DKSriYS VOERST. Nieuwjaars-adYertentiën Aio. 76. Vrijdag 29 December 1905. 21e Jaai*^. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IMIXFMYY, axel. BERICHT. Buitenland. FEU ILL ET ON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—«UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In ons volgend nummer, dat op Nieuwjaarsochtend verschijnt, kunnen worden geplaatst a 25 cent, wanneer zij de 10 regels niet overschrijden Meerdere regels worden tegen het gewone tarief berekend. Deze advertentiën worden aange nomen tot uiterlijk Zaterdag 30 Dec. a. s des namiddags 4 ure. Later aangeboden adver tentiën worden beslist geweigerd. A. s. Dinsdagavond verschijnt de Axelsche Courant niet. DE UITGEVER. DUITSCHLAND. In verscheideae^Duitsche bladen komt het volgende bericht voorwij gaan ernstige tijden tegemoet. Saksen maakt school. De sociaal democraten bereiden ook in Pruisen een groote betooging voor zooals er voor zoover ons bekend nog nooit een gehouden is Op 14 Januari wil de sociaaldemocratische partij vlie gende blaadjes ronddeelen bij millioenen en millioenen, ten bate van het algemeen kiesrecht. De sociaal-democraten eischen algemeen kiesrecht voor den Pruisischen landdag, algemeen en zonder trap. Dan zullen er verder 21 Januari bij honderden volksvergaderingen warden belegd, tot bespreking van propaganda voor het algemeen kiesrecht. De partij heeft de voorbereidende maatregelen zoo goed als geheel voltooid, alles is heel stil in zi]n werk gegaan tot dusverre. Ook de anarchisten, geen voorstanders van alge meen kiesrecht overigens, doen mee aan deze betooging. Naar verluidt is de arbeidende bevolking geneigd tot roerig heid door de gebeurtenissen in Polen. In Saksen zullen, met h^t oog op de openbare orde, in den eerst volgenden tijd geen sociaaldemocratische bijeen komsten meer toegelaten worden Dat de Keizer aan generaal Lacroin, den militairen gouverneur van Lynn, als Kerstgeschenk een albu.u heeft gezoDden ter herinnering aan de bruiloftsfeesten van den kroonprins, is geen gebeurtenis van ernstige beteekenis, maar het is toch de moeite van het vermelden waard Kleine geschenken ouderhouden de vriend schap, waar geen vriendschap bestaat zunen zij den haat niet wegnemen, maar het is even een glimlach in de kranten die er zoo ernstig uitzien in deze Kerst Historisch Romantisch Tafereel- uit de Zvoolsche Geschiedenis 1362). 127) XXXVI. Reeds waren eenige dagen na de verovering van den voorburcht verloopen en nog stonden de belegeraars voor de buitenste gracht, welke den Stins om zoomde. Deze gracht was te breed en te diep om dezelve even als de eerste van den bodem af te vullen, en de hooge en zware muur, welke zich aan de tegen overgestelde zijde verhief, zoude oneindig veel meer moeite kosten te beklimmen en te bestormen dan de toren van den voorburcht, zoodat het raadzaam was, zich eerst eenen breeden vasten grond te verschaffen, vóór men de beladdering beproefde. Tot dat einde hield men zich in het legerkamp bezig een houten vlot te vervaardigen, hetwelk over de gracht konde gelegd worden en breed en stevig genoeg zoude zijn, om de krijgers en stormwerktuigen te dragen. Inmiddels dat men hieraan arbeidde had het vin dingrijk vernuft van van Arkel een werktuig uitgedacht, hetwelk blijde ge noemd, en te Zwolle, op een plein, dat FRANKRIJK. Volgens een bericht uit Marseille in de Fransche bladen zijn daar twee Duit- schers in hechtenis genomen, Wolf en Wjger, onder verdenking van spionago Onder de stukken, die zijn in beslag genomen in hun woning komen belang daarvan heden nog den naam van Blij markt draagt, vervaardigd werd. Dit werktuig, geplaatst op het plat van den voorburcht, was van zoodanige samen stelling, dat men daarmede steenmassa's van duizenden ponden tegen de mureu en in het binnenste van den Stins konde slingeren. Dagelijks liet men deze blijde met de drie in het kamp geplaatste Balista's werken, en de verwoesting, welke de daarmede voortgedreven steeu klompen in den burcht hadden aangericht, waren vreesselijk. De leiendaken waren allerwege ingestort, de dikke muien zwaar geteisterd en hier en daar brokken afgeruktmaar inzonderheid had men het gemunt op den hoogen Noordertoren welken men aan den voet zocht te tref fen, om hem langs dien weg te onder mijnen en eindelijk te doen instorten Dit doel was reeds genoegzaam bereikt want niet alleen dat er reeds wijde scheuren rondom in de dikke wanden gesprongen waren, maar aan de eene zijde was de hoek geheel weggeslagen zoodat elke steenbrok, die tegen den toren werd aan geslingerd, het zware gevaarte op deszelfs grondvesten deed waggelen. Ingevolge zijne dagelijksche gewoonte ging Hugh tegen den middag den graaf van Schuilenburg, die nog steeds aan zijne voorgewende kwaal leed, bezoeken om hem van den stand der zaken versla; te geven. ijke papieren, voor betreffende de verde digingswerken van Toulon en de Fransche kust en de organisatie van het zeevolk van Marseille, Algiers, Tunis en Marokko. Men houdt deze in hechtenisneming voor zeer belangrijk, er zouden nog meer per sonen op het punt staan van gevangen genomen te worden. Uit Belfort komt ook een bericht over een Duitschen spion die in hechtenis genomen zou zjjn, een zekeren Killiart. Veel meer is er nog niet bekend, maa,r in verband met de tegenwoordige ver houding van Duitscbland en Frankrijk trekken deze berichten natuurlijk dubbel de aandacht. Te Parijs staken de bedienden d^r kruidenierswinkels. Het is moeilijk te zeggen in hoeverre deze staking van be teekenis is, nu met de Kerstdagen, Vol gens gegevens verstrekt door de prefec tuur van politie, zouden er slechts ruim 500 van de ruim 7500 winkelbedienden staken. Een der voornaamste grieven dezer bedienden is, dat zij gedwongen worden te eten en te slapen ter plaatsd waar de zaak gevestigd is. Zij noemen zich paiia's, die van bet gezinsleven uitge sloten zijn, en verlangen loo i in geld in plaats van in spijs en huisvesting. RUSLAND. De Petersburgsche correspondent van de A'. R. Ct. schrijft d.d. 20 dezer De dag van gisteren de naamdag van den Tsaar, is voorbijgegaan, zonder dat er eenig manifest of oekas is uitgekomep. Overdag hadden de inwoners als steedis op feestdagen weer van „het verlof" gó Bij het binnentreden in des graven vertrek, zette Gunther juist den beker, waarbij hij in zijnen benarden toestand alleen nog eenige troost en opbeuring vond, aan den mond maar zoodra kreeg hij den hoofdman niet in het oog of, den roemer latende zakken, riep hij met een pijnlijk gezicht"Hoe staat het daar buiten, vriend Hugh ellendig, denk ik." #Gij gebruikt juist het rechte en mee3t passende woord, heer graaf! en naar het mij voorkomt, ziet het er hier niet veel beter uitantwoordde Hugh, spottend op den stapel dekens wijzende, die in verdubbelden getale, de beenen van den graaf bedekten. Helaasneen, Hugh hernam de Schuilenburger zuchtende, nadat hij midderwijl den dronk, waarin de hoofd man hem gestoord had, naar binnen had gezonden; »ik had gehoopt dat het ge neesmiddel, mij door dieu Zwolschea kwakzalver aan de hand gedaan, eene goede uitwerking zoude gehad hebben maar het is als of de pijn er driemaal door verergerd is zoodat ik zoude moeten denken, dat de schelm mij heeft bedro gen indien ik de oorzaak van dezen achteruitgang mijner ongesteldheid niet veeleer vermeende te moeten toeschrijven aan mijn vurige en bijna ontembare begeerte om met u den Stins te verde digen. Maar gij hebt gesproken, dat het met onze zaak niet gunstiger staat; wat hebben die o u menschel ij ke papen dan nu bruik gemaakt, hun huizen met vlaggen te versieren, en 's avonds werden de traditioneele zwart-geblakerde glas-lam pion netjes en vetlampjes weer langs de tiottoirs opgehangen. Opvallend rustig is de feestdag voor bijgegaan, ofschoon er gisteravond reeds onrustbarende geruchten in omloop waren. Vanmorgen hebben die geruchten plotse ling een zeer grooten omvang aangeno men er kwamen berichten uit Moskou over de afkondiging van een groote alge- meene politieke staking, die vandaag om 12 uur zou beginnen, Als zware donkere wolken dreigen weer al die stakingen met haar vernielin gen over de stad. In Moskou dan heeft de raad van arbeidersafgevaardigden be sloten tot algemeene staking, om verzet aan te teekenen tegen de laatste geweld dadige maatregelen der regeering. Slechts waterleiding, bakkerijen en winkels in koloniale waren zullen, zoolang deze laatsten n. 1. niet de prijzen in de hoogte dryven, niet in de staking betrokken worden. De afgevaardigden van de spoor wegambtenaren verklaarden zich ook gereed om op twee-en-twintig lijnen het verkeer te doen stilstaan. In de verga dering werd een manifest opgesteld, waarin de arbeiders en het leger openlijk worden opgeroepen tot het stichten eener sociaal-democratische republiek. Dit mani fest is in zulke heftige bewoordingen ge steld, dat geen blad, zelfs niet van de uiterste richting gewaagd heeft het af te drukken. Uit vertrouwbare bron verneem ik, dat men bij de laatste arrestaties v >n revolu tionairen een volledig plan ondekt heeft, wederom uitgericht »Tot hiertoe nog wel niets anders dan dat zij den buitenmuur zwaar gebeukt, en alle daken en zolderingen weggesla gen hebben, maar zij werken en arbeiden om ons eenen slag toe te brengen, die ten- laatste ons alien en den Stins den nek moet breken. Met dat vervloekte werktuig, dat de duivel niet beter konde uitvinden om den sterksten burcht in puin te verkeeren, met die helsche blijde zenden zij ons geheele rotsen toe, die den Stins als lood in de maag leggen, en den Noorder jWat hoor ik nu, heer hoofdman viel Gunther hem met donkeren blik in de rede, #is dat tuig nog. in wezen? ik had immers bevolen, uitdrukkelijk be volen, om het te vernielen of in brand te steken 1" f Wij wachten slechts op uwe herstel ling, genadige heer, om zelf de eer van dit hapje te genieten, want de roem, welke daarmede te behalen is, zoude voor mij en mijne roode knapen te groot ziju," autwoordde Hugh grijnzende. „Alle heiligen wanneer zal ik toch eenmaal van die kwaal, van die hevige pijn bevrijd worden 1". zuchtte Gunther, terwijl hij met langzame teugen eenen beker wijn opslorpte. vAls ik miju gevoelen daaromtrent mag zeggen, dan geloof ik dat de gausche bende heiligen en martelaren, en de hemel zelf, u niet kunnen genezen 1"

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1