf op den waarnemingspost tot een kwelling ma ken. Het schijnt, dat de deuren en vensters van dien aard zijn, dat men die gassen niet buiten kau houden en Matteucci heeft het daarom no lig geoordeeld, alle personen, die met rechtstreeks bij den dienst op het obser vatorium betrokken zijn, weg te sturen. Den ganschen dag kronkelden zich onder den hevigen winddruk reusach tige zuilen van asch door de lucht. Zooals de geleerden voorspeld hebben heeft zich in Sant' Anastasia en op andere plaatsen giftig kooloxydegas gevormd, zooals zich dat ook in de vermaarde Hondsgrot op Capri bevindt. Van overheidswege is de bevolking daarom gewaarschuwd nooit in kelders, slaapkamers of andere afgesloten ruim ten te gaan zonder licht. Want gaat dit uit dan heeft men het bewijs, dat er zulke gassen zijn. De opstuivende aschwolken bemoei lijken de hulpverleening zeer. DeD volgenden dag reeds gaf hij zijne begeerte aan Ottewal te kennen. Deze was nit den brand, nu het verzoek van zijn neef zelf kwam. Hij paaide zijn geweten er mede, dat hij den neef nooit had verzocht' om heen te gaan en deed het onmogelijke om hem eene goede plaatsing te bezorgen. Het gelukte vol komen. De bestemmingsplaats werd St. Petersburg, en het vertrek was zeer kort op handen. Hugo deed intusschen alle moeite om eerst Agnes nog eens te ont moeten, doch Rentinck, die er nu bepaald tegen was geworden, dat die twee nog aan elkander zouden denken, verhinderde het. „En nu moet ik gaan," zei Hugo tegen Alida op zekeren dag, met tranen in de oogen, „zonder haar zelfs gezien te hebben. Waarom ga ik, nu ik haar toch verloren heb." „Verloren? waarom Hugo? schrijf haar." „Zal zij den brief ontvangen Hij, haar vader is er immers tegen, en. „Schrijf een brief Hugo, en geef mij dien, ik zal er voor zorgen, de eerste gelegenheid de beste. Ge vertrouwt mij toch niet waar?" En hij deed dit, en nam met ee1 j beklem t gemoed afscheid vau Audi, j eenige die zich zijner had aangetrokken j in zijne diepe neerslachtigheid. Ottewal I bracht hem zelf naar hel stoomsciip, I j mm deed betrekkelijk veel voor hem, j gaf hem alles mede wat hij gaarne had, J RUSLAND. Alle indertijd wegens de staking ont slagen post- en telegraafbeambten wor den weder aangenomen. Stetkewitsj, de nieuw benoemde postdirecteur te Petersburg, heeft reeds 217 ontslagen beambten teruggenomen. De adminis tratie schijnt niet alleen genegen, die beambten weder in dienst te nemen, wier ontslag definitief was vastgesteld, maar wil ook de ontslagen voormannen van het Al-Russische postverbond hun betrekking teruggeven. Deze verzoenende houding van het Russische postbestuur zal, hoopt men, hare werking op de post- en telegraaf- beambtén niet missen. In Odessa heerscht, vooral in uni- versiteits.cringen, groote verontwaardi ging over de huiszoeking door kozakken en politie igenten gehouden in de col legezalen en ilinie.ceu van de hooge- school, benevens de woningen van professoren, naar bommen en wapenen. Men vond slechts wat oude kransen en een aantal verboden geschriften, toebehoorendeaau professor Kasanetsky. Het is de eerste maal, dat zoo iets in een autonome hoogeschool plaats heeft. Te Moskou heeft op 't oogenblik een congres van conservatieve en reactio naire vereenigingen plaats, waaraan zoowat 300 personen deelnemen. De metropoliet Wladimir wijdde het congres in met een plechtige mis. De priester Wostergof verklaarde in zijn openingsrede, dat die drie grond zuilen van het Russische rijk steeds bleven de autocratie, de rechtgeloovig- en was overdreven zelfs in het moed toespreken en in allerhande soorten van hartelijkheden, maar, toen eindelijk dat stoomschip van wal zette, toen hij nog met de oogen dien wapperenden zakdoek volgde, toen ten laatste het geheele vaar tuig voor zijn blik verdween, toen glom er toch een traan in 's mans oog, een traan, die hij met zorg verborg om niet het ongeluk te beleven, dat iemand er hem op attrapeeren mocht. Neen, al die cadeaux, al die hartelijkheden van de laatste dagen, hadden zijn geweten niet tot zwijgen gebracht, de klopper herinner de hem onophoudelijk er aan „bij het sterfbed mijner zuster heb ik beloofd hem tot vader te zullen strekken." Hij kwam te huis. Karei kwam hem vroolijk te gemoet. Geen wonder waarlijk, alleconcurrentie was verdwenen. Mevrouw juichte in haar harte, maar zei koeltjes wat zie je bleek, OttewalBen je niet recht wel Hij gaf geen antwoord maar liep naar het kantoor, waar hij thans alleen kon zijn. Slechts ééne had den man volkomen begrepen. Alida sloop zachtjes naar hem toe. Beste oom, zeg mij toch, hoe was hij g --c nd. Oen ik kau mij zoo goed be- gi'.jpen, hoe het u hinderen m iest." „Ja, jammer, jammer," sprak hij, zon'ii brave jong iïmiI k a gaarne eu toen, net kóu uiet anuers, het moest."

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1