mi GOED Al GOED. 12'5 Janrg. Ao. 4. Zaterdag 14 April 11106. m dU IJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIFLFU W, Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wegens het Paaschfeest zal a. s. Dinsdag geen nummer van dit blad verschijnen. DE UITGEVER. DUITSCHLAND. Van een reis van keizer Wilhelm in dit voorjaar schijnt niets meer te zullen komen. De Börsen-Courier meldt dat er van een tocht naar de Middellandsche Zee vooreerst geen sprake is. De Keizer gaat heelemaal niet naar het buitenland. Het tegenbezoek aan den Koning van Spanje zal pas later aan de orde komen. Te Posen is de musketier Rosinski, die wegens moord ter dood veroordeeld was, uit de gevangenis uitgebroken. Er waren scherpe voorzorgsmaatregelen genomen, om te verhinderen dat Ro sinski en een kameraad van hem in de cel ernaast zouden ontkomen. Voort durend ging er een schildwacht langs de twee cellen, die de gevangenen door een kijkgat bespiedde. Rosinski had van zijn bedd'elaken en eenig lijfgoed een pop gemaakt, kroop zelf onder het ledikant en bracht zoodoende de schild wacht in den waan dat hij rustig sliep. Terwijl de schildwacht meende dat hij niet meer naar den slapende behoefde te kijken, boorde Rosinski kalmweg een gat in den vloer, waarschijnlijk met een spijker, die later gevonden werd. De plaats die hij had uitgekozen was gelapt. Na korten tijd was de opening 15) De makelaar had goede jaren gehad. Hij had dan ook steeds geweldig hard geloopen en dat is een groote aanbeveling voor een makelaar. Toen hij zooveel geld verdiende, moest hij ook toonen dat hij veel te doen had, en dus was hij een »rojale kerel," want de winnende hand is mild. Hij bleef mild, ja hij werd zelfs nog //rojaalder kerel" toen de verdiensten wat begonnen te verminderen, niet zoo zeer uit zucht tot verkwisting, dan wel omdat hij toonen moest, dat hij nog genoeg te doen had, al gingen al- gemeeu de zaken wat achteruit. In dien tijd was Hugo bij hem op het kantoor gekomen en het gebeurde niet zelden, dat des avonds te tien ure de wandelaars op straat konden zien, dat op het kantoor van dien makelaar nog licht brandde. Het is waar, als men dan naar binnen had gegluurd, had men oom zien lezen in een nieuwe Rotterdammer en neef in een oprechte Haarlemmer. Intusschen was het in het eerste jaar nog tamelijk druk, vooral in de oogen van Hugo, die aan zeer weiuig werk zaamheid gewoon was, en verminderden de zaken, Ottewal ijverde des te meer zoo groot dat Rosinski er door kon en in een cel terechtkwam die niet bezet en dus niet afgesloten was. De boef ging daarna kalm naar buiten, sloeg een koekoek in en klom daardoor naar buiten. Aan het glas moet hij zich leelijk bezeerd hebben, want men heeft later een heel eind een bloedspoor kunnen volgen. De schildwacht op de gang had wel bij het doorboren van den vloer ge- druisch gehoord, maar meende dat het uit de verdieping beneden hem kwam. Pas tegen 3 uur 's ochtends haalde hij den bewaarder en werd men de vlucht gewaar. Een afdeeling bereden sol daten heeft dadelijk de bloedsporen gevolgd en in alle richtingen gezocht. Maar Rosinski, die in de uniform van zijn regiment was, is nog altyd niet gepakt. FRANKRIJK. f)e rnijnwerkersstakinf! In het congres van vertegenwoordi gers der vakvereenigingen uit de kolen bekkens Pas-de-Calais, Nord en Anzin, te Lens gehouden, hebben 45 afdee- lingen zich verklaard voor de hand having van den looneisch van 7 frank 18, maar tevens ingenomenheid betuigd met het denkbeeld van een nieuwe bijeenkomst tu3schen patroons en werk lieden. Zeven atdeeliugen wilden hand having der eischen en geen bijeenkomst. De afdeeling van Bruay stemde niet mee. Na afloop van het congres heeft Basly den president van de vertegen woordigers der patroons met de beslis sing van het congres in kennis gesteld. om nog het een en ander tot stand te brengen. Meestal mislukten zijne po gingen, maar meu weet dat dit niet zelden de werkzaamheden slechts vermeerdert. Weldra echter hield ook dat op, en, of schoon de makelaarsaffaire bekend stond als eeue zeer goede (eene oude reputatie, gestaafd door groote verteringen, doet veel af,) de verdiensten werden luttel. Om daarom nu juist op een minderen voet te gaan leven, dat was van Ottewal niet te vergen. Het natuurlijk gevolg was, dat zijn humeur on verdragelij k werd, waaronder echter, daar hij in de wereld altijd dezelfde vroolijkheid behield, vooral Hugo leed. De makelaar was niet dom genoeg om de onhoudbaarheid van zijn toestand niet in te zien. Halve nachten bleef hij slapeloos om na te denken over een middel van herstel. Zou hij iets anders beginnen Maar hij wist van niets dan van zijn vak. Hugo werd hem een doorn in het oog. Hij had toch den neef uitzicht gegeven van eenmaal aandeel in zijne zaken te zullen krijgen, en hoe zou dit nu gaan, daar de affaire zoo achteruit ging? Zou hij Hugo teleurstellen Zijn goed hart gedoogde dit niet, te meer daar hij den jongen man gaarne zag. Als hij dan lag te peinzen over zijne toekomst, dan kwam hem nog maar een reddingboei voor den geest. Hij be woonde een huurhuis, en dat huis kwam toe aan eeue zekere weduwe van Ulk. Het was zeer druk in de straten van Lens, terwijl het congres vergaderde op het stadhuis. Wel tien of twaalf duizend menschen stonden in de buurt van het stadhuis bijeen. Daar kwam een optocht van vrouwen aan, honderd vrouwen, met tromslagers en trompet ters voorop, met rood-wit-blauwe en zwarte vlaggen. Zij voerden een groot bord mee, waarop te lezen stond Wij willen 7 frank 18. Voor dien vrouwen stoet ging de menigte op zij. De stoet naderde het stadhuis tot aan het cordon der politie. Toen werd de internationale aangeheven. Om 12 uur was het con gres afgeloopen. ITALIË. Uitbarsting van den Vesuvius. De verwachting, dat met het bedaren van den Vesuvius de instorting van de kerk te San Giuseppe de laatste treur mare uit Apulië zou zijn is op droevigen wijze beschaamd. De ramp, die Napels Dinsdagochtend heeft getroffen, is al bijna even erg. Napèls baadde zich in een heldere atmosfeer en schitterend zonnelicht Dinsdagochtend, langzamerhand terug- keerende tot kalmte na de verschrik kingen der laatste dagen, toen plotseling een verschrikkelijke slag werd gehoord. In een oogwenk was bekend, dat het groote dak van de markthal Monte Oliveto was ingestortzooals later bleek onder het gewicht van de asch en het zand, dat de Vesuvius over Napels had uitgestrooid. Van alle kanten liep de bevolidng te hoop kermende vrouwen poogden in den reusachtigen puinhoop De dame was eigenaresse van verschei dene woningen ert had den naam van eene moeielijke tante te zijn, maar hij had daar nooit over kunneu klagen, integendeel, hij had altijd een zekere welwillendheid bij haar gevonden, die ja, wel wat bijzonder was. Ze naderde de veertig met rassche schreden en zag er tamelijk goed uit, maar Otte wal had te minder sympathie voor haar gevoeld, naarmate hij meer blijkeu van de hare had ondervondeu. Zijn huwelijk was zeer gelukkig geweest, zijn weduwe uaarsleven verveelde hem sinds lang, en wanneer men hem vroeg, waarom hij niet hertrouwde, dan antwoordde hij, dat hij daartoe zeer genegen zou zijn, mits hij maar iemand vond, die hem leek. Misschien lag er op den bodem zij us harten een andere grond, de nog steeds onuitwischbare gedachte aan de over ledene, maar over zulke gevoelens schaam de zich een Ottewal. Evenwel, naarmate zijne zaken achteruit gingen, scheen de rijke weduwe van LTlk meer charmes voor hem te verkrijgen, en eindelijk besloot hij dan ook maar, haar ten huwelijk te vragen. De lang gewenschte hand werd dadelijk aaugegrepeu. Daar was geen reden om lang te wachten en zij trouwden een paar maanden na de declaratie van zijn kart de eerste declaratie van hare zijde had veel vroeger plaats gehad. Mevrouw Ottewal, vroeger weduwe hun mannen te bereikenwanhopige mannen hun vrouwen en kinderen. Zooals meer bij groote rampen schimp ten verbijsterde lieden op de langzaam heid van het reddingswerk, die toch noodig was om nieuwe ongelukken te voorkomen. Een sterk cordon van carabinieri hield met moeite het publiek terug, dat zich op de ruïne wilde wer pen, waaruit vreeselijke kreten van pijn en om hulp opstegen. Evenals bij de ramp te Nagold in Wurtemberg de vorige week werden ook hier de slacht offers akelig verminkt voor den dag gebracht. Men schatte hun aantal op 12 dooden, 2 stervenden, 24 zwaar- en 100 lichtgewonden. Een leger van dokters, verplegers, politieagenten, brandweermannen en bootwerkers hield zich bezig met de redding en verzorging der bedolvenen. De hertog en de her togin van Aosta bezochten de markt spoedig na de ramp en begaven zich daarna naar het Pelgrims-hospitaal om de gewonden toe te spreken. De dooden zijn ten deele onherkenbaar. Omtrent de catastrofe te San Giuseppe lezen wy nog, dat Zondagavond om 5 uur een asohregen op de plaats neer daalde, die 's nachts dichter werd. De pastoor deelde zijn kudde mede, dat 's morgens een mis zou worden gevierd om uitkomst af te smeeken. Toen de godsdienstoefening begon waren hon derden aanwezig, maar niemand had gelet op den z waren hoop asch, die op het dak der kerk lag opgestapeld. Ora- .streeks 9 uur toonde de priester aan de geloovigen het beeld van den Heili- van Ulk, was eene groote, eenigzins grove vrouw, met donker bruine oogeu, die blijken gaven van veel eMrgie. Ze sprak veel en niet altijd slecflt, ze wist wat ze wilde, daarom wilde ze dan ook met kracht. Ze had gewild met Ottewal te trouwen, en het was geschied, ze wilde het zestienjarig zoontje Karei, dat zij mede ten huwelijk had gebracht, in de zaak van den makelaar opgenomen zien, en het zou alzoo geschieden. Dat was het hoofddoel met het huwelijk ge weest, want het jougskeu was de appel harer oogen. Dat ook Ottewal onder de algemeene gang van zaken gebukt ging, had zij spoedig bemerkt; dat hij buitendieu van zichzelven weiuig middelen bezat wist zij reeds lang, maar zij had voor deu man altijd eene zekere achting ge koesterd, die intusschen niet verder ging, ■dan dat zij in hem juist een goeden en praktischen opvoeder voor Karei zag. Dat Hugo haar zoon zeer in den weg stond bespeurde zij eerst later, zoodra zij het echter zag, was haar besluit ge nomen Hugo moest verwijderd worden Hoe zij alle middelen, meer en minder geoorloofde, daartoe in het werk stelde, hoe zy uren lang haar zoon inspireerde voor het vak van zijn stiefvader, hoe zij haar best deed om deu jongen aan hem te boeien eu daardoor tegelijk haai invloed op den echtgenoot te vermeerderen, hoe zij een levendig deel nam aan alles wat de affaire betrof, zoodat Otiewal verheugd

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1