ÖQfctep J. ffi DE WIDE, Landbouw. Uitsluitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De onlusten op het eiland Oesel nemen een steeds dreigender karakter aan. Een afdeeling matrozen, die van den ijsbreker Jermak is geland, werd door gewapende Estlanders omsingeld en wordt thans zonder voedsel gelaten. De mannen hadden slechts weinig pro viand bij zich, zoodat hun toestand hoogst netelig is. Er gaan ijlings troe pen naar het eiland. Men schrijft aan de N. R. Ct. In het afgeloopen jaar werden langs al de grenskantoren aan de Neder- landsch-Belgische grens, na eene qua rantaine van tien dagen, in België toegelaten 18,969 Nederlandsche melk en kalfkoeien. Geen enkel geval van mond- en klauwzeer kwam in 190o in de quarantainestallen voor welmoesten 965 runderen als verdacht van tuber culose met gaatjes in het oor naar ons land worden teruggezonden. De meeste runderen werden verzonden in demaand April: 2516 stuks, het minst in Juni: 915 stuks. De uitvoer langs de ver schillende grenskantoren was als volgt Veldzicht (gem. IJzendijke) 589 stuks, Sas van Gent 584, Hulst 672, Clinge 1618, Strybeek (Ginneken) 1998, Ossen- drecht 1596, Roozendaal (station en Nispen) 2905, Baarle-Nassau 559, Val- kenswaard 1153, Roosteren 6061, Hooge- ruts 512 en Eysden 722 stuks. AXEL, 19 Januari 1906. Woensdagavond werd alhier ten huize van P. Antheunis de jaarlijksche ver gadering gehouden van het fanfaren- gezelschap „Concordia". Dit gezelschap, hetwelk in den loop van het jaar zijn 20-jarig bestaan hoopt te herdenken, mag zich nog steeds verheugen in den steun en de belang stelling van een groot aantal inge zetenen, daar een 78 contribueerende en 28 werkende leden het bewijsleveren, dat „Concordia" in Axel in een gevoelde behoefte voorziet. De voorzitter, de heer B. van Ruijven, herdacht in zijn openingswoord de goede diensten door het gezelschap bewezen op den 25en jaardag van onze Koningin en bij de verschillende uitvoeringen op de muziektent, die jong en oud genot verschaffen. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd zonder aan merking goedgekeurdEr was ontvangen j 264,10 en uitgegeven 192,621/2, Het is altijd onzeker gebleven of Razonius hiermede al dan niet te veel heeft beloofdwant ofschoon het aan de eene zijde waar is, dat zijne voorspellingen niet vervuld werden, zoo is het aan den anderen kant mede waar, dat de voor waarde, welke hij bij zijne voorzegging had voorbehouden, even min is nage komen. Zoodra nameljjk de brave heel meester, met chirurgicale behendigheid zijne blanke lancetten en vlijmen voor den dag haalde, om met eene edele inenschlievendheid het lichaam van den palient te kerven en te snijden, was het niemand anders dan de belanghebbende zelf die tegen elke geneeskundige operatie protesteerde, op eene wijze dermate bepaald en onverzettelijk, dat de ijverige heelmeester langzaam zijnen instrumen- tensehat weder bijeenpakte en met een betrokken gezicht bij zich stak, zonder dat het hem in het vervolg, ondanks zijn ernstig aandringen, raadgeven, smeeken en dreigen, mogelijk werd, den stijfhoofdigen hopman op dit punt van zijn opgevat voornemen af te brengen. 'Met eiken dag werd Walters toestand gevaarlijker, en zijn doodonvermijdelijker, en hoewel de heelmeester slechts zelden van de ziekesponde afweek, en in den slaap den patient zoo veel mogelijk zocht te verbinden en zyne wonden te heelen, was het echter voor elk blijkbaar dat het einde van den hopman nabij was. Op den morgen, volgende op den zoodat er een goed: slot is van 71,47' De werkende leden hebben een potje a part, waarin zich, naar wij vernamen, op dit oogenblik bevindt ongeveer- j 110,zoodat de zaken gezond staan. De aftredende bestuursleden, de heeren B. van Ruijven, L. Lamaltre, J. C. Verbruggen, Ph. J. van Dixhoorn, A. E. C. Kruysse, T. L. van Wiemeersch en 'C. de Visser, werden met algemeene of op één na algemeene stemmen her kozen. Bij de gewone omvraag deed de heer C. P. Minjon het voorstel, het 20-jarig bestaan van „Concordia" zoo mogelijk met een festival te vieren. Dit voorstel viel in goede aarde, waarom besloten werd in de volgende maand eene ver gadering te houden om deze zaak nader te bespreken. Met een woord van dank voor de getoonde 'belangstelling en een opwek king om meerderen te bewegen hun steun te verleenen aan deze vereeniging, ten einde haar steeds tot hoogeren bloei te brengen, sloot de voorzitter de ver gadering. Zaterdagavond hield de Chr. Werklieden vereeniging Bid t en W erkt" alhier hare gewone jaarlijksche ver gadering. Uit het jaarverslag en de rekening en verantwoording bleek, dat de vereeniging vooruitgaat en er een batig saldo in kas is. De aftredende bestuursleden werden herkozen en een nieuw lid werd gekozen in de plaats van een ander die bedankt had wegens gebrek aan tijd om de bestuursvergade ringen bij te wonen. Door ds. Van der Kamp werd de vraag beantwoord „Waarom een Chr. Werklieden vereeni ging?" Nadat nog over een en ander van gedachten gewisseld was, werd de vergadering met dankzegging gesloten. Woensdagnamiddag viel de land bouwerszoon A. d. P. alhier van een met rapen geladen kar en geraakte onder het voertuig, zoodat hij een wiel over de borst kreeg, terwijl hij van het paard ook nog een trap moet gekregen hebben. Hij werd in eene nabijzijnde woning gedragen en later huiswaarts gebracht, waar hem geneeskundige hulp werd verschaft. Ofschoon naar men ztïgt, geen ribben zijn gebroken, lydt de jongen veel pijn, zoodat het ver moeden voor de hand ligt, dat hij inwendig gekwetst is. Woensdagavond trad alhier .op de bovenzaal van den heer Koole voor een vrij talrijk publiek op de heer dr. H. Gorter van Bussum ter behandeling van het onderwerp „Is de overwin ning der sociaal-democratie zeker?" Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Door do brigade-marechaussée alhier i de nieuwe kazerne in gebruik genom Het gebouw is-geheel naar de be staande voorschriften ingericht en bevat flinke woongelegenheden voor gehuwd en ongehuwd personeel, bureaux, enz. terwijl de paarden een uitstekende stalling hebben. Het is een kolossaal gebouw, dat aan het begin van den Buthdijk is verrezen en dat heel wat prettiger zal te bewonen zijn dan de oude sombere verblijfplaats, welke de gansche brigade ongetwijfeld met blijdschap zal hebben vaarwel gezegd. Dinsdagochtend vroeg ontstond te Sint Jansteen door onbekende oorzaak brand in de schuur van den landbouwer A. Aerts op de Drie hoefijzers. De groote schuur met al wat zich daarin bevond, waaronder een rund, werktuigen, hooi, stroo, graan en vlas werd een prooi der vlammen. Op het vlas na was alles verzekerd. 'REDIKKEUKTEN TE AXEL dag, dat de Noordertoren op den Stins was ingestort, zat Razonius als gewoonlijk aan de legerstede van Walter. Met scherpe blikken nam hij den stand dei- ziekte waar, en onderzocht zoo veel dit mogelijk was de wonden en kneuzingen van den patient, die in eene lichte sluimering op het rustbed nederlag. Door Razonius, die met meer ijver dan de voorzichtigheid wel gedoogde, den linker schouder van Walter betastte en bevoelde, uit zijnen slaap gewekt, opende hij langzaam zijne oogen en zag den trompetter met èenen matten blik aan, en terwijl hij eene zittehde houding aannam, zeide hij met eene zwakke stem nRazonius, mijn vriend hoe is het met de belegering; is de bisschop nog geen meester van het uilennest z/Nog niet, heer hopman, maar ik heb dezen ochtend vernomen dat de Stins dezen dag in onze macht zal zijn Wordt vervolgd.) fioiidag 31 Januari 1006. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/j ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T Hugenholtz. (Nabetrachting.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leesketk. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. J. v. d. Berg, (van Tei Neuzen Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat) Voorm. 9 ure Dhr. P. Engelse, Nam. -2 ure Dhr. P. Engelse, 's Avonds fU/a ure Dbr. P. Engelse, (van Middelburg.) den Maandag en Donderdag van 8 tot 1 ll/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St NTikolaas (Waas) Belg-ië. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 Januari 1906. H. d. V., 24 j., werkman te Koewacht, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroord. tot 6 maanden gevang, met inminderingbrenging der doorge brachte hecht. E. Th. S., 21 j., landbouwer te Sint Jansteen, is wegens mishandeling vrij gesproken. C. W. H. H., 49 j., bankwerker te Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, is wegeife het vervaardigen en uitgeven van valsche munt veroord. tot drie jaren gevang, met inminderingbrenging der doorgebrachte hecht. Vanwege het Openbaar Ministerie was vijf jaren gevang, gevorderd. Burenruzie. Dat wij op dit onder- maansche niet voor ons pleizier uit zijn, aldus schrijft het U. ondervonden Maandagavond de bovenbewoners van perceel 32, tusschen de Hamburger- en Gaardbrug te Utrecht. Van de vele nieuwsgierigen, belust op een standje en luisterend naar een orgel, dat begeleid door bekkens, in de huiskamer van het benedenhuis onop houdelijk speelde, vernamen wij, dat, dit concert gegeven werd ter eere van den eigenaar van dit perceel, die de bovenverdiepingen bewoont en den benedenmenschen had aangezegd, dat zij er uit móesten. Wanneer Pieternel en Thomasvaer hiervan getuigen geweest waren en zij aan hem gevraagd had „Wat zal hun resten wel, zou de laatste dan geant woord hebben „les geven in het pesten „L'orgue de barbarie" was den ge- heelen dag hartverscheurend aan het jammeren, 't Was goed om een geheel huishouden dol te maken. De onge lukkige bovenbewoners moeten dan ook reeds ten einde raad zijn en van be nauwdheid op den zolder een toevlucht gezocht hebben. De benedenbewoners hebben niet minder van hun boosaardige wraakneming te lijden en trachten zich in den kelder voor een oorvliesscheuring te behoeden. De straatjongens schijnen bijzonder veel schik in de historie te hebben en begonnen op de maat van de muziek de deur te rammeien. Uit pure bal dadigheid werd daarop het zonnescherm losgerukt en wie weet wat verder nog gebeurd zou zijn, indien de politie niet was komen opdagen en de Utrechtsche spes patriae manhaftig uiteen gejaagd had. Een vaste post is thans voor de deur geplaatst om de passage, die ten gevolge van het groot aantal nieuws gierigen belemmerd was, vrij te houden. Deftig stapte de dienaar van den Heiligen Hermandad op en neer en hield inderdaad de menschen op een behoorlijken afstand. Maar intusschen speelde het helsche instrument binnen in onverpoosd door, tot last en ergernis van alle omwonenden. En tegen dat burengerucht is niets te doen. Van 's avonds tien tot 's morgens acht uur is er pauze. De bovenbewoner is eigenaar van het geheele pand en heef t het beneden gedeelte, dat als winkel is ingericht, verhuurd. De huurder wenschte echter het huis niet langer te bewonen en wilde het verlaten, hoewel hij, naar „men" zegt, een contract geteekend heeft, dat nog drie jaar geldig is. De verhuurder wenschte zich aan het contract te houden en op die wijze zijn de poppen aan het dansen geraakt. Een allerbrutaalst stukje is Woensdagnamiddag afgespeeld in den bierkelder van G. A. Chriske te Rotter dam. Daar zijn gekomen twee mannen, die bier bestelden. Even later ver scheen een derde en een vierde, die, na even binnen geweest te zijn, buiten op de straat bleven staan, waarschijnlijk met het doel om een oogje in het zeil te houden. De beide in den kelder gebleven personen zetten zich aan een tafeltje en hielden, al bier drinkende, een kort gesprek, waarvan het resultaat was dat een hunner, genaamd J.C. van Z., een bekende geweldenaar, plotseling opstond, zich naar de toon bank begaf, een groot mes greep, dat daarop lag, en den eigenaar Chriske, onder bedreiging hem met dit mes te zullen doorsteken, dwong zijn toon banklade te openen en al het daarin aanwezige geld af te geven. Chriske, die alleen was, zich binnenshuis door twee kerels bedreigd ziende, terwijl twee anderen buiten vóór den in§ang stonden, achtte het raadzaam toe te geven, te meer daar v. Z. hem de punt van het mes op de borst zette, zeggende dat het er door ging als er niet spoedig opgedokt werd. Vijf-en-twintig gulden moest hij hebben het kon hem allemaal niets meer schelen, want hij was toch „gesjochte". Toen de toonbanklade niet meer dan ongeveer f2 bleek te bevatten, gelastte hij Chriske zijn zak ken om te keeren en stelde hij zich met geweld nog in het bezit van een rijksdaalder. Terwijl van Z. en de andere geweldpleger, die gebleken is te zijn de sigarenmaker W. A. van L. uit de Sophiastraat, nu nogmaals de koppen bij elkander staken om nader overleg te plegen, zag Chriske de kans schoon om uit zijn bierkelder de straat op te komen. Hij nam de wijk bij een buurman, wiens knechtje daarop de politie haalde, die de beide roovers onmiddellijk arresteerde en overbracht naar het politiebureau in de Lange Torenstraat, waar zij zijn opgesloten. De beide mannen, die op de straat vóór den bierkelder waren blijven loopen, hadden zich intusschen uit de voeten gemaakt.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2