Landbouw. Rechtszaken. er, om zoo te zeggen, een hééle pa- troontasch op de ongelukkige verspild toen zij allang dood was vuurde men nog op het verminkte lichaam. Niet minder dan veertig kogelwonden ver toonde het lijk, dat zoo gehavend was, dat de identiteit niet meer was vast te stellen. De eindrekening over den oorlog met Japan wijst aan, dat Rusland's oorlogskosten hebben bedragen 1966 millioen roebel, waarvan tweederde ongedekt zijn. Bij een dezer dagen in de Marine- vereeniging te St. Petersburg gehouden lezing over het zeegevecht bij Tsoesjima was ook admiraal Rozjestwensky tegen woordig. Plotseling stond deze op en zei, dat de Japanners geen onderzeesche booten in den slag hadden, maar wel gebruikten zij een soort van luchttor- pedo die oorzaak was van het zinken der Russische vloot. De geschiedenis, vervolgd de admiraal, zal uitmaken wie verantwoordelijk was voor de ver nieling onzer schepen. Misschien ben ik de voornaamste schuldige, ofschoon ik zeggen kan, dat mijn vice-admiraals op het gevaarlijkste oogenblik van den slag weigerden te vechten. Dit gezegd hebbende brak Rozjest wensky in tranen los. 't Verhaal komt voor rekening van den Petersburgschen correspondent van het Berliner Tageblatt. Op de bovenzaal van den heer Koole werd de vorige week door de vereeni- ging „Excelsior" alhier, wier leden oud-leerlingen zijn van landbouwcur- cussen eene goedbezochte openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer A. F. Marlet van Delft. Na door de Voorzitter de heer Jan de Feijter Lz. te zijn ingeleid begon de heer Marlet zijn rede met te verklaren dat het hem genoegen deed hier in deze vergadering te kunnen spreken daar spreker deze omgeving waar hij een 25-tal jaren geleden woonachtig was dankbaar in herinnering hield. Spreker schetste in het breed den strijd tusschen de theorie en praktijk op landbouwgebied, het verschil van meening tusschen de geleerde en de boer, en hoe deze thans zooveel mogelijk trachten samen te gaan getuigen de kraamvrouw van een muis De zeer eenvoudige opmerking komt hierop neder, dat, wie een mensch maar eenmaal heeft gezien, stellig een valsch oordeel over hem vellen zal. Zoo vele verschillende omstandigheden en om gevingen, zoo vele verschillende menschen zitten er ook in één mensch, en dat gaat bij sommige individus somtijds zóó ver, dat het alleen van de omstandigheden afhangt, om geheel tegenovergestelde menschen, in denzelfden persoon té ont dekken. Is dat waar, dan volgt daaruit, dat wat men gewoonlijk onder goed volge houden karakters verstaat, juist in den regel niet de natuurlijkste zullen zijn, want waar vindt men in de maatschappij die figuren, die men door de onverv anderlijkheid van beginsel en uitwerking, met den wel wat twijfelachtiger) eernaam van eigenlijke karakters" zou moeten bestempelen Doch genoeg. Eigenlijk, lezer, is de geheele opmerking toch niets anders dan eene verontschuldiging, dat wij gereed •taan om u den ontvanger Rentinck van eene geheel andere zijde te laten zien, dan in het vorige hoofdstuk. Toen wij hem het eerst in het oog kregen, nam hij afscheid van zijn dochtertje, en naarmate hij zich van het meisje ver wijderde en de herberg naderde maakte de mensch vader bij hem plaats voor den mensch vrijgezel, en dat die beide theoretisch-practiscbe landbouwers der landboüwcursussen dezer dagen, de verbetering van den veestapel en de aanwending van kunstmest. Over 25 jaar ging spreker voort, kon men op de heupen der oude Zeeuwsche koe een jas hangen, kunstmest werd ver oordeeld. Spreker besprak verder de theorie en praktijk der eiwitten en zetmeel- achtige stoffen. De voederrantsoenen van verschillend vee w erden in verband met de werkkracht der dieren besproken. Spreker stelde voor paarden de haver op den voorgrond doch waarschuwde voor onoordeelkundige rantsoensbepa ling. Spreker waarschuwde voor de tegenwoordig alles meeslepende reclame van verschillende fabrikanten, welke met schreeuwende feiten hun slechte waar aan den man brengen. Spreker noodigde de landbouwers uit een ruim gebruik te maken van de Rijksland bouwproefstations, en vooral bij sommige gevallen nauwkeurig de vragen te stellen zoo bijv. bij lijnkoeken nauw keurig te vragen welke oliën ze be vatten en op de verteerbaarheid en onverteerbaarheid te letten. Spreker besprak verderde teeltkeuze der dieren, nauwkeurig te letten op de keuze der fokdieren, en de afstamming voor melkvee. Omtrent het melkvee besprak spreker de. voeding, hij waarschuwde tegen een overmatig voederen van krachtvoeder aan melkvee daar men soms bij mindere voeding een betere opbrengst van melk heeft dan bij sterkere voeding. Verder gaf de referent een volledig overzicht over de samenstelling van sommige lijnkoeken besprak de verschillende fabricatiën van inlandsche en buiten- landsche veevoeders. Spreker waar schuwde tegen lijnkoeken die te hard geperst waren want deze waren door verhitting te veel eiwit verloren. Be sprak de Amerikaansche lijnkoeken welke door te hevige persing met benzine te arm aan vet waren. De coupondkoeken of samengestelde koeken welke door allerlei dingen worden samengesteld, door afval uit fabrieken enz. Spreker waarschuwde om aan jonge dieren direct niet te veel krachtvoeder te geven, daar dit voor de te jeugdige samenstelling van het dierlijk individu nadeelig is. In de hierna volgende pauze verlangde niemand het woord. Weder aan het woord gekomen be- menschen een krachtigen invloed op hem uitoefenen, wordt begrijpelijk wanneer wij een kleinen blik in zijn leven slaan. Rentinck heeft gestudeerd, of eigenlijk, hij heeft alles gedaan wat bij het studentenf ven behoort, behalve stu- deeren. Bij was nooit geweest wat men verstaat onder een geestig student, die type die helaas alleen in boeken dikwijls wordt aangetroffen hij was vroolijk, en zelfs niet in den besten zin van het woord. Was hij slechts zelden gemeen, dat kwam omdat hij tot eene deftige familie behoorde, en dus geheel onschuldig iets van hare vormen had overgenomen. Overigens was hij niet keurig in de keuze zijner conversatie, was beleefd tegen niemand, maar juist daarom meende men er eene soort van gulheid in te vinden, en achtte zich zeldzaam gekrenkt. Alle genietingen, alle verstrooiingen waren hem welkom, en waarlijk hij had veel plezier gehad, want daar hij van meening was geweest dat men jong was om te genieten, werd hij zelden veront rust door strijdhij was er altijd gerust op, dat hij geen kip kwaad deed. Ik geloof niet, dat hij destijds zoo ver ging van er aau te denken, dat hij zich zelf kwaad deed, en hij toch eigenlijk meer waard was dan een kip. Zoo lang slechts Wordt vervolgd.) sprak spreker verder bet intieme ge deelte van den landbouw, hij begon met er op te wijzen dat de toestanden op landbouwgebied veel verbeterd waren en dat de zoogenaamde conservatieven hun meer vooruitstrevende makkers begonnen te volgen, hij zeide dat ook de hoogere autoriteiten meer begonnen te gevoelen voor den landbouw, als afgevaardigde met het hoofdbestuur der Twentsche Maatschappij van land bouw bij den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid op audiëntie zijnde teneinde eenige belangen te bespreken verwees deze minister zelf niets van den landbouw afwetende dit college naar zijn secretaris-generaal misschien dat deze daar meer van weet maar helaas ook deze weet er niets van, zoodat dit college na op audiëntie te zijn geweest bij het departement van landbouw even ver was daar aan dat departement niemand iets van landbouw afwist. (Gelach). Spreker moecjigde de theoretisch- practischen of de'oud leerlingen der landbouwcursussen aan moed te houden daar deze een hoopvolle toekomst tege moet gingen. Een daverend applaus was de vrucht van dezen gevierden redenaar op land bouwgebied. Op de vraag van den Voorzitter of iemand het woord verlangt kwTam de heer De Jonge van Goes aan 't woord. Debatter dankte het bestuur van „Excelsior" voor de uitnoodiging om deze vergadering bij te wonen en wenschte aan spreker te vragen 1. Of het gewenscht is aan jonge dieren krachtvoeder te geven. 2. Op welken leeftijd aan jonge kalveren grondnotenkoek mag gegeven worden. 3. Debatter meent dat het vet uit Amerikaansche lijnkoek nietmetbenzine maar met machines wordt uitgeperst. Spreker antwoordde hierop dat het gewenscht is aan jonge dieren kracht voeder te geven, wanneer strikt in acht wordt genomen de gesteldheid van het individu, niet te vlug aan jonge kalveren grondnotenkoek te geven daar deze in het eerste half jaar voldoende zijn met melk, mocht dit niet genoeg zaam aanwezig zijn dan zacht aan begonnen, doch waarschuwt de spreker tegen groote hoeveelheid. Spreker hield vol dat het vet wel uit Amerikaansche lijnkoek wordt ge perst met benzine daar dit de goed koopste manier is. Daarna vroeg de heer Ph. J. van Dixhoorn het woord. Deze vroeg wat de oorzaak was dat éénjarige runderen niet zoo goed ge dijen van pulp en ingekuilde bieten koppen als 2-jarige en oudere, en wat is de samenstelling van pulp, deze bevat volgens door hem gehoorde be weringen 90% water, hoe het dan komt dat boomen vlak bij denpulpput sterven, of kwijnen, en vroeg de oorzaak dat de dieren tegenwoordig zoo graag de boomen pellen. Spreker antwoordde dat het nog een verschil van opinie was tusschen de geleerden omtrent de samenstelling van pulpde oorzaak dat pulp en bieten koppen niet voordeelig werkten bij 1-jarige runderenlag zijnsinziens hierin dat deze voor hun lichamelijke opbou- wing niet génoeg voedende stoffen konden vinden, dat misschien door de uitvloeiing van zouten en zuren de oorzaak was dat de wortels der boomen kwijnden en zoo ook de gansche boom, en dat volgens zijn opinie de oorzaak van het boomen ontlasten school in de aanwending van kunstmest; hierdoor gpoeien de boomen vlugger zoodat ook telken jare de nieuwe bast gduriger schijnt wat door de dieren misschien graag gegeten wordt. De heer Jan van Hoeve, landbouwer, Axel-Coegors het woord verkrijgende vroeg spreker eenige inlichting omtrent gedroogde pulp. Spreker antwoordde dat de resultaten met gedroogde pulp tot nu toe van dien aard waren dat hierop geen bevredigend antwoord kon gegeven worden, deze pulp stond nog hooger in prijs dan de zoogenaamde discussie pulp. Spreker maande aan bij het voederen voor zichtig te zijn. De heer P. de Bruijne het woord verkrijgende vroeg de samenstelling der eiwitten en hoe het kwam dat het eene eiwit meer voederwaarde had dan het andere en beweerde dat gedroogde pulp geperst werd. Spreker antwoordde dat er verschil van eiwitstoffen was, verteer- en onver teerbaar eiwit, hierdoor kwam het dat de voedingswaarde meer of minder werd, onverteerbaar ëiwTit heeft natuur lijk zooveel voederwaarde niet dan ver teerbaar, de bewering dat gedroogde pulp droog geperst wordt gaat niet op door persen wordt niet droog gemaakt de pulp wordt gedroogd op platen. De Secretaris de heer L. de Feijter Sz. het woord verlangende vraagde de heer Marlet, of, de bovenste lagen van inge legde pulp evenveel voederwaarde be zitten dan de onderste. Spreker beantwoordde dat de bovenste lagen welke eenigszins rottend waren niet meer zoo voedend waren dan de onderste omdat vele eigenschappen door de inwerking van lucht waren verloren gegaan, ze zijn toch niet nadeelig voor het vee; wanneer de rottende toestand niet te erg is. Niemand het woord meer verlangende en de debatters voldaan zynde voor de antwoorden hen gegevendankte de Voorzitter den heer Marlet voor de aan gename wijze waarop deze de vergade ring beziggehouden had, en hoopte dat door zulke lezingen de landbouw en inzonderheid onze vereenigingen moch ten bloeien. AXEL, 20 Februari 1906. Zaterdag had alhier in het hotel „Het Gulden Vlies," door notaris Dreg- mans voor het Bestuur van den polder Beoostenblij benoorden de verpachting plaats voor den tijd van 7 jaren van de jacht en visscherij op en in de wateren van dien polder. Pachters werden de heeren R. Drory en Graaf de Kalaring te Gent> voor f305. 's jaars. Dinsdag 13 Februari 1.1. had van wege de coöperatieve vereeniging te Kijkuit de besteding plaats van de vernieuwing en de verbouwing der twee aldaar bestaande weegbruggen. Ingeschreven werd voor metsel- en ijzerwerk door de heeren P. A. van Hoeve voor f 460, P. de Jonge voor f425, J. Wieles voor f39,0, F. van Tatenhove voor f355,50, en voor tim merwerk door de heeren A. Butler voor f 165, F. Deij voor f 163, H. van Luijk voor 160, G. W. de Jonge voor f 159.50, J. K. -Vink voor f 159, W. Vercouteren voor f 152.50, en A. van 't Hoff voor f 137. Alle inschrijvers wonen in de ge meente Axel. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Met ingang van 1 Mei a. s. wordt verplaatst als waarnemend inspecteur bij 's Rijks-belastingen naar Zierikzee, de adjunct-inspecteur 'J. M. Mulder thans te Utrecht. Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot zetter van 's rijks directe belastingen te Ter Neuzen, de heer Adr. H. Donze. De Hooge Raad handhaafde heden haar veroordeeling van V. C. landbouwer te Hoek, door de rechtbank te Middel burg veroordeeld tot 2 geldboeten van f3, subs, drie dagen hechtenis voor elke boete, wegens als onderhoudsplich tige van den aarden weg. „De Binnen dijk" niet verricht hebben van bij schouw en voorgeschreven werk. M. Crt

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2