Oofcter J. I DE CALSEIJOE, Rechtszaken. Uitsluitelijk raadplegingen Yoor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. om het paleis in Tsarskoje Selo te be stormen. De eisehen opgesomd in het manifest der Sewerni Polas luiden als volgt Vrijheid van woord, pers, vereeniging en werkstaking 8 uren arbeidsdag De grond aan de boeren Vrijheid voor de troepen van het leger en de vloot, zelf hun bevelhebbers te kiezen." Het proletariaat, zegt het manifest, zal zich niet meer laten afschepen door welke beloften of manifesten ook. Het zal eisehen dat alle overheden afstand doen van hun gezag aan de door het volk gekozen ambtenaren voor het be heer van schatkist, arsenalen en politie zaken. Het volk zal de gewapende natie instellen en de plaatselijke leger macht zal den eed van trouw afleggen aan de nieuwe regeering. AXEL, 28 December 1905. Ter gelegenheid van het Kerstfeest was alhier aan die kinderen die geregeld de catechisatie der Ned.Herv. Gemeente bezoeken, eene aardige verrassing bereid Tegen Dinsdagavond 5 uur toch waren de jonge gastjes uitgenoodigd om naar de Herv. Kerk te komen, waar hen een prachtig versierde kerstboom op wachtte en eenige bereidwillige handen hun nu en dan voorzagen van een warm kopje melk met koek. Nadat zij daar begeleid door het orgel eenige kerstliederen gezongen hadden keerden zij met een leesboekje en een blijmoedig gelaat over het genotene huiswaarts. Dat die kerstboom niet alleen voor de kleintjes maar ook voor zeer veel grooten in Axel, „iets nieuws" was, bleek wel hieruit, dat het kerkgebouw opgepropt was met menschen van allerlei richting en stand. Nadat 1.1. Dinsdag in den namiddag het lijk van den Z.Eerw. Heer Pastoor P. van Vooren in de kerk tentoongesteld was en velen gebruik hadden gemaakt van de gelegenheid om nog een laatsten blik te werpen op den dierbaren over ledene, had Woensdag daarop te tien uur de plechtige lijkdienst en uitvaart plaats. Meest alle geestelijken uit de omlig gende gemeenten waren hierbij tegen woordig. Na den dienst werd het lijk grafwaarts gedragen door de leden van het kerk-, school- en armbestuur en in een degelijk gemetseld graf neergelegd. De Z Eerw. Heer Deken van Hulst vervulde hierbij de gebruikelijke plech tigheden, waarna de heer A. J. van de Vijver, hoofd der R. K. School het woord voerde, dat ongeveer als volgt luidde WelEerw. Heer Kapelaan, Z.Eerw. Heeren, Diepbedroefde Familielede^ Geachte Parochianen! Ofschoon wars van alle uiterlijk vertoon op het graf van een overledene, gevoel ik mij gedrongen bij de open groeve van onzen beminden Pastoor, Petrus van Vooren, in Uw aller naam een woord te spreken. 't Is nu ongeveer ruim 3 jaar geleden, dat ik de eer had met den dierbaren overledene kennis te maken. Zijn eenvoud, zijn diep geloof, zijn vaste overtuiging bevestigden in mij de mee ning, dat onder U woonde een priester, waarop onze kerk trotsch mag gaan. Mijn meerdere kennismaking met hem, Uw eigen overtuiging, Uw leed wezen by zijn overlijden zijn de on wraakbare getuigen, dat ik in mijne eerste meening niet gefaald heb. En wat te zeggen van zijn arbeid Rustende in de schaduw van dien arbeid, tusschen een kerk, die onder hem tot bloei gebracht is en een eigen school, die voor hem en zijn eerwaarden medehelper egn monument zullen antwoordde Hugh op den toon der vaste overtuiging. Wordt vervolgd.) blijven, is deze niet gering te noemen. Welaan dan, beminde Herder, hoog geachte overleden Pastoor van Axel Moge U God reeds het loongegeven hebben voor Uwen arbeid, te Zijner eer hier op aarde volbracht, moge Uw stichtend voorbeeld, den vrede bewa rend onder geloofsgenooten en anders- gezinden blijven voortbestaan moge de goede geest onder Axel's Katholieke bevolking steeds toenemen, dan voor zeker is U de beste dank, de schoonste hulde gebracht voor 34 jaren onver- moeiden arbeid in Axel's parochie. Uwe assche ruste in vrede Hierop zongen de schoolkinderen een lied en bedankte de WelEerw. Heer E. Ongenae namens zichzelven en de Familie voor de laatste eer aan den overledene gebracht. Nog dient ver meld, dat een prachtige grafkrans met het opschrift: „Hulde aan den vriend der armen door de armen van Axel" bij de baar was neergelegd en dat zoowel het gemetselde graf als de prachtige lijkkist den makers tot eer strekken. Te Gent is gepromoveerd tot doctor in de genees-, heel- en verloskunde de heer J. C. M. Hartman te Zaamslag. Zaterdag namiddag kwamen de justitie uit Middelburg en ambtenaren van het parket van Gent te Koewacht aan, in verband met«de zaak van den van de verwonding van R. van M. verdachte. Te twee uren kwamen de heeren van het gerecht en de verdachte per rijtuig aan. Aan de herberg van Ch. J. werd halt gehouden. Die woning leent zich uitstekend voor het hooren van getuigen van twee nationaliteiten. Zij toch is gebouwd op Belgisch grondgebied (Moerbeke), maar vlak voor de eene voorgevel, er zijn er twee, loopt de Hollandsche grens. Hoe deed men nu? De heeren van de Belgische justitie gingen binnen met hun politie en den verdachtede heeren van Middelburg, de te Koewacht gestationneerde Rijks- en gemeentepolitie en zes getuigen een paar andere zijn inmiddels naar Duitschland vertrokken bleven buiten en het verhoor begon. Dit had plaats van uit een kamer van J., door een raam, heel primitief voorzien met ijzeren spijlenen dit was misschien maar goed, want de verdachte Ch. v. d. V. van de ernstige verwonding, op 15 Oct. jl, vloog bij het zien van de Nederlandsche getuigen met woest gebaar naar het raam en riep woedend, als wilde hij hem te lijf: „gij zijt het geweest, gij hebt Ad. R. gestoken," hiermede doelende op den 19-jarigen G. V. te Koewacht. Dit werd natuurlijk door V. en twee zijner broers weersproken, die op hun beurt V. d. V. de schuld gaven. Het onderzoek duurde een drie kwartier De heeren stapten daarna in hun gereed staand rijtuigde Belgische politie met den verdachte, die ruw te keer ging en hevig protesteerde, deden hetzelfde. De Belgische heeren reden over Moerbeke naar Gent, die van Middelburg naar Stekene en vandaar over Antwerpen naar Middelburg. De verwonde R. verscheen op raad van zijn geneesheer niet op het verhoor. De wonde in den darm, toegebracht door een messteek, was een paar dagen vroeger weder opengeraaktover het algemeen is zijn toestand nog niet gun stig te noemen. M. Crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Bij het Woensdag door die rechtbank gewezen civiel vonnis in zake de onteigeningsprocedure betreffende 34 aren 16 centiaren, bouwgrond te Axel, ten behoeve der spoorwegmaatschappij .1 feche'enTer neuzen, werd de onteigening uitgesproken tot een bedrag van f2533 welke ten laste van genoemde Maat schappij komt. den Maandag en Donderdag van 8 tot 1 U/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St ISTikolaas (Waas) België. PREDIKBEURTEN TE AXEL Vrijdag 39 December 1905. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). 'sav. 5ure Ds Van Oort, (van Ter Neuzen). 'Zondag 31 December 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vj ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Geen dienst. 'sav. 5 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 6 ure Ds. P. de Jonge ^van Hoek). Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. E. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskeik. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 1 Januari 190B. NIEUWJAARSDAG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. De maaltijd van het Heilsleger. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Cl: In de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt had heden, tweeden Kerstdag, het Leger des Heils weder, de gewoonte getrouw, een feestmaaltijd aangericht voor 2000 personen, de armsten onzer armen, die daar warm voedsel konden vinden, hun met vriendelijke hand geboden door de officieren van het Heilsleger, die in hun moeilijk werk werden bijgestaan door een grooten stat soldaten, manne lijke zoowel als vrouwelijke. Reeds omstreeks één uur stonden de menschen in rijen geschaard aan het Oosteinde, om aan dezen kant van het Paleis .tot de zaal te worden toegelaten. Politie zorgde buiten voor de goede orde, terwijl daar binnen de vele helpers gereed stonden om allen hun plaats te wijzen. Langzamerhand werden de tafels, gedekt met groote vellen wit papier, bezet. Met groote letters aan geduid waren ze door de binnenkomen den verdeeld in series, makkelijk te vinden. En het was dan ook reeds een genot op zichzelf, te zien hoe keurig de geheele regeling tevoren was in elkaar gezet. Nergens onnoodige druk te. Blijkbaar was alles met groote zorg georganiseerd. Te twee uur ruischte van het mooie orgel het bekendeEere zij God in den Hooge", waarna het fanfarekorps nog eenige nummers liet hooren. Toen de zaal geheel gevuld was, sprak commandant Estil van het podium een hartelijk woord van welkom, een kort, innig gebed en daarna zongen allen "Er ruischt langs de wolken". De maaJtyd nam een aanvangde 2000 armen konden zich naar hartelust tegoed doen aan worst met snijboonen en aardappelen. De aanblik die de zaal thans aanbood, wekte een niet te beschrijven iodruk. Daar zaten ouden en jongen van dagen, mannen, vrouwen en kinderen te genieten van een warm maal, dat hun wellicht de eerste tijden niet meer wacht. Nog kreeg elk een sinaasappel en een krentebrood mede naar huis. De maaltijd werd weder geëindigd met gebed en gemeenschap pelijk gezang. Orgel en fanfarekorps hadden zich om beurten doen hooren, terwijl jonge meisjes op het podium gymnastische oefeningen deden zien. Een cinematograaf zorgde bovendien voor afwisseling. Uit de gevangenis te Luik is op zeer handige wijze iemand ontsnapt, die den toepasselijken naam van Rape- dius draagt. De directeur der gevangenis kreeg bericht dat men in een zijstraat een reep linnen aan den muur zag wappe ren. Dadelijk werden, door 't kijkgat van de deuren, alle cellen nagezien, en men vond dat allen sliepen en niemand ontbrak. De directeur begaf zich toen zelf in de cellen om de zaak nader te onder zoeken. Toen men aan die van Rape- dius kwam, antwoordde de slaper niet op het geroep. Men ging tot aan de slaapstede en men zag dat er een groote pop, gemaakt van allerhande vodden op het bed lag. Rapedius zelf was verdwenen. De gevangene had ijzeren staven van zijn venster losgewrongen. Van daar had hij zich op het dak geheschen, en is vervolgens over de daken van de vrouwenafdeejing en der kapel tot aan den buitenmuur geraakt. Daar heeft hij aan de gootbuis een langen linnen band, gemaakt van zijn in reepen gescheurde beddelakens, vastgemaakt en zich in de straat laten afglijden. Alle pogingen om den vluchteling terug te vinden, zijn tot nu toe vruch teloos gebleven. Te Tunis is aangebracht een matroos Lizet, de eenige overlevende van de Noorsche stoomboot Alberta diq de vorige week in de Middellandsche zee in een storm is vergaan. Vijftien manschappen van de equipage, die in een groote boot redding hadden gezocht, verdronken door het plotseling zinken der boot. Lizet bleef alleen in een klein bootje met den in zwijm gevallen machinist. Toen deze weer bijkwam, bemerkten zij tot hun schrik dat ze door een school haaien omringd waren, die het bootje trachtten te doen kantelen door hevige slagen met hun staart. Met de roeispanen moesten zij de dieren op een afstand houden. Dat duurde zoo 48 uur, en toen ze eindelijk land zagen, werd de machinist van blijdschap krankzinnig. Lizet moest hem met geweld tegen houden, en kreeg in de worsteling tal van kwetsuren. Ten slotte rukte de machinist zich los en sprong in zee, waar de haaien hem dadelijk verslonden. Lizet zelf viel bewusteloos in de boot neer en dreef zoo aan wal. Hy is een jonge man van 21 jaar. Het was zijn eerste reis op de groote vaart. Een zonderlinge moord wordt uit Bergen gemeld. Een zekere weduwe Jacqmotte had een 18-jarig dienstmeisje, dat Dinsdag avond tegen 8 uren, toen er aan de straatdeur gebeld werd, deze ging openen. Het meisje, Maria Wauthier, had nauwelijks de deur geopend, of de mees teres hoorde haar een langen kreet slaken, die onmiddelijk gevolgd werd door drie of vier revolverschoten en het gerucht van een zwaren val op den vloer van den gang. Toen men kwam toeloopen, vond men op den grond, in een grooten bloedplas, het lijk van Maria, getroffen door een diepe steekwonde onder het hart en drie kogelwonden in den rug. Een vierde was door de achterdeur in den hof gevlogen. Bovendien vond men in den arm nog drie messteken. De dader is nog niet gevonden. Men Leeft wel ontdekt dat Maria een vrijer had, maar deze is 's avonds zijn huis niet uitgeweest. Maria stond bekend als een fatsoenlijk meisje.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2