Xo. 101. Woensdag 28 Maart 1008. 2ie *9aar^< Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s e li - V1 a a n d e r e 11. F. DIELEMAX, Buitenland. Landbouw. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. belgie. Het Handelsbl. v. Antwerpen meldt nog in verband met de overstroomingen in België. Een persoon, die den omtrek der Drie Goten bezocht, moest zich bedienen van een rijtuig, waarvan de peerden tot aan de borst in het water liepen. Over een afstand van 4 a 5 kilometers ontmoette hij omtrent 300 verlaten, bouwvallige huizen. Men weet dat te Ëamme 500 tot 600 menschen gehuis vest zijn in de patronage, waar zij ge diend en verzorgd worden door de nonnekens van Sint-Vincentius, en eenige zelfopofferende jonge lieden en juffrouwen. Hartelooze kerels vindt men overal, maar wat hier gebeurde overtreft alles wat men zich kan verbeelden. Mannen van Mariakerke vaarden met een bootje naar lieden, die in nood verkeerden, en boden aan, hen te red den eerst echter vroegen zij of zij hen betalen konden. Op het antwoord der ongelukkigen dat zij geen geld hadden, antwoordden zijVerzuipt dan maar Een ander huisgezin bood hun, voor de redding een halve ton bier aan. De ellendelingen kwamen, braken de deur open, laadden in hun bootje het halve vat bier, een jong varken en andere zaken en roeiden weg, de on gelukkigen aan hun lot overlatend. Te Stèendorp stalen zij door de deuren en de vensters verschillende voorwer pen, maar hielpen niemand. Als die kerels ooit onder de handen der boeren vallen en met hunne vuisten kenuis maken, zullen zij het niet gestolen hebben. SPANJE. De stemming blijft gunstig ten aan zien van de Marokkaansche conferentie. De Franschen zyn even verschrikt ge worden van het voorstel van Amerika om de politie in elke van de 8 havens aan een gemengd politiekorps, half Spaansch, half Fransch, op te dragen maar men denkt niet, dat de Ameri- kaansche afgezant dat onpraktische voorstel zal handhaven. Alles wacht op de eerstkomende open bare vergadering der conferentie, die nu Maandag zou worden gehouden, I naar men hoopte. ITALIË. Er is sprake van een nieuwe mari- t tieme basis voor Italië aan de Adna ta tische Zee. Het eerste denkbeeld daar toe is uitgegaan van den marine-inge- I nieur Maciga, die by den minister van I marine steun heeft gevonden voor zijn plannen. I De plaats waar de nieuwe oorlogs- Ihaven moet komen is Magnavacca vlak ■tegenover de Oostenrijksche oorlogsha- Iven Pola gelegen. De haven komt ■eigenlijk achter Magnavacca te liggen, 5 want het plan is een landinwaarts ge legen dal vol te laten loopen. Daar zou plaats zijn voor de geheele Itali- aansche vloot en nog zoo een er bij. Te Magnavacca worden twee invaart- kanalen gegraven, en vandaar zal een breed kanaal de zee binnen laten stroo men in het dal van Mezzano, ongeveer 15 K.M. ver. Aldus herschapen in een ireusaehtig waterbekken zal de vallei nog worden verbonden door een kanaal van ongeveer 8 K.M. met Portomaggiore, wat de eigenlijke voorhaven zou worden. Er kan worden gebruik gemaakt van een aantal bestaande kanalen en zoo worden de kosten op niet meer dan 100 millioen lire geraamd. Maciga werkt zijn plan in opdracht van den minister van marine thans in bizonderheden uit. Het middelpunt van de aardbeving op het eiland Ustica is de streek, die Tramontana heet. Geologen meenen, dat de aardbeving een vulkanischen oorsprong heeft en de lang gedoofde krater, aan welks rand het stadje Ustica ligt, wel weer kan uitbarsten. Het geheele eiland is trouwens een oude vulkaan, die zich uit de zee heeft op geheven en wiens hoogste punt, de Monte della Guardia, 150 meter is. De professoren Zona en di Stefano stellen een vulkanologisch onderzoek in. RUSLAND. De terechtstelling van Schmidt en zijn lotgenooten, drie matrozen, heeft den 6en 19en Maart om 4 uur 's morgens plaats gehad op het eiland Beresan voor fort Otsjakof. Schmidt hoorde kalm en gelaten aan boord- van de Proet, waar hij gevangen zat, het vonnis aan, hij zeide aan zijn verdediger, advokaat Winberg, dat hij op genade gerekend had voor zijn drie lotgenooten, die zoo trouw, onderdanig, goed en eerlijk waren. „Zij zijn onschuldig." Schmidt bracht zijn laatste uren door met het schrijven van brieven aan zijn zoon en zijn zuster. Nadat hij op Beresan aan land was gebracht, waar zich de officieren van de Proet reeds bevonden, stelden zich zestig man op van het transportschip Terets, dat klaar lag om te vertrekken met tot dwangarbeid veroordeelde studenten en matrozen. Schmidt nam afscheid van de officieren vande Proet omamrde den commandant, liep toen vast en snel naar zijn stand plaats en schonk vergiffenis aan de mannen, die op hem moesten schieten. „Gedenkt luitenant Schmidt, zei hij, die sterft voor 't Russische volk, vooi 't dierbare vaderland, voor u, broeders. Zulke mannen als ik zijn er nog velen en zullen er nog meer zijn." Nadat de drie matrozen gevallen waren, stond Schmidt met opgeheven hoofd zonder geblinddoekt of gebonden te zijn, den dood af te wachten. Een salvo knalde en Schmidt viel badende in zijn bloed op den grortd. Op het eiland werden de vier lijken begraven. De brutale bankdiefstal in Moskou wekt de grootste verbazing, en dit is verklaarbaar, wanneer men bedenkt, dat er in Moskou, dadelijk nadat de aanval op de filiaal van de staatsbank in Helsingfors was gepleegd, voor ade banken extra-wachtposten werden ge plaatst, en ook in de banken steeds gewapende wachten aanwezig waren. Het personeel van de bank bestaat uit ongeveer 100 man en 'tis zeer be vreemdend, dat niemand van 'tpersoneel ook maar een poging heeft gedaan om zich tegen de roovers, die slechts twintig in getal waren, te verzetten. Het ver moeden wordt dan ook algemeen uit gesproken, dat het personeel aan den overval medeplichtig is. Het gedrag der ontboden politie was ook al zeer merkwaardig. Een politie agent loste zonder doel een schot uit zijn revolver door een venster. Overigens is er geen schot gevallen en de dieven konden zich gemakkelijk verwijderen, hoewel de bank, naast de beurs, midden in de stad gelegen is. Er ontbreken nog te veel bijzonderheden om de zaak goed te beoordeelen. Terwijl 't Now. Wremja zegt dat de dieven allen ge maskerd waren, is dit volgens andere berichten juist niet het geval geweest en is alles geheel en al openlijk, zonder eenige geheimzinnigheid, in zijn werk gegaan. De cultuur in door zeewater overstroomde polders. De namiddag van 12 Maart van dit jaar is voor verscheidene kuststreken van ons land zeer noodlottig geweest. Vooral Zeeland is zwaar geteisterd en tal van polders, ter gezamenlijke grootte van ruim 4800 hectaren, zijn geheel of groótendeels overstroomd. Allen, die bekend zijn, met de nadeelige werking van het zeewater op den kleigrond, zullen begrijpen, dat aan den landbouw in Zeeland enorme schade is toegebracht, een schade, die gedurende meerdere jaren zwaar gevoeld zal worden. Zoodra de verschillende polders tegen het thans instroomende vloed water be schermd zullen zyn, zullen de land bouwers zich de vragen stellen, wat zij met dien grond moeten beginnen, welke gewassen op dergelijke gronden verbouwd kunnen worden en hoe zij die gronden moeten bewerken, en daar om komt het mij van belang voor thans te herinneren aan vroeger genomen proeven. In den nacht van 23 op 24 December 1894 zijn, eveneens tengevolge van een hoogen vloed by Noordwesten wind, verschillende zeepolders ingeloopen. Vooral het eiland Goeree-Overflakkee had het hard te verantwoorden en bij Goedereede overstroomden meerdere polders. Door my zijn in de jaren 1895 en 1896, als deskundige bij den aanleg der proefvelden in Zuid-Holland, in den Zuiderpolder bij Goedereede, die gedurende 14 dagen onder zeewater heeft gestaan, proeven genomen met het doel na te gaan, of het al of niet wenschelijfc is den grond te bewerken met een ondergrondsploeg, teneinde tden ondergrond los te maken en het i doorzakken van het zout te bevorderen, ten na te gaan welke gewassen op met I zeewater overstroomde gronden het best geteeld kunnen worden. Verbouwd werden zomergerslhaver, suikerbieten paardenboonen, aardappelen en vlas. De perceelen, waarop suikerbieten en paar denboonen gezaaid werden, waren voor een deel behandeld met den onder grondsploeg. Deze gewassen werden gezaaid op 18 en 29 April 1895. De bovengrond, die vóór het zaaien met de eg behandeld werd, viel zeer goed uiteen. Zoodra echter de grond eenige dagen rustig had gelegen, vormde zich weer een ijzerharde korst, waar de jonge plantjes zeer moeilyk doorheen konden komen. Boonen en suikerbieten werden met de machine gezaaid, de andere gewassen uit de hand. Gerst, boonen en aardappelen kwamen op tijd op, de haver laat en dun, de suiker bieten zeer onregelmatig en het vlas zeer laat. De onder de boonen gezaaide karwij mislukte geheel. Omtrent den groei dier gewassen kan vermeld worden, dat de gerst welig groeide en blijkbaar zeer weinig last. van het aanwezige zout had. Eind Juni zag de gerst er minder goed uit, een gevolg van het aanhoudende droge weer en van den harden, onnatuurlijken bodem. De boonen vertoonden reeds spoedig een ziekelijk voorkomen, en vooral die, welke met den ondergrondsploeg be werkt waren, bleven kort van stroo 30 c.M.) De aardappelen groeiden in het begin vrij goed, doch lieten het er spoedig bij zittenhet loof bleef klein en ver schrompelde. Het vlas kon zich niet door de harde korst heen werken, zoodat de stand dun bleef. Het groeide zeer slecht op en bereikte een lengte van slechts 2 4 d.M. De haver kwam wat dun voor den dag, omdat het onmogelijk was met de egge het zaad een voldoende grond- bedekking te geven. Ze groeide welig op en bezat de donker blauwe kleur, aan goede haver eigen. De suikerbieten kregen een paar dagen na het zaaien regen, wat onder gewone omstandigheden voor het ont kiemen zeer goed is, doch juist hier verkeerd werkte, daar de grond zeer hard werd. Dóór meerdere regens kwam hierin later verbetering. In het begin was waar te nemen, dat 't gewas op het bewerktè veldje beter door groeide, later echtèr was geen verschil meer te bespeuren. De boonen en aardappelen werden te vroeg rijpde gerst was rijp in 't laatst van Juli en de haver begin Augustus. De suikerbieten werden op 5 October gerooid. Van., dé gerst werd •12.66 H.L. per hectare gedorscht, de haver gaf een opbrengst van 45.54 H.L. De suikerbieten op het onbewerkte perceel leverden 30119 K.G. per hectare mét een gehalte 'van 16.2 "0 en op het .net den Ondergrondsploeg bewerkte pn-coel 3249i K.G. mét 16.9 De gerst en de haver leverden flink ontwikkelde korrels, de booue.i waren gerimpeld en slechtde aardappels waren zeer slecht van smaak. Uit den uitslag dezer proefneming kan men dus het besluit trekken, dat op de onder- geloopen polders aardappelen, vlas, paar-

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1