Dotter J. 1 DE CAL8E1JDE, Landbouw. Uitslaitelijk raadplegingen Yoor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. volgens buiten geschoten, zoowel door de politie als door de studenten. Som mige berichten zeggen, dat de jonge Russen een formeel kruisvuur op de politie openden. Een der studenten ligt met een schot in 't been in het ziekenhuis. Vóór de kerk werd er herhaaldelijk geroepenLeve de revo lutie Den volgenden dag heeft de politie verscheidene jonge Russen in hechtenis genomen. Gisteren werd te Middelburg in het Grand Hotel onder voorzitterschap van den heer mr. P. C. J. Hennequin eene vergadering gehouden van het Hoofd bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaat- sehappij. De tentoonstelling en algemeene ver gadering welke te Tholen moeten plaats hebben, zullen dit jaar niet gehouden worden, terwijl aan de afd. Tholen tot 1 Nov. de keus zal gelaten worden of zij het volgend jaar de algemeene verg. wenscht te ontvangen. De aid. Axel zal op den rooster voor de alg. verg. geplaatst worden tusschen Kruiningen en Walcheren. Het motor-reglement, waaromtrent het bekende adres is verzonden, werd besproken en er zal aan Ged. Staten geadviseerd worden overeenkomstig de verschillende bezwaren in de verg, geuit. De afdeeling Axel werd door den voor zitter geluk ge wenscht met hare op richting, waarbij de hoop werd uitge sproken, dat zij in bloei moge toenemen De aid. Axel, die gevraagd heeft om een deel van het goed slot der rekening van de afd. Hulst, hetwelk laatstge noemde afd. niet geneigd is af te staan zal hoogstwaarschijnlijk niets krijgen ofschoon de voorzitter den raad zou willen geven, de gelden onderling te verdeelen. In deze vergadering werden ook nog eenige mededeelingen gedaan naar aan leiding van de overstrooming van 12 Maart jl. door den heer dr. D. J. Hissink, directeur van het Rijks-landbouwproef station te Goes, omtrent de wijze van bewerking der overstroomde landerijen Medaets en De Clercq te Sluiskil voor een paar honderd gulden waarde aan koper ontvreemd. Uit de omstandig heden, waaronder de diefstal heeft plaats gehad, leidt men af dat uitstekend met het terrein op de hoogte zijnde personen de hand in 't spel hebben. Maandagnamiddag werd te Neuzen een voetbal wedstrijd gehouden tusschen Hercules aldaar en Eendracht maak! Macht uit Vlissingen. Er was veel belang stellend publiek. De uitslag was 80 ten voordeele van E. M. M. AXEL, 20 April 1906. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen wapperde alhier gisteren van de openbare en enkele particuliere gebouwen de driekleur. Wegens het ongunstige weder moest de gebruikelijke muziekuitvoering achterwege blijven. J.l. Dinsdagavond had alhier de geannonceerde openbare vergadering plaats in het kerkgebouw der Geref. kerk A. Nadat de voorzitter van den ring van Jongelingsvereenigingen deze vergadering op de gebruikelijke wijze geopend en in korte trekken het doel dezer vereenigingen uiteengezet had gaf hij aan de zangvereen. Halleluja' gelegenheid haar eerste nummer uit te voeren. Met aandacht werd er ge luisterd. Hierna bekwam Ds. Mulder het woord, die een schoone en kernachtige rede uitsprak. Weer werd er door de zangvereen gezongen, die toonde vordering gemaakt te hebben. Bedriegen we ons niet, dan gelooven wij gerust te mogen zeggen, dat het tamelijk goed aanwezig zijnde publiek tevreden zal geweest zijn. Deze goed geslaagde vergadering werd door Ds Mulder met dankgebed gesloten. Te Zaamslag is thans definitief besloten tot oprichting van de Ned. Hervormde school. De grond ervoor is reeds aangekocht iu de Poldersche straat, in de kom der gemeente. Woensdag j.l. slaagde te Middel burg voor het onderwijzers-examen o.m mej. A. W. Waelput van Zuiddorpe. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag is uit de machineloods der heeren Door het bestuur der Ambacht school te Hulst is besloten om een herbesteding te houden van het bouwen der school, nu de laagste inschrijver bij de besteding op 14 April, de heer Duijvenstein te Zaamslag, zijn billet niet geldig had ingevuld en de volgende inschrijving van de heeren A. A. van de Walle en J. Schopman te Hulst te veel t 700) met die van genoemden inschrijver verschilde. In de gisteren- te Hulst gehouden algemeene vergadering van aandeel houders der naaml. venn. Stoomtram HulstWalsoorden werd het verslag benevens de balans en de winst- en verliesrekening overl905 goedgekeurd Het dividend werd daarna op 5°/0 vastgesteld. Voorzien werd in de vacature in den Raad van bestuur, ontstaan wegens periodieke aftreding, door herkiezing van den heer Alb. v. d. Broeck, te St. Nicolaas. Crt. In de jongste zitting van den gemeenteraad van Hulst werd een vrij uitvoerig debat gevoerd naar aanleiding van een voorstel van burg. en weth. om de levering der gasbuizen, door hun college aanbesteed, te gunnen aan den laagsten inschrijver. De heer Van Dalsum meende dat de raad burg. en weth. niet tot de aanbe steding heeft gemachtigd en de heeren Van Alphen, Van Dalsum en Verwilghen gaven hun verwondering te kennen dat burg. en weth. een chef gasmeester hebben opgeroepen op een jaarwedde van f700. De voorzitter verdedigde de handel wijze van burg. en weth.de raad heeft de aanbesteding niet aan zich gehouden en het dag. bestuur heeft, ook wat de oproeping van den gasmeester betreft, gemeend te handelen in den geest van den raad. Verder deelde de voorzitter nog mede dat de gasfabriek op f 50.000 zal te staan komen. Daarop werd het voorstel van burg. en weth. in stemming gebracht en verworpen met algemeene stemmen alleen de voorzitter stemde voor. Nadat dit besluit was gevallen, voegde de voorzitter de leden toe dat ingeval de fabriek niet spoedig tot stand komt, dit aan hen is te wijten. M. Crt. - Naar men uit Overslag meldt, hebben de geneesheeren, die op last der Belgische justitie het kinderlijkje geschouwd hebben, verklaard dat van misdaad geen sprake kan zijn, daar het een onvolwassen kindje was, dat op natuurlijke wijze gestorven is. Het in verhoor nemen van verschillende personen beoogt alleen op te sporen, wie op onwettige wijze het lijkje op het kerkhof zette. M. Crt. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de O. L. school te Overslag, salarisregeling volgens de wet, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Door de rijkspolitie te Sas van Gent is in den nacht van Donderdag op Vrijdag een gehuwd manspersoon te Zuiddorpe van het bed gelicht en ge vankelijk naar Sas van Gent gevoerd. Hij wordt verdacht een minderjarig meisje met oneerbare bedoelingen op den openbaren weg te hebben aangerand. Te Clinge is benoemd tot onder wijzer aan de openbare lagere school de heer P. G. de Rijk, thans te Herwen, gem. Lobith. De doorbraak aan den van Alstein- polder zal in den loop dezer week zoover iiersteld zijn dat het water uit den polder zal kunnen gehouden worden. Dag en nacht wordt er doorgewerkt door 200 arbeiders. Ontzaglijke massa's rijs hout en zinksteen zijn reeds verwerkt en zullen nog moeten verwerkt worden. Tot heden is aan het herstellingswerk niet de minste schade door het in en uitstroomende water aangebracht, wat wel pleit voor de soliede afwerking, te meer als men ziet met welk geweld het water bij laagwater uit den polder stroomt. In den polder zelf is onbe rekenbare schade aangebracht. Heele stukken land zijn totaal weggeslagen of uitgespoeld. Uit Philippine meldt men, dat Vrijdag namiddag, bij vloed, de ringkade van den Isabella wederom doorgebroken Nader schrijft men hieromtrent aan de M. Crt. Vrijdag was de dag dat men door versterking der overgebleven ringkade den Isabellapolder van de zee zou af sluiten. 't Was prachtig wedereen zacht zuidenwindje blies over den dijk, en reeds was men met 80 werklieden van af tien uren in den morgen aan dat werk bezig. Ongeveer kwart voor drie uur in den namiddag kwam de vloed kalm opzetten en vóór het vier uren sloeg, was de ringkade zoo goed als op hoogte. De vaartuigen met vletzoden konden reeds de ringkade bereiken en nu was alle man in de weer om deze nog meer te versterken en te verhoogen. I Om vijf uur had het water zijn hoogste toppunt bereikt. De burgemeester van Philippine en ook de opzichter van den waterstaat, deheerEijke van Terneuzen, constateerden dat de eb was ingetreden. Schepen, die gelost waren, hadden reeds de kleine vlag in top ten teeken dat het doel bereikt was. Doch wat gebeurt Er komt een scheur in de ringkade die zich gaandeweg verbreedt. Vlucht vluchtwordt geroepen. Alle werklieden haasten zich om de gevaarlijke plaats te verlaten, en onze handige visschers hebben in een oogenblik hunne vaar tuigen los. Daar stort zich de vier meter hooge vloed in den polder en alweder is het werk van dien dag ver nietigd. En wonder is het, dat er geen menschenlevens zijn te betreuren. heeft zich wel meer gekenmerkt door aardbevingen, o. a. in 1868 en 1872. Maar die welke nu is voorgevallen schijnt veel erger te zijn geweest, vooral door de bijkomende rampen van huizen instorting en brand. Woensdagmorgen te vijf uur, dus toen bijna alle menschen nog te bed lagen, werd een hevige aardbeving ge voeld die drie minuten aanhield. De huizen schudden, en vooral in het Noord-Oostelijk deel der stad, waar men de op een koopje gebouwde groote „huurkazernes" heeft, stortte een groot aantal dier gebouwen in. De opgeschrikte bewoners liepen in hun nachtgewaad naar buiten, om daar met angst te zien hoe om hen heen de huizen wankelden en kraakten, om dan met ontzettend geraas ineen te storten, allen verpletterend die er nog niet uit ontsnapt waren. Maar niet alleen die licht gebouwde huizen moesten het ontgelden. Ook het stadhuis was één ruïne, en groote hotels ondergingen hetzelfde lot, waarbij vaak onder één huis een groot aantal personen bedolven werden. In sommigen der vernielde huurkazernes zijn vaak alle bewoners, tot 200 toe, omgekomen. Toen kwam daarbij nog een andere ramp. Op tal van plaatsen brak in die puinhooperi brand uit, die door den hevigen storm zich snel verspreidde, waartoe ook nog bijdroeg het feit dat de gasleidingen gesprongen waren, zoodat overal groote gasvlammen opre zen. En aan blusschen viel niet te denken want ook de waterleidingbuizen waren vernield. Een ambtelijk telegram van generaal Funston bevestigt de ergste vrees. Wat gisteren nog overdrijving was, is heden waarheid gewordenSan Fran cisco is zoo goed als verwoest en 200,000 menschen hebben geen* dak boven hun hoofd en moeten van overheidswege gespijzigd worden. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 88 April 1906. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Eugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Eugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Geen opgave ontvangen. Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. den Maandag en Donderdag van 8 tot 1D/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. No. 109 Statiestraat, No. 109. St JSTikolaas (AVaas) Belg-ië. RAMP TE SAN FRANCISCO. Nog zijn de laatste berichten niet ontvangen van de groote uitbarsting van den Vesuvius, of er is weer een nieuwe ramp, nu in Californië, ook veroorzaakt door vulkanische werking. De westelijke kust van Noord-Amerika, Van 1 tot en met 15 April Axel. Huwelijks-aangiften. 5. Vinan- dus Franciscus Schelleman, 29 j.., jm. en Theodora Berdina Johanna Hendriks, 29 j., jd. 12. Eugenius Bernard us van Acker ivan St. Jansteen), 29 j., jm. en Leonie Maria de Rop, 35 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5. Willem Cornells Ruijtenburg (van Zaamslag), 32 j., jm. en Lourina Boeije, 22 j., jd. 12. Cornelis Johannes Malipaard i^van Eind hoven), 28 j., jm. en Magdalena Eliza beth Bakker, 21 j., jd. Geboorten. 3. Cornelis, z. van Mar- tinus Oppeneer en Suzanna Pieternella Verberkmoes. Wilhelmina, d. van Eg- bert Bakker en Janna Maria van Dix- hoorn. 4. Elisabeth, d. van Adriaan Dobbelaar en Krina Schieman. 5. Anna Catharina, d. van Frederik Bakker en Margaretha Zegers. 6. Marinus Jan, z. van Jaspert Heijnsdijk en Tanneke Ilingelberg. 7. Joanna, d. van Maarten Willem Koster en Johanna Maria van Hoeve. Andries, z. van Jan Klaassen en Clara de Visser. 8. Rogerius Bernar- dus, z. van Florentius Josephus van den Berg en Mathilda Maria Herman. 9. Cornelis Adriaan, z. van Abraham van IJk en Tanneke Scheele. 12. Maria, d. van Daniel de Feij ter en Anna Maria van Langevelde. Overlijden. 3. Elisabeth Neeltje Heijns dijk, 63 j., echtg. van Pieter Cornelis van Bendegem. Hoek. Geboorten. 1. Jacobus Pieter, z. van Pieter Dieleman en Janneke Zegers. 5. Jan, z. van Marinus Levinus Hamelink en Gildrina van der Peijl. 7. Jannetje Johanna, d. van Francois Jan Stoffels en van Jacoba Alida de Back. 13. Jacob Willem, z. van Willem Cornelis de Feijter en Suzanna Pladdet. Jan, z. van Jasper Pladdet en Cornelia van Hoorn. 12. Catharina Maatje, d. van Jacobus van Alten en Maria Ha melink. 15. Adriana, d. van Izaak van

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2