VJ UtJUllU 96. Zaterdag 10 Maart I 906. 2Ie Jaarg. 3*3 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. F. MILEYIYW Dinsdag 20 Maart I DOG. Buitenland. Binnenland. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Ill 1 BURGEMEESTER WETHOUDERS van AXEL maken bekend, dat op des voorm. te 9 uren, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot op de openbare lagere School alhier. Hiervoor komen in aanmerking alle kinderen, die geboren zijn in 1900. Verder worden belanghebbenden er op gewezen, dat de toelating slechts éénmaal per jaar plaats heeft. Axel, den 6 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. SPANJE. Er is een algemeene ontspanning naar aanleiding van de berichten uit Alge- ciras, of liever naar aanleiding van de uitlatingen van Duitsche zijde over de voorstellen van Révoil. De berichten uit Berlijn spreken algemeen van opti mistische opvatting in de ambtelijke kringen aldaar. En dat optimisme is niet een op niets berustende stem min maar Duitschland draait bij en men is te Berlijn overtuigd, dat men het nu eens zal worden. De Berlijnsche correspondent van de Temps is altijd vol hoop geweest. Hij heeift altijd gezegd, dat hij geen on- guustigen indruk kreeg van de stem ming in ambtelijke Berlijnsche kringen. Mogelijk heeft men te Berlijn sedert lang het plan gehad, op het laatste oogenblik veel toe te geven, en heeft dit voornemen van toegeeflijkheid zijn invloed gehad op de stemming die de Berlijnsche correspondent placht aan te treffen bij de hoogwaardigheidsbe- kleeders, die hij kwam polsen over de Marokkaansche kwestie. Men zegt hier seint hij nu naar Parijs (dat het voorstel van Révoil geen tegenstand zal ontmoeten van de zijde van Duitschland, als men maar voldoende waarborgen geeft omtrent de beginselen, die de conferentie heeft erkeud. Reeds geeft het voorstel van Révoil in zooverre voldoening, dat de keuze van de officieren gelaten wordt aan den Sultan en dat de te benoemen Fransche en Spaansche officieren Marok kaansche onderdanen zullen worden. Misschien zoo vervolgt de corres pondent van de Temps - zal Duitsch land eischen als waarborg voor het internationaal karakter der regeling, dat in één haven de politie aan een derde mogendheid zal worden toever trouwd^ of wel, dat men de politie onder toezicht stelt van de diplomatie door bemiddeling van een inspecteur- generaal. In elk geval schynt het mogelijk, dat men het hierover eens wordt. Duitschland zou daarentegen van Frank rijk verwachten, dat het afziet van het verzoek om de bank te onderwerpen aan de Fransche rechtspraak. Duitsch land zou niet dulden, dat Frankrijk bij het vaststellen van ieders deelneming in de bank, bevoordeeld zou worden, maar het rekent er op, dat Frankrijk zjjn eischen zal matigen. Achterna beschouwd lijkt het van Duitschland niet verstandig, dat het zich Zaterdag heef t verzet te Algeciras tegen de behandeling van het politie- vraagstuk in comité, voordat het bank- vraagstuk geheel zou zijn afgedaan. Het lijkt nu, of Duitschland Zaterdag gezien heeft bij de stemming over de orde van werkzaamheden, dat het met Marokko en zoo half met Oostenrijk en een enkele onthouding, kwam te staan tegenover alle andere mogendheden. Dat voorspelde voor Duitschland niets gpeds voor de stemming over andere kwesties, en toen Duitschland alzoo zag, dat het de meerderheid tegen zich had, heeft het zoete broodjes gebakkeu en heeft het zijn onverzoenlijke houding tegenover de Fransche eischen opge geven. Tot deze opvatting hebben de Duitsche afgezanten aanleiding gegeven door het Zaterdag tot een stemming te laten komen. Zij hadden evengoed hun bezwaren tegen de door Nicolson voorgestelde orde van werkzaamheden kunnen mededeelen en dan toch mee gaan met zijn voorstel. Het is toch een feit, dat sedert die beide gewichtige vraagstukken, de politie en de bank, aaneengekoppeld zijn, er op eens schot in de zaken schijnt te komen. Tegen die samenkoppeling had Duitschland zich verzet. Zoo wint de meening veld, dat Duitschland opzettelijk talmde en uitstelde om de conferentie te laten mislukken. De Temps vindt het zoo mooi, dat Bacheracht, de Rus, de zaak heeft aangepakt. Dat blijkt uit, hoe eens gezind de Fransche en de Russische diplomatie zijn. En toch is Bacheracht niet opgetreden als bondgenoot van Frankrijk, maar als lid van het corps diplomatique van Tandzjer. Als des kundige heeft hij gezegd, wat de eenige manier zou zijn om de politie van Marokko goed in te richten. De Duitsche pers verheugt zich na tuurlijk evenzeer als de Fransche over de ontspanning. De meerderheid heeft goed gezien Zaterdag, zegt de Kölnische Ztg., en die uitkomst ziet men met genoegen in Duitschland. Het Duitsche blad legt nu vooral den nadruk op de open deur. Als de open deur maar gewaarborgd is, dan kan men spoedig een bevredigende schikking verwachten. Daarop komt het aan, dat is de oorzaak van de toenadering, en niet op de gelijktijdige behandeling van politie en bank vraags tuk. Faire bonne mine a mauvais jeu, heet dat in het Fransch. ITALIË. Men is in Italië erg best op Rusland te spreken wegens een groote tegemoet koming de Corriere delta Sera spreekt zelfs van een „enorme concessie'' die de Russische regeering op uitdruk kelijk verlangen van den Tsaar heeft gedaan bij de onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag, dat anders zeker niet tot stand zou zijn gekomen. Italië namelijk voert een massa zijde uit, in 't bizonder naar Rusland. Dit land hief daarvan onder het oude verdrag 3 roebel het poed 16 kilo). Bij het nieuwe tarief zou dit 10 roebel worden, die na verloop van vijf jaar zouden stijgen tot 20 en dan na weer vijf jaar tot 30 roebel. Dit tarief moest den zyinvoer middellijk te gronde rich ten en de teelt der zijdewormen in den Kaukasus, Transkaukasië, Toerkestan en vooral in de chanaten Kiwa en Boechara aanmoedigen. De Italiaansche gezant te Petersburg is er echter in geslaagd dit onheil van zijn land af te wenden. RUSLAND. Volgens een telegram uit Petersburg aan een der groote Duitsche bladen bevindt Gapon zich thans weer in de hoofdstad. Zonder door de politie te worden lastig gevallen heeft hij daar een arbeidersvergadering voorgezeten, waar het heel levendig toeging, vooral toen de befaamde 30,000 roebel ter sprake kwamen. Een der aanwezigen, een zekere Tsjeremoechin, die onder verdenking stond 5000 roebel van dat bedrag te hebben ontvangen, trok plotseling zijn revolver en schoot zich voor 't hoofd. Behalve door zijn woorden op deze bijeenkomst wil Gapon zich rechtvaar digen door een gerechtelijke vervolging uit te lokken, zooals hij in een brief aan de Roes meedeelde. Er is dus kans, dat wij meer van de zaak van den veelbesproken gewezen priester hooren. Te Jekaterinenburg moeten 60 poli tieke gevangenen zitten, van welken meer dan de helft heeft besloten, den hongerdood te sterven. Sedert een week al raken zij geen voedsel aan. Dé correspondent van de Petit Bleu te Warschau is zonder eenige opgaaf van redenen uit Polen verbannen. Hij heeft eenvoudig een verzoek gekregen om naar den vreemde te gaan tot de Russische politie hem verlof geeft terug te keeren. De Petit Bleu zegt geen beter bewijs te kunnen zien van de Russische wille keur dan deze behandeling van haren berichtgever, die volgens haar gedu rende de laatste twaalf maanden zich altijd een vriend der waarheid en gematigdheid heeft getoond. Bij de regimenten infanterie komen dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen de lichtingen 1899 voor 21, 1991 voor 28 en 1993 voor 3o dagen Door den minister van oorlog is daarbij evenwel eene nieuwe bepaling gemaakt, n. 1. dat zij, die krachtens art. 109 der Militiewet 1901 onder de wapenen zijn gehouden of geroepen' geweest (het z. g. n. blijvend gedeelte eerste of tweede ploeg of beide ploegen door ruiling van nummer), vangenoemde lichtingen slechts onder de wapenen komen, die van de lichting 1899 voor 18, 1901 en 1903 voor 20 dagen. Zij, die dus alleen hun eersten oefeningstijd hebben volbracht en toen met groot verlof zijn vertrokken, dienen den ldngsten termijn. Het plan van den minister van oorlog om de landweermannen het geweer mee naar huis te geven, is een feit geworden. Dezen zomer onder de wapenen komende, zullen zij bedoeld wapen meenemen. Voor onderhoud zal hun het benoodigde vlaswerk en geweer- vet worden meegegeven. Vad.) AXEL, 9 Maart 1906. Gisterenavond had ten huize van W. Dieleman aan het station alhier de aanbesteding plaats van het bouwen van een magazijn met winkelfront, met by levering der bouwstoffen. Ingeschreven werd als volgt a. Voor het metselwerk de heeren F. van Tatenhove 1287, J. v. d. Velde 1257, P. van Hoeve 1250 en P. de Jonge 1225. h. Voor het timmerwerk de heeren A. Butler 953, A. van 'tHoff 918, A. Sly pen 900, J. K. Vink 888 en F. Deij 885. Alle inschrijvers wonen te Axel. De levering werd niet gegund. Hedenochtend omstreeks halfelf brak een der wieken van den molen van den heer P. de Bruijne, staande in de Molenstraat alhier, door den hevigen wind middendoor. Het afge broken stuk der wiek vloog in den tuin van den heer P. van Vliet. Op de voordracht voor de be noeming van een onderwijzer(es) aan school B te Neuzen met hoofd- en taai akten, komen voor mej. J. T. de Kraker aldaar en de heer J. Hulshoff te Twijsel (Fr.). Te Bergen op Zoom is het zgn. stadsgoed, bestaande uit de buitenver-i blijven „Klein Loo" en „Buitenlust" en circa 110 H.A. groot, aangekocht door de „Vereeniging tot christelijke verpleging van krankzinnigen in Zee land," om daarop te bouwen een krank zinnigengesticht met paviljoensysteem voor 300 bedden. Het terrein is naar het oordeel der inspecteurs zeer voldoende. Het heeft een gezonde ligging, er is veel dennenbosch, goed bouwland en dé bodem is voor de bearbeiding door de patiënten uitstekend geschikt. Er is ook overvloed van zuiver water. Van het terrein wandelt men in 30 minuten langs een goeden straatweg naar het station Bergen op Zoom, dat met treinen en trams uit verschillende deelen van Zeeland gemakkelyk kan worden bereikt. M. Ct.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1