Binnenland. Eerst twee of drie dagen voor het vertrek van het eskader was de offi- cierslijst compleet; twee derden d<V bemanningen kwamen eerst eenige uren voor het vertrek aan En onder deze bevonden zich nog een menigte dieven, dronkaards, invalieden, voor waardelijk ontslagen gevangenen en recruten. Aan zulk een zoodje werd o. a. de beste torpedoboot toevertrouwd. Nebogatof hangt dan een droevig tafereel op van de schepen, waarmee hij moest vechtenalle waren zij ver sleten of onzeewaardig. Het ballonschip Roessi, een zeventien jaar oud koop vaardijschip, kreeg 250 pleisters op zijn gehavende ketels voor het vertrek uit Kroonstad. Koninklijk bezoek aan Rotterdam en omstreken. Om ook eens een kijkje te nemen bij de werkzaamheden aan de scheepstim merwerven in den omtrek van Rotter dam, brachten de Koningin en de Prins gisteren weer een bezoek aan de Maas stad. Te 8,44 vertrokken de vorstelijke personen uit Den Haag en arriveerden te 9.27 te Rotterdam aan het station Delftsche Poort, waar zij ontvangen werden door burgemeester 's Jacob en den commissaris der Koningin, mr. Pa- tijn. De Koningin was in beige cos- tuum met mantel van bont, de Prins in admiraalsuniform. Toegejuicht door een dichte menigte reden de Koningin en de Prins langs de met vlaggen versierde straten naar de „Columbus", die tegenover het Maas station gereed lag voor een tocht langs de werven, daarbij vergezeld van den commissaris der Koningin. Op de rivier wemelde het van vaartuigen die, met vlaggen versierd, een aardig geheel vormden. Het eerste bezoek gold de werf van L. Smit en Zn. aan den Kin derdijk, die prachtig was versierd, en onder geleide der firmanten werd be zichtigd en waar o.a. de „Seahound" een reusachtige hopper-zandzuiger, door H.M., eenvoudig door even op een elec- trisch knopje te drukken, werd te water gelaten. Daarop werd o.a. de reusach tige machinezaal bezichtigd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de ma chinefabriek „Kinderdijk" (voorheen Diepeveen, Leis en Smits), waar in tegenwoordigheid van de vorstelijke bezoekers een reusachtig Nederlands wapen in gloeiend ijzer werd gegoten. Het dagelijksch werk ging intusscben zijn gewonen gang. Daarna was aan de beurt de werf van J. en K. Smit, waar de beide 80 jarige firmanten, de heeren J. en C. Smit, de vorstelijke personen ontvingen, en waar o.a. de op stapel staande grootste sleepboot van Nederland, De Zwarte Zee, werd bezichtigd. Een bezoek aan de werkplaatsen van E. Kloos en Zn. te Alblasserdam had voornamelijk ten doel den bruggenbouw van nabij te beschouwen. Reusachtige ijzermassa's, bestemd voor het Westelijk Viaduct te Amsterdam, lagen hier opge stapeld en niet minder reusachtige werktuigen werden met groote belang stelling bezichtigd. Overal was natuurlijk een talrijke volksmenigte op de been, die de hooge bezoekers toej uichte, en flinke maat- Papa," sprak zij eindelijk, ^wanneer gaan wij er heen Wanneer, kindlief, ik weet immers noï niet of er iets van komen zal, ik heb alleen hoop dat //O 't is goed, dat u het nog niet weet." //Zoo, ben je dan niet verlangend z/Ja erg, misschien te erg en toch. ach, het zal moeite kosten hier van daan te gaan." Wordt vervolgd.) regelen waren genomen om bij even- tueele ongelukken terstond hulp te kunnen bieden. Tegen half twee was dat gedeelte van het bezoek afgeloopen en stoomde de „Columbus" naar Rotterdam terug. Na de terugkomst te Rotterdam werd een langdurig bezoek gebracht aan het s.s. „Nieuw-Amsterdam," der H—A. Lijn een reuzenschip, waarmee 3$00 passagiers kunnen worden vervoerd. Nu volgde nog een tocht langs Rijn en Maashaven, langs de Petroleum- en Benzine etablissementen tot de grens van Pernis tegenover Schiedam ter be zichtiging van het Prins Hendrikdok der Rotterdamsche Droogdokmaatschap pij, dat naar Prins Hendrik werd ge noemd, terwijl ten slotte een bezoek werd gebracht aan Wilton's machine fabriek en scheepswerf aan den West- kousdijk onder Delftshaven, waar de 1200 werklieden aan den gewonen ar beid waren en o. a. het ss. Mersalia op de helling werd gehaald. Een rijtoer door Oud- en Nieuw- Delftshaven besloot het uitstapje, waar na de Koningin en de Prins terugkeer den. De Koningin heeft een gift van f 700 geschonken voor het personeel op de verschillende werven. AXEL, 6 Maart 1906. Jl.' Vrijdag had alhier in het „Gul den Vlies" tén overstaan van notaris, Dregmans en ten verzoeke van het bestuur van den Coegorspolder de ver pachting plaats voor den tijd van 7 jaren van <7. de dijken welke gelegen zijn in bovengenoemden polder, ter begrazing in perceelen. Hiervan werden 4 perceelen ver pacht aan Jac. Dekker Wz. voor f220, 4 perceelen aan D. Haak voor f 80, en 2perceelen aan P. Dieleman Andrz. voor f26. b. het vischrecht en jachtrecht in en op de wateren in gemelden polder, ieder in 2 perceelen. Perc. 1, zijnde de jacht en visscherij op en in de Spuikreek werd gepacht door J. Schelleman voor f'92, en perc. 2, de jacht en visscherij op en in de Sluiskilsche kreek door Graaf de Bueren voor f78 De minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid heeft goedgevonden met ingang van 1 April e. k. het hulp telegraafkantoor Axel op te heffen en alhier, in vereeniging met het reeds bestaande postkantoor een rijkstelegraaf kantoor te vestigen. Zaterdag werd door de marechaus see alhier een dronken persoon, zekere M. uit Hulst, gearresteerd, omdat hij zich ze; vechtlustig toonde. Bij zijne arrestati verzette hij zich en moet zelfs een der politiedienaren een slag in het aangezicht gegeven hebben. Gisteren geraakte door het schrik ken van het paard nabij Sluiskil, het dier met kar en voerman in het diepe kanaal. Paard en kar waren spoedig op het droge, doch met den voerman ging het niet zoo voorspoedig, totdat hij ten slotte een hem toegestoken plank kon grijpen, waardoor hij uit zijn ge vaarlijke positie werd verlost. Bij de stemming voor twee leden van den gemeenteraad van Neuzen werden Vrijdag door 1102 van de 1400 kiezers geldige biljetten ingeleverd. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 552. Niemand verkreeg de volstrekte meerderheid, wijl er werden uitgebracht op de heeren: P. de Bakker (kath.) 124, T. van Borssum Waalkes (lib.) 340, R. Drost (lib.) 352, J. J. de Jager (a.r.) 363, Ij. de Koeyer (a.r.) 492, J. D. Thiel- man (kath.) 108 en M. Verbrugge 328. Er moet alzoo eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Van Borssum Waalkes, Drost, De Jager en De Koeyer. SLOT van het verslag van de Bevin dingen en Handelingen der Gezond heidscommissie, wier zetel gevestigd is te Neuzen, over 1905, waaraan wij voor zoover onze gemeente betreft, nog het volgende ontleenen Verontreiniging van de lucht en stank van Fabriekenenz. AXEL. 1. De welput van Petrus de Regt op de Axelsche Sassing ver wekt een ondragelijken stank. Dit wordt veroorzaakt a. door vuilnis dat doordringt uit een riool, komende uit een zinkput die ligt aan het eind van de Stoep achter het achterbenedenhuis van het perceel bewoond door J. v. Doorn en loopt teniet onder het opgevoerde terrein van Petrus de Regt in de richting van den welput, en b. doordat de zinkput op het erf van Petrus de Regt te dicht bij den welput ligt. Burgemeester en Wethouders werden in overweging gegeven de resp. eige naars aan te schrijven dat: 1. bij J. van Doorn een groote goedsluitende vergaarput moet worden gemetseld, die geregeld op tijd dient geledigd te worden en het bestaande riool te laten vervallen, en 2. bij Petrus de Regt de zinkput op grooteren afstand van den welput moet worden gemaakt. Bij schrijven van 21 Aug. werd bericht dat deze zaak een eigendoms kwestie betreft waaromtrent door Burge meester en Wethouders niet kan worden beschikt. Hoofdstuk IV. Votksh uisvesting AXEL. I. A no. 408, bewoond door den eigenaar Jan Pieter Kolijn. Burgemeester en Wethouders werden bij schrijven van 20 Pebr. in over weging gegeven den eigenaar er op te wijzen dat de volgende verbeteringen dienen te worden aangebracht a. wat het huis betreft: de woning optrekken, vloer ver- hoogen en lichtraam vergrooten b. de zoogenaamde stal dient als wo ning te worden ingericht, omdat hij als zoodanig reeds wordt gebruikt, aangezien de eigenlijke woning te klein is om het groote gezin te huis vesten. Bij schrijven van 22 Maart werd bericht dat dit perceel zal worden afgebroken en opnieuw opgetrokken. 2. Perceel A no. 126, eigenaar Frans Wiest, bewoond door Frederik Wil- lemsen. Burgemeester en Wethouders werd in overweging gegèven onverwijld den eigenaar er op te wijzen dat zoo spoedig mogelijk de navolgende verbeteringen dienen te worden aangebracht a. de binnenmuur herstellen om reden een stuk muur boven de deur loszit dat gevaar oplevert b. de regenbak nazien en goed dicht maken, om reden het privaatwater er op het oogenblik in kan loopen. r. het privaat in zijn geheel te her stellen, vooral de achtermuur geheel te vernieuwen om reden deze op het punt staat in te vallen en gevaar oplevert voor voorbijgangers de vloer van het privaat van cementijzer te maken ot de privaatput te over welven en met steen te bevloeren om reden de vloer in zeer slechten staat verkeert. Bij hun schrijven van 2 Juni werd bericht, dat de aangegeven verbete ringen, zijn verricht. Bij onderzoek bleek dat de aange geven verbeteringen onvoldoende waren uitgevoërd, want het gedeelte muur boven het kamerdeurkozijn zat nog los het was slechts overstreken. Hierop werden Burgemeester en Wet houders bij schrijven van 31 Augustus gewezen. Bij schrijven van 22 Sept. werd medegedeeld dat de verbeteringen zouden worden uitgevoerd. 3. Perceel A no. 404, eigenaar A. Verhelst, bewoond door de wed. C. Meertens, bestaande uit een vertrek groot 1,95 M. bij 3 M., hoog 1,90 M. onder de bindten een raam, een houten vloer, zonder ventilatie, geen privaat drinkwatervoorziening waterton, onder houd slecht, onzindelijk, dak niet over schoten. Om reden dat gebouw voor geen verbetering vatbaar is, werdbij schrijven van 18 Juni Burgemeester en Wethou ders in overweging gegeven dit perceel voor onbewoonbaar-verklaring voor te dragen. Door Burgemeester en Wethouders werd aan dat verzoek geen gevolg gegeven, waarop de Commissie in voor ziening ging bij den gemeenteraad. Bij schrijven van 21 Aug. werd bericht dat naar het oordeel van Burge meester en Wethouders die woning voldoende is, om door slechts één per soon te worden bewoonddat wat betreft de houten vloer, deze in geen slechten toestand verkeert en de woning op verre na niet zonder ventilatie is en hoewel er geen privaat aanwezig is, staan er binnen den afstand van 20 Meter 2 privaten van de gemeente, waarvan door bijna al de bewoners in die buurt gebruik wordt gemaakt en dat volgens verklaring van de bewoon ster, zij nog altijd voldoende is voorzien geweest van drinkwatervoorts is ons van onzindelijkheid niets gebleken, integendeel, alles zag er zeer rein uit. Aangezien dit perceel slechts bewoond wordt door één persoon, werd na be spreking met Burgemeester én Wet houders, besloten niet verder aan te dringen. 4. A no. 141, schuur en mestput, behoorende bij A no. 140, bewoond door den eigenaar Jan Scheele. De schuur staat op omvallen en levert gevaar op. Burgemeester en Wethouders werd in overweging gegeven den eigenaar aan te schrijven dat de schuur dient te worden afgebroken en de mestput beter afgesloten. Na in voorziening bij den gemeente raad te zijn gegaan werd door Burge meester en Wethouders bericht dat Jan Scheele zal kennis worden gegeven dat hij de schuur na verloop van 2 maanden zal behooren te hebben in orde gebracht. 5. Perceel A no. 122, bewoond door Levinus Riemens, eigenaar Pieter Haak. Burgemeester en Wethouders werd in overweging gegeven den eigenaar aan te schrijven, dat de vloer van het privaat dient te worden gemaakt van cementijzer, of zoo daaraan de voorkeur wordt gegeven, het privaat te over welven en met steen te bevloerende ruimput dient buiten het privaat ge maakt te worden. De stoep dient vernieuwd en voor behoorlijke afwate ring gezorgd te worden. Het varkenshok dient van steen gemaakt te worden, zoodat het mest water niet meer op de stoep kan loopen of anders het varkenshok opruimen. Na in voorziening te zijn gegaan bjj den Raad, werd door Burgemeester en Wethouders bericht, dat alles in orde is gebracht^ en het varkenshok opge ruimd. 6. A no. 174 bewoond door ver schillende gezinnen. Burgemeester en Wethouders is in overweging gegeven het daarheen te leiden dat de keel van den regenbak wordt vernieuwd en eveneens de stoep dat voor goede afwatering worde ge zorgd, opdat het spoelwater niet meer in den regenbak kan loopen het pri vaat dient geheel te worden vernieuwd. Na in voorziening te zijn gegaan btf den Raad werd Burgemeester en Wet houders bericht, dat alles in orde is gemaakt. 7. Perceel A no. 209, bewoner Th. Tullekens, eigenaar Van den Berge. Deze woning is boven een varkenshok. De bewoner heeft geen drinkwater en geen privaat. De vloer bij de deur dienende tot ingang van de woonkamer moet word.en vernieuwd. De ladder

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2