Landbouw. Gemengd Nieuws. rijtuig voor officieren, twee platte wagens met kanonnen, zes paardewagens, een met voer en een wagen voor gevangenen. Te Ostrowice in het Poolsche gou vernement Radom werd een diender onlangs door twee arbeiders doodelijk verwond. Dezen namen daarop de vlucht in een ijzerfabriek. Toen de politie hen daar wilde arresteeren weigerde het fabriekspersoneel den sterken arm den toegang. Onmiddellijk werden daarna de fabriek en alle er bij behoorende woningen door infanterie omsingeld, terwijl de directie bevel kreeg niemand uit te laten. Een extratrein bncht 's nachts nog 200 kozakken met twee kanonnen aan en vervolgens begon een geregeld beleg, maar zonder resultaatde moordenaars werden niet uitgeleverd. Een paar arbeiders, die poogden te ontsnappen werden beschoten een hunner verloor het leven. Eindalijk stelde de militaire overheid de directie een ultimatumde schuldigen uitleveren of een bombardement van D/2 uur op de fabriek. De directie koos het eerstede moordenaars werden aan de overheid overhandigd en het „beleg" opgebroken. Naarmate de Paaschdagen naderen gewoonlijk het tijdstip van groote Jodenvervolgingen treft de overheid in Rusland omvangrijke voorzorgsmaat regelen. Alle Jodenweken in de groote steden worden door militairen bezet. De coöperatieve suikerfabriek te Sas van Gent biedt thans f 10.20 per 1000 K.G. suikerbieten, franco schip. Naar beweerd wordt, had deze fabriek zeer vele beetwortelen gecontracteerd in de thans overstroomde polders waaruit de verhooging van prijs zoude voort vloeien. M. Crt. AXEL, 10 April 1906. Uit Neuzen schrijft men aan de Midd. Crt. Door eenige expediteurs en andere belanghebbenden is aan den Minister van waterstaat een adres gezonden, waarin onder zijn aandacht gebracht wordt dat de f 17.500, die de regeering voornemens is te besteden voor wijzi gingen aan de z. g. vluchthaven, niet voorzien in de behoeften der scheep vaart, daar alleen de binnenvaart en nog in ontoereikende mate er mee gebaat zal zijn, terwijl het algemeen belang meer zou bevorderd worden wanneer deze plaats verkreeg aan het te vormen eiland tusschen den Weste lijken kanaaldijk en den nieuwen ka- naalarm. Door de nieuwe bestemming, die aan de vluchthaven zal worden gegeven, wordt ook de eenige voor zeeschepen bestaande gelegenheid, om de lading over te slaan in ter weerszijden der schepen liggende lichters, ofwel om hout te vlotten, ontnomen. Adressanten zijn ook van meening dat op minder kostbare wyze, dan volgens een thans bestaand plan, zou kunnen worden voorzien in de behoefte aan alles voorbij om niets te verdienen, want een groote troost geeft het immers altijd als wij slechts kunnen doen gelooven, dat wij erg vooruitgaan. Daarom zal men van de tien Rotterdammers er negen steeds hard over de straat zien loopen en luid spreken, ja aan kleinigheden, aan het onbeteekenendste briefje, zelfs niet zelden aan een handteekening erkent men het Rotterdamsche cachet. Hoeveel goeds daarin moge zijn (en, zonder satyre ofschoon de schrijver Amsterdammer is, in dien ijver ligt veel goeds), het over- drevene keuren wij af en dat overdrevene bezat onze Ottewal in ruime mate. Wordt vervolgd,j los- en laadplaatsen voor de zeevaart, wanneer de voor verbreeding van het kanaal in te leggen Oostelijke kanaal dijk naar de richting van Sluiskil over zoo groot mogelijken afstand schepen van 20 voet diepgang kunnen vinden en de dijk 25 a 30 meters breed zij. De achter den dijk gelegen sloot zou alsdan moeten worden gedempt en de spoorlijnen daarlangs worden doorge trokken. Met klem wijzen adressanten er voorts op, dat het noodig zou zijn alle kaden en opslagplaatsen te stellen onder be heer van een onafhankelijk, door het Rijk aan te stellen persoon. Door nationaliteit of andere omstan digheden kunnen verschillende der adressanten geen deel maken van of- ficiëele college's en nemen daarom dezen weg te baat om den minister hunne bescheiden wenschen kenbaar te maken. Zij vertrouwen dat de Nederlandsche regeering nu zal gaan inzien, dat het eindelijk tijd is om iets te doen voor de Nederlandsche haven in het zuiden en voor het deel van den Nederland- schen bodem beneden de Wester- Schelde. Waar het er om gaat, het hoofd te kunnen bieden aan de felle concurrentie der naburige Belgische havens, welke door de regeering krach tig worden gesteund, daar geldt het niet slechts een locaal of een provinciaal maar ook een nationaal belang. Thans is het hoog tyd, dit in te zien en er naar te handelen. Te laat zou men het betreuren, zoo de gelegenheid werd verzuimd en de transitohandel van Neuzen, die bron van welvaart, eerlang zou zijn verloopen. De Nederlandsche regeering helpe ons dus en zij helpe spoedig Men meldt uit Hontenisse De bekisting van de binnendijken van den IPtïAefmwapolder is thans vol tooid en een gedeelte van dien dijk met steenglooiing bezet. Ook op den doorgebroken zeedijk van dien polder zal een bekisting worden aangebracht op die plaatsen waar de kruin van den dijk geslagen is. Vrijdag zijn eenige schepen met bazalt- steen, rijshouten en planken aangeko men. De tram voert nog steeds palen aan voor herstelling der dijken. Vele kelders en regenbakken, welke reeds leeggepompt zyn,blijkengebarsten te zijn. De aanvoer van drinkwater kan beslist onvoldoende genoemd wor den. Telkens wanneer een tank water aankomt, verdringen de menschen el kander om toch wat te bemachtigen, doch niet zelden keert men onvoldaan huiswaarts. Zeer noodwendig dient voor meerderen aanvoer gezorgd te worden. Zaterdag vertrok het detachement genietroepen. Een woord van lof èn aan officieren èn aan manschappen voor de hun - presteerde diensten mag hun zeker 11 e onthouden worden. M. Ct. Dezer dagen brandde te Terhole, gemeente Hontenisse een ledig staand arbeiderswoonhuis met stal af. Juist den dag tevoren was het huis door ver koop aan een ander overgegaan. Om trent de oorzaak tast men in het duister. Vrijdag namiddag werd te Overslag op klaarlichten dag door een schoen makersjongen op het kerkhof een spanen doos met een lijkje van een pasgeboren kind neergezet. Pas was de brenger vertrokken of een in de nabijheid wonend manspersoon verscheen, pakte de doos op en begroef die in zyn hof. De politie doet onderzoek naar deze zonderlinge gebeurtenis. Nader meldt men ons dat de griezelige vondst gedaan werd door eenige op het kerkhof spelende kinderen, die ver schrikt hiervan kennis gaven aan hun moeder, door wier tusschenkomst de politie gewaarschuwd werd. Daar kerk en kerkhof op Belgisch grondgebied zich bevinden, wordt het parket van Gent heden Maandag ver wacht. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Vrijdag 13 April 1906. (GOEDE VRIJDAG.) Ned. Herv. Kerk. 's Av. 5'/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz l Bevestiging nienwe Lidmaten.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Geen dienst Kerk B. 's Av. 5'/9 nre Ds. R v. d. Kamp. Gerelormeerde Kerk. (Lange Weststraat). Geen dienst. Het „Provinciaal watersnoodcomité in Zeeland," doet in het Hbld, de vol gende bekendmaking Tegenover de meerendeels scherpe en dikwijls zeer onaangename en on redelijke critieken, die allerwege inde laatste weken worden geuit over de houding der „Algemeene Vereenigde Commissie tot leniging van rampen door Watersnood" te Amsterdam, stelt het Provinciaal Watersnood-Comité in Zee land er prijs op aan allen openlijk mede te deelen, dat van den beginne af de Arasterdamsche Commissie met de meeste bereidwilligheid van de onder haar berustende gelden ter beschikking van het Comité heeft gesteld al hetgeen ter voorziening in den onmiddellyken nood vereischt zou worden, en dat noch van eenigen wil tot tegenwerking, noch van stilzitten van de zijde van die Commissie, bij deze ramp te eeniger tijd sprake is geweest. Een landbouwer in de Limburgsche gemeente Hoevebroek had met zijn knechts twee dagen mest op zijn lande rijen gereden. Nadat de mest was uit gespreid en de werkzaamheden zoover waren afgeloopen, stak een der knechts een pijpje op en wierp den lucifer weg. In een oogwenk stond de mest, die volmaakt droog en zeer licht ontvlam baar was, in brand. Een groote vuur kolom teekende zich tooverachtig af tegen den loodkleurigen hemel, terwijl de geheele omgeving in reusachtige rookwolken gehuld was. Aangewakkerd door een feilen oostenwind, geleken al spoedig de geheele landerijen een zee van vuur en was in een oogwenk alles een prooi van het woedend element. Een verrassend effect bood het bran dende stuk land. Het was een on mogelijkheid het vuur in zijn snellen loop te stuiten. Eerst nadat het geheele land bedekt was met asch, hield de brand op. De schade is vrij aanzienlijk. Zaterdagmiddag om 12 uur sloeg op den Leusderweg te Amersfoort het paard van den korporaal der veld-ar- tillerie op hol. Het kwam voor de gesloten boomen van den spoorweg en sprong daarover, juist op het oogenblik dat de trein naar Resteren in aantocht was. De korporaal viel van het paard, kwam op de rails terecht en werd, niettegenstaande de machinist van den trein uit alle macht remde, gegrepen en totaal vermorseld. Het paard rende langs den spoorweg voort en scheen blijkbaar geen letsel bekomen te hebben. De overblijfselen van den ongelukkige werden bij elkaar gezameld en per brancard naar het militair hospitaal gebracht. Het varken als schoothondje Er zijn dames, die met 'n hondje loopen, er zijn dames die met 'n uiterst mal aangedirkt hondje loopen, enkele dames loopen met aapjes, hagedisjes en schildpadden rond, ja zelfs worden er dames ge vonden, die met liaar eigen man uit wandelen gaanmaar dat een dame winkelt met een biggetje aan een rood, zijden lint is tot dusverre iets noch nie dagewesenes. De eigenares van den speknek is een natuurlijk Ame- rikaansche actrice, miss Rose Le Harte, 't Goede mensch had met haar met vergulde slotjes voorzien bigge beest 'n dusdanig bekijks, dat de circulatie voor 'n tijd gestremd was, en er van winkelen niets kwam van de reclame des te meer. Van de varkens op de ijsberen en van daar op de kameelen il n'y a qu'un pas. We beleven wèl rare tijden. (Tel.) Het rapport is thans verschenen van de geneesheeren die een onderzoek instelden inzake den moord op de kleine Jeanne van der Kalck in de Zwaluwen straat te Brussel. Zij komen daarin tot de volgende conclusies lo. De kwetsuren, welke de kleine Jeanne Van der Kalck droeg aan mond en handen, schijnen veroorzaakt door het kind zelf tijdens den wreeden dood strijd 2o. De dood is toe te schrijven aan verstikking, verwekt door stoffen, voort komend van brakingen en" die langs de strotader in de longen kwamen 3o. De maag bevatte koffie en brood bovendien alcohol van 50 graden (cog nac of rhum); 4o. De kleederen waren doortrokken van het vocht van braaksel. Op den „caban" vond men haren van't slacht offer, haren van hond en kat evenals blonde knevelharen 5o. De beenen schijnen afgesneden te zijn geweest door een man van 't vak, beenhouwer of varkensslager. Hieruit blykt dus dat Jeanne van der Kalck werd dronken gemaaktzij braakte en 't braaksel verstikte haar. Het onderzoek wordt steeds voortge zet maar men wanhoopt aan de ont dekking van den dader. Uitbarsting van den Vesuvius. Woensdagavond j.l. om halftwaalf heeft zich, aan den zuidvoet van den Vesuvius een nieuwe krater gevormd, die groote hoeveelheden lava uitwerpt. De lava stroomt per uur ongeveer 100 meter en had Donderdag reeds het dorp Boscotrease bereikt, dat daarop door alle inwoners is ontruimd. Het ligt ongeveer even ver van den top als Herculanum en de lava was sinds de stichting van 't dorp zoo ver zuide lijk niet geweest. De bèwoners van het dorp en van de omliggende villa's vluchten naar Napels en Portici. Te Torre Annunziata (Pompeji) en Torre del Greco (Herculanum) is een paniek uit gebroken. Resina, even ten noorden van Herculanum, wordt piet onmiddel lijk bedreigd. Er valt aschregen, zelfs over Napels. De telegraaf-gemeenschap met het observatorium van den Vesuvius is ver broken. De vulkaan vertoont met zijn vijf gloeiende lavastroomen des nachts een aangrijpend schouwspel. Het laatste bericht van den directeur van het Ob servatorium was van Donderdagnacht behelsde, dat tengevolge van de in storting van den krater van den Vesu vius een 1 K.M. lange lava-stroom zich naar de kust bewoog. „De vulkaan werkt sterk", aldus ging het bericht voort; „hij werpt voortdurend met stof geladen bollen uit die als regen over een groote uitgestrektheid tot aan Napels neerkomen. De reeds zeer verontrustende toestand van Vrijdag is Zaterdag nog veel erns tiger.geworden, en leidde Zaterdagnacht tot een nieuwe uitbarsting van lava uit den centralen krater. De vuurkolom bereikte soms een hoogte van 150 meter, en de gloeiende blokken steen werden geslingerd tot een hoogte van 800 tot 1000 meter. Bij het neervallen sloegen zij diepe gaten in den grond. Het lawaai was oorverdoovend. Het ergste was echter de lava die in verschillende strooraen omlaag kwam en voornamelijk aan de Westzijde (de baai) en naar de Zuidzijde (Pompeï). Napels ligt aan de Noordzijde der baai. Verschillende dorpen werden bedreigd en door de bevolking in paniek verlaten.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2