De overslroomiDgen In Zeeland. Binnenland. gaan, die hem in ballingschap moest voeren. De gewezen hofdignitaris werd vlug geboeid. Een deel der Koerdische ballingen, die niet rechtstreeks voor den moord aansprakelijk zijn, worden over de eilanden in den Griekschen archipel verspreid. Ali Sjamila-pasja, de ex- militaire bevelhebber over Skoetari, waar de moord plaats had, wordt te Bengazi op de kust van Tripoli geland, terwijl zijn bovengenoemde broeder Abdul Rezak de reis voortzet tot Djed- dah aan de Roode Zee, waar hij wordt geïnterneerd. De vier moordenaars van Redvan- pasja hebben allen bekend, dat zij den moord gepleegd hebben op aanstoken van Abdul Rezak en diens broer Ali Sjamila. Deze beiden hebben dat trou wens erkend, volgens Turksche bladen, en verklaard uit wraakzucht gehandeld te hebben. AMERIKA. De Globe verneemt uit New-York Sommige kleine partijen onder de werk gevers en werknemers in het steenkool- bedrijf beweren dat zij genegen zijn van een werkstaking at te zien, indien het Congres een commissie van onder zoek wil benoemen. Maar het comité noemt dit zeer onwaarschijnlijk. Bij werkgevers en werknemers drijft onge twijfeld een zwartgallige opvatting van het geschil boven. De kemphanen onder de patroons zeggen dat het dwaas heid |ptj zijn toe te geven, nu de werk gevers volledig ten strijde zijn toegerust en een kolenvoorraad van 20 millioen ton opgehoopt hebben. De kolenprijzen te New York zijn intusschen reeds een heel eind de hoogte in. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Mei, benoemd tot Commissaris der Koningin in Zeeland de heer mr. H. J. Dijckmeester, secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken. Uit laatstgenoemde betrekking is hem op de meest eervolle wijze ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten, in die betrekking bewezen. De op 59-jarigen leeftijd benoemde Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. H. J. Dijckmeester, werd, aldus seint men aan de M. Ct., reeds kort na de voltooiing zyner academische om te genieten. Hetzij men er in den zomer, hetzij men er 's winters woont, steeds bieden natuur en kunst er hare gaven in kwistigen overvloed. Een vluchtig bezoek reeds bewijst ons, dat de hofplaats een tegelijk aristocratische en vriendelijke kleur bezit, die men nergens anders in ons vaderland aantreft. Waar men in Amsterdam of Rotterdam iets schoons ziet, bespeurt men in den regel duidelijk, dat het nuttige als bij toeval het schoone heeft medegebracht, men bewondert de prachtige havens, opgeluisterd door eene koopvaardijvloot, die wellicht met elke andere wedijveren kan, maar men vindt het jammer, uit een oogpunt van schoonheid alleen, dat di huizen meest allen van pakhuizen, hetzij van boven, hetzij van onder zijn voorzien. Zoo niet in 's Hage. Wat daar schoon is, staat daar alleen om bewonderd te worden of om ontzag in te boezemen, en hetzij men het statige Binuenhof, hetzij men het vroolijke Buitenhof bezoeke, hetzy men het oog sla naar den schilderachtigen Vijverberg of naar de aristokratische grachten aan den borchkant, hetzij men den Voorhout of wel de verrukkelijke partijen van het bosch beschouwe, beiden zoo vaak en zoo heerlijk bezongen, hetzij men, langs een der schilderachtigste wegen van ons land, het ruime zeegezicht aan Scheveningens badhuis ga genieten alles, alles ontlokt ons de uitboezeining, „ja den Haag met studiën in 's rijks dienst geplaatst en wel als adjunct-commies aan het de partement van koloniën, waarbij hij in den rang van hoofdcommies werkzaam bleef om toen, onder den minister van binnenlandsche zaken jhr. Six, als referendaris naar dat departement over te gaan. In laatstgemelde betrekking was hij vele jaren met groote bekwaamheid werkzaam als chef der afdeeling onderwijs. Met zijn toenmaligeu ambtgenoot, later raadadviseur, thans wylen Van Kempen, heeft mr. Dijckmeester de herziening der onderwijswet onder minister Mackay zoowel voor de wet gevende macht als deuitvoeringdaarvan na de aanneming voorbereid. Beider verdiensten met betrekking tot deze taak werden gehuldigd door de teekenning der ridderoide van den Nederlandschen Leeuw. Na het aftreden van den secretaris generaal mr Hubrecht werd, op diens aanbeveling, de heer Dijckmeester tot zijn opvolger benoemd. Zijn concientieuse opvatting van zaken, zijn bezadigdheid, rechtvaardig heidszin en humane omgang met het ambtenaarspersoneel in alle rangen worden ten zeerste geroemd. Zijn heengaan van het departement van Binnenlandsche zaken laat dan ook gemengde gedachten achter, van vreugde over de hooge onderscheiding die hem is ten deel gevallen door de keuze tot hoofd van het gewestelijk bestuur in een der provinciënvan oprecht leedwezen over het vertrek van den man en chef, wien zooveel hoog achting en sympathie werd toegedragen. De heer Dijckmeester komt aan het hoofd van het Zeeuwsche Provinciaal bestuur zonder staatkundige antece denten trouwens 't is niet bekend dat hij zich ooit bij eenige politieke fractie heeft aangesloten. En al weet men stellig dat hij geen anti-liberale gevoelens belijdt, zeker is 't ook dat met hem geen partijman op den gouvernementszetel in Zeeland zal plaats nemen. AXEL, 3 April 1906. Te Hontenisse werd op 15 Maart voor de verkiezing van een lid van den raad geen candidatenlyst inge leverd. De opbrengst der collecte, gedaan voor de noodlijdenden door den water snood, heeft te Zaamslag opgebracht de som van 2514,30. zijne omstreken heeft toch iets eigen aardigs, iets uitlokkends." Beschouwt men die plaats meer van nabij, dan moge wellicht waar zijn, wat sommige Amster dammers beweren, dat onder al dat fraaie, v i „kale brille" doorloopt, wij hadden wel gewenscht, ofschoon ook Amsterdammers, dat zij met dien bluf wat minder geschermd hadden, wij weten toch hoe duur het wanbegrip, als of men maar de hoofdstad behoeft te bewonen om „rojaal" te kunnen leven, ons tegen woordig te staan komt; wij begrijpen buitendien dat het eigenlijk geheel buiten de kwestie ligt, daar wij er zeiven niets tegen zouden hebben, om voor goedkooper prijs wat meer te genieten. Wij bezoeken de opera. Het gebouw is niet overgroot, maar welke frischheid in de kleuren, in de decoraties, in het ensemble, Waaraan ligt het toch, dat, hoewel ge misschien even fraaie, althans zeker even kostbare zaken in den schouw burg te Amsterdam hebt gezien, hier alles, het kleinste ingevlochten balletje, u meer treft Ligt het in de waarachtige verdienste van de mannen, die de deco raties hebben vervaardigd, ligt het hem niet veeleer in de gansche inrichting, in het moderne der zaal, waardoor alle proporties zich beter eigenen, of moet men de reden daarin zoeken, dat de text, en de muziek, de zangers, de danseressen, dat alles met één woord irausch is, zoodat het gracieuse, luchtige Bij de nieuwe verkiezing werd slechts een lijst ingeleverd en de gestelde candidaat, de heer D. Th. F. Fassaert, mitsdien gekozen verklaard. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Kruispolder de heer A. van Damme te Hontenisse. Retranchement, 29 Maart. Bij het Classikaal Bestuur van IJzendijke is aan giften en bijdragen over het afge- loopen jaar ontvangen Collecten voor het Fonds van Nood lijdende Kerken en Personen IJzendijke 3, Biervliet f 5,75, Hoofd plaat 3, - Waterlandkerkje 2,50, Schoondijke t 7,61, Breskens 2,80, Groede 8,18, Nieuwvlietnietgehouden, Sluis t 5,87, Sint Anna ter Muiden 1,50, Sint Kruis 1,80, Aardenburg ƒ0,50"1, Oostburg /'g,l8, Zuidzande 2,55, Retranchement f 2,50, Cadzand f 9,50, Axel 14,72, den Hoek f 5, Ter Neuzen 15,12, Zaamslag 15, Hontenisse c. a. ƒ6,19, Hulst niet ge houden en Sas van Gent met Philip pine 4. Giften van Kerkvoogdijen' voor ge- noejnd Fonds te Aardenburg ƒ5, Oostburg 10 en Ter Neuzen 5. Bijdragen voor het Fonds ter verbe tering der schraalste Predikantstrakte menten Van de Kerkvoogdijen te Breskens 6, Groede 1 en Zuidzande 2. Collecten om te voorzien in de geeste lijke behoeften te Sluiskil 7,60. Voor de Synodale Weduwen- en Wee- zenbeurs Giften van Kerkvoogdijen te Aarden burg 5, Hulst 10 en Ter Neuzen 5. Bijdragen voor de Generale Kas IJzendijke 19, Biervliet 5,50, Hoofdplaat 2, Waterlandkerkje ƒ22,15, Schoondijke 17,60, Breskens niets ont vangen, Groede 7, Nieuwvliet 2,75, Sluis 45,25, Sint Anna ter Muiden 10, Sint Kruis 9, Aardenburg 46,55, Oostburg 25,40, Zuidzande j 3,75, Retranchement f 3,50, Cadzand 18, Axel niets ontvangen, den Hoek ƒ71, Ter Neuzen ƒ41,75. Sluiskil 5,35, Zaamslag 6, Hontenisse 15,85, Hulst 46,25 en Sas van Gent met Philippine niets ontvangen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in de haven van Philippine het steenschip van schipper Jules de Gendt, geladen met straatkeien, midden door gebroken door over de geul in de haven te liggen. Men is thans bezig het te lichten. De schade is door ver zekering gedekt. karakter door allen, niet zoo zeer be grepen, dan wel onwillekeurig weder gegeven wordt Het ligt in dat alles, en in nog zoo veel, het ligt in de geacheveerdheid, die men alleen vindt in plaatsen, waar plezier eene hoofdzaak is, in plaatsen die onder zouden gaan, als men er zich niet meer vermaakte. En nu het gordijn gevallen is, zie eens rond in de zaal. Waar vindt gij er eene in ons gansche land zoo bevallig ge decoreerd, waar komen de lieve kopjes der dames zoo helder verlicht voor den dag, en dan. waar ziet men van eene schoone vrouw zoo veel schoons als hier Waarschijnlijk maakt op Hugo, die ruim een jaar na zijns moeders dood, zich thans voor het eerst bevindt in de parterre der haagsche opera, die ver tooning een diepen indruk, immers hij staart met groote oogen al die fraai- en toch zoo weinig gekleede dames aan. In waarheid, het schouwspel moet hem vreemd genoeg voorkomen, want noch in Bosch-en-beek, noch in Rotterdam had hij dat gezien, en toch. neen, nu wij goed opmerken, kunnen wij nog beter reden vinden voor zijne verwondering, wij zien toch onder die dames ook Agues zitten. Wordt vervolgd.) Uit Hontenisse meldt men Zondag werd aan het herstel der dijken door de genietroepen of dijkwerkers niet gewerkt. Daarentegen was een ploeg werk lieden van de stoomtramwegmaatschap pij druk bezig de tramlijnen te her stellen, waartoe wagens met zand en koolasch werden aangevoerd. Voor het eerst sedert 12 Maart reed de tram weer tot Walsoorden en heden (Dinsdag) is de volledige dienst weer kunnen worden hervat. Het post- en goederen vervoer heeft thans per rijtuig of vracht wagen plaats. De hoofdwegen zijn nu weer overal droog en begaanbaar en de dorpen her krijgen langzamerhand hun gewoon aanzien. Het weer van de laatste dagen werkt daaraan krachtig mede. Alle kelders, regenbakken en wel putten staan natuurlijk nog vol met zout water, daarom wordt met de tram in tankwagens drinkwater van elders aangevoerd. In Walsoorden, Kloosterzande en Groenendijk heerscht heel wat drukte, zoowel in de café's als op straat. De inwoners zijn natuurlijk druk bezig om hunne huizen weer zooveel doenlijk bewoonbaar te maken. Van elders komen velen het tooneel van de ramp in oogen- schouw nemen, terwijl, door de vele zich op straat bewegende militairen, men zich kan verbeelden in een groote garnizoensplaats te zijn. In den WYIAe/maspolder, waarin zich slechts een paar hofsteden en geen hoofdwegen bevinden, is het natuurlijk nog treurig gesteld, daar deze polder, grenzende aan den thans op een rij heuvels gelijkenden doorgebroken zee dijk, nog met ieder getij vol stroomt. Deze polder zal, naar men beweert, dan ook maar gedeeltelyk ingedijkt worden. De hoofdinspecteur der volksge zondheid dr. Ruijsch heeftookZeeuwsch- Vlaanderen bezocht en vergaderde met de gezondheidscommissies ter bespreking van de maatregelen, welke aldaar ter voorkoming van ziekten in de over stroomde polders moeten genomen worden. De gezondheidscommissie te Hulst heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin gewezen wordt op het gevaar vochtige en slecht gereinigde woningen te betrekken, en medegedeeld wordt dat ter bevordering van het droogmaken van woningen, rijkshulp in uitzicht wordt gesteld. Ook wordt gewezen op het gevaar van onzuiver drinkwater en van bedorven en be schimmelde eetwaren, terwijl mede werking wordt gevraagd voor het on schadelijk maken van verdronken vee, dat door de zorgen der gezondheids commissie zal worden begraven. Ook dringt de commissie aan op spoedig inroepen van hulp bij ziekte. M. Ct. Het volgende aardige trekje wordt aan de N. R. Ct. gemeld „Het is eenige dagen na de ramp, die Zeeland 12 Maart heeft getroffen. De miliciens van de 3e comp. Ie bat. 3e reg. inf. te Bergen op Zoom staan gereed hun vijfdaagsche soldij in ont vangst te nemen. Eén hunner zegt, zijn geheele soldij te willen geven voor de slachtoffers der overstrooming. On middellijk sluiten allen zich eenparig bij hem aan en verzoeken hun kapitein, den heer .Lienders, hun soldij ter be schikking der noodlijdenden te willen stellen. De kapitein kan echter aan dit verzoek niet voldoen, het geld wordt hun uitbetaald, maar met de pas op gestreken vijftig cent in de hand ver voegen zij zich oogenblikkelijk bij den fourier der compagnie en overhandigen hem de soldij. Niet éen die achterbleef."

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2