Dotter J. Vil DE CAL8EIJDE, üitsluitelijk raadplegingen ?oor keel-, neus- en oorziekten Rechtszaken. Gemengd Nieuws. kon kragen en in het binnenland heeft het te kampen met ernstige onlusten, die een gevolg zijn van ontevreden heid met de vredesvoorwaarden, welke in ruimen kring vernederend en in elk geval niet in verhouding tot de behaalde overwinningen worden geacht. Men verwacht nu, dat het aftreden van het Ministerie-Katsoera hiervan het gevolg zijn zqlmaar of daarmede de zaak zal afioopen, moet de tijd leeren. Een zaak is zeker: Japan heeft door den oorlog aanzienlijk aan invloed ge wonnen in Oost-Azië. Het neemt thans plaats onder de groote wereldmogend- heden. Dat heeft Engeland onmiddel. lijk ingezien, en met den Engelschen zin voor practische politiek heeft het daarvan gebruik gemaakt om met Japan het bestaande bondgenootschap, dat in 1907 zou afioopen, thans reeds te ver nieuwen in gewijzigden vorm. Japan en Engeland verbinden zich daarbij het „status quo" ifi Oost-Azië te zullen eerbiedigen, en te doen eer biedigen door derden. Zij verbinden zich verder elkander bij te staan, zoo hun gebied in Azië door een derde mogendheid wordt aangevallen. Engeland heeft zijn staatkunde van „splendid isolation'' waarop het vroeger zoo prat ging, verlatenen niet alleen met Japan, maar ook met Frankrijk een entente aangegaan. Het eerste is feitelijk een of- en defensief verbond het tweede is nog niet uit het stadium van „entente cordiale" gekomen. Maar het heeft voor Engeland toch zijn nut tige zijde gehad. Dat bleek, toen door het Hull-incident de betrekkingen tus- schen Rusland en Engeland vrij sterk gespannen waren. Frankrijk trad toen als vriendschappelijke bemiddelaar op, en bood onmiddellijk gastvrijheid aan voor het scheidsgerecht, dat met het onderzoek in deze quaestie belast zou worden. De aanvankelijk zonderlinge houding van Rusland, toen bekend werd dat de Russische oorlogsvloot, in plaats van tegen Japausche torpedobooten tegen Hullsche visschers had slag geleverd, deed in Engeland een zeer opgewonden stemming ontstaan. De regeering gaf bevel de eskaders gereed te maken om uit te rukken, en desnoods Rodchest- wensky's vloot achterna te stoomen; en de bevolking van Londen maakte zich schuldig aan zeer onwelwillende betoogingen tegen den Russischengezant. Deze stemming bedaarde iets, toen de Czaar een telegram van deelneming zond, en vergoeding beloofde voor de getroffen visschers. Na eenige onder handelingen werd aan een enquête-com missie uit admiraals van verschillende nationaliteit een onderzoek opgedragen en het rapport dezer commissie was een bijna eenstemmige erkenning van Rodchestwensky's schuld. Spoedig zou Engeland in de gelegen heid zijn Frankijk den bewezen vrien dendienst te vergelden. Over de toe passing van het Marokko-tractaat ont stond geschil tusschen Duitschland en Frankrijk, een geschil dat onnoodi werd verbitterd door de zonderlinge houding van den franschen minister Delcassé, die hardnekkig weigerde aan Duitschland den officeelen tekst van het tractaat mede te deelen, of met dat land over te volgen politiek overleg te plegen. In dat geschil stond Engejand krachtig aan Frankrijk's zijde, wat zeker niet tot verbetering strekte der- Engelsch-Duitsche betrekkingen. Nog nauwer werd de vriendschapsband aan gehaald door het bezoek der Engelsche vloot aan Cherbourg, gevolgd door het van de papen moest hooren Neen, Hugh, dat zoude eene beproeving zijn waartoe mijne krachten te zwak zijn, want hier in deze afgelegen zaal driDgt slechts flauw liet krijgsgerucht door, en toch kan ik mij slechts met moeite weer houden om mijn ziekelijk lichaam in den strijd te brengen." Wordt vervolgd bezoek der Fransche vloot aan Porst- mouth. Voor het Engelsche kabinet was dit een succes d'estime. Want het bezit reeds lang niet meer het vertrouwen der natie. Elke aanvullingsverkiezing doet dit opnieuw zienen de tijd zal niet veraf meer zijn, dat het ministerie- Balfour zal genoodzaakt zijn plaats te maken voor een liberale regeering. AXEL, 5 JaDuari 1906. J.L Zaterdag had alhier ten verzoeke van C. Willemsen en Kinderen en ten overstaan van den Notaris Dregmans de verkooping plaats van een woonhuis en aanhoorigheden, groot 5 aren 10 centiaren, staande aan den Armendijk alhier, Kooper hiervan werd dhr. J. A. van Rompu te Ter Neuzen voor f590. Benoemd tot Pastoor alhier de Z. Eerw. heer J. Joosen thans kapelaan te Hulst. De W. Eerw. heer E. Ongenae alhier is benoemd tot kapelaan te Hulst. Wij maken er onze lezers op attent dat met ingang van 3 Januari eenige verandering is gekomen in de dienstregeling op den trein Gent Ter Neuzen. De middagtreinen uit Gent en Ter Neuzen vertrekken 10 minuten vroeger, n. 1. van Gent te 11,50 en van Ter Neuzen eveneens te 11,50. De St. Ct. no. 306 bevat de wet van den 12den December 1905, houden de goedkeuring der op 5 April 1905 te 's Gravenhage tusschen Nederland en België gesloten overeenkomst be treffende de verbetering der verlichting van de Wester-Schelde en hare mon dingen. Het bestuur der ambachtschool, te Hulst heeft van den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht ontvan gen, dat de Minister bereid is, op de voorwaarden waarop door de Prov. Staten van Zeeland een subsidie is verleend, een rijkssubsidie van f6000 toe te kennen voor de oprichting dezer school. Dit bedrag zal worden uitbe taald, zoodra de school definitief zal zijn geopend. De bevolking van Hoek, die op 31 Dec. 1904 bestond uit 1220 mannen en 1243 vrouwen, nam in den loop van 1905 toe met 29 m. en 29 vr. en bestond dus op 31 Dec. van dat jaar uit 1249 m. en 1272 vr. of 2521 per sonen. Geboren werden 47 m. en 42 vr. en er vestigden zich 40 m. en 32 vr. Overleden zijn 21 m. en 23 vr. en ver trokken 37 m. en 22 vr. De bevolking van Graauw, die op 31 Dec. 1904 bestond uit 1117 man nen en 1072 vrouwen, nam in den loop van 1905 af met 1 m. en 12 v. en be stond dus op 31 Dec. van dat jaar uit 1116 m. en 1060 vr. of 2176 personon. Geboren werden 33 m. en 34 vr. en er vestigden zich 55 m. en 36 vr. Overleden zijn 18 m. en 21 vr. en vertrokken 71 m. en 61 vr. Er werden 14 huwelijken gesloten De loop der bevolking in de gemeente Boschkapelle over 1905 is als volgt Geboren 17 m., 16 vr., totaal 33. Gevestigd 32 m., 23 vr., totaal 55. Overleden 15 m., 17 vr., totaal 32. Vertrokken 35 m., 31 vr., totaal 66. mann. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1904 618 620 1238 „31 1905 617 611 1228 Alzoo verminderd met 10 personen. Levenloos aangegeven 4 m. Voltrokken huwelijken 9. - Het te dragen aandeel in de lichting van de nationale militie van 1906 is voor onderstaande gemeenten als volgt Axel, 12, 8, 4 Boschkapelle, Hengst dijk Ossenisse 6, 4, 2 Clinge 12, 8, 4 Graauw en Langendam 8, 6, 2 Hoek 7, 5, 2; ^ontenisse 15, 11, 4; Hulst 8,6,2; St. Jansteen 10, 7,3; Koewacht 7, 5, 2Ter Neuzen 28, 20, 8; Phi lippine 3, 2, 1 Sas van Gent 6, 4, 2 Stoppeldijk 5, 3, 2 Westdorpe 8, 6, 2 Zaamslag 13, 9, 4 Zuiddorpe en Over slag 4, 3, 1. Het eerste cijfer duidt aan het vol ledig aandeel, het tweede dat ter vol ledige oefening en het derde dat ter korte oefening bestemd. In de afgeloopen week van 29 Dec. tot en met 2 Jan. kwamen in Zeeland 9 gevallen van besmettelijke ziekte voor1 febristyphoidea Vlissin- gen6 roodvonk, 2 Ellewoutsdijk, 1 Sas van Gent, Westdorpe, Wolphaarts- dijk en Yerseke2 diphtheritis, 1 Kats en Neuzen. den Maandag en Donderdag van 8 tot 111/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St JSTikolaas (Waas) I3elg-ië. VERSLAG van liet Proefveld van „Excelsior", Vereenigin^ der Landbouwcursussen van Axel. van oud-leerlingen 1905. Het Proefveld werd van wege deze Vereeniging aangelegd door den heer P. Dekker Fz., landbouwer te Axel, Coegorspolder. Doel der proef was Variëteitsproef met Voederbieten, liet Proefveld was groot 120 roeden Gentsch gemet, verdeeld in 8 perceelen ieder groot 15 roeden. Stand der bieten was 38 bij 38 c.M. Gezaaid werd 29 April. Uitgezonderd de Golden Tanckard en de Oberndorfer gele Reuzen- mangels was de opkomst zeer goed. Op 30 October werd het geheele veld gerooid en op de weegbrug gewogen. De opbrengst is als volgt Perceel. 8 NAAM. i Opbrengst per perceel. Per Gentsch gemet. Eckendorfer Reuzenmangels gele j 2650 K.G. 53,000 K.G. roode i 2550 51,000 Gewone KannebietI 2430 I 48,600 Groenkraag1 2420 j 48,400 Engelsche Lange roode j 2410 48,200 Rosé JaapjesbietI 2270 45,400 Golden Tanckardj 2210 44,200 Gele Oberndorfer Reuzenmangels j 2030 j 40,600 Uitgenomen de 2 laatste perceelen mag deze proef als gelukt beschouwd worden. Het Bestuur hoopt dan ook het volgende jaar voor dit doel een proefveld te kunnen aanleggen. Het Bestuur, JAN DE FEIJTER Lz. te Axel, Voorzitter. LEV» DE FEIJTER 'Sr. te Ter Neuzen, Secretaris. PREDIKBEURTEN TE AXEL. 'Zondag 7 Januari 1906. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vt ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorin 9 ure Ds. Meulink, Nam 2 ure Ds. Meulink, (van Meliskerke.) Kerk B. Voorm 9 ure Ds R. v. d. Kamp. Nam 2 ure Ds R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat) Voorm. 9 ure Dhr. M. Romijn, Nam. 2 ure Dhr. M. Romijn, 's Avonds 5l/t ure Dhr. M. Romijn, (van St Philipsland.) Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 5 Januari 1906- A. F. W., 51 jaar, herbergier en win kelier te Graauw is wegens eenvoudige beleediging veroordeeld tot f3, boete subs 3 dagen hechtenis. E. J. v. R., 36 jaar, bierhuishouder te Ter Neuzen is wegens huisvrede breuk veroordeeld tot f10, boete subs 10 dagen hechtenis. J. R., 51 jaar leurder te Clinge en M. A., 52 jaar huisvrouw van E. d. C., zonder beroep te Overslag zijn wegens overtreding van rijksbelastingen ver oordeeld tot 1 dag gevangenisstraf. J. W. L., 27 jaar, schoenmaker te Drie wegen (Ter Neuzen) tot f 3, boete wegens als voren met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. A. B. I., werkman te Sas van Gent wegens als voren tot f 10, boete. Woensdagnacht circa half een werden de ingezetenen van Rilland Bath wakker geschrikt door het luiden der brandklok en het geroep van brand. Spoedig bleek dat een felle brand was uitgebroken in de schuur van den vrachtrijder M. Augustijn en de daaraan grenzende schuur van diens moeder. In een oogenblik tijds stond alles in laaie. Er viel niet aan te denken om iets te redden zoodat de beide zich in de schuur bevindende paarden, twee varkens, een hond en eenige kippen, benevens rijtuig en ander vrachtrij- dersgereedschap verbrandden. Door het flink werken van de brandweer gelukte het de aangrenzende gebouwen te behouden. Verzekering dekt de schade slechts gedeeltelijk. M. Ct. Met de tram, die Dinsdagavond van Maldeghem naar Aardenburgkwam, is bij Stroobrugge een ernstig ongeluk gebeurd. Een voerman uit Maldeghem, Gustaaf van Landeghem, is letterlijk door de tram vermorseld. De man liep naast zijn met stroo geladen wagen, toen hij bij zijn lange overjas door de tram werd gegrepen en onder de locomotief gesleurd. Deze derailleerde en kwam dwars over de lijn te staan, terwijl een der wagens tegen een boom terecht kwam en erg werd beschadigd. De machinist werd door den schok van de machine geworpen en moet zich ernstig bezeerd hebben. Wijl de telephoon langs de lijn niet werkt, moest per flets van het ongeluk kennis worden gegeven naar Draaibrug, waar de directeur de noodige maatre gelen beval. Het werkmanspersoneel vertrok per extratram om de gederailleerde tram in 't spoor te brengen. M. Ct. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 29 December 1905. Veroordeeld zijn J. F. V., J. B. D., L. d. B., D. B., werklieden, E. d. R., landbouwer, F. J., slachter allen te West. dorpe, J. J. v. A., arbeider te Zaamslag, J. D., arbeider te Hoek, terzake van Over-

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2