Landbouw. Gemengd Nieuws. keeringen, de kerkgebouwen komen onder het beheer van schoone kunsten en de rest komt bij binnenlandsche zaken. SPANJE. De correspondent van de „Daily Telegraph" seint uit Algeciras Tat- tenbach's houding is in den laatsten tijd merkbaar verbeterd. Er zijn ge wichtige particuliere samenkomsten aan den gang, daar de voornaamste gevol machtigden er op uit zijn, in het Marok kaan sche vraagstuk een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland teweeg te brengen en het behoud van den Europepschen vrede te verzekeren. De Times verneemt uit Tandzjer De Sultan wil Abdelkrim Ben Sliman, den minister van buitenlandsche zaken, als vertrouweling naar Algeciras zenden, omdat hij zijne gevolmachtigden aldaar wantrouwt. Dezen zijn het bovendien niet eens over hun houding tegenover de conferentie. TURKIJE. De Fransche, Engelsche en Russische consuls op Kreta hebben last gekregen den eisch van hun Italiaanschen ambt genoot in zake schadeloosstelling voor de familie van den tijdens de verkie zingen vermoorden Italiaanschen soldaat Di Vincenzo te ondersteunen. Over dien moord lezen wij nog, dat bij de gemeenteraadsverkiezingen te Kampano de soldaat Di Vincenzo het publiek wilde terugdringen hij wondde daarbij een kiezer met de bajonet onder het oog. Deze trok toen zijn revolver en schoot den soldaat neer. De Itali- aansche troepen gaven daarop vuur, doodden twee Kretenzers en wondden er twee zwaar en vier licht. Nu greep de bevolking naar de wapens en dwong de Italianen het dorp te ontruimen. Versterkt namen dezen het later weer in bezit. Ook te Georgiopolis is het tot een treffen tusschen Italiaansche soldaten en de Kretenzers gekomen. Paardenfokkery. Aan het jaarverslag over 1905 der algemeene keurings-commissie voor de paardenfokkerij, den 31sten Januari uitgebracht aan den minister van land bouw, nijverheid en handel, ontleenen wij het volgende Opnieuw viel te constateeren, dat het aantal beste dekhengsten langza- eindelijk van Arkel zeide//De hemel heeft een vreeselijk vonnis geveld en voor ons oog ten uitvoer gelegd. Het betaamt ons niet zijne gestrenge reclii vaardigheid te bedillen zwijgen, wij eij aanbidden we zijne wijsheid en toe i de hand van Arnold grijpende, vervolgde hij met warmte //maar in mij zult gij dien steeds wedervinden. Het erfdeel van den graaf van Schuilenburg zij het uwe, en gij, met heer Roderik, dien ik met de goederen en bezittingen van zijnen vader begiftig, zult voortaan met mij werkzaam zijn om het leed te herstellen, hetwelk uw beider voorzaten gesticht hebben. Handel zoo, dat eenmaal de vloek der menschheid, die op uwe ge ërfde goederen kleeft, daarvan afgewiseht zij wanneer gij dezelve aan uwen erfge naam zult arstaan. Hendrina, zuster wees gij Roderik daarin behulpzaam, en u Arnold schenke de hemel eene gezel linne des levens, die ook u daarin kan bijstaan en uwer waardig is," nZij is hierzeide Roderik, den arm van Mathilda vattende, en toen de blozende maagd tot den, door zoo vele verschillende gewaarwordingen overstelp ten, jongen graaf voerende, vervolgde hij //Arnold, wij zijn vrienden geweest laat ons broeders worden Wel niet met het vorig hartstochtelijk vuur, maar met een rein en zuiver ge voel, greep Arnold Mathilda's hand, die zij gewillig door haren broeder den merhand- iets toeneemt, terwijl weder ook eenige verbetering was te bespeuren in de goedgekeurde hengsten der tweede klasse. Het aantal 21j2-jarige hengsten in Nederland geboren, die werden goed gekeurd (25), was minder dan in het najaar van 1904 (32ook was over het algemeen de kwaliteit minder dan die der goede ingevoerde hengsten. In het geheel werden dit najaar 684 hengsten gekeurd tegen 710 in het najaar van 1904; hiervan werden er 544 goedgekeurd tegen 571 in 1904. Volgens betrouwbare inlichtingen zullen 'er in het aanstaande voorjaar weder vrij veel hengsten uit Duitsch land en België worden ingevoerd, zoodat ook nu weder met zekerheid kan ge zegd worden, dat het aantal goedge- keürde hengsten in de meeste provin ciën ruimschoots voldoende zal zijn voor het aantal merriën, dat aldaar in 1906 zal gedekt worden. Dit kan echter niet gezegd worden van sommige gedeelten van Zuid-Hol land, Noord-Brabant en Limburg, waar door het frauduleus dekken van afge keurde en ongekeurde hengsten be paald te weinig bruikbare hengsten overblijven. De eigenaars van goed gekeurde hengsten kunnen daar on mogelijk de concurrentie volhouden met die slechte dieren. De paardenfokkerij in die streken dreigt sterk achteruit te gaan, wanneer niet dadelijk van regeeringswege strenge maatregelen worden genomen tegen het frauduleus dekken. Hiertoe is ab soluut noodig: wijziging van de „Wet op de paardenfokkerij 1901" zoodat de genoemde overtredingen gemakkelijker zijn te constateeren, strenger toezicht der rijkspolitie door tijdelijke verster king dier politie in den dektijd op plaatsen, waar men weet, dat fraude wordt gepleegd en verzwaring der straffen op de genoemde overtredingen zoowel voor hengst- als merriehouders. Het wordt bepaald noodzakelijk ge acht, dat zoo spoedig mogelijk dus vóór den dektijd van 1906 in deze door de regeering afdoende maatregelen worden genomen. AXEL, 6 Februari 1906. Voor de tijdelijke, waarneming van het weder vacante ontvangkantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen alhier is, met ingang van heden, aangewezen de heer A. van Diermen, surnumerair ter directie té Middelburg. Voor het toelatings-examen tot d$ Rijksnormaallessen te Axel hebben zich aangemeld 14 mannelijke en 4 vrouwelijke leerlingen en voor de voor bereidende klasse 9 m. en 4 vr. leerlin gen. Zuiduorpe. In onze gemeente, die 1 Januaii 1.1. 1096 inwoners telde, zijn op het oogenblik niet minder dan 40 herbergen, dat is één herberg op 27 inwoners. Hierbij zijn 4 herbergen met vergunning, 4 met iogementsvergunning en 32 met gewoon verlof. Bovendien bestaat er nog één vergunning voor verkoop yan sterkeu dr.ank voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop. Een goed arbeidsveld voor de drank bestrijders Men meldt uit Koewacht aan de A.R.Ct. Door Belgische douanen is hier aan gehouden een rijtuig; waarin een zak jongeling liet aanbieden, en toen Roderik n u ook zijne Hendrina voor van Arkel leidde, strekte de bisschop zijne handen zegenend over den schoonen groep uit, en riep de liefderijke ontferming des hemels in, over den, doode, die daar op den grond lag uitgestrekt, en over de levenden die aan zijne voeten waren neergeknield. (Slot volyt.j paet 12 Kilo sacharine. Paard, rijtuig en sacharine zijn in beslag genomen, maar de gelèider heelt weten te. ont vluchten. Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 Februari 1906, belast met de waar neming van de functie van district inspecteur der spoorwegdiensten de adjunct-ingenieur bij den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, de heer J. A- de Lint c.;i., thans te's Gra- venhagef tot voor -korten tijd te Ter Neuzen. - De comité's voor den aanleg en exploitatie van stoomtramlynen van Walzoorden naar Sas van Gent en Walzoorden naar Selzaete zijn tot over eenstemming kunnen komen en bestaat er nu alle kans dat eerlang met dén aanleg van eerstgenoemde tramlijn een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Tem. Ct. Door den heer P. de Keyzer, hoofd eener openbare school te Stoppel dijk, is wegens' ziekte tegen l Mei eervol ontslag aangevraagd. Met den aanvang van den a. s. zomerdienst op 1 Maart zullen by den Provincialen Stoombóotdienst op de lijnen Vlissingen-Neuzen en Vlissingen- Breskens, couponboekjes verkrijgbaar worden gesteld, aan boord bij den conducteur te bekomen. In zoo'n boekje zijn 12 kaarten voor een enkele reis Vlissingen-Neuzen en omgekeerd, of Vlissingen-Breskens en omgekeerd. De prijs van zoo'n boekje bedraagt slechts 10-maal de vrachtprijs voor enkele reis, zoodat wanneer men daarvan gebruik maakt men slechts iets meer betaalt, dan halve retourvracht. Nieuwe wegwyzers in Zeeland. Blijkens mededeeling in de Kampioen is aan het bestuur van den AUi. Ned. Wielr. Bond vergunning verleend voor het plaatsen van de navolgende weg wijzers Door het Ministerie van waterstaat, handel en nijverheidin de gemeente Sas van Gent, aan het kanaal Gent Terneuzen, bij het huisje Driekwart. Door Gedeputeerde Staten van Zee land ten Noorden van Axel, op de splitsing der wegen AxelZaamslag Neuzen. Door het Gemeentebestuur van Zon- nemaire en den heer M. Schilperoort in de gemeente Zonnemaire, waar de Zuidweg aan den Langeudyk uitkomt. Door het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen in de gemeente Zierikzee buiten de Zuidwellebrugby Burghsluis, op het eind van den Meel dijkbij Ellemeet (Oudendijke), tegen over den weg, die naar den Nieuweridijk naar Scharendijke Voertten Noorden van Serooskerke, op de splitsing der wegen NoordwelleEllemeetSeroos kerke, en voorts op het dorpsplein bij den weg van Móriaanshoofd te Scharen dijke, op den weg langs den dijkvoet van den Langendijk. Door de commissie voor de grint wegen in Schouwenin de gemeente Kerkwerve, bij Moriaanshoofdbij het gehucht Schutje, tegenover den weg naar Kerkwerve. Door het polderbestuur van Noord- gouwe te Scliuddebeurs, waar de weg naar Noordgouwe Noordwaarts gaat langs het buiten Zorgvlieten in de gemeente Noordgouwe, waar de weg van Schuddebeuis uitkomt op den weg Kerk wer ve-N oordgo u we. Te Schore heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Zaterdag avond bemerkten voorbij gangers brand in de woning van zekeren Van G., een alleenwonend persoon, die lichamelijk gebrekkig was en het ge bruik zijner oeeneu miste. Nadat, met behulp der buren, de ruiten waren verbrijzeld en men door^ de ramen het huis was binnengedrongen, zag men dat de kamer vol rook was, en een orgel en een gedeelte der zol dering in brand stond. Het vuur was spoedig gebluscht, en toen vond men Van G. dood in gehurkte houding, zittende tegen de voordeur. Hij was blijkbaar door den rook;gestikt, doch had ook brandwonden aan neus en voorhoofd, terwijl zijn haar verschroeid was. De man was 64 jaar en genoot pen sioen. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het omvallen eener petroleumlamp, die in stuk kon onder het halfverkoolde orgel lag. Sterke drank is ook aan deze treurige zaak niet vreemd. M. Crt. Zondagochtend om ruim tien uur is het aan de stoomreddingboot gelukt, de bemanning te redden van het aan den Hoek van Holland gestrande Engel sche fregat Marshall, nadat reddingboot en sleepbooten van Zaterdagavond af, ondanks de hooge zeeën, bijna' voort durend getracht hadden langszij van het schip te komen. Toen de geredde schipbreukelingen verkleumd en afge mat aan den wal, nabij de stoomred dingboot vereenigd waren, hieven ze met ontblootén hoofde in hun landstaal gezamenlijk een driemaal „Leve" voor de bemanning van de reddingboot aan. Het achterschip is dieper weggezon ken het fregat kan waarschijnlijk als verloren worden beschouwd. N.R.Ci. Terwijl de heer Lindeman het carillon van den Martinikerk-toren te Sneek zat te bespelen, vloog er een kogel rakelings langs zijn ooren. Er is al meer op den toren geschoten en steeds uit dezelfde richting. Men kan maar niet te weten komen wie dat doet. Voor alle securiteit is er nu een pantserplaat aangebracht aan de oost zijde van den toren, den bedreigden kant. Als die kwaadaardige schutter nu maar niet gaat verhuizen, want dan zou men den heelen toren moeten pantseren. (Avp.) In de woning van den heer H. E. d. G,, aan den Essenweg te Rotterdam, kwam een jongman met een bleek en schraal gezicht aan de dienstbode, namens een door hem genoemde firma, een pakje afgeven, met verzoek of mevrouw eens wilde zien of het zoo in orde was. Terwijl de dienstbode zich met het pakje verwijderde, en mevrouw dit opende, waarbij het afval van knol rapen bleek te bevatten, had de bezorger de gelegenheid waargenomen om zich met een demisaison, die in de vestibule hing, uit de voeten te maken. A'. R. Crl. Men meldt aan de N.R.Ct.: Dezer dagen is in Noord-Holland een provinciaal reglement op de wegen in werking getreden. Daarbij werd bepaald, dat de naam van den eige naar op de karren geschilderd moest staan en dat honden (kleiner dan een bepaalde grootte) niet meer als trek dieren daarvoor mogen gebruikt worden. Als gevolg daarvan staat thans te Beemster (N.-H.) op een hondenkar het volgende geschilderd „Door een van de zeven plagen, Heb ik mijn naam op den wagen. En om verder de wet te betrachten, Heb ik een van mijn honden doen slachten]. In 't trekken was hij zeldzaam fijn, Maarhij was voorde wette klein!" In een pakhuis op het Alkemade- plein te Rotterdam werd in den laat sten tijd druk gedobbeld: vrouwen en mannen die daar hun geld hadden laten zitten met kienen, kwamen daarover klagen bij de politie. Deze bemoeide zich er mee, deed een inval bij de dobbelaars, nam het kienspel in beslag en wees den houder op 't gevaar, waar aan hij blootstond hij had' nl. een ver-

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2