Landbouw. Binnenland. Weenen, dat reeds verzet heeft aange- teekend tegen de onrustbarende ge ruchten over den toestand in China, en in 't bijzonder over een beweging tegen de vreemdelingen daar te lande daarbij steunende op inlichtingen van den onderkoning Joean-sji-kai, heeft nu van het Wai-woe-poe een tele gram ontvangen in denzelfden geest. Deze ambtelijke mededeeling zegt in de eerste plaats dat de Keizerin-moeder volkomen gezond is, en voorts dat de onrustbarende geruchten op niets be rusten. Paardenfokkerij in Zeeland. De uitslag der premiekeuringen van paarden in Februari jl. is de volgende Premies voor hengsten van f500, vermeerderd met f300 voor stationne- ment, werden toegekend aanBoileau van B. C. Ysebaert te Axel, gestation- neerd te Zuidzande, Groede of Nieuw- vliet, en aan Pomme cf Or van den Wilhelminapolder te Kattendijke, gesta- tionneerd te 's Gravenpolder of Nisse. Premiën van f 500 voor hengsten aan Hassan, eigenaar C. A. H. Wagtho, TholenConsul en TambourH. F. Aer- naudts, SluisHarison II, C. Franse KleverskerkeBeaumont tout y Jaut, Hengstenvereeniging, Westdorpe Fov, P. Lancriet, LapscheureCesar, E. F. Bonte, Sluis en Milord de Rossignies, H. Steyaert, Watervliet. Kleine premies van f 200 voor hengsten van zeven jaar en ouder werden toegekend aan Bara van K. de Koeijer Lz. te NeuzenBaron II van S. Jansen Sz., te Nieuw en St. Joos- landBrambourg van A. Moggré te Schoondyke Goliath van Johs. de Feijter Pz. te ZaamslagSaloator van G. Luijk te Vlake Lion Beige II van .Ph. J. van Dixhoorn te AxelBara II van de wed. Jos. Daelman te Westdorpe en Harison van S. Jansen Sz. te Nieuw en St. Joosland. Aanhoudingsbijdragen van f 100 voor merries, geboren in 1904, vielen ten deel aan Miss Ella Ross, eigenaar Ph. J. van Dixhoorn, AxelNora, A. van Dijke, St. PhilipslandMina, Joh. de Feijter Pz., Zaamslag Ivonne Wed. Jos. Daelman, WestdorpeBertha, W. de Feijter, AxelLies, Wed. P. Bonte, St. Kruis Sardi, J. M. Wagemaker, Tholen Emma, J. W. de Zwart, Zuidzande; Mina, A. Hoste, St. KruisVos, C. Dellaert, Westdorpe Miras, P. B. Wijf fels, St. KruisNelly, I. P. Hage, St. MaartensdijkBertha, F. Koopman C7., ZierikzeeBertha, Jac. Pieters, Koe wacht Griet, E. de Vleeschouwer, Koewacht, en Madam, J. A. Ganzeman, Oosterland. Verder aan Lies, eigenaar Fr. Huijs- sen, Aardenburg Cora, Al. Plasschaert, Sluis Mina, F. Koopman Cz., Zierikzee Mara, Frederica^o\der, Rilland Bertha, S. van Dorselaer, ClingeLouise, F. van Hoeve, AxelNora, D. de Bakker, WestdorpeLady, D. B. Plasschaert, St. Jansteen; Vera, V. M. Krepel, Nieuwerkerk Claries en Bles, Frederica- polder, RillandMadam, H. v. Gorsel, Noordgouwe Irma, Anth. A. de Vlieger, Zuidzande Vos, jhr. J. v. Vredeburch, Tholen; Edie, Ph. J. v. Dixhoorn, Axel en Donna, I. J. Versprille, Aardenburg. M. Ct. A. s. Vrijdag 16 dezer zal te Goes in „de Prins van Oranje" eene open bare vergadering gehouden worden van de afdeeling Zeeland der vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek". ons blijven moge, zoo lang wij leven huiselijkheid, in Hugo's schatting thans het ideaal van alles, wat er edels in den mensch ligt. Sancta simplicitas, vrome eenzijdigheid Wordt vervolgd. Plaatsing van Nederlandsche werklie den in het buitenland. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat, blijkens be richt van het consulaat der Nederlanden te Essen-Ruhr, in het Beneden-Rijnsch- Westfaalsch industriegebied vraag naar arbeiders bestaat in het bouwvak en in de mijn- en ijzerindustrie. Tegenover stijgende loonen in deze takken van nijverheid staan evewel steeds stijgende uitgaven voor levensonderhoud, hetgeen inzonderheid bij de beoordeeling der loontoestanden in het Ruhrkolengebied niet mag worden voorbij gezien. AXEL, 13 Maart 1906. Gisteravond woei van een kweekeling der Rijksnormaallessen alhier de pet over het hek van de Ned. Herv. kerk alhier. Om zijn hoofddeksel terug te hebben klom de jongeling over het hek, doch bleef met zijn broek aan een der punten haperen, waardoor hij viel en een been brak. Door dr. Ittmann werd hem de noo- dige hulp verleend, terwijl hij verder met een spoorwagentje, zoogenaamd trikje, naar zijn woning werd vervoerd, die aan de spoorlijn nabij Schapenbout gelegen is. Zaterdag jl. werd ten huize van den heer Koole onder leiding van den heer Pompe van Meerdervoort te Neu zen, alhier eene vergadering gehouden van de „Vereeniging tot oprichting van een Beursgebouw" alhier, waarin de statuten werden vastgesteld, De Ver eeniging, welke thans ongeveer 43 leden telt, heeft besloten koninklijke goed keuring aan te vragen. - Hedenmiddag had ten huize van Mej. de Wed. Rolif ten verzoeke van de Erven van den heer J. Paulus te 'sGravenhage en ten overstaan van de notarissen P. Dregmans te Axel en Jhr. W. T. A. van Pestel te 's Graven- hage de openbare verkooping plaats van 4 koopen bouwland. Koop 1, 10 heet. 11 a. en 80 c. a. bouwland gelegen in den polder Be- oostenbly. werd toegewezen aan Mart. Schieman Jz., landb. alhier voor f 975, per 44 a. 56 c. a. totaal f22,138,80; Koop 2, 1 heet. 95 a. 80 c. a. bouw land gelegen alsboven aan Paulina Wolfert en haren man C. Haak Pz., landb. alhier voor f810, of totaal f 3,559,20. Koop 3, 1 heet. 23 a. 77 c. a. bouw land in 'lz. g. Jufferkwartier aan P. Haak Az., voor f 1600 of totaal f 4,444,16. en koop 4, 3 heet. 64 a. 65 c. a. bouw land gelegen in den polder „Willem III, gem iite Boschkapelle aan Ch. L. Verbiest, landbouwer te Boschka pelle voor f 1090, of totaal f 8,919,84. Zuiddorpe. Op de Maandag alhier gehouden jaarmarkt waren aangevoerd 49 stuks hoornvee, 14 paarden, 10 var kens, 6 geiten en 21 konijnen. Tegen flinke prijzen werden 18 runderen ver kocht. De uitgeloofde prijzen werden toegekend alsvolgtVoor het beste werkpaard f 5 aan dhr. B. C. Puylaert alhier. Voor het beste veulen boven 1 jaar f3 aan dhr. H. Bonte te Koe wacht, f2 aan dhr. E. van Assel te Overslag. Voor het schoonste jaarlings veulen f3 aan dhr. A. Versijp alhier f2 aan mej. de wed. Ch. L. van Puy- selaere te Koewacht. Voor de schoonste kalfdragende koe f5 aan dhr. H. Puy laert, alhier. Voor de(n) vetste(n) os of vaars f5 aan dhr. A. Blomme te te Evergem f4 aan dhr. C. Bauwenste Overslagvoor de schoonste geit f 2 aan dhr. J. van de Vijver, fl aan dhr. A. Boddaert, beiden alhier. Voor het schoonste konijn f 1 aan dhr. A. Steel, f 0,50 aan dhr. A. Kindt, beiden alhier. Voor het grootste getal hoorrfvee door een vreemden eigenaar ter markt ge bracht f 4 aan den heer A de Guchte- naere te Koewacht. Voor het grootste getal hoornvee door een ingezetene ter markt gebracht f 4 aan dhr. P. Ver biest. Voor het grootste getal varkens ter markt gebracht en niet beneden 10 stuks f 2 aan dhr. A. van Megroot, te Wachtebeke. Benoemd tot dijkgraaf van den Seyi/litz-polder M. P. I. Wauters en tot plaatsvervangend dijkgraaf P. Wauters, beiden te Sas van Gent. Bij kon.besluit is W. Jansen te Utrecht benoemd tot schoolopziener in het district Middelbnrg. De benoemde is naar men uit Utrecht aan de M. Ct. meldt insti- tuteur aldaar. Hij is een bejaard man en bezat vele jaren en bezit nog een ongetwijfeld langen tijd in bloeienden toestand verkeerende kostschool, tevens bijzondere gewone school. Hij is voor stander van het christelijk schoolonder wijs en Ned. Hervormd. Hij is lid van den kerkeraad enz. en in zijn politieke op vattin g vrij-antire vol u tionnair. De Storm, die van Zondag- tot Maandagnacht ook in deze streek woedde, heeft op ver schillende plaatsen landerijen doenover- stroomen en pleinen en straten blank gezet. Om plaatsruimte te sparen, ma ken we slechts melding van wat in onze naaste omgeving voorviel. Gisteren middag werden de inwoners van Ter Neuzen, hoewel het uit het Noord westen stormde, verrast door een buitengewoon snel wassend hoogtij water. De ingezette schotbalken van de waterkeerende muren aan de Markt en bij de Vischmarkt, konden niet meer voorkomen dat spoedig de Brouwerij straat blank stond en de kelder van het „Hotel Centraal" vol liep. Het water bleef steeds wassen tot na het tijdstip van hoogwater, 35 c. M. hooger dan den hoogst bekenden vloed in 1877. In de Brouwerijstraat liep ook nog vol een kelder en regenbak van een in aanbouw zijnd huis. Bij den aan de haven wonenden heer F. Lauret stroomde het water over de vloedplanken en langs de ramen het huis binnen, zoodat de bewiyiers naar den zolder de wijk moesten nemen. Ondertusschen stroomde ook het water over den dijk achter de werf langs de Smidswal steeds water aanvoerend naar de Brouwerijstraat terwijl het ook langs de andere zijde tot in den Arsenaalweg vloeide. Behalve het macadaraplein, dat ge deeltelijk droog bleef, geleek geheel de Markt een zee. Aan het postkantoor kwam het water ook tot in de Westkolkstraat. Aldaar is eene inrichting voor waterkeering met damplanken gemaakt, naar men ons meedeelde vanwege de genie. Even wel geplaatst zijn die planken niet. Enkele daar aanwezigen hebben aldaar een dam gelegd van uit den dijk ge graven grond, waardoor de stroom ge keerd werd. De Oostelijke havendam stond bij na geheel onder water. De dijk van de inlaagkade voor de nieuwe haven is weder weggeslagen. De aanlegplaats van de Prov. boot was te 5 ure niet droogvoets te bereiken. De post werd met paard en rijtuig afgehaald. De passagiers werden met sloepen afgehaald, en aan den vestingwal geland. Deze wijze van ontschepen was vooral voor dames en bejaarden verre van gemakkelijk maar een nogal talrijke Gentsche-studentenclub, die een tournèe door Walcheren had gemaakt, vatte het van den vroolijken kant op. Ongeveer 4.45 uur begon het water merkbaar te vallen. De oesterput alhier staat blank, door water dat over den dijk geslagen is. Ook de naastliggende Serlippenspolder staat voor een groot deel onder water. Naar men meedeelde is de kruin van den dijk van den Lovenpolder, onder de gemeente Hoek, doorgebroken. Ver schillende landbouwers brachten hun vee met 't oog op mogelijke voorvallen in den Nieuw-Neuzenpolder in veiligheid. Tem. Crt. Bij Walzoorden is de dijk doorge broken en stroomde het water den polder binnen, waardoor alles blank werd gezet. Het vee is gered. Van het eilhnd Tholen wordt ons bericht, dat door het vreeselijke storm weder aldaar, vooral onder Oudvosmeer veel dijken zijn doorgebroken, polders ondergestroomd en veel vee verdronken. Te Vlissingen was er om halfdrie een buitengewoon hooge waterstand. Verscheidene straten staan blank. Kel ders en woningen liepen vol en overal is men in de weer om zich tegen het binnendringen te beveiligen. Nog zelden heeft het water hier zoo'n hoogen stand bereikt. Een groot gedeelte van de stad is voor het verkeer afgesloten. De Pottekade, Steenbeer en Kooikade zijn een zee gelijk. Het water staat reeds tegen de vloedplanken, en men vreest, dat het er overheen zal stroomen. Dan wordt ook het gedeelte, dat nu nog vrij is van water, overstroomd. De tram kan niet rijden. De Palingstraat en de omliggende straten zijn ook overstroomd. Op de werf de Schelde is het werk afgeblazen, teneinde den werklieden gelegenheid te geven thuis hulp te verleenen. Nadat het water gevallen was, was het tegen den avond mogelijk de ramp meer te overzien. In tal van laag gelegen gedeelten der stad stond het water nog een halven meter en hooger. Vooral het laagste gedeelte in het centrum der stad heeft geducht geledeü en de schade is op geen duizenden na te taxeeren. Met brandspuiten en centrifugaalponvpen is men nu bezig het water weg te pompen, terwijl na tuurlijk overal alle handen in de weer zijn om het overtollige water weg te krijgen. Het water wies zoo snel, dat de tijd ten eenenmale ontbrak om de noodige maatregelen te kunnen nemen. Om 2 uur waren de kinderen nog naar school gegaan en om kwart over twee stonden reeds enkele kaden blank. Het bureau der Vlissingsche Cou rant" ligt ook onder de overstroomde gedeelten en de courant is gisteren niet kunnen verschijnen, omdat op de druk kerij meer dan een meter water stond. De schoolkinderen die in de over stroomde gedeelten der school waren, moesten in der haast naar boven vluch ten, om zich tegen den vloedgolf te beveiligen. Maandagnamiddag 5 uur zijn te Ril land de Engelsche en Reigerbergsche polderdijken doorgebroken. Nader meldt men, dat de spoorweg- dam bij Rilland door de overstroomingen groote schade heeft geleden. Dé treinen kunnen niet loopen, zoodat de treinen loop op de Zeeuwsche lijn gestaakt is. Te Zierikzee bereikte het water ten gevolge van den wind, die hevig uit het Noordwesten woei, eene verbazende, ongekende hoogte. Ouden van dagen herinneren zich niet een dergelijke stijging van het water te dezer stede ooit beleefd te hebben. Niet alleen dat de Nieuwe Haven en een deel van de Oude Haven blank stonden, maar het water wies zóó hoog, dat het over de vloedplanken, die de lager gelegen gedeelten van de stad tegen een even- tueele overstrooming beschermen moe ten, heenstroomde. In tal van huizen werd groote waterschade aangericht, terwijl tal van kelders zijn onderge- loopen, zoodat, toen 't water viel, vele rappe handen bezig waren om de vol- geloopen kelders leeg te pompen. Het gerucht loopt dat een begin van doorbraak van een dijk te Brouwers haven ontstaan is. A'. R. Ct.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2