JM KDJÜ. IJ LI 11U 2. Zaterdag 1 April 1006. Jaar^. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wscli-Vlaander en. F. IHIXLM W, AXEL. Buitenland. F ELM tLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Try dagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Uiterlijk is in de haven van Ham burg nog niet veel te bespeuren van de staking van de zeelui. De ver trekkende schepen hebben al dagen van te voren hun volk aangemonsterd, ep daar de zeeman zich aan de over eenkomst moet houden als hij zich niet aan strenge straffen wil blootstellen, zag men er Maandag en Dinsdag een groot aantal dienst doen. De zeelui die lid van de vakvereeniging zijn, vormen bovendien een minderheid. Een vergadering van omstreeks 400 havenarbeiders heeft een motie aange nomen, waarin zich de havenarbeiders met de stakende zeelui eensgestemd verklaren. FRANKRIJK. In Noord-Frankrijk breidt zichdemijn- werkersstaking steeds uit. In Pas-de- Calais staken nu 43 a 44,000 man. Die nog doorwerken zijn bijna uitsluitend opzichters en bazen. Het gewone werk kan niet meer doorgaan. De mannen, die nog bereid zijn af te dalen, heeft men noodig voor het onderhouden van stukwerk en dergelijke. De mijnwer kers van de maatschappij van Bruay zijn de eenigen, die nog doorwerken. Ook de arbeiders van Marles, die zich lang tegen de staking hebben verzet, doen nu grootendeels mede. In het Noorderdepartement is de staking ook zoo goed als algemeen De maatschappijen laten de paarden naar Hugo was dan te Rotterdam gekomen, en had zich in den beginne al zeer moeielijk kunnen schikken in zijne nieuwe werkzaamheden. Ook was Ottewal niet altijd gemakkelijk en zelfs, doordien hij zich moeielijk verplaatsen kon in den toestand van iemand, die nooit eenig idee heeft gehad van dergelijke bezigheden, van tijd tot tijd zeer onrechtvaardig. De inspanning was op den duur eene weldaad voor den jongen man, en de voortvarend heid van den makelaar sleepte ook hem onwillekeurig mede. Ook zocht hij, zoo dikwijls hij vermocht, zijn troost door Agnes Rentinck des zondags te gaan be zoeken. Lang niet elke week kon dat echter plaats hebben, niet zelden werd hij door de affaire daarin verhinderd. Ook meende hij slechts zelden door Ren tinck zoo ontvangen te worden, als hij in Bosch-en-beek gewoon was, maar Agnes bleef dezelfde voor hem, en dat was zijn troost. Deze keer had hij gelegenheid gevonden, reeds Zaterdag over te komen. Welk een feestHij zou, meende hij, eens een ganschen avond bij haar kunnen zijn. Qui comple nans son hole, comple deuv fois. Hij kwamaan Reutincks hui», maar vader eu dochter waren naar boven halen, de ovens laat men uitgaan, het geheele mijnbouwbedrijf komt stil te staan. Het blijft onrustig in de streek. Te Harnes zijn zeven stakers in hechtenis genomen, die verdacht worden de bel hamels te zijn geweest by baldadig heden. In enkele woningen van mijn werkers, die buiten de beweging wilden blyven, is alles kort en klein geslagen, en op ruiten ingooien is in 't geheel geen oog meer te houden. De stakers eischen invrijheidstelling van hun kame raden. Tusschen Harnes en Courrières kwam een troep stakers ëen afdeeling gendarmes tegen. In de haast wierpen de stakers een barricade óp. De over heid blijft op den duur wel meester, maar de heele streek rustig te houden en alle misdrijven te voorkomen, dat gelukt haar toch niet. In elk geval is er geen sprake van, dat de openbare orde aan de stakende mijnwerkers zelf kan worden toevertrouwd, zooals mi nister Clemenceau zoo gaarne had ge wild. ENGELAND. In verschillende streken van Enge land heeft men met goeden uitsla; proeven genomen met de suikerbieten teelt, Wanneer men zich nu op het maken van suiker gaat toeleggen en de regeering legt op die suiker accijns, zou zij dan zoo vroeg Maandag Lord Denbigh in het Hoogerhuis dat be drijf niet aanmoedigen door een aantal jaren een rabat toe te staan van ten hoogste 2 sh. 6 d. op het centenaar (ongev. 112 Eng. pond), gelijk de sui- de opera. Wat schoot hem over dan ook daar heen te gaan P En wat verbaasde hem nu zoo bijzocder Agnes hier te zien immers niet hij had reeds ge hoord dat zij er wezen zou. Neen, maar des te meer, haar zóó te zien. In plaats van de eenvoudig gekleede Agnes van zijn dorp, zag hij haar hier, wedijverende in elegance met al de schooneu van stand, die de hofstad oplevert, 't Is waar, nimmer had hij hare schoonheid zoo zeer kunnen bewonderen dan thans; nimmer had hij dien hals mogen aanschouwen, dien prach- tigen, gevulden hals, als ware hij uit het zuiverste marmer, door een Cauavo gebeiteld 1 Nimmer was haar fijne kopje zoo uitgekomen, als nu, dat het zich, in het volle licht afteekende tegen hetdonkere rood der loge, nu dat, volgens zijne meeuing althaus, geene enkele dezer dames het tegen haar uithouden kon. En toch, neen het was niet enkel verrukking, nog veel minder enkel vreug de wat hem thans bezig hield, integendeel, het was bezoigdheid, het werd somberheid bij het herdenken der vrees, die zijne moeder had gekoesterd. O, hij kon zij ut; blikken onmogelijk van haar afwenden, al sidderde hij van jaloezie, bij het zien van al die jonge lieden, die haar het hof' kwamen maken. Eu zij was vriendelijk, zij was lief, bevallig jegens allen, hij zag haar niet zelden lachen, en dat was hem onuitstaanbaar, want het herinnerde hem aan liet oogeublik, toeu hare vroolijkheid kerconventie toelaat Lord Denman antwoordde uit naam der regeering, dat op die manier het beginsel van be scherming in Engelands fiskale stelsel gebracht zou worden. Bovendien wilde de regeering niet meewerken om een bedryf kunstmatig te voeden. Als later een minister van financiën het rabat intrekt, zou er voor het bedrijf en de menschen die er in werken ellende uit ontstaan. Lord Reay was 't met de re geering eens. Door coöperatie, geloofde hij, zou de suikernijverheid ook zonder staatshulp kunnen bestaan. Nadat nog eenige lords voor staatshulp hadden gepleit, wezen de ministers Lord Car- rington en Lord Ripon het denkbeeld nogmaals, afeen nijverheid, die bij haar begin gesteund wordt, blijft dien steun noodig hebben. Daarom en omdat zij geen protectie wil is de regeering ertegen. Er zijn sedert de verkiezingen ver scheiden gevallen bekend geworden van unionisten, die zich op hnn arbeiders of leveranciers wreken, omdat deze voor liberalen hebben gewerkt of gestemd. Zoo zal er een geval voor den rechter komen van een boer, die eenige ar beiders om die reden ontsloeg, en nu geven de bladen bericht van het geval van een dame in het district Oost- Dorset, die een vischverkooper die haar jaren lang, naar haar eigen schriftelijke verklaring, trouw gediend had, aan schreef, dat zij niets meer met hem te doen wou hebben, omdat hij gewerkt had voor een candidaat, die zich ver bonden had, grondbezitters zwaarder te hem had op de vlucht gedreven. O, de muziek, de vertooning, alles mocht hem medeslepen, iedere keer dat het scherm gevallen was, begon zijne marteling, eene marteling des te grooter, daar Agnes hem in den vooravond, wel is waar, een allerliefst blijk gegeven had van hem gezien te hebben, maar later steeds te zeer in gesprekken, zoowel met dames als met heereu, gewikkeld scheen te zijn om meer aan hem te kunnen denken Waarlijk het was dien nacht niet te wijten aan de legerstede in zijn logement, dat hij den slaap moeielijk vatten kon Den volgenden dag ging hij Rentinck bezoeken. Deze was nog meer op een afstand dan vroeger, en bleef lang in de kamer, ofschoon hij zich klaarblijkelijk nog al verveelde. Ook draaide hij door het vertrek, als iemand die het met zich zelf niet recht eens is, wat te doen. De zaak was dat het uur, waarop hij de sociëteit ging bezoeken, reeds lang had geslagen, en hij niet besluiten kon, zich de opoffering te getroosten van thuis te blijven, hoewel hij dat toch niet onraad zaam achtte. Daar intusschen Agnes ge laat de duidelijke sporen droeg van ontevredenheid, eu het hem letterlijk onmogelijk was haar in iets onaangenaam te zijn, daar vooral ook de sociëteit een al te sterke trekpleister werd, vertrok hij eindelijk en liet het paar althans nog een half uurtje alleen. Was Hugo den vorigen avoud zeer belasten en de Anglikaansche kerk als staatskerk op te heffen. Zij schreef ook, dat zij gehoord had, dat in vele districten conservatieven zich gaan ver eenigen om niets meer te koopen en niet in dienst te houden mannen, die geen unionist zijn. De Daily News hoopt, dat het Lagerhuis iets tegen der gelijke praktijken zal doen. ZUID-AFRIKA. De onlusten zijn in Natal nog niet gedaan. Bambata zoo meldt een Reuter-telegram uit Durban een hoofd uit het district Greytown, die met zijn volgelingen gevlucht was, toen hij van zijn macht vervallen was verklaard de Engelschen konden hem in zijn ongenaakbare stelling niet volgen heeft een inval in zijn district gedaan en zijn oom, die in zijn plaats was ge steld, gedood. Reuter meldt ook, dat de terecht stelling der twaalf een diepen indruk op de bevolking heeft gemaakt. Ver scheiden hoofden, die bevel gekregen hadden, de terechtstelling by te wonen, kwamen met voordacht te laat eu kregen daarover van den Engelschen bevel voerenden officier een uitbrander. Een hoofd, die zeide dat hij 't niet zien wou, werd gedwongen, vooraan te staan. Mskopeli hield voortdurend zijn hoofd afgewend. De Engelsche officier zeide hem, dat 't weinig gescheeld had of hij was doodgeschoten hij heeft zijn hoofd geld alleen na herhaaldelijke aanmaning betaald. Een ander telegram zegt, dat de inboorlingen na de terechtstelling geen gevoelens van wraak koesteren ongerust geweest, Agnes had dit, ofschoon zij zich met zoo velen had moeten be- moeieu, even goed opgemerkt, als dat hij nog altijd mismoedig scheen te zijn. Het deed haar oprecht leed, en zij spande alle krachten in om hem weder in een goeden luim te brengen, 't Gelukte echter maar half en daarom vroeg zij eindelijk n vertel mij toch, Hugo, wat scheelt ex- tegenwoordig aan Bevalt het leven in Rotterdam je niet goed »0 Agnes, waren wij nog in Bosch-en- beek »Hier had je moeten komenriep zij, eenigermate, opgewonden. vHoe jammer dat je niet hier bent geplaatst, hé //Ach, Agnes, waren wij beiden in Bosch-eu-beek gebleven." z/Maar, mijn beste jongen, waarom zóó terneergeslagen P Heb je iets gehad met mijnheer Ottewal, bevallen de werkzaam heden je niet »Neen, neen, dat went wel, dat is het niet." ylk hoop toch niet," hernam zij met een half spotachtige, half ernstige uit drukking in het oog, //ik hoop toch niet da1 je jaloersch bent P ja, ja, ik heb het gisteren in de komedie al meenen te bespeuren, was je jaloersch, zeg de waarheid P" //Agnes," antwoordde hij met een zeer ernstig gelaat, //had ik er reden voor?" »Ik geloof het niet.maar Ixaar gelaat

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1