Gemengd Nieuws. dat het overbodig was, over het amen- dement-Helleputte te stemmen nu het amendement-Ruzette was aangenomen. Met den tekst van Ruzette had zich de regeering vereenigdde oude tekst van het regeeringsontwerp, waarin evenals in den tekst van Ruzette ge sproken wordt van het aanleggen van 't gedeelte van den veiligheidsgordel dat den tegenwoordigen gordel vervan gen zal, die oude tekst was al vervallen doordat minister de Smet zich had vereenigd met den tekst van Ruzette. De kamervoorzitter was het niet met de opvatting van Vandervelde eens. Er werd gestemd over het uitlichten van het „gedeelte van den veiligheids gordel enz." uit den ouden tekst en met voor de regeering zeer ongunstigen uitslagmet 91 tegen 66 stemmen en 3 onthoudingen is het voorstel-Helle- putte aangenomen. AXEL, 16 Januari 1906. Met ingang van 1 April a. s. is tot onderwijzer aan de chr. bijz. school te Barendrecht (Z.-H.) benoemd dhr. L. Koster, thans onderwijzer aan de chr. school te Spui, (gem. Axel). De bevolking van Zaamslag bedroeg 31 Dec. 1904 3346 personen, 1651 m. en 1695 vr. Zij vermeerderde in den loop van het vorig jaar door geboorte met 71 m. en 48 vr. en door vestiging met 78 m. en 70 vr. totaal dus 267 personen. Daarentegen verminderde zij door sterfte met 28 m. en 26 vr. en door vertrek met 68 m. en 61 vr., te zamen 183 personen, alzoo vermeerderde de bevolking met 53 m. en 31 vr. en telde zij 1 dezer 3430 personen, 1704 m. en 1726 vr. Er werden 29 huwelijken gesloten. Mej. J. Vooren van Ter Neuzen is benoemd tot onderwijzeres voor de nuttige handwerken aan eene openbare lagere school te Rotterdam. Door de Belgische familie Lyppens, de grootste grond bezitster in Zeeuwsch- Vlaanderen W. D., is concessie aange vraagd voor het aanleggen van een stoomtram iJzendijke—station Philip pine. Door de Maatschappij van Belg. buurt spoorwegen is besloten tot aanleg van een stoomtram LokerenKoewacht. M. Ct. Het bedrag van den zuiveren ontvang op het post- en telegraafkantoor te Hulst, bedroeg over het jaar 1905 20,614,54 en van de geheele geldelijke verantwoording j 539.504.46. Het aantal der verzonden en ont vangen aangeteekende stukken, post pakketten, telegrammen en telefoonge sprekken, bedraagt respectievelijk2205 en 2456, 5078 en 9333, 3300 en 2982, 142 en 90. Het aantal der gestorte en uitbetaalde postwissels bedraagt 13,775 en 8.730. Ter invordering aangenomen en ontvangen werden onderscheidenlijk 2358 en 8791 quitanties. Met 1272 inlagen werden te Hulst zelf en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren ingelegd 143,122,16 en terug betaald met 509 posten ƒ132,873,91. Het getal der opgenomen en verder geseinde telegrammen bedraagt 224. ons zal zijn." „Gij kent wellicht een van des bis- schops ridders, die, onder den naam van jonker Arnold, aan zijn hof leeft en zeer in de gunst van den paap staat. De geboorte en afkomst nu van dezen knaap i6 onbekend ik alleen kan het geheim opheffen, en ik geloof, wanneer ik tot loon daarvoor vorder vrijheid en leven u en uwe krijgsmakkers, dat de üiöscnop bereid, zal zijn tot dien prijs het vermeende geluk van zijnen lieveling te koopen. Wilt gij mij dus zoo veel vertrouwen schenken dat ik den bisschop uttiti toe een en voorslag doe, zoo zullen wij hiervan eene proef nemen." Wordt vervolgd.) De loop der bevolking in de ge meente Ossenisse over 1905 is als volgt Geboren 13 m., 17 vr., totaal 30. Gevestigd 23 m., 20 vr., totaal 43. Overleden 7 m., 5 vr., totaal 12. Vertrokken 22 m., 23 vr., totaal 45. Bevolking op 31 Dec. 1904 877. 31 1905 893. Alzoo vermeerderd met 16 personen. Gesloten huwelijken 6. De bevolking van Sas van Gent bedroeg 31 Dec. 1904 2108 personen, 1062 m. en 1046 vr. Zij vermeerderde in den loop van het vorig jaar door geboorte met 34 m. en 32 vr. en door vestiging met 114 m. en 107 vr., totaal dus 287 personen. Daarentegen ver minderde zij door sterfte met 15 m. en 7 vr. en door vertrek met 109 m. en 119 vr., te zamen 250 personen. Alzoo vermeerderde de bevolking met 24 m. eti 13 vr. en telde zij 1 dezer 2145 personen, 1086 m. en 1059 vr. Gesloten werden 13 huwelijken. De oude voerman C. Vermeulen, die Vrijdagavond laat met zijn vracht wagen te Philippine aankwam en daar door zijn winkelwaren niet meer kon uitbrengen, had deze met den wagen opgeborgen in zijne loods, die behoorlijk gesloten werd. Zaterdagmorgen ontdekte hij dat daaruit ongeveer voor een f 30, aan winkelwaren was ontvreemd. M. Ct. Men meldt aan de N. R. Ct. In een vergadering van deafdeeling Zeeland der Nederlandsche Jagers is besloten, uit de kas der vereeniging een tiental electrische lantaarns aan te schaffen, die zullen worden uitgereikt aan de rijksveldwachters, die in het jachtveld blijken hebben gegeven bij het opsporen van wildstroopers, ook de belangen der jagers in het oog te hou den. Lage wraakneming. Het Hbl. maakt melding van een zonderlinge geschiede nis, waarbij slechts lage en laffe wraak neming in 't spel kan wezen. Reeds gedurende 14 dagen werden bij bewoners der Ceintuurbaan enandere straten in buurt Y Y te Amsterdam als brief, adreskaarten bezorgd, „gewone correspondentiekaarten van goed carton en met vergulde randen. Daarop staat gedrukt, dat een zekere juffrouw, wo nende in een zekere straat in genoemde buurt, „gemeubileerde kamers verhuurt a 1 per uur en 2.50 per nacht en dat zij ook nette kellnerinnen in huis heeft". Is dit op zichzelf reeds erg bedenkelijk, nog sterker is dat op den achterkant der kaart blijkbaar door middel van een caoutchouc-stempel in ongelijke paarse drukletters staat afge drukt„Dit Huis staat onder Hooge Bescherming van den Commissaris van Politie, Bureau Perdin. Bols"De kaarten worden meest bij de bewoners der buurt door de post bezorgd met nauwkeurige adressen, die grootendeels getypt zijn, en behoorlijk van een drie cents-postzegel voorzien. Het aller-zonderlingste echter komt nog. En dat is dat de juffrouw, die op de kaart genoemd wordt, aan het geval geheel onschuldig iszij heeft geen kaarten van dien inhoud laten drukken of verspreiden, integendeel, ondervindt zij niet alleen daardoor heel wat onaangenaamheden, maar men tracht haar ook op andere wijze het leven zuur te maken. Immers een dag of vier geleden was er 's avonds om een uur of acht voor haar woning een groote oploop, van dien aard dat de bereden politie er bij te pas moest komen om de menigte tot doorloopen te dwingen. De oorzaak daarvan was dat in een Amsterdamsch dagblad een advertentie was geplaatst, waarin deze juffrouw een huisknecht vroeg voor j 10 's weeksgegadigden hadden zich dien avond op het genoemde uur bij haar te melden. Daar kwamen er velen, tuk op het baantje, zelfs van buiten de stad, die, toen zij bemerkten dupe te zijn geworden van een „grap penmaker" zich in lang niet malsche bewoordingen tegen de onschuldige juffrouw uitlieten en den volksoploop veroorzaakten. De politiq ook de in het kwartier wonende politiemannen ontvingen de bovengenoemde kaarten bij herhaling is er tot dusver nog niet in geslaagd den verspreider van de kaarten, ver moedelijk ook de steller der advertentie, die om onbekenue redenen deze juffrouw zooveel onaangename oogenblikken be zorgt, te spreken te krijgen". Hoe brutaal jonge insluipdieven te werk gaan, bleek in de Wagenaar- straat te Amsterdam waar een bewoon ster haar pas uitgeklopt karpet op den zolder gelegd had en de zolderdeur gesloten. Niet lang daarna was het slot verbroken en het karpet gestolen. Verstoord over dezen diefstal, hield de juffrouw een oogje in 'tzeil en zag Donderdagavond weer dicht bij hare woning een jongen met een pak onder zijn arm. Zij volgde hem en het zaakje niet vertrouwende, greep zij hem beet. De jongen liet zijn pak in den steek en ging aan den haal. Er was een japon, een rok, twee blouses en een cape in, blijkbaar door insluiping ont vreemd. De juffrouw deponeerde alles bij de politie en door hare flinke bemoei ingen zijn nu reeds twee verdachte sujetten gearresteerd. Een avonturier. Men meldt uit Den Bosch Als ouderlooze jongen, werd hij in een dorp in de Langstraat bij een schoen makertje uitbesteed, 't Geboren Am sterdammertje leerde daar omgaan met pekdraad en spanriem. Volwassen, wist hij op 't gemoed te werken van een R. K. geestelijke, die hem, naar men zegt, f6000 voorschoot. Daarna woonde hij op kamers en werd o. m. beschermheer van een rederijkerskamer, die hem den titel van jonkheer waardig keurde, en wist hij, van wien onder- tusschen werd verteld dat hij schatrijk was, hand en hart te veroveren van een Vlijmensche schoone, wier vader zich door noeste vlijt en spaarzaamheid een burgersmanskapitaaltje had weten te vergaren. De door zéér velen benijde bruid volgde haren echtvriend naar den Bosch, alwaar hij deelgenoot werd in een wijnzaak, twee paarden en de noodige rijtuigen, knecht in livrei en meer dergelijke uiterlijke kenteekenen van meer dan gewone weigezetenheid vertoonde en onbekrompen leefde. Van plannen om landerijen aan te koopen, die hij zich met dat doel reeds had laten aanwijzen ook op hetoud-adelijk kasteel Zwijnsbergen werd geboden is echter niets gekomen. De pseudo- rijkaard is failliet met een aanzienlijk passief tegenover een actief van ge lijk beweerd wordt eenige centen, zijn schoonvader en anderen in niet geringe moeielijkheid brengende. Door den drank. In het N. Br. dorp Zes Gehuchten hadden eenige dronken kerels ruzie. Een hunner, een man uit Geldrop, kreeg 13 snij- en steek wonden. Uitgeput door bloedverlies, zeeg hij langs den weg neer. Zoo vonden hem eenige veldwachters, die hein in een kar naar huis brachten. De daders zijn bekend. Een pottenfamilie. In zeker grens stadje woonden eenige gezinnen, wier familienaam „Pot" was. De hoofden der gezinnen oefenden verschillende bedrijven uit. Zoo was er éen kan toorbediende, een ander herbergier, een 3e zeeman, een 4e kruidenier, een 5e deed in ijzerwaren, terwijl no. 6 meststoffen verkocht. Om ze nu gemakkelijk te onderscheiden, noemde het volk den kantoorbediende inktpot den herbergier bierpotden zeeman waterpotden kruidenier koffiepot den handelaar in ijzerwarenijzeren- pot, en no. 6, den koopman in mest stoffen men mag het raden Brand te Gouda. Zaterdagnacht ongeveer kwart voor twee uur brak te Gouda een hevige brand uit in het huis van vier verdie pingen aan de Westhaven, eigen aan en bewoond door den heer W. Hoogen- dijk van Capellen, steenfabrikant. Toen de brand ontdekt werd, sloegen de vlammen reeds de vensters der tweede verdieping uitde bewoners moesten half gekleed het brandende perceel ontvluchten. De kinderen liepen op bloote voeten en in de onderkleederen naar den overkant van de haven, waar ze werden opgenomen door den heer dr. H. IJssel de Schepper. Intusschen kwamen achtereenvolgens alle spuiten der gemeente, doch tegen de vuurzee, die het geheele kapitale gebouw had aangetast, konden de wak kere spuitgasten weinig uitrichten, daar de waterstralen niet zoo hoog reikten, dat ze de vlammen konden bereiken. Alleen de spuit der kaarsenfabriek bleek zooveel kracht te bezitten, dat ze het vuur in de bovenste verdieping kon bestrijden, doch het was een ongelijke strijd één straal vermocht niets. Men bepaalde er zich dan ook toe, het onderste gedeelte onder water te zetten en te trachten de perceelen, naast het brandende gebouw gelegen, te bewaren. Dit mocht slechts voor een gedeelte gelukken. Het perceel, bewoond door den kleermaker P. Kolijn en den winkelier Van Heijkoop, werd mede aangetast, terwijl een gedeelte van het dak instortte. Het groote massieve gebouw, een der mooiste huizen der stad 3tortte na ruim een uur door het vuur te zyn geteisterd, ineen, waarbij ook het onder- voorgedeelte vernield werd Langs de achterzijde van het gebouw, dat uitkomt aan de Peperstraat, had men gelegenheid, nog een en ander van waarde te redden, als antiquiteiten, familiepapieren, enz. Het rijke meubilair is bijna geheel vernield. Bij het reddingswerk, dat in den donker over onbekend terrein plaats had, hadden verschillende ongelukken plaats. Zoo geraakte dr. D. W. IJssel de Schepper zóó ongelukkig te vallen, dat hij zich ernstig bezeerde en het bed moet houden. Al het verbrande is verzekerd. De oorzaak van den brand moet hoogstwaarschijnlijk worden gezocht in een gebrek aan de gasleiding, waaraan vóór eenige dagen nog herstellingen waren verricht. De brand ontstond op de kinderslaapkamer. De daar slapen de kinderen ontdekten het eerst den brand. Eerst Zondagmiddag rukte de laatste spuit in. Bij de firma Enschede te Haarlem is de binder Th. door een machineriem gegrepen en zóo zwaar gekwetst, dat hij kort daarop overleed. De man was getrouwd en had 6 kinderen. Zaterdagmorgen werd de aandacht der kustbewoners bij Makkum getrokken door noodsignalen van een in de branding liggend schip. Fluks werden een paar booten bemand en het mocht een er van gelukken, na een tocht van ruim drie uur de opvarenden behouden aan wal te brengen. Het waren schipper O. de Jong, van Harlingen, met zijn huishoudster en vier kinderen. Volgens het verhaal van den schipper was hij den vorigen avond voor „de Boontjesgaan ankeren, omdat hij, nu de gasboeien waren opgenomen, de reis niet durfde vervolgen. In den nacht, met het opsteken van den wind, was het anker gaan slippen en geraakte het schip, geladen met steenkool, aan lager wal, waar het tegen den harden walgrond stootte en zonk. Zoo goed mogelijk zochten de schipbreukelingen een toevlucht in den mast, totdat zij door de wakkere redders uit hunne benarde positie werden verlost.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2