Dokter J. 1 DE CALSEIJDE, m üitslttitelijk raadplegingen Yoor keel-, neus- en oorziekten Rechtszaken. Gemengd Nieuws. AXEL, 2 Maart 1906. Dinsdagavond werd alhier op de bovenzaal van den heer Koole dejaar- lijksche algemeene vergadering gehou den van de vereeniging .Steunt elkan der" onder voorzitterschap van den heer D. J. Oggel, burgemeester. De heeren D. J. Oggel, voorzitter, J. M. Oggel, 2e penningmeester, F. Dekker Fz., W. Dieleman Petrusz., F. Harinck en J. Wieland commissarissen, allen aftredend, werden met bijna alge meene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. Verpoorte, die de gemeente heeft verlaten, als com missaris gekozen werd de heer H. Smies Hendriksz. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat over het afgeloopen vereenigingsjaar aan contributie van de gewone leden is ontvangen 1044,20 en van de buiten gewone leden f 232,50. Aan ziekte- gelden is uitgekeerd 965,50, het goed slot bedraagt 348,67 en het kapitaal der vereeniging op dit oogenblik 2732,48!/2. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal gewone leden bedraagt 215 tegen 204 bij het begin van het vorige vereenigingsjaar. Het aantal buitengewone leden is van 111 gedaald tot 102. Door het bestuur zullen pogingen worden aangewend om dit aantal weder te doen stijgen. Het reglement werd in dien geest gewijzigd, dat thans personen, die zich in de gemeente vestigen, of daarin reeds gevestigd zijn, tot den 30-jarigen leeftijd kunnen worden aangenomen, mits zij zich binnen drie maanden daartoe aan melden. Zij zullen echter in de eerste 7 jaren van hun lidmaatschap een con tributie te betalen hebben van 15 cent per weekdaarna betalen zij als de andere leden wekelijks 10 cent. Met een woord van dank voor de getoonde belangstelling sloot daarna de voorzitter de vergadering. Aan het postkantoor Axel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Februari 1906, ingelegd 7663,91 terugbetaald 8325,58. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 617. Met ingang van 1 April a.s. is de kommies-ontvanger G. J. Creemer te Kauter tijdelijk belast met de waarne ming van het grenskantoor Denekamp (punt Rammelbeek). In de afgeloopen week, van 21 tot en met 27 Februari, kwamen in Zeeland 13 gevallen van besmettelijke ziekten voor1 febris typhoïdea, St. Maartensdijk1 roodvonk, Kruiningen, Oud-Vossemeer en Westdorpe2 dip- theritis, Clinge, Oosterland, Ouwerkerk en 1 Dreischor, St. Philipsland en Vlis- singen. allerliefst kronkelend meertje, bijna geheel verscholen onder allerhande ge boomte romantisch, poëtisch hadden zij het dikwijls genoemd, als zij daar gezeten, dan eens een fraai boek lazen, dan weder tezamen schertstenofdweepten. Zelden echter was hem het karakter van deze poëzy zoo duidelijk voorgekomen als thans, immers somberheid woei hem uit elke ritselende twijg toe, en terwijl hij onbewegelijk daar meer dan een half uur nederzat, werd de rimpel op het voorhoofd steeds dieper, klemden de lippen zich zenuwachtiger tegen elkander, tot dat eindelijk het diepe gevoel zich ontlastte door een traan. Hoe gelukkig dat de jongeling onbespied bleef, dat bij de rood bekreten oogen zich de schaamteblos niet behoefde te voegen, wij weten immers hoe zelfs bij meer ervarenen juist d&&r schaamte zich vertoont, waar het zaken geldt, waarin wij eigenlijk onzen hoogsten roem stellen. Wordt vervolgt/.) Wij ontvingen het verslag van de Bevindingen en Handelingen der Ge zondheidscommissie, wier zetel geves tigd is te Neuzen, over 1905, waaraan wij voor zoover onze gemeente betreft, het volgende ontleenen Hoofdstuk I behandelt personalia en huishoudelijke zaken. Op 1 Jan 1905 was de Commissie als volgt samen gesteld Lid en Voorzitter de heer A. Moerdijk, fabrikant te Zuiddorpe, leden de heeren mr. F. C. van Deinse, advo caat te Ter Neuzen, A. J. Klaassen, apotheker te Ter Neuzen, dr. R. P. Oftringa, arts te Axel, J. Wisse, bouw kundige te Zaamslag, Jac. van de Ree, arts te Ter Neuzen, Secretaris. In deze samenstelling kwTam de vol gende verandering 1. Op zijn verzoek kreeg de heer R. P. Offringa, arts te Axel, met ingang van 1 Februari eervol entslag. 2. Werd benoemd tot lid der Com missie voor het tijdvak van 1 Maart 19051 Juli 1906, de heer G. P. Itt- mann, arts te Axel, die deze benoeming aannam. 3. Op zijn verzoek kreeg de heer A. Moerdijk te Zuiddorpe, met ingang van 15 Juni eervol ontslag als lid en Voorzitter der Commissie. 4. Werd herbenoemd tot lid der Commissie voor het tijdvak van 1 Juni 19051 Juli 1910, het lid de heer A. J. Klaassen, die deze benoeming aannam. 5. Werd benoemd tqtlid der Com missie voor het tijdvak van 17 Augustus 19051 Juli 1907, de heer D. Buyze, arts te Ter Neuzen, die deze benoeming aannam. 6. Werd bij besluit van 19 October tot Voorzitter van de Commissie aange wezen, het lid J. Wisse, die het Voor zitterschap aanvaardde. Bij schrijven van 14 December werd namens den heer Commissaris der Koningin in Zeeland bericht, dat op 9 Dec. is overleden de heer mr. F. C. van Deinse. De samenstelling der Commissie op het einde van dit jaar is als volgt Lid en Voorzitter, J. Wisse, bouw kundige te Zaamslag, leden de heeren A. J. Klaassen, apotheker te Ter Neuzen, G. P. Ittmann, arts te Axel, D. Buyze, arts te Ter Neuzen. Eene vacature. Secretaris de heer Jac. van de Ree, arts te Ter Neuzen. Dit jaar werd afgevaardigd naar het congres van openbare gezondheidsrege ling het lid G. P. Ittmann. Plaatsver vanger het lid A. J. Klaassen. Om verschillende redenen werd door de Commissie in het laatst van dit jaar het verzoek aan den Commissaris der Koningin in Zeeland gericht tot uit breiding van haar ledental met minstens twee 1 i n, wonende in een der ge meenten .ioek, Sas van Gent, Westdorpe of Zuiddorpe. Door de Commissie werden bezocht de gemeente Axel (Axelsche Sassing) en Sas van Gent op 22 Juni, Zaamslag op 15 Aug. Met Burgemeester en Wethouders van Axel werd op 24 October over ver schillende toestanden geconfereerd, terwijl voor verschillende toestanden de gemeenten bezocht werden door sub-commissiën. Hoofdstuk II. Algemeene beschouwingen. De algemeene toestand der volks gezondheid in de gemeenten tot haar ressort behoorende meent de Commissie dit jaar weder gunstig te mogen noemen, om reden zich alleen sporadische ge vallen vertoonden van roodvonk, febris typhoïdea en diphtheritis. Hoofdstuk III. if aterlooperiy sloot enenz. AXEL. 1. Op de markt ligt een groot riool hetwelk eindigt in een groote vergaarput. Van dien put af loopt een sloot door verschillende tuinen langs het kerkhof der R. C. gemeente naar den dijk en eindigt bij den Armendijk in de vestinggracht. De afwatering is hier onmogelijk geworden om reden deze sloot in het begin dieper is dan op het einde. Bovendien is deze sloot zeer verontreinigd. Burgemeester en Wethouders is in overweging gegeven het daarheen te leiden dat deze sloot in zijn geheel wordt gedolven en gezuiverd en voorts dat er toezicht op wordt gehouden dat zij niet meer verontreinigd wordt door vuil, o. a. dat uit de daarbij staande varkenshokken komt. Het is wenschelijk dat het begin van de markt af tot voorbij het erf van Ds. Hugenholtz wordt gedempt en ge doleerd. By schrijven van 22 Maart deelden Burgemeester en Wethouders mede dat de sloot gedolven en gezuiverd is. Bij nader onderzoek bleek de af watering niet voldoende in orde gebracht te zijn waarop Burgemeester en Wet houders werden gewezen. Bij schrijven van 21 Aug. werd bericht dat den heer J. Verijzer verzocht zal worden de afwatering op zijn erf in orde te brengen waardoor de afwatering op de markc verbeteren zal. 2. De aandacht van Burgemeester en Wethouders werd gevestigd op de sloot aan de Kaaiwal die gedolven dient te worden. Bij schrijven van 21 Aug. werd bericht dat deze zal gedolven worden. 3. De sloot naast het huis van H. Verplanke in de stationsstraat aan het Molenpad wordt met allerlei afval dicht geworpen. Deze sloot dient gedolven en de afwatering voor de Normaal school in orde gebracht te worden. Door Burgemeester en Wethouders was het bestuur van den Noordpolder aangeschreven doch van dit bestuur kwam bericht dat het onderhoud van die sloot nooit ten hunnen laste was geweest. Nader bericht is niet ingekomen. 4. De sloot bij het gehucht Kijkuit is gedolven, maar wordt achter de huisjes van Corn, van Sweden aan den Armendijk opnieuw met allerlei afval en stinkend vuil vol geworpen. Bij bovengenoemd schrijven werd mededeeling gedaan dat het werpen van afval in de sloot zooveel mogelijk zal worden tegengegaan. Verzameling en ajvoer van vuil. AXEL. 1. Het pleintje in de oude stad verkeert in een vuilen toestand. Wel is de mestput van den stal der brigade van de Koninkl. marechaussée opgeruimd, doch zijn daar nog ver scheidene mestvaalten die niet in be perkte ruimten worden gehouden en wordt de brandput verontreinigd door allfflei vuil. Hierop werden Burgemeester en Wet houders gewezen bij schrijven van 20 Febr. waarop zij antwoordden bij schrij ven van 22 Maart dat de vereischte zorg daaraan zal worden besteed. 2. In den verloren hoek wordt naast de zinkput allerlei vuil geworpen. Bij schrijven van 31 Aug. werden Burgemeester en Wethouders verzocht dit tegen te gaan. De Commissie be richt, dat aan het verlangde uitvoering zal worden gegeven. 3. Naast de bouwvallige schuur be hoorende aan Levinus Faas, ligt een onafgesloten mestvaalt waardoor het pad naar perceel A no. 331 modderig is, op het erf van genoemden Faas staat in een ondiepe put het mestwater te verdampen. Burgemeester en Wethouders werden in overweging gegeven genoemden Faas aan te schrijven de mestvaalt in steen op te trekken en een vergaarput vlak bij den mestput te maken en den thans bestaanden ondiepen put op te ruimen. Na in voorziening te zijn gegaan bij den Raad, ontving de Commissie bericht dat de mestvaalt zal worden verbeterd en de ondiepe put zal worden opgeruimd. 4. De verzamelplaats van het gier- water, behoorende bij perceel A no. 222, bewoond door J. Verpoorte, komt aan de straat, zóó, dat de dieren er altijd door moeten loopen het gierwater wordt van hieruit overgehoosd in de stadsgoot. Burgemeester en Wethouders werden in overweging gegeven, den eigenaar aan te schrijven, dat een gierput op het terrein moet worden gemaakt en de vloer van de overdekte mestvaalt moet worden verhoogd. Burgemeester en Wethouders bericht ten, dat zij op hun schrijven geen ant woord ontvingen. 5. Bij schrijven van 23 Nov. werd de aandacht van Burgemeester en Wet houders gevestigd op het varkenshok en de mestput van perceel B no. 37, gehucht Steenovens, behoorende aan Ver helst. Deze zijn van hout gebouwd en be vinden zich in zeer slechten toestand. De eenige verbetering is, het varkens hok een weinig verder van het naburig erf te verplaatsen en van steen op te trekken. Evenzoo langs de straatzijde een steenen muur te plaatsen voor af sluiting van de mestput, deze op tijd te zuiveren en te zorgen, dat gierwater niet buiten de mestput op de straat komt. Bij schrijven van 21 Dec. ontving de Commissie een afschrift van het schrijven van G. Verhelst, meldende dat hij aan de verplichtingen niet kan voldoen wegens gebrek aan geld, maar het zoo goed mogelijk zal maken. Wordt vervo'gd.) PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 4 Maart I906. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/j ure Leeskerk. Nam. '2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Rispens, Nam. 2 ure Ds. Rispers, (van Enter). Kerk B. Voorm 9 ure Ds. R, v. d. Kamp. Nam 2 ure Ds. R. v. d. Kamp Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. den Maandag en Donderdag van 8 tot ll1/., uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No. 43 Statiestraat, No. 43. St jSTikolaas (Waas) EBelg-ië. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 2 Maart 1906. P. A. G., 34 j., onbezoldigd ryksveld- wachter te Hontenisse, beklaagd van mishandeling is vrijgesproken. De overstroomingen in België. Ontzaglijke schade is in België, vooral in het Maas-dal, veroorzaakt door de zware regens die de rivieren buiten haar overs deden treden. Bijna overal staan alle nabij de rivier gelegen huizen ïn het water. De gasfabriek te Charleroi is overstroomd en de vuren zijn door het water gebluscht. Het gevolg was dat de stad 's avonds zonder licht zat. Een politieverordening had aan de inwoners verzocht om 's avonds petro leumlampen voor de ramen te zetten. Deze maatregel had echter slechts weinig succes. Bovendien moesten verschei dene met gasmotoren gedreven inrich tingen stil staan. De bladen konden daardoor niet verschijnen.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2