Kostelooze Renting. No. 90. Zaterdag 17 Februari 1906. 2ie Jaar;»;. Nieuws- en Advertentieblad Jvuililil I voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. JUILIMW, Buitenland. FEUILLETON. 0LR4 Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders der gemeente AXEL maken bekend, dat op Dinsdag den 20 en 27 Februari en 6 Maart aanstaande, des voormiddags van 8L/29 uren, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot van de ingezetenen, die zich daartoe ten raadhuize aanmelden. Axel, den 6 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoem De Burgemeester, D. J. OGGÉL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. FRANKRIJK. De berichten over gewelddadig ver zet tegen de boedelscheiding in de kerken houden aan. Uit Ajaccio, Avig non, Béziers en nog veel meer plaatsen heeft de Temps telegrammen ontvangen, die melding maken van onlusten. Aan de deur van de Sacré-Coeur te Rodez is de ambtenaar van de registratie ontvangen door den pastoor met de verklaring, dat de ambtenaar hier niets te maken had, want dat de Sacré-Coeur een private bezitting was. Het publiek in de kerk sloot daarop de deur en ,zSchilderachtig lief!" dat ware gewis uw uitroep, lezer, van welken kant gij Bosch-en-beek naderdet^schilderachtij lief!" deze eigenschap zou zeker wat meer erkend zijn, wanneer niet de veelvermogende ijzeren wegen de be zoekers van het dorpje hadden vervreemd schilderachtig liefbejaarde stedeling, dat riept ge weleer uw jeugdige gaee toe, toen ge met de kindertjes, nu men schen geworden, Bosch-en-beek bezocht en het doet u leed genoeg, dat gij, trage oude, ook al medevliegeu moet, om iets te zoeken, wat ge uit ervaring weet, dat zoo nabij te vinden is. Ja, Bosch-en-beek is een lief dorpje, met het kalme riviertje, dat er doorheen schuift, met de tuintjes langs de beide oevers, met de nette huisjes, met de oude kerk, van den boomrijken godsakke omgeven. Jammer, niet waar, dat zula een plaatsje zoo weinig wordt bezocht, Vraag het slechts den kastelein. Zij fiksche herberg moge nog altijd een redelijk bestaan opleveren, - ook hij heeft het in zijn jeugd hier anders gekend. Neem er de proef van, en ga de ambtenaar moest teruggaan. Ook bij een andere kerk te Rodez was de ambtenaar genoodzaakt, onverrichter- ;ake heen te gaan. Het argument van den pastoor bij de Sacré-Coeur hoort men wel eens meer. Zoo heeft de Journal des Débats een aantal brieven ontvangen van Katholieken, die het verzet tegen de boedelbeschrijving bil lijkten op dezen grond. De kerkelijke goederen zijn het eigendom van de katholieken, schreven zij, natuurlijk dat de katholieken zich verzetten tegen de boedelbeschrijving. Hoe zoudt u het vinden, als de ambténaar der re gistratie eens in uw particuliere woning drong en daar uw goederen ging inven tariseeren. De Débats gaf op deze vraag het antwoord dat voor de hand ligt. Wij zouden ons daar volstrekt niet tegen verzetten, schreef het blad. Bij allerlei gelegenheden komen amb tenaren onze particuliere woning binnen om den boedel op te nemen. En waarom zouden wij dat niet toelaten Over het eigendomsrecht op die goede ren wordt niets uitgemaakt door de boedelbeschrijving. Hoe vaak komen er geen ambtenaren van de belasting in een particulier huis om te schatten. Naar de Temps uit Privas verneemt, hebben een aantal katholieke priesters van het departement Ardèche een ver gadering gehouden, waar uitgemaakt is, dat het raadzaam zou zijn in ver band met de opheffing van de begrooting van eeredienst, geen mis meer te lezen. De bisschop van Viviers heett aan de geestelijken van zyn bisdom een herderlijken brief geschreven om hen hem bezoekenden ganschen dag geeft hij audiëntie, vlak voor zijn huis en aan ieder die hem naderen wil. Hij zal zich beklagen, dat niet eiken zondag, ge durende de zomermaanden, de tafeltjes tot aan het water staan dat de rijtuigen steeds zeldzamer schijnen te worden. Hij gaat verderhij beweert dat de spoor wegen zelfs invloed op de bewoners van het dorp hebben uitgeoefendniet om dat er huizen leeg zouden staan want, zijn ook al drie van de vier plaatsen die vroeger in den omtrek stonden, gesloopt, het dorp zelf ziet er niet vervallen uit nog minder om dat er op de menschen wat aan te merken zou ziju #och neen beste menschen, heel fatsoenlijk," maar tegenwoordig zijn ze alle weduwen van gepensioneerde officiers, dames met weinig geld en vele dochters, terwijl de zoons al spoedig naar elders worden heengezonden. De man heeft gelijkgeen treuriger volk voor een kastelein, dan dames zonder geld. Het eenzame van Bosch-en-beek is dus wel te bejammeren.voor hem of het voor die weduwen te betreuren zou zijn, dat zij hier en daar nog een enkel lief plekje vinden kuuuen om haar verdere leven rustig te slijten, zouden wij wel lust gevoelen te vragen aan die dame met haar hoogst falsoenlijk, zelfs deftig uiterlijk, die wij ginds in iiaar liet tuintje zien zitten, terwijl een jong mensch, die niet ouder dan zeventien of te herinneren aan hun plichten en hen te verzoeken voort te gaan met hun bediening, zooals dat tot dusverre ge schiedde, totdat de orders van den Paus bekend zouden zijn. De bisschop noodigt de kerkfabrieken uit, het beheer over de kerkelijke goe deren te blijven voeren tot de vereeni- gingen voor den eeredienst in het leven zullen zijn geroepen. Hij eindigt zijn brief met een aan maning tot bezadigdheid en laat zich sterk afkeurend uit over het heftig verzet tegen de uitvoering der schei- dingswet. Te ChAlons aan de Marne is een opstand uitgebroken van schooljongens. De leerlingen der industrieschool zijn in het diepst van hun gemoed gekrenkt, omdat er een groot aantal punten van goed gedrag is geschrapt als straf voor wangedrag op straat. De leerlingen der industrieschool van Chalons hebben net als groote menschen gedaan, en aangemoedigd door de voorbeelden, die zij dagelijks om zich heen zien, hebben zij zich verschanst en laten belegeren door soldaten. Zij hebben de slaap zaal tot vesting gemaakt. De deuren op slot en dan uit de vesting den vijand bestoken met huisraad en schoolbenoo- digdheden. Eerst kwam de prefect alleen, als parlementair, om een ver drag van overgave te sluiten. Ver moedelijk heeft de prefect herstel van een aantal punten van goed gedrag ingewilligd en hebben de leerlingen de vredesvoorwaarden niet gunstig genoej geacht. De prefect is althans afge wezen. Toen kwamen de soldaten Terwijl de slaapzaal weergalmde van de „Internationale", een lief lied voor schooljongens braken de sol daten de deuren open. De jongens werden onder gewapend geleide naar het station gebracht. De school heeft nu vacantie. De overheid broeit op nieuwe straffen. Er zal wel geen punt van goed gedrag meer overblijven. De eer van de in dustrieschool te Chalons aan de Marne is voorgoed geschonden. SPANJE. De telegrammen uit Algeciras luiden thans veel vredelievender. De man van de Standard zegt dat de Ameri- kaansche gevolmachtigde opnieuw een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland bewerkt heeft. Dienten gevolge hebben, volgens den correspon dent van de Daily Telegraph, Tatten- bach en Regnault overleg gehouden over het vraagstuk van de staatsbank en Radowitz en Révoil over de her vorming van de politie. De beraad slaging was vriendschappelijk, maar heeft nog niet tot een uitkomst geleid. De man van de Standard verzekert dat de Franschen het Duitsche program van de politie hebben verworpen, vol gens hetwelk de Franschen politietoe zicht zouden oefenen aan de Algerijnsche grens, de Spanjaarden in hun eigen kring van invloed en de Sultan in de rest van Marokko, onder bijstand van een internationale commissie uit kleine onzijdige staten, o. w. Nederland. De Duitschers stelden naderhand een paar andere plannen voor. Intusschen kraken achttien jaren wezen zal, met een open geslagen boek over haar zit. Wij hebben voor de herberg plaats genomen en geven den kastelein een démenti. Het is immers aan alles te zien, dat hier een zoon zijne moeder voorleest. Toch blijkt de man in zij recht, want van de vele weduweu op het dorp heeft alleen deze een zoon, en die komt nooit in de herberg, »een beste jongen voor ziju moeder, maar hij heeft er niets aan." En terwijl wij, daar wij toch niets anders te doen hebben, naar de overzijde der rivier zien, schijnt de natuur er behagen in te scheppen, het lief tafereeltje op te luisteren zooveel zij vermag. De dalende zon werpt hare gloeiend-purperen stralen op de moeder, en wij zien den jongen lezer ginds het boek nederleggen en zich naast haar plaatsen. O, deze twee genieten op dit oogenblik een schouwspel, dat ieder sterveling in ver rukking kan brengen, al bewoont hij ook het onbevalligste plekje der aarde: het betoovereude vuurwerk eener onder gaande zonmaar wij, ziende op het verlichte landschap, thans onvergelijkelijk schoon te noemen, nu én verlichting én stoffaadje aan het schilderachtig lieve nog eeue verhoogde uitdrukking schenken, wij, die ons verlustigen in het kalme genot van moeder en zoon, begrijpen toch dat het niet zoo jammer is, wanneer niet alle plekjes door iedereen worden ingenomen Doch de stralen der zon vergulden nog wel den hemel, hetwelk te sterker uitkomt, nu de aarde steeds met donkerder tinten overgoten wordt, en het moge voor ons in de open lucht nog aangenaam ziju, voor het paar aan de overzijde wordt de avond zeker te koel, althans het werk wordt in het mandje geborgen, het boek toegeslagen en zij begeven zich naar huis, de vrouw leunende op den arm des jongelings, en eenigszins strom pelende. Voor wij nog behoeven te vragen, verhaalt ons de kastelein dat de weduwe van Waren *toch erg mank gaat". Terwijl wij voortpraten nadert een man van middelbaren leeftijd het loge ment. Wij zagen hem reeds in de verte wandelen met een dame, die, naar het figuurtje en de vlugge gang te oordeeleo, jong genoeg is om zijne dochter te kunnen zijn. Nu hij echter tot bij de herberg is genaderd, laat hij haar alleen gaan en komt den kastelein met een bezoek vereeren. Deze ontvangt hem veeleer als een huisgenoot, dan als een gast. Wij, die hier meer kijken en hooren dan' medepraten, wij volgen de vlugge dame met de oogen eerst over de brug, tot dat zij het huisje gaat opzoeken, waarin een oogenblik geleden, de moeder met haar zoon verdwenen zijn. lutusscheu verkrijgt het landschap steeds een somberder aanschijn en wij

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1