een burger Woonhuis Openbare vrijwillige Verkooping. BI1STIAAL: Huishoudelijk- en Melkgerief Landbouwgereedschap Gemeenteraad van Axel. Marktberichten. Advertentiën. 36.500 K.e. EH6ELSCHE KOLEN Te koop of te huur: op Woensdag den 14 Februari 1986 op Dinsdag 27 Februari 1906, Openbare Verkooping. bewustzijn bij den heer H., en den volgenden morgen bij mevrouw terug. Hun toestand is echter nog ver van gunstig. Door de politie te Scheveningen is procesverbaal opgemaakt wegens verduistering tegen zekere vrouw T., verdacht van bij verschillende kennis sen en buurvrouwen gouden en zilveren lijf- en hoofdsieraden losgekregen te hebben. Bij de een kwam zij een zil veren hoofdijzer leenen voor een doch ter, die een kind ten doop moest houden bij anderen voor dezelfde gelegenheid weer andere kostbare voorwerpen. Teneinde onverhinderd daarmede te kunnen voortgaan, zorgde zij er voor, aan de buurvrouwen elk afzonderlijk te verzoeken, het aan niemand te zeg gen. En zoo was het mogelijk, dat zij zooveel slachtoffers maaktezij bracht al die voorwerpen naar de bank van leening of naar pandjeshuizen. De vrouw stond al niet gunstig bekend. De officier van justitie te Almelo heef t f 500 uitgeloofd voor wien eenige aanwijzing kan geven aangaande de daders van den moord op den jachtop ziener Horsthuis. De man uit Borne, die gearresteerd werd is vrijgelaten. Te Ellewoutsdijk kreeg de veld- arbeider C. V. vóór enkele dagen een doorn in de handhij poogde die met eene naald te verwijderen, doch zag korten tijd daarna zijn arm opzwellen. Huismiddeltjes en te laat ingeroepen geneeskundige hulp mochten niet meer baten. Binnen een dag was het gift door het geheele lichaam verspreid en de man overleed na vreeselijke pijnen, aan bloedvergiftiging. Op de spoorweglijn Kerkrade Simpel veld heeft, ten gevolge der door het dooiweer glad geworden rails en het donkere weer, eene botsing tusschen twee locomotieven plaats gehad. Terwijl het overige personeel zich door afspringen nog tijdig kon redden, werden een machinist en een stoker tusschen het schuttingsdak der locomo tief ingeklemd, waardoor zij ernstige verwondingen opliepen, waaraan de machinist na een paar uren is bezweken. De stoker bevindt zich in zijne ouder lijke woning onder geneeskundige be handeling en is buiten levensgevaar. De materieele schade is onbeduidend. Zitting van 30 Januari 1906. Behalve dhr. Dieleman zijn alle leden tegenwoordig. Voorz. dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De Voorz. opent de vergadering en wenscht den. leden een gelukkig jaar toe, en hoopt dat ieder naar zijn beste krachten in 1906 de belangen der gemeente moge behartigen. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot heffing van opcenten op de Personeele Belasting voor kennisgeving aange nomen. b. Brief van den districtsschoolop ziener houdende het voorstel aan B. en W. om den onderwijzer P. L. Vink, die zonder daartoe verlof te bekomen, afwezig is, te schorsen voor één maand ingaande 29 Januari 1906. Dhr. De Feijter doet het voorstel om hem met 1 Februari 1906 niet-eervol ontslag te geven, welk voorstel met 6 tegen 5 stemmen wordt verworpen. (Dhr. Dieleman was intusschen ter ver gadering gekomen). II. Request van den Ned. Bond van gemeenteambtenaren, betreffende de te Amsterdam te houden tentoonstelling en een verzoek aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot opneming in het pensioenfonds voor burgerlijke amb tenaren. Wordt besloten om het le gedeelte voor kennisgeving aan te nemen, en aan het 2e gedeelte adhaesie te ver- leenen. Ill en IV. Hondenbelasting en Be lasting op de openbare vermakelijk heden. Wordt besloten aan Burg. en Wet houders op te dragen geheel nieuwe verordeningen te maken, en deze in de eerstvolgende vergadering den Raad ter goedkeuring aan te bieden, omdat reeds zoovele wijzigingen en doorha lingen in de voorgestelde verordeningen zijn aangebracht, dat ze bezwaarlijk meer in dien staat aan de Koningin kunnen worden voorgedragen. V. Aanbieding rekening Algem. Burgerl. Armbestuur, wordt tot onder zoek in handen gegeven eener com missie bestaande uit de hh. Van Hoeve, Wolfert en P. Dekker. Omvraag. Dhr. De Feijter vraagt of de man die aan de straat werkt een vakman is. Hij vindt dat die man zoo vreemd bezig is. De Voorz. zegt dat dit werk gewoonlijk door Maiinus de Witte gebeurt, en dat indertijd op voorstel van dhr. Smies die man daarmede belast werd. Dhr. De Feijter zou het beter achten om het aan de pas benoemde commissie, belast met het toezicht op de wegen en voetpaden over te laten wie ze daarvoor nemen willen, het is lastig om als er kleine reparaties te doen zijn altijd te moeten terechtkomen bij een zelfde persoon. De Voorz. beaamt het dat het werk natuurlijk niet zoo is als dat van Craenenbroeck en zou daarom ook het buitenwegje door een vakman willen laten repareeren. Dhr. Van Hoeve zegt dat putten lichten zooals aan den Axelschen dijk goed door dien man gedaan wordt, maar zooals het make# van het buitenwegje dat kan hij niet. Dhr. Lamaltre zegt met het maken van genoemd wegje nog een paar maanden te willen wachten, omdat het nagenoeg onder water staat. Dhr. De Feijter vraagt of het niet wenschelijk was om daar buizen te leggen om het water af te voeren. Dhr. Lamaltre zegt dat alles reeds kant en klaar is, en in den .afvoer van het water reeds is voorzien. Dhr. De Feijter wil ook nog de aan dacht vestigen op de begraafplaats. Laatst moest spreker een treurigen plicht vervullen, en de eerste gedachte die bij het betreden van het kerkhof bij hem opwelde, was die van een prairie, waarin de wilde bizon ligt. Dit moest zoo niet zijn. De eerste vereischte die men aan een kerkhof mag toekennen is voldoende afsluiting, want het kerkhof is een heilige plaats, ik bedoel nu niet dat die aarde heiliger is dan andere aarde, maar 't is de plaats waar de kiemen slapen voor een volgend leven, en waar onze kiemen ook eenmaal zullen komen, om daar te rusten tot den jongsten dag. Ten tweeden moet het net doch sober aan gelegd zijn, niet opgemaakt met bloemen enz. maar net en eenvoudig. Daarom zou ik ons kerkhof door paden in 4 gelijke deelen willen verdeelen. Ten derden moet het netjes onderhouden worden, en dat laat veel te wenschen over. De paden zijn te diep, het is als of men door slooten loopt. Zouden die niet met zand b. v. een centimeter of 10 kunnen worden opgehoogd en de kanten glooiïngs gewijze worden afgestoken. Dit geeft spreker aan B. W. in overweging. Dhr. Lamaltre zegt dat de menschen op Kijkuit er over klagen dat ze daar geen lantaarns hebben, en dat C. van Sweeden er voor zorgen zou dat er palen staan als de gemeente de lan taarns geeft. Dhr. De Feijter zegt daar in October reeds met van Sweeden over gesproken te hebben, maar deze zeide dat hij er met Lamaltre over spreken zou. De Voorz, zegt dat nu de gemeente bezig is met de gasgloeilichtlantaarns. er wel gewone lantaarns vrij zullen komen, en zegt toe op Kijkuit een paar lantaarns te zullen doen plaatsen. Dhr. De Feijter vraagt hoever het staat met de twee andere gasgloeilan- taarns. De Voorz. zegt dat ze nog niet zijn aangekocht en met het oog op het gevorderd seizoen daarmede zal gewacht wórden tot den volgenden winter. Dhr. De Feijter zegt nog dat er vaders bij hem zijn geweest, wier jongens den landbouwcursus bezochten, en deze vertelden, dat de deur van het privaat steeds voor hen gesloten werd gehouden. De Voorz. zegt dat aan den heer Van Ruijven bericht is, dat die deur voortaan moet geopend zijn. Dhr. De Feijter vraagt hoe het komt dat die deur altijd gesloten werd ge houden. Ik weet daarom de geheele geschiedenis wel, zegt spreker, ook dat er een brief is gekomen daaromtrent van dhr. Kakebeeke, maar het werpt zoo'n eigenaardig licht op het Hoofd der School, het is zoo kleinzielig, en het is te hopen, dat we in het vervolg voor zulke kleinzielige geschiedenissen bewaard blijven. De Voorz. zegt, dat omtrent deze kwestie nu weer alles in orde is, en sluit de zitting daar niemand meer het wrood verlangt. AXEL, 27 Jan. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 8,— k 8,50 Rogge 7,25 k f 7,75 Wintergerst f 8,25 J 8,80 Zomergerst 0,èi 0.Haver f 7,50 ëi 8,Erwten 9,ët f 9,90 Paardenboonen f9,75 ëi f 10, Duivenboonen J 0,k f 0,Witte- boonen f 0,èi f 0,Bruineboouen f 0,f 0,Boekweit t Lijnzaad 12,ëi 13,25 Aard- pels f 0,0,Koolzaad per zak van 106 liters 0, HULST, 29 Jan. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 8,25 Rogge f 7,50, Win tergerst f 8,50 Zomergerst 0,Haver 7,75 Erwten 9,75 Paarden boonen f 8,50 Duivenboonen 0,Witte- boonen f 13,Bruineboonen f 10, Boekweit 0,- - Lijnzaad 12,50 Aard appels f 4,25 Koolzaad per zak van 106 liters f 0,—, Boter per kilo 1,25 Eieren per 26 stuks ƒ1, Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 20 stuks hoornvee, 28 varkens, 0 paarden, 0 schaap, verkocht8 stuks hoornvee, 17 varkens, 0 paarden en 0 schapen. Voor de talrijke bewijzen van belangstelling en deel neming, ondervonden bij het overlijden van onze innig geliefde, zorgvolle Echt- genoote en Moeder, betuigen wij onzen harteiyken dank. H. M. VERBRUGGEN. pa. Ma. VERBRUGGEN. Axel, 29 Jan. 1906. Het Bestuur der Kolenver- eeniging „DE HERLEVING" te Axel, zal op Zaterdag 3 Februari. des namiddags ten 2 uur, by W. Diele man Wz., onder hare leden aanbesteden het lossen op de Axelsche-Sassing van Inlichtingen te bekomen bij den Voorzitter. Namens het Bestuur, F. G. VAN TATENHOVE, Voorz. F. DIELEMAN Fz., Secr. met flinke bergplaats, geschikt voor alle bedrijven. Te bevragen bureau dezer Courant. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van de Weduwe PIETER VAN ALTEN iu den Coegorspolder ge meente Ter Neuzen verkoopen des namiddags 2 ure, in de herberg bij A. Brakman te Sluis kil (Terneuzen) Schuur, steenen Wagen huis, overschoten en met zolde ring, verdere Aanhoorighe- den en Erf, dienende tot land bouwbedrijf, alles in den Coegors polder, gemeente Ter Neuzen, zeer gunstig gelegen nabij het spoorweg station en tegen het kanaal, kadaster sectie G nummer 950 huis en ert, 5 aren 90 centiaren nummer 1658, tuin 2 aren 06 centiaren, samen groot 7 aren 96 centiaren. Te aanvaarden April 1906ea des voormiddags 11 ure. aan voormelde gebouwen de volgende ROERENDE GOEDEREN, als: 3 puike Werkpaarden, waaronder l bruine Mer rie oud 4 jaar, 1 vosse Bles oud 3 jaar, 1 Dito oud 2 jaar, 2 baatgevende Koeien, 1 vet Varken, 8 Kippen en 1 Haan. 1 groote Wagen, 1 drieling Dito met ijzeren assen en ron- - gen, Kar en Kussen, Chais op veeren, Zee uwsche Ploeg, ijzeren Ploeg, 1 vierbalks Egge met houten en 1 vijfbalks Dito(Thoolsch) met ijzeren tanden, 1 zesbalks Dito met ijzeren tanden, Slede, 2 Slepers, Zwingeb en Aanschijnen, Drie pikkel, Galghouten, 2 Windmolens met zeeften, 2 Basculen met ge wichten, Snijmolen, Stampbak met kruisstamper, Vleeschblok, Vleesch- kuip, Geeselsteen met schort, Krui wagen, Slijpsteen, Fornuis, lange en korte Ladder, cementen Water bak, Zeis, Schoppen, Rieken en Vorken. VOORTS: Eene groote partij Prikkel- en IJzerdraad, Arbeidersgerief,Schuur- bank, Kisten, Ton met teer en bus, eene partij Hooi, Voederbceten, Aardappelen, Schelf balken, Planken en Stijlen en Oud-ijzer. VERDER Kabinet, Tafelkastje, Ledikant, Teeltuin, Kaarnmachine, Kaam, Botervat, 3 Tonnen en wat meer zal worden aangeboden. Koopen tot en met t'3, kontant. Het overige op tijd van betaling onder borgtocht dèsgevorderd. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van het Bestuur van den BUTHPOLDER, op Dinsdag den 20 Februari 1906, des voormiddags ten 11 ure, verkoopen: Het gewaai van gedeeltelijk afgekapt en gedeeltelijk op stam, liggende en staande aan den Buth- en Graafjansdijk, ge meente Axel. Te vergaderen aan den Duiker.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 3