Gemengd Nieuws. voor het beklimmen van den zolder is ongeschikt en moet door een nieuwen worden vervangen. Na in voorziening te zijn gegaan bij den Raad werd door Burgemeester en Wethouders bericht dat de huurder Tuilekens evenals de eigenaar zelf gebruik maakt van regen bak en privaat, welke beiden tot een perceel behooren tegelijk met de onder havige woning. De vloer bij de deur dienende tot ingang van de woonkamer zal volgens verklaring van den eigenaar worden vernieuwd terwijl de ongeschikte ladder door een nieuwen zal worden vervangen. 8. Burgemeester en Wethouders werden gewezen op de noodzakelijke herstelling en verbetering van de ge meente-privaten in de oude stad. Er dient namelijk voor betere afsluiting van de beerput gezorgd te worden, omdat deze aan de achterzijde gevaar oplevert, door de vloer van het privaat van cementijzer te maken of het privaat overwelven en te bevloeren met steen en de ontruimput achter de privaten te maken. De scheidingsmuur van de privaten dient tot boven toe opgetrokken te worden. Na in voorziening te zijn gegaan bij den Raad, werd bericht dat de privaten der gemeente in orde zullen worden gebracht en wat het optrekken van den scheidingsmuur aangaat, hiervan wordt de noodzakelijkheid door Burgemeester en Wethouders niet ingezien, wijl dit de toevoer van versche lucht zou be lemmeren. 9. Perceel A 327, bewoond door Joost den Engelsman de keuken achter het huis dient vernieuwd te worden. Bij schrijven van 31 Aug. werden Burgemeester en Wethouders verzocht den eigenaar hierop te wijzen. De toezegging werd gedaan bij schrijven van 22 Sept. 10. Perceel A no. 325, bewoond door J. Martin. Burgemeester en Wethou ders werd de wenschelijkheid kenbaar gemaakt van het geheel of gedeeltelijk vernieuwen van den dorpel en het deurkozijn van de voordeur, de bedstede en kast, alsmede het privaat geheel overeenkomstig de bouwverordening. De toezegging daarvan ontving de Commissie van Burgemeester en Wet houders bij schrjjven van 22 Sept. 11. Perceelen A no. 110 en 111 hebben een gezamenlijke beerput, doordat perceel A no. 110 lager ligt, loopt het beorwater in huis. Hierop werden Burgemeester en Wet houders gewezen bij schrijven van 31 Aug. en in overweging gegeven het daarheen te leiden dat een scheidings muur in den beerput wordt gemaakt of dat bij perceel no. 111 een beerput naast het privaat worde gemaakt. Bij schrijven van 22 Sept. werd bericht, dat verbetering is aangebracht. 12. De privaten van perceelen A no. 442 en 443 zijn slechts gescheiden door een planken beschot dat in zeer slechten toestand verkeert, zoodat men goed door de daarin bestaande ope ningen kan heen zien. De put is gemeenschappelijk. De privaten zijn in een zoogenaamd afdak. Dat afdak en ook de privaten dienen geheel te worden vernieuwdook de put eischt noodzakelijk verbetering en dient waterdicht te worden gemaakt en met cementijzeren dekplaten te worden afgedekt. Burgemeester en Wethouders werden by schrijven van 23 Nov. verzocht de aangegeven verbeteringen te willen bevorderen. Bij schrijven van 21 Dec. werd toe zegging gedaan van de verbeteringen. Hoofdstuk VI. Scholen. AXEL. De aandacht van Burge meester en Wethouders werd bij schrij ven van 10 Juli gevestigd op de be waarschool, die gehouden werd in de oude kazerne gelegen in de slikdreef. Om reden dit lokaal totaal ongeschikt fs, hetgeen blijkt uit den toegezonden staat voor schoolonderzoek werd Burge- meester en Wethouders, in overweging gegeven deze school te doen sluiten. Bij schrijven van 21 Aug. werd bericht dat door hen bij schrijven van 20 Juni aan de bewaarschoolhouderes is medegedeeld dat zij tot 1 Oct. van dat lokaal nog gebruik kan maken. Deze termijn is door den Raad verlengd tot 1 April 1906. Hoofdstuk VII. Besmettelijke ziekten. Naar aanleiding van een mededeeling dat in een woonwagen van een kermis bezoeker (krachtmensch) op de Kruis straat, gemeente Moerbeke (België), 2 gevallen van diphterie zouden zijn voorgekomen, waarvan een met doode- lijken afloop, werd met het oog op de kermis te Axel en Zuiddorpe, in de vergadering van 30 Mei besloten, ge- noemdegemeentebesturenin overweging te geven, nauwkeurig toe te zien, in het algemeen op woonwagens, om ver spreiding van deze ziekte zooveel moge lijk tegen te gaan. Te AXEL kwam 1 geval van rood vonk voor op 18 Dec. BRANDEN. Zaterdagavond omstreeks half elf werd de gemeente Hoofdplaat in vuur gloed gezet door den brand der groote steenen schuur van den heer P. L. Thomaes, staande midden in de kom van het dorp. Het gebouw, waarvan alleen de mu ren zijn overgebleven, was grootendeels gevuld met vlas en kunstmeststoffen. Den ganschen nacht en bijna den geheelen Zondag was de brandspuit aan 't werk, eer men het vuur meester was. Zondagmorgen kon men den hevigen brand van uit de naburige gemeenten nog zeer duidelijk waarnemen. Men verneemt, dat alles verzekerd is. In denzelfden nacht omstreeks een uur ontstond brand in het koffiehuis „De Metropole" op den hoek van de Lange Walstraat en de Wagenaarstraat te Vlissingeö, dat eveneens geheel uit brandde. Een matroos van het wacht- schipBulgia, die niet zoolang kon wach ten voor en aleer zijn maats met hun spuit gereed waren, liep fluks met de slang weg en zette die op de waterlei ding, waardoor hij de eerste was die water gaf. De brand moet ontstaan zijn op de bovenwoning, alwaar een officier op gemeubileerde kamers woonde. Hij was te twaalf uren naar bed gegaan doch kreeg het door den middelerwijl ont- stanen brand te warm en vluchtte het huis uit, zonder tijd te hebben zich be hoorlijk te kleeden, de overige bewoners evenzoo. Aan redden van den inboedel viel niet te denken, daar het geheele ge bouw bij de ontdekking als in lichte laaie stond. Huis en inboedel zijn verzekerd, maar de eigenaar van het koffiehuis lijdt toch door den brand veel schade, o. a. door de stagnatie in zijn bedrijf. Door de hitte barstte een groote spiegelruit aan de overzijde der straat. Dank zij het spoedig en krachtig op treden van de brandweer, konden de belendende gebouwen, ondanks den nog al krachtigen wind, gespaard blij ven. Dat behalve dc brandweer, die door klokgelui en brandsignaal was gewekt, ook vele nieuwsgierigen zich naar de plaats van den brand begaven behoeft wel geen betoog. Ook Zondag had de ruïne veel bekijks. Midd. Cit. Een vergunninghouder te Rotter dam heeft aan de buitenzijde van zijn huis een bier bel" aangebracht. Het doel daarvan is om kinderen beneden de 16 jaar, die voor anderen bier moeten halen en ingevolge de drankwet het lokaal zonder geleide niet mogen binnen gaan toch te kunnen helpen. De jongen trekt even aan de bel, de kastelein of zijn bediende komt naar buiten en beiden zijn geholpende knaap aan bier en de kroegbaas aan zijn winstje^ Inbraak met moordaanslag te Grouda. Men meldt aan de N. R. Ct. In een zeer stille buurt aan den buitenkant van Gouda, op den weg naar Waddingsveen, genaamd Onder de Boompjes, woont de 63-jarige weduwe Overgaauw, die daar met behulp van een meisje een winkel in kruideniers waren enz. drijft. Zaterdagnacht werd daar door iemand ingebroken. De man ging door de poort, die naast het huis loopt, en drukte aan de achterzijde een ruit in, waar door hij de pen uit het raam kon nemen en daarna het raam opschoof, waardoor hij naar binnen ging. Hij stuitte hier weer voor een glazen deur, die gesloten was, Ook hiervan verbrijzelde hij een ruit en kon toen de knip van de deur doen, zoodat hij in den winkel kon komen en in de kamer waar de oude vrouw sliep. 't Schijnt, dat de oude vrouw door het leven is wakker geworden, ten minste het meisje, dat boven sliep, hoorde, eveneens wakker geworden, beneden spreken en kreunen. Zij durfde evenwel niet naar beneden en hoorde nog wel gerucht, doch verder niets, tot zij ten slotte een geklop hoorde beneden haar. Zij waagde het toe^naar beneden te gaan en vond de oude vrouw hevig verwond aan hoofd en hals en badende in haar bloed te bed liggen. Het meisje wekte nu onmiddellijk de buren (het was nog vroeg in den morgen), waar door dezen de politie waarschuwden, die onmiddellijk ter plaatse was. Uit het onderzoek en uit de verkla ringen der oude vrouw, wier wonden niet levensgevaarlijk zijn, is gebleken, dat de inbreker de oude vrouw, toen ze gerucht wilde maken, aan hoofd en hals een vijftal verwondingen toebracht, waarna hij een zak met geld, inhou dende f280, van het bed wegnam. Verder probeerde hij nog eene kast te openen, doch dit gelukte hem, niet. Hij nam nog de voor de hand liggende voorwerpen van waarde mede. Geheel op zijn gemak nuttigde hij toen een paar glazen boerenjongens met een aantal koekjes, 't welk een en ander in den winkel in voorraad was en vertrok toen langs denzelfden weg als hij gekomen was. Het onderzoek is in vollen gang. De officier van justitie uit Rotterdam is te Gouda geweest om een onderzoek in loco in te stellen. De toestand van de oude vrouw, is van dien aard, dat ze ook het signalement van den dader heeft kunnen opgeven. Het was een baardeloos persoon van middelmatige lengte, hij droeg een blauwe trui en had een pet op. Alhoewel de gegevens wel eenigszins vaag zijn, hoopt de po litie den dader spoedig op het spoor te zijn. Het verlies van het geld is voor de weduwe een zware slag. Nog onlangs verloor ze een veel grooter bedrag bij een der financieele krachs in deze stad. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft 'tdorp de Bilt bij Utrecht bezoek gehad van inbrekers, vermoede lijk een 3-tal personen, die allereerst gepoogd hebben in te breken in de pastorie der R. K. kerk. Aldaar werd door hen een ruit van de serre ver brijzeld, zoodat ze van binnen den sleutel uit de serredeur konden nemen, die vervolgens werd geopend. Dit baatte hun evenwel niet veel, daar ze stuitten op een binnendeur, die met luiken was geblindeerd. Hiervoor ston den de dieven echter ook niet; een gat, waardoor juist een hand kon worden gestoken, werd in het paneel gesneden, en de sleutel van binnen uit de deur gehaald. De pastoor bleek echter uit muntende voorzorgsmaatregelen ge nomen te hebben tegen eventueele pogingen tot inbraak, want nu konden de schelmen n niet verder, doordat zich aan de binnenzijde van de deur nog een ijzeren afsluitboom bevond Op dit oogenblik, omstreeks kwart over drieën, werden ze door den pastoor opgemerkt, die zich luide deed hooren, waarop de dieven op de vlucht sloegen. Ze trokken hierna naar den bakker S. in de Kerklaan. Uit de kamer waar deze met zijne echtgenoote sliep, ont vreemdden ze een paar rokken en een nikkelen horloge en uit de toonbanklade 30 centen. De rokken werden later weggeworpen. Vervolgens toog men naar het hotel Nas, waar de toegang werd verkregen door opschuiving van een raam. Uit de toonbanklade werd ontvreemd een geldbakje met f 14dit geldbakje is later op den Soestdykerstraatweg terug gevonden. Bij een brooddepbt van de Mij. de Korenschoof, op den Achterdijk, zorgden de inbrekers voor den inwendigen mensch, door te ontvreemden 20 eieren, 3 koeken en een stuk kaas. Ten slotte poogden ze in te breken in een arbeiderswoning op den Looidijk, waar het raam werd opgeschoven De vrouw des huizes bemerkte hen evenwel en waarschuwde haar man. Toen deze naar buiten kwam, waren de vogels al gevlogen. Uit de voetsporen die men heeft 1 waargenomen, heef' men tot de aan wezigheid van een drtetal personen geconcludeerdtwee van hen moeten op schoenen, de derde op kousen zijn geweest. Den geheelen dag is gisteren een ijverig onderzoek door de politie inge steld, dat heden werd voortgezet. D.) Arme visschers. Angstige stonden hebben zoo schrijft men aan het Hbld., twee Urker visschers verleden week in de Noordzee doorleefd, toen ze bij nacht, ver van de kust, ronddreven, hangende aan een kluiffokspaal. Donder dagmorgen omstreeks vier uur werd de botter „U K 52," terwijl deze in de nabijheid van het Haakvuurschip aan de kor lag, overstoomd door het naar Dordrecht bestemde Duitsche stoomschip „Tavgeta." Toen deze boot recht op den botter bleef aanhouden, ontstaken de visschers, al waren ze bewust, dat hun seinlichten goed brandden, fluks een fakkel om de aandacht op zich te vestigen. Doch te vergeefs weinige oogenblikken later had de aanvaring plaats, en de drie opvarenden, die op de plecht stonden, voelden deze plotseling onder hun voeten wegzinken, en zonken eveneens. Toen schipper Toon Bakker weer boven water kwam, voelde hij zijn 13 jarig neefje Dubbele, wiens vader verleden jaar is verdronken, op zijn rug, de armen om zijns ooms hals geslagen. Gelukkig had hij de tegenwoordigheid van geest en de kracht om te zwemmen, zonder in de niet door maanlicht be schenen zee iets te kunnen zien, en stiet toen op den kluiffokspaal, die echter te licht voor hen bleek, waarom elk een uiteinde er van opzocht. Zoo dreven ze geruimen tijd voort, zonder opgemerkt of gehoord te worden, totdat de iets verder visschende botter „U K 38," schipper Dubbele Bakker, een broer van den schipbreukeling, tot redding aansnelde. Dadelijk hadden de opvarenden van de .38 de kor met toebehooren (een waarde van eenige honderden guldens) losgegooid, toen ze laat, maar niet telaat, het onheil bemerkt hadden. Intusschen was een sloep van de „Tavgeta" uitgezet en genaderd om behulpzaam te zijn, doch toen was de redding reeds geschied. Nog eenige uren zeilde de „IJ K 38" heen en weer om te onderzoeken of van den vermisten Knecht Jelle Hakvoort iets te bespeuren was, maar het zoeken bleef, helaas, vruchteloos. Op Urk treuren een weduwe en vijf jonge kinderen om hun goeden man en vader.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 3