MD SOEDAL GOED. \o. 1. If oensdag April 1000. 22e Jani'g. Nieuws- en Advertentieblad lilt voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. IMELEIIW. Buitenland. FEUILLETON. wnsdiir, Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De staking in het Middelduitsche bruinkoolgebied breidt zich uit. Uit Leipzig wordt gemeld dat de mijneigenaars uit Zeitz, Meuselwitz en Weissenfels besloten hebben, niet verder met de werklieden te onderhandelen. Alleen aan de bovengrondsche arbeiders, niet aan de mijnwerkers zal een kleine loonsverhooging worden aangeboden. In het veelbesproken bankroet van baron v. Cramm-Burgsdorff, den ge wezen Brunswijkschen gezant, is de schuldeischers de onaangename ver rassing wedervaren, dat de gerechtelijke bewindvoerder een aantal vorderingen betwist, op grond van een advies van den bekenden Sanitatsrat Leppmann, die verklaard heeft dat de baron al ettelijke jaren aan dementia senilis (ouderdomsonnoozelheid) heeft geleden. De wederpartij voert daar tegenaan dat de baron in dien tijd als Bruns- wijksch gezant op diplomatiek gebied werkzaam is geweest en ook als gevol machtigde in den Bondsraad aan den wetgevenden arbeid deel heeft genomen, zonder dat men zijne onnoozelheid bespeurd heeft. Waarbij de Berliner Ztg. spottend opmerkt, dat hiermee weer het bewijs wordt geleverd, met hoe weinig verstand de wereld eigenlijk geregeerd wordt. Vrijdagmiddag brak er op 345 M. diepte brand uit iu de Vredesmijn. De plaats van den brand werd afgemuurd, nWas zij lief?" hernam Ottewal, die gaarne het gesprek weder wilde aan- knoopen. »Mij dunkt dat die brief je bewijst, dat ze nog veel van je houdt." Ja, ja„ maar toch, ook zij is mij ont rukt." Wanneer je hier blijft zitten, dan zonder twijfel, hier ben je ver van haar af, hier kan je niet blijven, hier is niets te verdienen, maar als je met mij mede- gaat, kan je vooruit komen, tan kan je haar somtijds zondags gaan zien, en misschien in weinig jaren een bestaan hebben. Krijg toch eindelijk wat meer energie. Wat helpt dat allemaal, of we al blijven treuren en schreien, is dat de weg om vooruit te komen Waarheid mocht dat zijn, het klonk Hugo thans al te ruw in de ooren. Hij kón niet besluiten, en, daar hij toch overtuigd was van zijn eigen onhoudbare stelling in het dorp en buitendien wel moest erkennen dat de makelaar het goed met hem meende, stond hij in de grootste verlegenheid, op den grond te kijken, ten einde Ottewal's blik te ontgaan. //Neen," zei hij eindelijk ernstig, »neeu, oom, nog kan ik daartoe niet besluiten, deze plaats is mij nog te heilig." maar vergiftige gassen ontsnapten van de plaats van den brand en brachten de mijnwerkers in gevaar. Een red dingsploeg heeft alle veertig werklieden, bedwelmd van het gas, bovengebracht. Dertig konden er dadelijk naar huis gaan, tien zijn er naar het hospitaal gegaan. Van dezen zijn er twee be zweken. FRANKRIJK. De ontroering, gewekt door het te voorschijn komen der nog levende mijnwerkers, (nader omschreven onder de rubriek „Gemengd Nieuws") zal zeker nog toenemen. Immers op de meest dramatische wijze is door de 13 mannen, die zich zelf gered hebben, bewezen, hoe de betrokken ingenieurs zich vergist hebben door te verklaren, dat er onmogelijk: nog levenden in de mijngangen konden zijn en door te veroordeelen de adviezen van diegene der ingenieurs en mijnwerkers, die er op gewezen hadden, dat het best mogelijk was, dat er in de gangen en holen levenden waren, en dat men bij het reddingswerk met die mogelijkheid in de eerste plaats rekening moest houden. De socialist Basly, die interpelleeren zal over de wijze waarop het reddings werk geleid is, moet gezegd hebben Het is schrikkelijk te bedenken hoe de ingenieurs zich 19 dagen uitsluitend hebben beziggehouden met de redding der mijnen, en hoe eerst het te voor schijn komen dezer levende lijken na 20 dagen de aanleiding is, om zich bezig te houden met de redding der mijnwerkers. z/Te heilig, ja dat helpt wat," mees muilde de makelaar. »Ach, neem het mij toch niet kwalijk, ik weet wel dat u het goed met mij meent." //Kwalijk nemen, och neen, want het is niet voor mij dat je het doen moet," klonk het antwoord op een toon, waaruit wel degelijk bleek, dat het euvel was opgenomen. //Weet je wat, ik laat je acht dagen tijd, als ik dan geen decisie van je heb, dan is het uit, dan ga ik mijn eigen weg, en dan zou alle berouw te laat komen." Dit zeggende, wierp hij de grove paletot weder aan, en begaf zich naar de diligence, waarheen Hugo hem begeleidde. Toen zij afscheid na n m, nep Ottewal nog voor het laatst: /.ia denk er om, vau daag over acht dagen, wacht ik je ant woord." Het eerste gevoel vau den overgeblevene was, al zoude hij het niemand durven zeggen, als of men hem een steen van het hard had gewenteld. God dank, nu was hij alleen, nu kon hij weder voelen Het weêr was dan ook frisch en het was hem een wellust om zich aan zijne droevige poëzy over te geven. Elk plekje werd opgezocht, waar hij, hetzij met zijne moeder, hetzij met Agnes vertoefd had. Allengs werd de doode verdreven door de levende, en n a voirwjrp van zijue dweeperijen werd toen vooral Agnes. Hij beklom weder den heuvel aan het De toestand van gisting, waarin de mijnwerkersbevolking toch al verkeert door de werkstaking, wordt verhoogd door de redding der 13. Er wordt hard gewerkt door de stakers om alle kameraden tot meedoen over te halen. Er waren Vrijdagmorgen 37,000 stakers in het bekken van Pas- de-Calais, dit is 3000 meer dan den vorigen dag. In het uoorderbekken waren er geen 4000 van de 21,000 mijnwerkers bij de liften. In het bekken van Anzin telt men 2672 stakers op 7816 arbeiders. ENGELAND. Naar 't heet begeven de koning en de koningin zich Woensdag te Marseille aan boord om hun reis door de Middel- landsche Zee te ondernemen. Zij gaan naar Athene. In de Grieksche wateren zullen zij den prins en de prinses van Wales begroeten. Een deel van de Engelsche Middellandsche Zeevloot zal daarbij wezen. SPANJE. De Temps moet bekennen, dat de overeenkomst, die te Algeciras gesloten wordt, wijziging aanbrengt in de voor waarden waaronder Frankrijk zich oor spronkelijk zijn verhouding tot Marokko had gedacht. Aanvankelijk was het stre ven er op gericht van de verschillende mogendheden gedaan te krijgen, dat zij hun hart van Marokko zouden aftrekken en Frankrijk laten begaan. Een over eenkomst in dien zin werd in 1900 met Italië afgesloten, een dergelijke over eenkomst was met Engeland aangegaan meertje.zijn gemoed schoot vol bij de gedachte, dat hier de plek was, waar hij haar had ontvlucht op dien nood- lottigen dag, waarop hij had vernomen, dat zij het dorpje verlaten zou. Eu waarom was hij toen ook gevloden. ze waren toch altijd goede vrienden ge bleven. ja, ze had toen plezier, plezier terwijl zijn hart door droefheid verteeide dat was toen vreemd.neen, zoo heel vreemd was het toch niet, wat anders dan de invloed van haar vader, van een prozaïsch, ongevoelig mensch Hugo was te eenzijdig ontwikkeld om niet onrechtvaardig te worden). //Nooit riep hij uit, zoo luide dat hij zelf ver schrikt in het rond zag, of iemand het ook zou kunnen gehoord hebben. Maar, dacht hij verder, is het ook misschien dezelfde invloed geweest, waarvoor thans Agnes zoo iaat want ja te laat was het toch, hoe lief zij ook geschreven mocht hebben was het die invloed. die invloed alleen.zijne dierbare moeder had over dat vertrek naar den Haag altijd in de grootste bezorgdheid verkeerd. hoe vaak had hij getracht die vrees te ontzenuwen, en naar hij meende, terecht, immers Agnes beminde hem te innig, te waarachtig om haar niet te vertrouwen, ja zeker, daarvan was hij nog. overtuigd.maar dan, mocht hij dau hier blijven, waar immers volstrekt geen vooruitzicht voor hem bestoni? Eu waar was die anders te 8 April 1904. De afspraak met Spanje in October 1904 verdeelde de rollen tusschen Spanje en Frankrijk in Ma rokko en dat was per slot een stap te meer in dezelfde richting. In tegen stelling met die aanvankelijke bedoeling zullen alle mogendheden hun aandeel hebben in de regeling der Marokkaan- sche zaken. Wij hebben in Juli 1905 aan Duitschland toegestemd in een verandering van stelsel. Dat was zon der twijfel een tegenvaller. Maar het betrof voorloopig den vorm en liet hoop, dat wij in den grond onzen zin zouden krijgen. De Temps gelooft, dat Frankryk daarin inderdaad is geslaagd Frank rijk, heet het, had nooit plan de rechten van anderen in Marokko te krenken. Het was ons te doen om orde en rust in het rijk van onzen buurman te vestigen. Wij eischten met Spanje het voorrecht voor ons op, onder het gezag van den Sultan de Marokkaansche politie te organiseeren. Dat was het hoofdpunt, en daarin hebben wij gelijk gekregen. Wat den vorm betreft heeft Frankrijk een nederlaag geleden, maar in den grond ziet het zijn wensch in vervulling komen. Men is het te Algeciras over alle kwesties eens geworden. Zaterdag zou dit in een voltallige zitting der confe rentie geboekstaafd worden. TURKIJE. Abdul Rezak, een der opstokers tot den moord op den prefect Redvan-pasja, en vroeger ceremoniemeester ten paleize, weigerde aan boord van de Mekka te vinden, dan bij Ottewal in Rotterdam O, wel was het de grootste opoffering om zich in dat ellendige proza te gaan begraven, waar nauwelijks tijd zou over schieten om te denken, waar hij altijd voortgezweept zou worden, waar. ja, waar hij toch ook dicht bij den Haag zou zijn, en dóar zou hij haar kunnen zien, welke moeite, welke opoffering zou gedurende eene gansche week te groot voor hem zijn, om des zondags, ware het slechts tien minuten, haar te mogen aanschouwen Meer en meer kwam het besluit tot rijpheid om Ottewals voorstel aan te nemen, immers meende hij bij den aan vang, dat hij zoo doende een groot offer aan zijn liefde brengen zou, daar waren nog geen drie dagen verloopen, toen het hem reeds duidelijk werd, dat het drukke leven in Rotterdam nog oneindig ver kieslijk was, boven het ellendig, eenzame, nuttelooze bestaan, dat hij te Bosch-en- beek moest voortslepen. Op den vijfden dag schreef hij reeds een brief naar Rotterdam, waarin hij nederig om ver schooning vroeg, van het welwillende voorstel niet dadelijk te hebben aange nomen. VI. 's Gravenhage is een recht fraaie resi dentie, het is wellicht de uitlokkendste plaats van ons geheel vaderland, een plekje als het ware in het leven geroepen

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1