Dotter J. I DE CAL3EIJDE, Landbouw. Uitsluitelijk raadplegingen ?oor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. trouw tot het laatst in de vervulling van zijn koninklijke plichten. Wanneer ik nu het zware ambt, dat mij op de schouders gelegd is, aanvaard, hoop ik met vertrouwen en bid ik ernstig, dat de Almachtige mij de kracht verleene, de regeering in den geest van mijn veelgeliefden vader te voeren. Ik acht mij gelukkig, mij met het volk en zijn afgevaardigden een te weten. Eensge zind in wat het volk tot heil en het het geliefde vaderland tot geluk en zegen dient, willen wij ons vereenigen in den roep leve ons vaderland Een Duitsch blad meldt, dat de nieuwe koning zich als kroonprins liberaler getoond heeft dan zijn vader maar dat zegt men veel van kroonprinsen - en hij meegeholpen heeft om den con servatieven Christiaan met de liberale meerderheid in de volksvertegenwoor diging te verzoenen. Politieken schrijft echter, dat men van de politieke neigin gen van Erederik weinig weet. In Duitschland dankt men den nieuwen koning, dat de betere verstandhouding tusschen Denemarken en Duitschland voor een deel zijn werk is. In zijn jeugd heeft koning Frederik in de rechten gestudeerd, maar later is hij met hart en ziel soldaat geweest. Door zijn huwelijk met een dochter van den vorigen koning van Zweden en prinses Louise der Nederlanden is hij een zeer vermogend man. De Bond van Oud leerlingen der Rijks- landbouw Winter school te Groningen be sloot inzake het bestuursvoorstel om, door met de zustervereenigingen Zuid- Holland, Noord-Holland en Zeeland samen te werken, het omwisselen der boerenzoons zooveel mogelijk te bevor deren om, als er in de vereeniging geen voldoende belangstelling voor dit denkbeeld bestaat, dan buiten de Ver eeniging reclame voor de zaak temaken. Een voorstel van het bestuur tot het houden van een excursie naar Zeeland en door de Veenkoloniën vond alge^ meene instemming. Uit een schrijven van den heer J. Heidema, directeur der landbouwwinterschool', wiens advies omtrent dit plan was gevraagd, bleek dat hij voor een excursie naar een streek, waar akkerbouw op klei wordt beoefend, de voorkeur geeft aan Zuid- Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. M. Crt. De Prins der Nederlanden heeft het beschermheerschap aanvaard van de Vereeniging tot bevordering der Paarden fokkerij in Nederland. dan 46 boom en, rondom op zekere hoogte diepe insnijdingen gemaakt, blijkbaar met het laakbare doel om den wasdom er van voor 't vervolg te doen ophouden. Dit is dezelfde landbouwer van wien men voor een paar jaar geleden op zekeren nacht van een ploeg die in 't veld stond den balk middendoor zaagde en wiens regenwater men het vorig jaar, door middel van petroleum on bruikbaar maakte. Achtergelaten indrukken van voet sporen duiden aan dat men met tweeën is geweest om dat zeker niet gemak kelijk werk te verrichten. Algemeen is men overtuigd, dat hier wraakzucht in 't spel is. De politie die een tweetal beruchte personen op 't oog heeft, doet onderzoek. Tem. Ct. Omtrent het Kanaal van Gent naar Ter Neuzen schrijft de Gazette van Oent" het volgende De werken, die nog op Belgisch grondgebied moeten uitgevoerd worden, zijn lo. het verleggen van den spoor weg te Wachtebeke 2o. de verbetering van het kanaal tusschen het Zinne- loozengesticht en de Nederlandsche grens, 2,5 kilometer. Deze werken zullen binnenkort aanbesteed worden en dit jaar kunnen voltooid wezen 3o. bouwen eener rolbrug over de genoemde spoorwegverplaatsing, te vol tooien in 15 maanden 4o. bouwen eener spoorbrug in de doorsnede van Selzaete, aan te besteden in 1906, uit te voeren binnen de 15 maanden. Op Nederlandsch grondgebied Ver betering van het kanaal tusschen de grens en de uitmonding van de afleiding naar de nieuwe sluis van Sas van Gent tusschen de monding afwaarts van genoemde afleiding en baggerwerken te Ter Neuzen begonnen. Alles kan in 1908 voltooid zijn. Tot lid van den raad van St. J ansteen is bij enkele candidaatstelling gekozen de heer A. Th. Rottier, oud secretaris der gemeente. In de afgeloopen week van 24 tot en met 30 dezer kwamen in Zeeland 10 gevallen van besmettelijke ziekten voor8 van roodvonk, 1 Hoofdplaat, Kruiningen, Schoondijke, Westdorpe en Wolphaartsdijk en 3 Oud Vosmeer; 2 van diphtheritis, 1 Clinge en Tholen AXEL, 2 Februari 1900. Door den heer J. A. de Jonge te Ter Neuzen is, wegens gezondheids redenen, ontslag genomen als lid van den raad. Daar reeds twee zetels wegens overlijden vacant zijn, zullen de kiezers dus binnenkort drie nieuwe leden moeten benoemen. In den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. zijn bij den landbouwer B. onder Zaamslag in diens weide vlak achter zijne hofstede in niet minder „Welaan, hetzij zoo;" zei de van Arkel na een lang beraad, „met dit onderscheid echter dat gij uwe rechten aan uwen zoon overdraagt „Neen van Arkelantwoordde Willi- bald fier, „ik heb twintig jaren dit slaven kleed gedragen, om hetzelve eenmaal met het ridderharrias te verwisselen. Thans wordt mij de gelegenheid daartoe door het toeval geschonken, en eer zal ik mijn hoofd onder uwe moordbijl buigen vóór ik van het recht afsta dat de ge boorte mij heeft gegeven." „Maak u dan gereed om als een mein- eedige te sterven zeide van Arkel plech tig. Wordt vervolgd.) REDIKBEURTEN TE AXEL Ziondag 4 Februari 1906. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Koning, Nam ure Ds. Koning, (ran Mijdrecht Kerk B. Voorm 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk (Lange Weststraat) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. des» Maandag en Donderdag van 8 tot 1 D/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No. 43 Statiestraat No. 43. Öt N ikolaas (Waas) Belg-ië. Een meisje te Arnemuiden had ten nadeele van haar grootvader uit een geldkistje f700 gestolen en het heele bedrag verkwanseld. Ze is nu aange houden. In het Friesche dorp Rottevalle is de boerenzoon Van de Wall, toen hij van zijn meisje per fiets naar huis reed, door drie dronken kerels aange vallen en vreeselijk toegetakeld met messen. Den volgenden ochtend vond men hem bewusteloos op den weg, door bloedverlies uitgeput. Zijn wonden zijn levensgevaarlijk. De daders zijn aan gehouden. Bloedvlekken. Dr. L. van Itailie, te Utrecht, heeft onlangs aan de „Ko ninklijke Academie van Wetenschap pen" een mededeeling gedaan omtrent eene nieuwe methode tot bloedonder zoek, welke berust op de eigenschap der in het bloed aanwezige katalase om waterstof peroxyde te splitsen. Dr. Van Itailie heeft ontdekt, dat deze eigenschap voorkomt bij alle bloed- soorten, behalve bij dat van apen en menschen. Hierdoor kan men al thans in deze streken waar apenbloed toch niet voorkomt in een uur uit maken of bloedvlekken van een mensch of van een dier afkomstig zijn, hetgeen voor een gerechtelijk onderzoek van veel belang is. Te Leeuwarden is op 73-jarigen leeftijd overleden de heer J. Troelstra, wethouder, lid der Provinciale Staten, oud-rijksontvanger der directe-belastin- gen, officier in de Oranje-Nassau-orde. Het was de vader van het Kamerlid mr. P. J. Troelstra. 'n Probaat middel. De heer X. en zijn vrouw zaten in den schouwburg heel ongelukkig. Vlak voor hen hadden ze een potsierlijk toegetakelde dame met een grooten hoed op, die blijkbaar nieuw was en een grooten vogel tus schen een volledigen bloemtuin bevatte. Telkens bewoog die dame hoofd en hoed, zoodat de heer X. en zijn vrouw niet veel van het tooneel konden zien. Maar mevrouw X., die niet op haar tong was gevallen, wist er wel raad mee: Ik heb dienzelfden hoed gepast, fluisterde zij goed hoorbaar tot haar man, maar ik wou hem niet hebben hij kwam me veel te goedkoop voor om chic te zijn. Hoe weet je dat dit dezelfde hoed is? Wel, omdat het kaartje met den prijs er nog aanhangtwas het triom fantelijk antwoord. De glimlach op de lippen der dame met den grooten hoed verdween en een oogenblik later verliet zij ijlings de tooneelzaal, om naar het kaartje te zoeken dat er niet aanhing. Volgens de Avondpost heeft, de l52-jarige wever te Hengeloo bekend den moord op den jachtopziener, onbez. rijksveldwachter, Horsthuis aldaar ge pleegd te hebben en wel alleen. De dader is, naar de Zw. Ct. meldt, ongehuwd hij staat bekend als iemand die gaarne meer wil schijnen dan hij is. Zijn medearbeiders hadden hem den bijnaam van de „jongeheer" ge geven wegens zijn zucht om zich de allures van een heer te geven door kleeding enz. M. ging bijv. in naburige plaatsen bij welgestelde burgers de hand vragen van de dochter, voorgevende in Indië reiziger geweest te zijn vooreen fabriek. Op stations hield hij zich bij voorkeur in de le klasse wachtkamer op. Hoewel zijn vader en moeder nog leven, was M. in de kost by een her bergier aan de Bornsche straat, waar hij een slaapkamer had met vrijen uitgang, zoodat hy ongemerkt zijn strooptochten als strooper kon doen. Hoe het precies is gebeurd, is nog niet met zekerheid bekend. De man zegt, dat bij de worsteling het geweer is afgegaan met het bekende treurige gevolg. Niet alleen de burgemeester van Schiedam, dr. Brants, is geheel-onthou der, maar ook de gemeente-secretaris, zoodat de etiquetten die de echtheid van den Schiedamschen jenever moeten waarborgen, voortaan door twee geheel onthouders zullen geteekend zijn. Een jonge boer te Nederhemert zou met zijn 16-jarig nichtje in het naburige Nieuwkoop op een wagen water gaan halen. Er rolde een ton van den wagen, waardoor het paard schrikte. De voerman viel van den wagen en een eind verder het nichtje. Het meisje heeft een schedelbreuk bekomen en is zonder weer bij bewustzijn te zijn geweest overleden. Een practisch kantonrechter. In den Lapjeswinkel te Amsterdam was uit verkoop. Twee juffrouwen uit de buurt stonden voor de étalage te kijken, aan dachtig, met de neuzen tegen de ruiten. Maar dat vond de juffrouw uit den winkel niet goeddie twee stonden er al zoo lang en kochten niets. En dus kwam ze naar buiten en zei tegen de andere twee„Zeg, loop jullie nou eindelijk door, je maakt mijn ruiten smerigga liever je kousen stoppen." Groote goden, wat een beleediging „Zeg als jij zooveel kapotte kousen hebt als ik, hoef je er je niet blauw op te breien." En daar kwam de juffrouw uit den winkel tegen opze zette de handen in de zij, en weer gooide ze den anderen een „beleediging" naar het hoofd maar ook de kijkende juffrouwen lieten zich niet onbetuigd. Geïnteresseerd kwam de heele buurt toeloopen, en kijken naar die kijvende juffrouwen. Daar komt een agent„Doorloopen menschen Maar de drie juffrouwen zijn nog steeds aan het kijven. Toen uitleggen aan den agent „Zij heeft gezegd dat ik mijn kousen maar moest gaan stoppen." En de agent, met kennis van zaken Nou dat is ook veel beter voor je Maar toen werd de juffrouw nog nijdiger, nu ook tegen den agent, en doorloopen wou ze niet. De agent heeft proces-verbaal tegen haar opgemaakt. Maar de rechter was in een goeden luim „U ziet er niet uit, juffrouw, of het uw gewoonte is het de politie lastig te maken. Maar u zult er wel voor zorgen, dat het niet meer gebeurt, hé „Gunst nee, meheer." Dan zal ik het hier maar bij laten." „Dank u wel, meheer." Juffrouw blij af. tl bid. Men meldt uit Vaals aan de Limb. Koer. Dinsdagmorgen hadden de alhier ge- stationneerde rijksambtenaren Kastelein en Lode wijl een flinke vangst gedaan. Omstreeks 8 uur arriveerde van uit Duitschland een met een paard bespan nen wagen. Gemelde ambtenaren deden aan 't bureau den wagen stilhouden om tot visitatie over te gaan. Onmid dellijk sprong een der leiders van den bak en vluchtte over de Duitsche grens. De andere werd onmiddellijk aangehouden, de wagen onderzocht en in de bovenkap werden 107 liter spiritus ad 94 percent in blikken bussen ge vonden. Dadelijk werd paard, wagen en spiritus in beslag genomen en de man, een Belg uit de omstreken van Luik, in bewaring gesteld. Een kwartier tevoren was een dergelijke wagen, die later bleek niets te bevatten, onge- visiteerd over de grens gelaten. Ware deze wagen eens aan een grondig on derzoek onderworpen, de tweede zou tijdig gewaarschuwd geweest en de grens niet gepasseerd hebben. Zoo liep dus nummer twee in den val. Voor zeker een flink succes voor onze wak kere rijksambtenaren. Wijlen de heer P. K. Meeussen, onlangs in Den Haag overleden, heeft zijn geheele vermogen vermaakt aan het Algemeen Burgergasthuis te Bergen- op-Zoom. Het bedrag dezer nalaten schap, waarvan eenige legaten aan andere liefdadige instellingen, zooals het Roomsch-Katholieke en Protestant- sche Weeshuis te Bergen-op-Zoom, afgaan, wordt geschat op een half millioen. N. R. Crt

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2