Dotter J. VAI DE CALSEIJDE, Landbouw. üitsluitelijk raadplegingen ïoor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. Russische agenten poogden zich daar in het bezit der kostbare lading te stellen, maar de kapitein weigerde die af te geven zonder eerst betaald té zijn. Zoo bleef het schip liggen wachten in Saigon totdat er nu onlangs brand aan boord uitbrak en het schip met zijn twaalf millioen aan schietvoorraad de lucht invloog. Naar men aan ae N. R. Ct. meldt, is in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen reeds getracht contracten at te sluiten voor de leveling van suikerbieten voor het seizoen 1906. Er werd f 10,50 per 1000 K. G. geboden, doch de landbou wers zijn niét bereid zich reeds nu te verbinden. In eene te Goes gehouden verga dering van de Vereeniging van oud leerlingen der rijks-landbouw-winter- school te Goes, werd besloten gevolg te geven aan een verzoekvangelijke ver eeniging in Noord-Holland betreffende het in de hand werken van het omwis selen van boerenzoons. Zóo spoedig mogelijk zal aan alle leden een rond schrijven worden gezonden, waarin het nuttige daarvan breedvoerig zal worden toegelicht. In de ma^nd November 1905zijnuit ons land naar Belgiëgezonden 122.991.750 kilogram beetwortelen, tegen 58.291.660 kilogram in November 1904en81.292.476 kilogram in November 1903. In de geheele campagne (September, October en November) werden dit jaar naar België gezonden 270.463.500 kilogram beetwortelen, tegen 122.106.000 in de campagne 1904 en 154.862.750 kilogram in de campagne 1903. In dit jaar werden dus bijna evenveel bieten naar België gezonden als in 1904 en 1903 te zamen. In 1901, dat bekend stond als een gunstig bietenjaar, bedroeg de invoer 166.295.350 kilogram beetwor telen. Van de 122.991.750 kilogram uit ons land ingevoerde bieten werden er nog 6.997.070 kilogram naar het Noorden van Frankrijk gezonden. De andere werden in de Belgische suiker fabrieken verwerkt. In de laatste helft der vorige maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch Vlaanderen naar België ge zonden 170 melk- en kalfkoeien, en wel langs Clinge 100, langs Sas van Gent 36 en langs Veldzicht (gemeente IJzendijke) 34 stuks. Langs Hulst wer den geen melkkoeien vervoerd. zettende, drukte hij Rocko onbewegelijk tegen den muur. Toen hield hij de dagge een paar handbreedten boven zijn hoofd opgeheven, en reeds flikkerde het blanke lemmer bliksemend in de schemering *iie het enge torenverblijf vervulde, toen Rocko met oene rauwe stem riep „Houd opbij alle machten der hel, houd op 1" //Waartoe zal dit noodeloos tijdverzuim dienen? gij zult toch, denk ik, niet begeeren eerst ter biecht te gaan of vergeving van zonden te verzoeken, voor gij de reis naar den nikker aanneemt viel Hugh half lachend uit. z/Ik zal mijnen tijd beter besteden," hei nam Rocko, met een gelaat, waarop geen zweem van den vorigen angst of wanhoop te lezen was; „wanneer ik u verzoek mij voor eenen halven dag het leven en de vrijheid te schenken om „Hoewel daarvoor ook al bitter weinig kans bestaat, zoo geloof ik dat gij eerder verhooring zoudt vinden, wanneer gij van den hemel vergiffenis voor uwe schurkenstreken vroegt, dan mij een half oogenblik verlenging van uw leven af te vragen, want, bij - mijne stomp! gij krijgt geen polsslag I Zwijg dus, en steif." „Nog één oogenblik," hernam Rocko, met eene koelheid, die Hugh zelfs ver baasde, en als het ware zijnen arm terug' hield om het staal den marskramer in In het afgeloopen jaar werden uit ons land naar België gezonden 48.875 runderen. De geheele invoer in België bedroeg 56.392 stuks tegen 66.221 in 1904 en 73.244 in 1903. De invoer is dus sterk afnemend. AXEL, 12 Januari 1906.' De St. Crt. no. 8 bevat eene opgave van het aantal besmettelijke ziekten, voorgekomen in de afgeloopen week van 3 tot en met 9 dezer. In Zeeland kwamen 11 gevallen daar van voor1 van febristyphoïdea, Oud- Vossemeer, 2 van pokken, Wolphaarts- dijk, 1 van roodvonk, Sas van Gent 7 van diphtheritis, nl. 1 Axel, Breskens, Oosterland en Schoondijke en 3 Katten- dijke. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn bij den landbouwer E. V, te Koewacht 19 kippen en een haan ontvreemd de dader of daders zijn tot nog toe onbekend. Midd. (rt. den Maandag en Donderdag van 8 tot 1 ll/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St IN' ikolaas (Waas) België. IMiüDIKttKlUiTKN Tti AXEL 'Zondag U Januari lOOü. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/a «re Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam 2 ure Ds. J. B. T Hugenholtz. (Voorb. H. Avondm.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Dhr. T. J. van der Ende Nam. 2 ure Dhr. T. J. van der Erde, (Theol. Stud.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp, Nam 2 ure Ds R. v. d. Kamp, Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Dinsdag, den negentienden winter dag, ontlastt^zich boven Westelijk Zuid- Beveland een hevige onweersbui. Omstreeks zes uren 's avonds hagelde het dat het er wit van zag en kort daarop verlichtte de bliksem de lucht, waarop onmiddellijk een harde donder slag volgde. De bui trok naar 't Zuiden en liet nog vele keeren, door herhaald lichten en donderen zich waarnemen. Het licht was ook alhier waar te nemen. het hart te drukken„ik zoude niet waardig zijn eenmaal tot uw gilde behoord te hebben, wanneer ik onnoozel genoeg was, om van een man van ons vak medelijden te verwachten. Ik zal die dus niet inroepen maar wil u eenen prijs voor mijn leven aanbieden, hooger dan gij wellicht immer voor een leven hebt gekocht." „Een prijs, schelm een prijs voor uw leven gij spreekt waarachtig of gij u in het midden van het bisschopskamp, in de veldtect van den paap zelve be- vondt, in plaats van op den Stins Voërst, met uw keel onder het kuief van iemand die zelden noodig heeft eenen stoot te herhalen. Maar misschien is u de duivel gunstig geweest en heeft hij u wellicht in zijne genadige goedheid voor de ontschatbare diensten, welke gij hem tot hiertoe hebt bewezen, willen beloonen, door u de macht te geven om een hoogen prijs voor uw wurmstekig lichaam te verwerven. Welnu, laat ons hooren." Wordt vervolgd Uit Rijsoord schrijft men In den nacht van Dinsdag op Woens dag werd er ingebroken bij H. van der Linden, broodbakker aldaar. Een onbekend gebleven persoon wist door het uitsnijden van een winkelruit de deur te openen en aldus het huis binnen te komen. Hij scheen echter niet onder gunstigen wind uitgegaan te zijn, want die sloeg de deur, welke de inbreker opengelaten had, dicht en nu ging de electrische schel, die daarop stond. Verschrikt sprong de bakker uit het bed en ontstelde nog meer toen hij zag, dat iemand achter zijn toonbank bezig was lucifers aan te steken. De inbreker schrikte ook, doch koos met zijn buit het hazenpad. Buiten gekomen, zag hij den nachtwaker, Hannes van Gameren, wierp het ge- stolene, eenige flesschen wijn, neer en zette het op een loopen. De nachtwaker hem na en achter hem eenige burgers, door het lawaai uit hun nachtrust gewekt. De schrik scheen des inbrekers bee- nen echter niet verlamd te hebben zijn achtervolgers konden hem ten minste niet inhalen en gaven de jacht dan ook maar op. Mede moet hier zijn ingebroken bij den smid CL Bart, waar eveneens een ruit werd vernield en een rijwiel ge stolen, .bij den winkelier G. de Vos, waar men zich toegang verschafte door een raam op te schuiven en verschil lende voorwerpen werden ontvreemd en bij den melkboer C. Plaisier, waar ook een raam werd opgeschoven. De koopman in spanen P. van W. uit Giessendam nam te Rotterdam twee mannen aan om voor hem een wagen te bezorgen, waarop 200 bossen spanen geladen waren. Die mannen lieten den wagen met de spanen in den steekde wagen werd ledig in de Lijnbaanstraat teruggevonden, en bij onderzoek bleek dat een 30-tal gezinnen zich het grootste gedeelte van de lading spanen hadden toegeëigend. Te Putte, nabij de Belgische grens, bij een vechtpartij tusschen eenige Belgische en Hollandsche personen, werd zekere T. zoodanig met een stok op het hoofd geslagen, dat de man hevig bloedende en bewusteloos ineen zakte en in levensgevaar verkeert. De mare chaussees te Ossendrecht hebben den dader nog niet in handen kunnen krijgen. Dinsdagochtend omstreeks halfelf speelde er zich een drama af in 't Vondelpark, te Amsterdam. De op zichter, H. Sixman, die de rondte deed door het wegens de voortdurende regens uitgestorven park, bemerkte in een der vijvers aan den walkant een menschen- hoofd, waaraan hij door de beweging van den mond nog levensteekenen zag. Met eenige moeite wist hij de drenke linge op 't droge te brengen en bemerkte dat het een jonge vrouw van ongeveer 25 jaar gold. Dr. H. Vrijdag, die juist met zijn rijtuig passeerde, vond het meisje half bewusteloos en vol modder aan den waterkant, en bracht haar met zijn rijtuig naar het Wilhelmina-gasthuis, waar zij opgenomen werd. Zij ver klaarde afkomstig te zijn uit Leeuwar den, was dienstbaar in Almelo en was wegens schulden naar Amsterdam ge gaan om -zich daar van het leven te berooven. De opmerkzaamheid van den opzich ter is oorzaak, dat hier een jong menschenleven is behouden. Uit Wedde (Gron.) wordt gemeld Dinsdagmiddag had in de onmiddel lijke nabijheid van ons dorp een verschrikkelijk ongeluk plaats. De knecht van den molenaar Hinrichs alhier, was als gewoonlijk met den meelwagen de Weddermarke overge reden, om daar de klanten te voorzien. Op den terugweg geraakte de oude weduwe Geertsema, wonende op de Wedderheide, onder den wagen en was onmiddellijk een lijk. 't Oudje was op I nieuwjaar uit geweest naar Wedde I maar mocht hare woning niet weer bereiken. Woensdag viel te Bergen-op-Zoom van de spits van het dak der nieuwe R. K. kerk een werkman, belast m«t het stellen van den bliksemafleider. De man was onmiddellijk dood. De helper, die eveneens werd medegesleurd, bleef in de dakgoot haken en was ongedeerd. Omtrent oneerlijkheden op het postkantoor te Giessendam, meldt de Dordr. Crt. Een paar weken geleden ontving de brievengaarder Van 't Hof te Giessendam eene postquitantie van f50, ten einde die te incasseeren. Hij belastte daar mede den postbode P. H., die het bedrag van den betrokkene moet hebben ont vangen, maar waarschijnlijk onder zich heeft gehouden. Een veertien dagen later vroeg de brievengaarder hem hoe het met de quitantie stond, waarop de bode zich naar den betrokkene begaf en dezen names den brievengaarder verzocht de quitantie eens terug te mogen hebben, om het nummer na te zien, aangezien het borderel, waarop dit vermeld stond, was zoek geraakt. Aan dat verzoek werd voldaan, en H. gaf de quitantie toen als onbetaald aan zijn principaal terug, die haar als zoo danig terugzond. Natuurlijk liet de trekker dé zaak daar niet bij rusten en schreef hij den betrokkene aan, met het gevolg dat het gepleegde be drog aan het licht kwam. De zaak werd toen in handen der justitie gesteld, die den verdachte in arrest nam, j.l. Maandag gevankelijk naar Dordrecht overbracht, ten einde door den rechter van instructie te wor den gehoord. Dat onderzoek is nog niet afgeloopennaar men verneemt ontkent H. alle schuld en tracht die op den brievengaarder te werpen, maar de feiten schijnen zoodanig tegen hem te getuigen, dat hij yoorloopig is aan gehouden, in afwachting van de nadere beslissing der rechtbank. Men schrijft uit Heusden aan het D. v. N.br. Door verkeerde afsluiting van een vulkachel vulde de kamer, waarin deze zich bevond, zich vau lieverlede met steenkolengas, dat van hier door de deur zijn weg vond naar het aangren zend slaapvertrek, waarin de heer en mevrouw Van W. en hun kind sliepen. Zondagochtend, toen men hen wekte, ontdekte men, dat zij den dood nabij waren. Onmiddelijk ingeroepen genees kundige hulp heeft erger weten te voor komen, doch 't ging op 't nippertje af. Een half uur later en alle drie waren hoogstwaarschijnlijk den verstikkings dood gestorven. Zondagavond was de toestand der 3 patiënten tamelijk wel, zoodat zij buiten gevaar waren. Einde December werd te Stuttgart een 62-jarige man, Gottlieb Aberle, ver moord. De justitie nam aan dat de moordenaar uit roofzucht had gehandeld, omdat er dingen van waarde gestolen waren. Maar zij maakt nu bekend, dat de moordenaar haar een ongetee- kenden brief heeft gezonden van den volgenden inhoud „Het lot is op mij gevallen, om den heksenmeester te dooden, omdat hij het heele Oberland, vooral bij Ravensberg, bedotte en per sonen die tot mij en mijne kameraden in betrekking stonden, als heksen heeft aangewezen. Ik wilde zijne boeken opsporen en meende dat ik het goede kistje te pakken had, maar toen ik het opende vond ik er een spaarbankboekje in, dat ik hierbij terugzend. Het is mij moeilijk gevailen het te doen, maar ik moest, anders had het (hetzelfde lot mij getroffen." De moordenaai heef t een bedrag van 1000 mk. in goud voor zich behouden. Het kan dus wel dat hij het heksen- vcrhaal heeft verzonnen, om een reden te geven voor de terugzending van het gevaarlijke spaarbankboekje. Anders zou men moeten aannemen dat bar-

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2