De owstrooiiip in Zeeland. Landbouw. woordelijk zijn te stellen voor de mijn ramp van Courrières. Ook met de staking heett de ministerraad zich beziggehouden. Casimir Périer heett de regeering aangeboden, behulpzaam te zijn om een schikking tusschen stakers en patroons te vergemakkelijken. Minister Clemenceau en de oud-presi dent der republiek hebben een onder houd gehad over de regeling der bijeen komst van patroons en mijnwerkers te Parijs. ENGELAND. Een afgevaardigde vroeg in het Lager huis den minister van financiën of hij ter stijving van 's lands inkomsten niet een bijzondere belasting zou leggen op hertebosschen, zalmvisscherijen en grousc-land. Asquith antwoordde, dat zoo'n belasting op land en water, dat uitsluitend tot vermaak dient, zeer moeilijk zou zijn, maar bovendien: 's vragers bedoeling was zeker om van de rijken een naar verhouding grootere bijdrage aan de schatkist te verkrijgen, en die kon, zeide de minister, op andere manier beter verkregen worden. De koopvaardijschepen, die van den zomer aan de vlootoefeningen zullen deelnemen, zijn, naar 'theet, voor ongeveer 10,000,000 pd. st. verzekerd gedurende den tijd, dat het vlootbestuur ze ophoudt. Men zegt, dat er tusschen de zeventien- en achttien duizend pond premie betaald wordt. De admiraliteit erkent, dat de oefeningen niet zonder gevaar zijn, o. a. omdat er 's nachts ook zonder licht gevaren zal worden. De Tribune vraagt of men de beman ningen der koopvaarders daaraan wagen mag. Lord Avebury heeft als voorzitter van de vereeniging ter bevordering van vriendschap tusschen Engeland en Duitschland van de Duitsche afdeeling een lijst ontvangen van ongeveer dui zend Duitschers, die hun instemming betuigen met de pogingen tot toenade ring tusschen de twee volken. Erzyn ruim vijftig leden van den hoogsten adel bij, ruim tweehonderd leden van den Rijksdag en andere Duitsche wet gevende vergaderingen, ruim tweehon derd hooggeleerden, 150 voorzitters en leden van kamers van koophandel, burgemeesters van dertig groote steden, vijftig geestelijken enz. DENEMARKEN. We komen met de troonsverwisseling nooit klaar, zegt Politiken. Nu zou men toch gelooven, dat na de groote plechtigheden bij de begrafenis er in heel Europa geen kind is, dat niet weet, dat koning Christiaan IX dood is en zijn zoon den Deenschen troon bestegen heeft oDder den naam Frederik VIII en zeker kon men niet denken, dat de staatshoofden, die hetzij zelf de begra fenis bijwoonden of er zich hebben laten vertegenwoordigen, aan die troons verwisseling twyfelen. Desondanks eischt de etikette, dat de komst van koning Frederik aan de regeering van alle bevriende mogendheden door bui tengewone gezanten meegedeeld moet worden. Deze zullen nu tegen het eind der maand hun gewichtige en plechtige reizen beginnen. Elke buiten gewone gezant wordt vergezeld door twee heeren, een diplomaat en een officier, en zij zullen allen thuiskomen, beladen met'grootkruizen, na aan een reeks feestmalen deelgenomen te hebben RUSLAND. Professor Kowalefski's nieuwe blad Strana (Het Land) vertelt hoe financieel voordeelig het ambt van pacificator is. Eiken dag zenden de kozakken, die de rust herstellen in de dorpen van de Don-, Oeral- en Koebangebieden, groote geldsommen aan hun verwanten als hun aandeel in den buit. Er is den laatsten tijd op die wijze 4,200,000 roebel verzonden. Admiraal Nebogatof komt voor den krijgsraad. Als getuigen zijn gedag vaard de admiralen Birilef en Rozjest wensky, benevens nagenoeg alle com mandanten die den slag bij Tsoesjima overleefd hebben. Nebogatot heeft gevraagd ook de admiralen Dewey en Togo als getuigen te dagvaarden. Stoessel komt voor den krijgsraad wegens de overgave van Port Arthur, zonder dat daar voldoende grond voor bestond. Hij wordt bewaakt. De Tribune verneemt uit Petersburg De Peter- en Paulsvesting wordt met zwaar geschut gewapend, alsof men een beleg voorziet. De Times meldt uit PetersburgDe schryvers van een tegen de joden gericht geschrift blijken twee hoogge plaatste ambtenaren van het ministerie van binnenlandsche zaken te zijn. Een hunner is in hechtenis genomen. De nieuwe ophitsingen tegen de joden hebben o. a. te Minsk en Jekaterinoslaf een wilde vlucht van de joden teweeg gebracht. SPANJE. De correspondent van de Times meldt uit Algeciras dat de Fransch-Duitsche onderhandelingen voortduren, die van de Daily Telegraph dat de commissie van redactie vandaag vergadert, terwijl de conferentie zelve waarschijnlijk Dinsdag bijeen zal komen. De Standard verneemt uit Tandzjer dat een dweepzieke hadsji in de groote moskee tegen de christenen aan het prediken is. Hij wil dat de Marokkanen van de conferentie te Algeciras zullen heengaan, want de christenhonden daar beoogen den ondergang van Marokko en van den islam. De vreemde legaties hebben de Marokkaansche overheid tegen dien hadsji gewaarschuwd, waarop hij bevel kreeg zijn predikaties te staken. Maar daarop werd de bevolking zoo opge wonden dat het bevel moest ingetrokken worden. De legaties hebben nu de zaak aan hunne regeeringen gerapporteerd. ZUID-AFRIKA. De Engelsche regeering heeft in het Lagerhuis beloofd een onderzoek in te stellen naar alle omstandigheden van het oproer in Natal en de straffen, die aan wederspannige inboorlingen zijn elegd. In de Engelsche pers laten zich meer en meer stemmen hooren, die de regeering van Natal de schuld van de onlusten geven en de straffen veel te zwaar en in sommige gevallen ook geheel onrechtvaardig vinden. door de materiëele zaken, hetzij door genietingen te druk wordt, de eenvoudig heid des harten veel gevaar loopt van te verstikken," en zij zag Agnes veelbe- teekenend aan. „Gekheid riep Oltewal, „als de kinderen druk zijn', roepen we, wat maak je een leven! heel juist, drukte is leven.* „Ach, oom, laat ons wat bedaard zijn, mama kan er niet tegen.* Men ging dan ook wat kalmer voort. De makelaar vroeg aan Agnes of zij den Haag al meer had gezien, en toen zij ontkennend antwoordde, hernam hij „een mooie plaats, dat moet gezeid wor den, ik ben niet erg Hêgsch, ze weten daar enkel van plezier maken, en van die menschen hou ik niet, maar mooi is 'ter, en prettig ook. Voor een meisje alles.* Agnes luisterde aandachtig. „Zou u denken dat pret maken alles vopr een meisje was, oom vroeg Hugo, purperrood. „Voor een meisje ja, voor een vrouw misschien, niet, een meisje mag plezier hebben als ze getrouwd zijn, dan. „Neen zwasrer,* hernam mevrouw zeer ernstig, „dat is mijn terrein, alles is een keten, men kan niets afscheiden hoe kan het meisje zich voorbereiden om te kunnen lijden, als zij enkel weet wat genieten is, en toch, het behoort tot de roeping der vrouw om te kunnen lijden, het is hare voorbereiding tot de groote, de laatste overgang. Aan de Tribune wordt uit Pretoria gemeld Natalsche briefschrijvers han gen een droevig tooneel op van het ambtelijk schrikbewind, dat daar over de zwarten gevoerd wordt. Geheel onschuldigen worden zwaar beboet en hunne dorpen en akkers verwoest. De krijgsraden houden in Natal huis op de manier die men in Zuid-Afrika gewoon is, als daar de staat van beleg heerscht. Niemand kent het aantal terechtge- stelden, daar dit streng verheimelijkt wordt. De bovenbedoelde zegslieden van den correspondent der Tribune dringen op een gestreng onderzoek van wege de Engelsche regeering aan, alvorens deze bijdraagt in onkosten- rekening van Natal, zooals die kolonie verlangt. Voor het in Zeeland af te nemen examen, ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer heb ben zich aangemeld: 64 mannelijke en 35 vrouwelyke canditaten. Als deskundigen bij voormeld examen zullen fungeeren de volgende dames en heeren voor Ned. taal en lezen: M. M. Blan ker! te Middelburg, A. R. Breetvelt te Goes, W. H. Hasselbach te Middelburg en P. Landsman te Vlissingen voor rekenenD. H. C; Ittmann te Goes en R. van der Welle te Grijpskerke voor teekenen en schrijven J. Zwart te 's-Gravenpolder en G. den Toom te Sluis voor aardrijkskunde J. de Hoogh te Goes en A. Luijendijk te Tholen voor geschiedenis A. Kok te Zaamslag i G. W. van Milaan te Middelburg; voor kennis der natuur: F. Mays te Wilhelminadorp, J. de Meijer te Cadzand, B. van Ruy ven te Axel en A. de Smidt te Middelburg; voor paedagogiek G. L. P. van Ham te Oostburg en P. van der Have te Zierikzee voor zangA. Lij son te Middelburg en A. F. Wisse te Breskens voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek: mejuffrouw A. S. Beugel, Middelburg en J. J. Meijerink, Zierikzee voor de nuttige handwerken voor meisjes: mejuffrouw M. J. de Haan te Middelburg en mevrouw G. van der Have—Visser te Zierikzee. Door de directie van den provin cialen stoombootdienst zijn, met het oog op de vele werkzaamheden die tenge volge van dijkbreuk en overstrooming te Hontenisse zijn te verrichten, op de lij n Hans weer t- W alsoorden en omgekeerd tijdelijke speciale plaatsbiljetten voor werklieden tegen verminderden prijs beschikbaar gesteld. In plaats van f 0.50 kost een biljet 2e kajuit voor werk lieden thans f 0.30. Zaterdag is die maatregel ingevoerd. „Mevrouw riep Agnes verschrikt en in waarheid de vrouw werd thans zoó bleek, alsof de groote ure reeds daar was. Het middagmaal was afgeloopen Mevrouw jing haar middagdutje doen Hugo boo; zijn oom een sigaar aan, doch dat was ook de eenige beleefheid die hij bewees. Niet alleen toch dat hij meende dat Ottewal hem reeds genoeg tijd ont roofd had door die vervelende gesprekken maar hij was bovendien geërgerd gewor den door de prozaïsche gevoelens van dien stedeling, ja hij achtte diens principes zóó verderfelijk, dat hij sidderen kon bij het denkbeeld dat Agnes eene groote stad ging bewonen. Thans was het de beurt van den makelaar om zich te erge ren, toen hij zich vervelende, eenige malen door de kamer heen en weder liep en niets anders te doen had, dan het gevrij aan te zien dier twee, die, geheel vervuld vau hunne zoogenaamde kalverliefde, niet gewoon waren daarvan een geheim te maken. Hij kon het dan ook niet langei uithouden, nam afscheid en vertrok. „O, die man riep Hugo, „Goddank, dat hij weg is, zijn proza zou mij dood maken „Wil je wel gelooven,* zei Agnes, en zij keek haar minnaar dweepend aan, „dat, als ik dien man zie, het mij zou kunnen spijten, dat ik naar den Haag AXEL, 20 Maart 1906. Aangenomen het beroep bij de Ger. Kerk A alhier door Ds. E. H. Broekstra te Waddingsveen. Het post- en telegraafkantoor al hier wordt met ingang van 2 April a.s. mede voor den rijkstelephoondienst opengesteld. Na gehouden examen zijn tot de eerste klasse der Rijks-Normaallessen alhier toegelaten de navolgende kwee- kelingen: J. F. Kaan, J. Tazelaar en Elisabeth Lansen te Terneuzen, A. P. Geerards te Koewacht, F. P. Imandt te St. Jansteen, P. C. Maelsaeke te Zaamslag, A. Ch. L. de Smet te West- dorpe, J. R. H. de Smidt te Sas van Gent, A. Fr. van der Veeken te Stop peldijk, A. C. M. de Volder te Hengst dijk, E. A. de Waal en C. P. de Waal te Lamswaarde, Maria Lambert te Bosch kapelle en Alina Karstel en Magdalena Waelput te Zuiddorpe. Tot de eerste afdeeling der voorbe reidingsklasse: Th. F. Boddaert te St. Jansteen, M. J. Engels te Axel, J. J. Kolijn, H. Th. de Meijer en Frederika Lansen te Terneuzen, J. P. Naessens en Martha Ceelaert te Koewacht, C. J. H. F. Pannekoek te Overslag, Chr. M. Weststrate te Zaamslag en Elizabeth Sliedrecht te Sluiskil. Hugo zuchtte even. Zij scheen geheel vergeten te zijn, dat die man haar, al was het dan ook slechts een oogenblik, had medegesleept. Wordt vervolgd.) In een spoedeischende vergadering van het bestuur der afdeeling Tholen van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland is met algemeene stemmen besloten tot het niet houden der landbouwtentoonstelling te Tholen in dit jaar. Tevens is be sloten aan het hoofdbestuur te verzoeken deze tentoonstelling ook niet elders in Zeeland te houden. M. Crt. Onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn werd Zaterdag in het hotel „het gulden vlies" alhier eene vergadering gehouden, voornamelijk van landbouwers, met het doel stalling en verzorging te verschaffen aan het vee der landbouwers uit het land van Hulst, waar ongeveer een 80 hofsteden onder water staan enmisschien een 1000 b eesten zonder stalling of voedsel zijn. Verschillende aanwezigen waren be reid te helpen, doch er was nog slechts voor een 90 stuks vee stalling toegezegd. De heer Malotaux te Sas van Gent had den voorzitter medegedeeld, dat hij bereid was een honderd stuks vee te stallen. De vergadering was niet zeer druk bezocht, wat vooral moet worden toegeschreven aan den korten tijd welke voor publiciteit daaraan beschikbaar was, daarom werd besloten a. s. Woens dag, dat is dus morgen te Terneuzen nogmaals te vergaderen om de deelname grooter te maken en de stalling der dieren te regelen. Het bestuur der afdeeling Axel der Zeeuwsche maat schappij van landbouw werd opgedragen als regelingscommissie op te treden. Onze burgemeester deelde aan de vergadering nog mede, dat ook hij alles zal doen wat mogelijk is om giften en gaven in te zamelen voor de slacht-

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2