De overstroomingen ia Zeeland. Dokte f J. M DE WIJDE, Rechtszaken. Uitsluitelijk raadplegingen yoor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. Tolstoj schreef terug„Mijn ant woord op uw beide vragen ismen moet altijd, in 't bisouder bij aange legenheden, waardoor menschen kunnen lijden, na eigen overweging en eigen geweten handelen en geen gehoor geven aan inblazingen, zooals dit zoo vaak bij stakingen geschiedt. De sjotnja's, de roode zoowel als de zwarte, die geweldpleging en moord toelaten, zijn even schandelijk". Maandagnacht is er brand uitgebroken in de boekerij van de Rijksdoema, maar de vlammen waren spoedig gebluscht. De oorzaak is onbekendde schade wordt op 3000 roebel geschat. De krijgsraad te Tsjita heeft dertien ambtenaren van post en telegraaf, be schuldigd van deelneming aan de sta king, ter dood veroordeeld. Aan de technische hoogeschool te Brjansk is een bom ontploft. De leer lingen der vier hoogste klassen zijn van het onderwijs buitengesloten in verband daarmee. Volgens een Reuter-telegram in de Engelsche bladen heeft de Roode admi raal, de gefusilleerde luitenant Schmidt, zijn geheele vermogen van 3,600,000 vóór zijn terechtstelling aan de revolu tionaire partij vermaakt. Die 'tgelooven wil mag het onzent- wege doen. Maar ons zelf komt én het feit der gilt èn het bedrag daarvan beide even apocrief voor. AXEL, 30 Maart 1906. De commissie welke zich alhier onder voorzitterschap van onzen burgemeester heeft gevormd tot het inzamelen van gelden tot leniging van de door den watersnood ontstane rampen, heeft flink succes op haar werk gehad. Er is gecollecteerd het aanzienlijk bedrag van f 1746,15, waaronder f20.50 van de leerlingen der bijzondere school in de Molenstraat, f 5.40 van de naai- en brei- meisjes van mej. Van Rijn, f 2.50 van de Chr. werkliedenvereeniging „Bid en werk" en f2,175 van de Chr. jonge- lingsvereeniging. De gelden zullen, na aftrek van de onvermijdelijke onkosten, aan het Pro vinciaal Comité te Middelburg worden overgemaakt. Door de commissie werd het volgende telegram verzonden aan H. M. de Koningin „Aan Hare Majesteit 's Gravenhage. De commissie tot hulpverschaffing bij den watersnood in Maart dezes jaars, afdeeling Axel, in hare eindvergadering. Gezien de groote en innige belang stelling door Uwe Majesteit aan de ge teisterde streken in Zeeland betoond en gedachtig aan de door Uwen Konink lijken Vader indertijd mede betoonde belangstelling, betuigt Uwe Majesteit als naburen dier geteisterde streken haren innigsten en hartelijksten dank en spreekt zij tevens hare verknochtheid uit aan Uwe Majesteit en Uwen Konink lijken Gemaal en bidt U eene verdere langdurige en gelukkige Regeering toe, de hoop uitsprekende, Uwe Majesteit onder gunstiger omstandigheden een maal in ons midden te mogen zien." Hedenochtend ontving de voorzitter der commissie als antwoord hierop het volgende telegram „D. J. Oggel Axel. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid zeer gevoelig aan de door U en de leden der Commissie tot hulp verschaffing bij den watersuood aange boden goede wenschen en verzekering van verknochtheid dragen mij op u allen daarvoor hartelijk dank te be tuigen. Adjudant van Tuijll." denken deed, en zij schreef zooaandoenlijk, zij had ook altijd zijne moeder zoo lier gehad. Eindelijk -barstte hij uitach, ook zij was zoo lief voor mij." Wordt vervolgd.) Men meldt ons Door Gedeputeerde Staten van Zee land is aan de betrokken polderbesturen een Ontwerp gezonden houdende besluit tot oprichting een Waterschap van polders èn Waterschappen beoosten het Kanaal Gent—Neuzen, tot instandhou ding van den oever vóór de polders „Noord", „Ser Lippens" en „Nieuw Othene". Bezwaren moeten ingezonden worden voor 15 Mei a. s. Met ingang van 1 April a. s. zal het Post- en Telegraafkantoor alhier geopend zijn voor het publiek als volgt Op weekdagen van 71/.,12'2, van U/,23 en van 5' .,—7 ure. Op Zon en feestdagen van 71/2Sli-> vm. en van 121 211 nm. Greenwichtyd. Naar men ons meldt zal er Maandag 2 April, 's avonds te 5 uur, een samenkomst van alle belangstel lenden plaats hebben in de Chr. School, Molenstraat alhier, om te overleggen een adres van adhaesie te zenden aan de Regeering en de Tweede Kamer ten einde de vaccine wet gewijzigd te krijgen. In de Ellestraat te St. Jansteen zijn deze week een huis en stalletje en een huis met schuurtje verbrand, zoowel als de inboedels. In Zeeland kwamen gedurende de afgeloopen week van 21 tot en met 27 dezer 9 gevallen van besmettelijke ziekten voor1 van roodvonk, Krui- ningen 8 van diphtheritis, 2 Dreischor en Ouwerkerk en 1 St. Jansteen, Melis- kerke, Middelburg en Oosterland. Zuiddorpe. Bij de Dinsdag 1.1. alhier gehouden aanbesteding voor den ver bouw van het gemeentehuis werd in geschreven door de heerenA. van 'tHoff te Axel voor 2710, Ph. Baert te Koewacht voor 2726,30, P. Apers alhier voor 2940, J. van de Velde te Axel voor 2958 en J. K. Vink te Axel voor ƒ2987. Daar de laagste inschrijver nog boven de raming was, werd het werk niet gegund en besloot de Raad met een wijziging in het plan Dinsdag 10 April a. s. een herhaalde aanbesteding te houden. Uit Kloosterzande wordt bericht dat het water in dè binnenpolders reeds zooveel gezakt is dat men over den provincialen weg tot de boterfabriek wandelen kan. De kistdam aan den Tasdijk is thans zoover weggenomen, dat de passage voor tram- en voor rij en voertuigen vrij is. Nog een paar dagen en men komt droog op li 't dorp. De tram rijdt reeds tot de boterfabriek. Van Groenendijk kan men al droog voets naar Walsoorden. Aan den binnendijk van den Zande- polder, die thans tijdelijk zeedijk is, wordt nog krachtig gewerkt. De genie soldaten bewijzen daarbij groote diensten. De hooge vloed van Zondag, waarvoor velen gevreesd hebben, is, dank zij het stille weder, goed afgeloopen. Voor den volgenden springvloed zal de binnen dijk van den Zandepolder zoodanig ver sterkt zijn, dat er voor doorbraak niet meer te vreezen is. Er bestaat kans, dat deze week al het water uit Zandepolder en Maria- polder is. Te Tholen is op verschillende plaat sen aangeplakt een proclamatie van deh volgenden inhoud Aan de bevolking van Oud-Vosse- meer. De gezondheidscommissie wijst er de bevolking van Oud-Vossemeer op, dat het spoedig betrekken van de wo ningen, waarin het zeewater binnen drong, met het oog op de gezondheid ten sterkste is af te raden. Evenwel kunnen maatregelen genomen worden, waardoor de voor de gezondheid scha delijke gevolgen der overstrooming althans gedeeltelijk kunnen worden weggenomen, als: volledige schoonmaak met water, dat door de bverheid zal aangevoerd wordendroogstoken van alle vertrekkende noodige kolen zullen van overheidswege beschikbaar worden gesteldkrachtig luchten, door het openen van ramen en deuren. Zooveel mogelijk de zon doen toetreden in de huizen. Dringend wordt aanbevolen een huis dan eerst te betrekken, wanneer er acht dagen zijn verloopen nadat het zout water het perceel verliet en nadat gedurende dien tijd genoemde maat regelen werden toegepast. In het belang der bewoners wordt ernstig aanbevolen het bovenstaande ter harte te nemen, opdat de gezondheidscommissie niet worde genoodzaakt, krachtige maat regelen te nemen, daar dan den inge zetenen van Oud-Vossemeer gedurende nog langeren tijd belet zou worden, naar hunne haardsteden terug te keeren. Geteekend De voorzitter van de Gezondheidscommissie, Mr. J. Plet Jz. In aansluiting met het bovenstaande van de Gezondheidscommissie dringt het Watersnood-Comité te Tholen er bij de bevolking van Oud-Vossemeer zoo sterk mogelijk op aan niet overyld naar huis terug te keeren. Wanneer dit naar huis terugkeeren zonder schade voor de gezondheid zal kunnen ge schieden, zal nader worden bekend gemaakt. Intusschen zal, mede door de bemoeiingen van H. M. de Koningin, de Landsregeering en gezaghebbenden, zooveel doenlijk in alle onkosten, als voorvoedsel, kleeding, stooksel, enz. worden voorzien. Bovendien zal het Watersnood-comité alhier alles in 't werk stellen om de schade, door verschillende standen in eigendom en bedrijf geleden, zooveel mogelijk te vergoeden. Ieder drage zorg zich te houden aan deze bepalingen, die tot bestwil van de Oud-Vossemeersche bevolking wor den genomen, opdat het comité niet genoodzaakt worde zulke maatregelen te nemen, die voor de betrokkene niet anders dan tot groote schade zouden strekken. De burgemeester van Oud-Vossemeer wijst zijne medeburgers op het gewicht der raadgevingen van de Gezondheids commissie, op de welwillende maat regelen van het Watersnood-comité, die het opvolgen van die raadgevingen vrij onbezwaarlijk maken, en vraagt hun dringend om te helpen verhoeden dat de ramp, aan de gemeente overkomen, nog niet worde verergerd door ziekte en dood. Deze drie proclamaties, bij elkander gevoegd, wijzen er duidelijk op welke ellende te Oud-Vossemeer nog voor de deur staat. Het is te hopen, dat aan deze wenschen voldaan wordt, maar 'tis te begrijpen, dat ieder haakt om weder in zijn eigen woning terug te keeren, daar langdurige hulp van fami lieleden, vrienden of menschlievenden ten slotte leidt tot moeilijkheden. Nader meldt de M. Ct. nog Woensdag is te Tholen een zieken barak gekomen, welke op de markt geplaatst wordt en voor 20 personen beschikbaar is, men zegt, dat er nog een grootere bij komt, terwijl tevens een pleegzuster medekomt. Er zijn een tiental militairen aange komen, die belast zijn met het opslaan van de barak; deze zijn ingekwartierd in het naburige Halsteren, daar Tholen reeds bevolkt genoeg is met nood lijdenden. De stand van het water in den Kerke- polder is sedert het begin van de suatie ongeveer 20 a 25 c.M. gedaald. Spoedig gaat de loozing dus niet. Velen trachtten reeds in hun woning te gaan, teneinde eens een kijkje te nemen van den toestandmeevallen doet1 dat niet, want 't water heeft veel bedorven. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 Maart 1906. P. A. de R., 16 jaar, dienstbode te Ter Neuzen is wegens diefstal veroor deeld tot f 10 boete, subsidiair 10 dagen tuchtschool. den Maandag en Donderdag van 8 tot 1112 uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus en Oorziekten. No. 109 Statiestraat, No. 109. St ISTikolaas (Waas) België. PREDIKBEURTEN TE AXEL 'Zondag t April 1006. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Ds. J. B. T Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Geen opgaaf ontvangen. Kerk B. Veorm. 9 ure Ds. R v. d. Kamp. Nam 2 ure Ds. R. v. d Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Ds J. R. van Oord, Nam. 2 ure Ds. J. R. van Oord, 's Av. 51/, ure Ds. J. R. van Oord, (van Ter Nettien). Naar de Avp. verneemt, heeft de Koningin, alsnog een bedrag van vijf honderd gulden doen toekomen aan het comité tot leniging van de ramp door de kustvisschers benoorden en bezuiden Harliugen op 12 Maart jl. door storm weder geleden. De sigarettenfabrikant te Amster dam, die sedert eenigen tijd bestellingen per kameel deed bezorgen, heeft nu een lama voor dat doel in dienst ge nomen. De niet alledaagsche verschijning van dit dier, met zijn dikkevacht van lang lichtbruin haar, die zijn lichaam in verhouding tot het kleine, schichtige kopje en de ranke pootjes belachelijk plomp doet schynen, trekt natuurlijk de belangstelling van alle voorbijgangers, niet het minst van de groote en kleine leegloopers, die de zonderlinge ver schijning, als een eere-escorte door de geheele stad vergezellen. De lama laat zich echter door die onaangename belangstelling niet van de wijs brengen en evenmin schijnt het drukke straatleven ontroerend op het dier te merken. Rustig doet het zijn plicht in dienst der reclame. Het recht van vereeniging. In het Limburgsch dorp Valkenburg is door den gemeenteraad een onderwijzer be noemd, wien tot voorwaarde is gesteld geen lid te mogen worden van een der daar bestaande vereenigingen. Nu is de benoemde lid van een vereeniging, waarvan de burgemeestereere-voorzitter is. Deze laatste bestreed dan ook het recht van den Raad om voorwaarden te stellen. De zaak werd uitgesteld, om den benoemde gelegenheid te geven, voor het lidmaatschap te bedanken, waartoe deze evenwel niet geneigd is. Men schrijft uit Vlissingen aan de M. Ct. Omstreeks twee weken geleden vond de politie aanleiding om een bezoek te brengen in een woning waar de man ziek te bed lag. De vrouw des huizes verkeerde in zoo vervuilden toestand en deed zoo vreemd dat de politie termen vond

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2