Binnenland. Landbouw. Uitsluitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Engelsche correspondenten te Tandzjer leelijke noten over nieuwe kuiperijen van Duitschland te Fes. De Duitsche consul te Fes zou een vergadering van notabelen geleid hebben, in welke de Sultan en de grootvizier aanwezig waren. De consul zou daarin de mid delen hebben aangegeven om den Franschen invloed in Marokko tegen te gaan. De bijeenkomst zou twee dagen geduurd hebben en de Sultan zou vervolgens een geheime memorie naar Tandzjer gezonden hebben. De Daily Mail verneemt uit Algeciras De kleine onzijdige staten hebben ge weigerd tot de aan hen gevraagde medewerking aan het pölitie-toezicht de hand te leenen. De correspondent verzekert dat de toestand gespannen, hoewel niet geheel hopeloos, blijft. RUSLAND. Het Centrale comité van den Alge- meenen Joodschen Arbeidersbond in Lithauen, Polen en Rusland heett een telegram in cijferschrift weten machtig te worden, dat de minister van binnen landsche zaken aan den gouverneur- generaal van Kief heeft gezonden op 5,'18 Januari j. 1. Vertaald luidt het als volgt „In het dorp Kagarlyki in het gou vernement Kief is heden een agitator in hechtenis genomen. Een volks menigte verlangde dreigend zijn vrij lating. De wacht was te zwak. Ik verzoek u dringend in dit en soortge lijke gevallen terstond te bevelen met wapengeweld on verbid dellij k de oproer lingen uit te roeien en hun huizen te verbranden. Wij moeten met de scherp ste middelen tegen de ongehoorde eigen machtigheid der revolutionairen optre den, anders kan ons geheele rijk te gronde gaan. Het gezag der regeering kan slechts op deze wijze worden ge handhaafd. Inhechtenisnemingen hebben geen zinhonderden menschen voor het gerecht te brengen is niet mogelijk. Geef aanstonds instructies in dezen zin aan de militaire macht." Volgen de onderteekeningen. RIJKSMIDDELEN. Het jaar 1906 heeft, wat de opbrengst van 's Rijks middelen betreft, zich goed ingezet. Ondanks toch het recht van successie over de afgeloopen maand willen dus oDze troost zoeken, door de beide mannen, den kastelein met zijn Dieuweu gast, wat nauwkeuriger gade te slaan. Vooreerst dan de hospes. Zijn riaam behoeven wij niet te noemen. Nog van oudsher weet iedereen dat de herberg van Bosch-en-beek toebehoort aan Jorisse, en die voor vele jaren hier kwamen, herinneren zich zeker nog wel dien vrij gezetten, pokdaligen Jorisse in zijn glim- mend-zwart jasje, met een knoop om het midden geremd en een hagelwitten zak doek, half verscholen tusschen jas en vest, ter linkerzijde. Hoe vele jaren dat ook moge geleden zijn, laten die gasten, zoo ontrouw in hunne sympathiën, ons dorpje nog eens komen bezoeken en diezelfde gezette, pokdalige, snapachtige, leepe paardendiei, diezelfde Jaap Jofisse zullen ze weder aanschouwen, slechts iets minder gezet, pokdalig en leep, slechts het jasje wat minder glad en wat minder geremd om het lijf, met één woord, slechts de geheele figuur iets jeugdiger dan toen. „Jeugdiger na zoo vele jaren jeugdiger Het raadsel is zoo moeilijk niet, ot de lezer weet het wel op te lossen. Wij hebben den opvolger, den zoon van den van ouds bekenden, ja wij durven be weren beroemden Jorisse voor ons, en, wacht maar eenigè weinige jaren, wij willen wedden dat de illusie volmaakt zal zijn, en gij wezenlijk den ouden, tot in de kleinste bijzonderheden, weder Januari ruim 41 2 ton minder in's Rijks schatkist bracht dan in Januari 1905, is de totaèl opbrengst van de eerste maand des jaars meer dan 3 ton hooger dan verleden jaar. Dit wijst op een. nog steeds stijgen van de inkomsten uic de bestaande belastingen, een ver blijdend verschijnsel. De verschillende rubrieken nagaande zien wij dat meer hebben opgebracht de grondbelasting f 36,791, de personeele belasting f 85,010, de bedrijfsbelasting f 55,965, de vermogensbelasting f 16,928, de invoerrechten f 121,088, de suiker- accijns f106,690, de wijnaccijns f 5922, de accijns op het gedistilleerd f 73,897, de zoutaccijns f 13,708, de accijns op bier en azijn f17,884, de accijns op het geslacht f 63,135, die belasting op gouden en zilveren werken f 3970, de zegel rechten f 39,604, de registratierechten f07,869, de hypotheekrechten f4618, de posterijen f 54,167, de rijkstelegraaf f32,761 en de loodsgelden f9771. Minder leverden opde successie rechten het bedrag van f463,760 en de domeinen f 17,911. De totaal opbrengst van Jan. 1906 was f 10,708,068,77 tegen f 10,389,943,761 in Januari 1905, hetgeen voor dit jaar een voordeelig verschil geeft van f 318,125,01 (W. Ct.) Men schrijft van de Belgische gren zen aan de A. R. Gt. In de laatste jaren wordt in België veel werk gemaakt vati de verbetering van de zuivelbereiding en vooral in de beide Vlaanderens legt men zich ook toe op de bereiding van verschillende kaassoorten. Op vele inrichtingen van onderwijs wordt aan jonge meisjes, de aanstaande bderinnen, gratis les gegeven in het vervaardigen van kaas. Doel is door eigen fabricatie van boter en kaas den invoer uit Nederland te doen verminderen en zelf boter en kaas in het buitenland te verkoopen. Noch het een, noch het ander is tot nu toe verkregen. De invoer van Nederlandsche boter en kaas neemt ieder jaar toe, terwijl de uitvoer vermindert. Wel verminderde in de jaren 1895 tot 1900 onze invoer, vooral door het heffen van een invoerrecht van 10 cent per kilogram op de boter en van 12 cent op de kaasdoch na 1900 begon onze invoer weer gaandeweg te vermeerderen en was in het vorige zult kunnen zien. Het uiterlijk van den anderen verschilt veel, zeer veel met dat van den kastelein. De man is mager en lang; zijn gelaat naar cv -edigheid nog magerder en langer i het lichaam. Hij spreekt zeer gemeenzaam en töCh komt het ons somtijds voor, als lag er iets hoogs in zijn toon. Dat hij geen wel opgevoed man kan zijn, bewijst ons het snoevende, waarin 'hij somtijds vervalt, toch komt het ons voor dat hij niet altijd" in een dorp heefl gezeten, maar weleer nog al met menschen, ook van deftigen stand, moet hebben omgegaan. Hij schijnt ook veel gezien 'te hebben, wij vermoeden althans dat die oogeu%uit vermoeidheid zoo slaperig staan. Als men een onbe duidend gelaat ziet, met een blozende kleur, dan beduidt dit meestal domheid, aanschouwt men echtereen oubeteekenend wezen rhet een vale tint, en wallen onder tie oogen waaronder de wangen weg schuilen, dan is dit juist uiet zelden een teeken, dat de persoon in kwestie veel, zeer veel heeft gezien. „Komaan Jaap van je beste van avond slap van water, als je blieft!"' Geen minuut daarna is de man in het bezit van een dampend grogje, uit welk resultaat wij verschillende gevolgtrek kingen maken. De minst gewichtige is, dat Jorisse Jaap heet, even ais zijn vader heette, hetgeen door alle vroegere be zoekers van Boseh-en-beek zou kunnen jaar grooter dan ooit. In 1900 zond Nederland naar België 2,842,426 kilo gram boter en 7,090,294 kilogram kaas terwijl in het vorige jaar 3,884,149 kilo Nederlandsche boter en 8,608,525 kilo Hollandsche kaas in België werd ge voerd. Onze invoer van boter is dus in den tijd van 5 jaar met meer dan 1 millioen kilogram vermeerderd en die van kaas met circa 1.5 millioen. De in België vervaardigde kaas heeft namelijk weinig handelswaarde en wordt meest voor eigen gebruik ge houden. Wel voerde België in het vorige jaar 79,798 kilogram kaas uit doch dit waren meest Hollandsche kaassoorten, die naar Fransche en Zwitsersche handelshuizen gezonden werden, en - Zwitsersche en. Fransche soorten, die aan ons land verkocht werden. Met den uitvoer van boter gaat het wel beter, doch deze neemt ook gaan devveg af. In 1899 bedroeg die nog 3,066,464 kilogram en in het vorige jaar was die al gedaald tot 1,723,971 kilogram. In Engeland is de Belgische boter onverkoopbaar. AXEL, 16 Februari 1906. Op Dinsdag j.l. werd door Notaris P. Dregmans te Axel ten verzoeke van E. van Vlieberghe te Koewacht bij A. Naessens te Koewacht (Zand), verkocht Een woonhuis en aanhoorigheden, groot 8 aren 90 centiaren. Kooper was' Th. Grandsard koopman te Koewacht voor f 670. Voor het examen nuttige hand werken slaagde deze week te 's Graven- hage o. m. mej. A. M. Waelput, van Zuiddorpe. Op eene Vergadering gehouden door de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs te Zaamslag, werd o. m. besloten, om over te gaan tot het bouwen van een derde Chr. School, en deze te plaatsen op het gehucht Othene. Een 32tal kin deren zijn reeds opgegeven. Bij de Dinsdag gehouden ver kiezing voor een Notabele van de Ned. Herv. gemeente te Ter Neuzen werden ingeleverd 73 biljetten. Hiervan bleken 2 van onwaarde. Volstrekte meerderheid dus 36^ Gekozen werd de heer D. Tholens Az. met 36 stemmen. Verder waren uitgebracht op de heeren D. Buyze 22, H. Koekkoek 11, L. Moes 1 en M. 't Gilde 1 stem. Dinsdagavond is door een jongen te Philippine, al spelende met anderen, bij ongeluk een steen door een ruit der raadkamer geworpen waardoor de secre taris, die daar werkzaam was, aan het hoofd werd getroffen. M. Ct. In de afgeloopen week van 7 tot en met 13 dezer kwamen in Zeeland 8 gevallen van besmettelijke ziekten voor2 febris typhoïdea te Neuzen, 5 roodvonk, te Ellewoutsdijk, Oud- Vossemeer, Sas van Gent, Vlissingen en Westdorpe, en 1 diphtheritis te Nieuwerkerk. worden bevestigd, terwijl deze Jaap alweder zijn Jaapje heeft, die hem moet opvolgen, en welk Jaapje alleen nog maar op de pokken wacht, om mettertijd, als Jaap de derde, aan zijne voorvaders gelijk te zijn. De tweede opmerking is, (en om daartoe te geraken heeft ook 's mans toon ons moeten helpen) dat de magere man alle avonden met diezelfde grap (zoo gij het een grap noemen wilt, hij zelf denkt er niet meer aan, dat het er ooit een heeft moeten verbeelden) debuteertde derde dat de man erg baug is voor verwatering van iets wat pikant is, een van de honderd redenen, waarom hij veel meer houdt van de nerberg, dau van Nederlandsche poëzy. Wordt vervolgd.) In de laatste heltt van de vorige maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België gevoerd 142 melk- en kalfkoeien, en wel langs Clinge 79, langs Sas van Gent 30 en langs Veldzicht (gem. IJzen- dijke) 33 stuks. De uitvoer langs Hulst was weer nihil. De uitvoer langs al de 12 kantoren langs de Nederlandsche- Belgische grens bedroeg 791 stuks tegen 91# in de eerste helft van Januari. De grootste uitvoer had weer Roosteren (prov. Limburg) met 211 stuks. Daarop volgt Roosendaal (station en Nispeu) met 200 stuks. PREDIKBEURTEN TE AXEL '£oudag IS Februari 1906. Ned. Herv. Kerk. Dg. J. 15. T. Hugsnholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. Faal, Ds. Faal, (van Krimpen). Kerk B. Voorm. 9V, ure Nam. 2 ure Voorin. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Leeskerk. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Nam. 2 ure den Maandag en Donderdag van 8 tot IIV2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus en Oorziekten. No. 43 Statiestraat, No. 43. St JNTikolaas (XVaas) België. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 Februari. L. d. C., 22 jaar, klompenmaker te Hulst is wegens mishandeling veroor deeld tot f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Een deserteur-oplichter. Jl. Maandag vervoegde zich bij de wed. G., aan de Groote Spuistraat te Dordrecht, een haar onbekend persoon, die voorgaf als bankwerker te zijn aangenomen op de machinefabriek van^den heer K. aldaar, en daarom kost en inwoning te zoeken. Weldra was men het eens geworden over het kostgeld van f 6 's weeks en nam de man intrek in de woning der weduwe. Denzelfden middag kocht hij bij een winkelier in diezelfde straat een blauwen werkkiel, welken hij be loofde 's avonds te zullen betalen van bet geld, dat hij van zijn vader zou ontvangen. Toen de winkelier echter geen geld zag, stelde hij bij den heer K. een onderzoek in, waaruit al spoedig bleek, dat het gansche verhaal bezijden de waarheid was. De winkelier achtte het toen geraden de weduwe op de hoogte te stellen, en deze begaf zich naar de politie om raad. Er werd toen overeengekomen, dat de kostvrouw de politie terstond zou waarschuwen, wanneer de vermoedelijke oplichter bij haar terugkeerde, omdat men vreesde, dat, wanneer er een post werd uitgezet, hij lont zou ruiken en zich uit de voeten maken. Toen de persoon nu D.nsdag- avond 8 uur werkelijk iu ziju kosthuis terugkwam, was de politie spoedig ge waarschuwd, en vervoegde deze zich aan zijn verblijf om een voorloopig onderzoek in te stellen. Hij bekende toen weldra, het geheele verhaal ver-

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2