Gemeenteraad van Axel. AXEL, 27 Februari 1906. Zaterdag is alhier uit den ingang tot de werkplaats van den rijwielherstel ler C. L. H. een fiets gestolen, die aldaar door den landbouwer B. ter repareering was afgegeven en gereed stond om door den eigenaar te worden afgehaald. Beroepen bij de Geref. Kerk A. alhier de WelEerw. Heer Ds. E. H. Broekstra van Waddings veen. De heer F. C. M. de Ridder van Ter Neuzen is met ingang van heden geplaatst als tijd. klerk bij de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam. Naar Zelandia verneemt is door den Raad van Bestuur van de stoomtram Hulst Walzoorden aan het Comité tot stichting van een stoomtram van Hontenisse naar Selzaete dezer dagen bericht dat door de trammaatschappij voorloopig geene verdere stappen tot verkrijging der concessie voor het aanleggen en exploiteeren van een tramlijn van Terhole naar Sas van Gent, zullen worden gedaan. In de St. Ct. no. 47 komt een overzicht voor van het vervoer op spoorwegen met beperkte snelheid over September 1905. Wat de stoomtram Hulst— Walzoorden betreft, ontleenen wij daaraan het vol gende. Aan personenvervoer werd die maand f 1.385.15 en aan goederenvervoer f 2.146 225 ontvangen, totaal met inbegrip van diversen f 3 231.37'. Van 1 Jan. tot en met den iaatsten dag dier maand f 19.949.09. Zaterdagavond omstreeks 10 uur betrapte de drogist J. J. H., wonende te Rotterdam, een jongmensch op het stelen in zijn winkel van een bus met geld uit den muntgasmeter. De dio- gist zette den dief op de straat na, doch toen hij hem wilde grijpen, sloeg de vluchteling zijn vervolger met de bus in het gezicht. De twee-en-een- hal vecentstukken, die in de bus zaten, vlogen over de straat en werden groo tendeels door het publiek opgeraapt. De dief, inmiddels door den drogist gegrepen en vastgehouden tot er een politie-agent kwam, werd in het bezit van maar drie dezer geldstukken ge vonden. Hij is naar het politie-bu reau gebracht, waar hij bleek te zijn de recidivist S. K., meermalen van ladelichting verdacht.. N. R. Ct. Een inwoner van Cruybeke, die gedurende den nacht gerucht hoorde aan zijn kippenhok, dacht niet anders of er waren dieven aan het werk. Hij nam zijn geweer en opende het venster. Een man over de binnenplaats ziende gaan, mikte hij, schoot en een rauwe kreet klonk door de donkere lucht. »En toeu heb ik haar verrast, met de boel vast in orde te maken." »Hm, geen wonder. Dat zal ik op het boekje merken. Als wij, mannen, ons met het huishouden bemoeien, komt het altijd duur te staan." Zoo onder on beteekenend gekeu vel, bleef det drietal nog een poos bij elkander zitten. Evenwel, hoe weinig het staaltje, dat wij leverden ook moge spreken, dit toch heeft de aandachtige lezer er uit kunnen bespeuren, dat Hugo met Agnes reeds op een tamelijk familjaren voet was gekomen meer zelfs, hij zal ook bemerkt hebben dat Rentinck die be- meenzaamheid veeleer bevorderde, dan tegenging. Hij was ook niet gewoon de zaken zoo ernstig op te vatten, zijn gansche leven door werd hij door de gebeurtenissen overvallen, want er misschien niemand, die zoo weinig van een profeet heeft als onze ontvanger. Wordt vervolgd.) Maar die kreet was geuit door een bekende stem. Hij snelde naarbeneden en vond het lijk van zijn ouden vader, die opgestaan was om naar het gemak te gaan. De onvrijwillige vadermoorder is zinneloos van wanhoop en verdriet. In een gehucht nabij Aarlen is een hut in brand geraakt waarin twee bedelaarstere woonden. Na de blus- sching vond men de half verkoolde lijken der bewoonsters en ontdekte men dat beiden een messteek droegen. Een bebloed mes werd ook teruggevonden. Het vermoeden wordt geuit dat ze zelfmoord hebben willen plegen, maar er is niemand die de toedracht der zaak kan oververtellen. In de Maas nabij Wandre werd Zaterdag het zeer sterk verminkte lijk gevonden van een vrouw, later herkend als een dienstbode uit Luik die in het begin van de vorige week had gezegd naar huis te gaan omdat zij ziek was. 't Bleek echter dat ze gegaan was naar een vrouw D., een zoogenaamde vroed vrouw. Deze is gearresteerd en heeft bekend dat de vrouw onder haar be handeling is overledendat zij toen in haar angst heeft getracht zich van het lijk te ontdoen, door de beenen af te snijden, en evenals de romp ieder in een zak te stoppen en die op 200 pas van haar woning in de Ourthe te werpen. Ze beschuldigde haar eigen zoon van medeplichtigheid. Deze is nu ook gearresteerd. Zitting van 26 Februari 1906. Tegenwoordig alle leden. Voorz. dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige zitting worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missieve van Ged. Staten dd. 26 Januari 1.1. houdende het in overweging geven van het aanhouden der verdere behandeling der begrooting totdat de nieuwe verordeningen zullen zijn in gezonden. b. Idem houdende terugzending van het goedgekeurd kohier Schoolgelden eerste kwartaal 1906. c. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim dd. 30 Janu ari 1906. De commissie heeft 19 malen ver gaderd. In tegenstelling met het vorige jaar is geen enkel absoluut schoolver zuim voorgekomen. Honderd oproe pingen zijn gedaan om voor de com missie te verschijnen. In vele gevallen werd armoede opgegeven als redenen waarom de kinderen niet ter school kwamen. Door in I Jdel van haar openbaar ver slag in verband met de openbare raads zitting wil de commissie zoo veel mogelijk ter kennis brengen van het publiek, dat de personen, die worden uitgenoodigd voor de commissie tot wering van schoolverzuim te verschij nen er belang bij hebben steeds aan die uitnoodiging gehoor te verleenen. d. Brief van den heer B. van Ruij ven, hoofd der openb. School te Axel. van ongeveer den navolgenden inhoud Het kan U niet verwonderen, dat het mij onaangenaam heeft getroffen in de laatste raadszitting mij te hooren beleedigen door het raadslid De Feijter, temeer nog omdat ik mij niet op die zitting kon verdedigen. Ik ben mij echter niet bewust van eenige drij verij Toen ik in 1902 bij de inwijding van het nieuwe schoolgebouw uw gast was werd mij gereedelijk toegestemd, dat de bestaande vuile toestand in de oude school, niet meer in de nieuwe mocht blijven voortduren en algemeen werd dit goedgekeurd. Steeds ben ik den landbouw-onder- wijzer ter wille geweest, en meen daar om te moeten aannemen, dat met deze verklaring niets overblijft van den smet, dien het raadslid De Feijter op mij werpt. Dhr. De Feijter zegt het jammer te vinden dat de heer van Ruij ven dit schrijven heeft ingezonden. Ik zou er niet meer over gesproken hebben, maar ik weet niet wat dhr. van Ruijven met dien smet bedoelt. Ik heb wel gezegd dat het een eigenaardig licht wierp op het hoofd der openbare school. Hij ontkent toch niet alle schuld maar werpt die zijdelings op de raadsleden. Ik meen echter niet te veel te hebben gezegd. Ik zou hierover nog meer kunnen zeggen, maar ik wensch hier verder niet op in te gaan. Dhr. Laihaltre zegt dat den heer van Ruijven nooit om den sleutel der privaten is gevraagd anders had deze hem stellig afgegeven. De Voorz. zegt, dat nu toch weer alles in orde is, waarop dhr. De Feijter zegtOch ja 't is een kleinzielige ge schiedenis en ik zou er niet meer over gesproken hebben zonder het schrijven van den heer Van Ruijven. Het schrijven wordt voor kennisge ving aangenomen. H. Verzoek van F. L. Vink om eer vol ontslag als onderwijzer aan de o. 1. s. alhier. Op voorstel van dhr. De Feijter wordt aan adressant niet-eervol ontslag ver leend met 7 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de hh. Van Hoeve, Wolfert, Van Fraaijenhove, Smies, F. Dekker, W. Dieleman en De Feijter; tegen de hh. Dregmans, Lamattre, P. Dekker en Oggel. in. Verzoekschrift van het Bestuur van de afd. Axel e. o. van het Nederl. Onderw. genootschap in zake Rijksver zekering van weduwen en weezen van Burgerlijke ambtenaren. Wordt tevens voorlezing gedaan van een gelijk verzoek van den R. K. Onder wijzersbond te Breda. Beide reques- tranten verzoeken tegemoetkoming van de gemeenten voor hetzelfde bedrag als zij moeten betalen als bijdrage in de Rijksverzekering zijnde 5 pCt. van het tractement. Burgem. Weth. stellen voor om de tractementen der onderwijzers, die op het minimum staan, en in het pensioen fonds bijdragen, met f50 te verhoogen. Dhr. De Feijter is daar niet voor omdat ze dan meer zouden krijgen dan ze voor de verzekering moeten betalen. Het voorstel van B W wordt in stemming gebracht en verworpen met 3 tegen 8 stemmen. Voor stemden het Dag. Bestuur. Het voorstel Dieleman om met f30 te verhoogen wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de hh. Dregmans, Wolfert, Lamaltre, P. Dekker, Dieleman, F. Dekker en Oggel. Tegen de hh. Van Hoeve, Van Fraaijen hove, Smies en De Feijter. Dhr. Van Ruijven wiens tractament boven het minimum is, en dhr. Ver- bruggen, die aan de Rijksverzekering niet meedoet, komt dus voor deze tractamentsverhooging niet in aanmer king (zie bovenstaand voorstel van B W.) IV. Een verzoek van C. T. Dieleman en Wed van den Berge, resp. tot het leggen van eene stoep en het plaatsen van arduinen palen voor hunne wonin gen wordt z. h. s. goedgekeurd. V.' Aanbieding beredeneerd verslag ingevolge art. 52 der woningwet. Z. h. s. goedgekeurd. VI. Rekening Alg. Burg. Armbest. over 1905. Bij monde van dhr. Van Hoeve ver klaart de commissie van onderzoek alles in orde te hebben bevonden en advi seert daarom tot goedkeuring. VII. Vaststellen instructie grafdelver. Boven de inslructie staat „Instructie voor den doodgraver." Dhr. De Feijter vindt het woord doodgraver zoo stootend wel is het volgens Van Dale en De Vries en Te Winckel een goed Hol- landsch woord, maar hij zou liever het oude woord grafdelver blijven behouden. Dhr. Smies Ja, dat komt meer over een met zijn ambt „grafdelver." Den Voorz. en de meeste leden is het totaal onverschillig, wat naam die gemeente ambtenaar draagt, en op veler gezich ten is een soort ironisch lachje te be speuren. De Voorz. brengt het voorstel om dien stootenden naam te veranderen in stem ming, hetwelk wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de hh. Smies, Dieleman, P. Dekker en De Feijter^ tegen de overige leden. Instructie van Jen Doodgraver te Axel. Art. 1. De doodgraver ontvangt, bij het begraven, de lijken aan het hek der begraaf plaats, en geleidt die tot aan het graf. Art. 2. Hij is behulpzaam in het laten dalen der kist, en zorgt dat de begraving met den vereischten eerbied worde verricht. Ingeval van ongeregeldheden, geeft hij daarvan terstond kennis aan den Burgemeester. Art. 3. Hij zorgt dat de grafkuil tijdig ter bepaalde lengte, breedte en diepte gegraven is. Art. 4. Hij zal de kist dadelijk, na de plaatsing in het graf, met aarde bedekken. Hij vult vervolgens het graf en bezet het met een zindelijken grafheuvel. Na afloop der begraving zal hij alles opruimen en ter bestemde plaats brengen. Art. 5. Hij zal geen lijken mogen begraven zonder schriftelijke vergunning van den Ambtenaar van den burgerlijken stand. Art. 6. Hij zal een register aanleggen en bijhouden van alle ter aarde bestelde lijken, volgens een door Burgemeester en Wethouders vastgesteld of vast te stellen model. Hij is verplicht op ieder graf een genummerd paaltje te plaatsen, waarin van Gemeentewege wordt voorzien, en hiervan in bovengemeld register aanteekening te doen. Art. 7. Alle noodige gereedschappen, voor het onderhoud der begraafplaats en voor het openen en vullen der graven en het nederlaten der lijken, worden kosteloos van wege de Gemeente verstrekt. Art. 8. Hij zal het onkruid van de begraaf plaats weren, en het gras in de le helft van de maand Juni en in de laatste helft van de maand Augustus maaien, en zorgen dat dit zoo spoedig mogelijk wordt opgeruimd. Het onderhoud van de paden en van de heggen, rondom de begraafplaats, zijn hier onder begrepen, al welke werkzaamheden hij vei plicht is uit te voeren. De paden zullen niet minder dan vijf en niet meer dan tien centimeter diep mogen zijn en glooiend moeten worden aangelegd. Art. 9. Hij zorgt dat het hek steeds gesloten zij, en gedraagt zich overigens naar de be palingen, opgenomen in de verordening omtrent het begraven, het bestaande of nader vast te stellen tarief der begrafenisrechten en loonen, en hetgeen verder ten dezen aanzien mocht worden voorgeschreven. Art. 10. Hij zal, ten opzichte van het openen der graven, het begraven en hetgeen verder, zoo in deze instructie als in de genoemde verordening is voorgeschreven, de bevelen van den Burgemeester of van die hem vervangt, dadelijk opvolgen. Art. 11Ingeval van plichtverzuim, kan hij, door Burgemeester en Wethouders, voor den tijd van uiterlijk één maand worden geschorst, en door den Raad ontslagen worden. Art. 12. Deze instructie treedt in werking op t Maart 1906. Vastgesteld, enz. Bij voorlezing van art. 8 stelt dhr. De Feijter voor achter het woord „maai en" te lezen: „en voorts zoo dikwijls als B. W. het noodig oordeelt" Wordt z. h. s. daartoe besloten. Dhr. De Feijter vraagt of het niet wenschelijk zou zijn, dat de grafdelver in de gemeente woonde. Dhr. Dieleman zegt wel eens men- schen te heb"ben hooren zeggen, dat het zoo lastig is, dat die man. aan den ouden weg woont, omdat het daar zoo smerig is. Op voorstel van den heer De Feijter wordt een artikel 12 ingelascht inhou dende, dat de grafdelver in de kom der gemeente moet wonen, maar dat hiervan door B. W. ontheffing kan worden verleend. Bijgevolg wordt art. 12 art. 13. VIII. Vaststellen verordening heffing en invordering belasting openb. verma kelijkheden. Besluit tot heffing eener belasting op de openbare vermake'ijkheden in de oemeente Avel. De Raad der Gemeente Axel, besluit: Er wordt, ten behoeve der gemeente, eene bekisting op de openbare vermakelijkheden geheven voor het houden van spelen, dans-

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2