r J. 1 DE CMIIJDE, Landbouw. Uitslnitelijk raadplegingen voor teel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. Ad verten tiëii. AXEL, 22 December 1905. j Heden nacht ontsliep zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H. H. Sacra menten der stervenden, de ZEw. Heer Petrus van Vooren, Pastoor te Axel in den ouderdom van 74 jaren. ZEerw werd den 25en Sept, 1831 ge boren te IJzendijke, den Hen Juni 1862 tot Priester gewijd te Hoeven en na achtereenvolgens als Kapelaan te Hon- tenisse, Hoeven en Hulst werkzaam te zijn geweest, werd hij tot Pastoor te Axel benoemd, waar hij gedurende meer dan 34 jaren zijne heilige bedie ning vervulde. Door zijn voorbeeldig leven en zijne ijverige plichtsbetrachting was hij als Priester een sieraad der R. K. Kerk, een beminde Herder zijner Parochie en een hooggeacht medeburger der stad zijner inwoning. Zijn aandenken blijve lang in zegening. Hij ruste in vrede. Donderdag had ten huize van Cl. Remerij, te Koewacht, door notaris Dregmans alhier en ten verzoeke van S. Tertooij te Koewacht (Karnemelk- polder) de verkooping plaats van een woonhuis, aanhoorigheden en erf, ka dastraal bekend in sectie P no. 800 groot 20 aren 50 centiaren. Kooper hiervan werd Eduard Ingels te Koewacht voor f1150. Dinsdag heeft ie Koewacht de keuring plaats gehad van de nieuwe marechausseeskazerne. Het gebouw dat een sieraad is voor de gemeente, voldeed in alle opzichten en zal spoedig in gebruik worden genomen, denkelijk in 't begin van het volgende jaar. In de laatste weken is het meer malen te Hulst gebeurd, dat de Hol- landsche post des morgens niet tijdig aankwam, waardoor vele gemeenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen hare correspondentie veel later ontvingen. Deze post komt over Gent en wordt te Sluiskil afgegeven aan den trein Neuzen-Mechelen. De oorzaak der ver traging was hierin gelegen, dat de trein uit Gent te laat arriveerde, en de trein naar Mechelen, die niet wacht, reeds vertrokken was. Door de directie der posterijen .zijn nu zoodanige maatregelen getroffen, dat de verzending voortaan geregeld zal geschieden. Met ingang van 1 Januari is de klerk bij de administratie der belastingen, enz. te Hulst, benoemd tot rijksklerk 3e klasse aldaar. In Zeeland kwamen gedurende de afgeloopen week van 13 tot en met 19 dezer 6 gevallen voor van besmet telijke ziekten en wel 2 van febris typhoïdea Neuzen, 1 van roodvonk Wol- phaartsdijk en 3 van diphtheritis, 2 te Koewacht en 1 te Oosterland. bij de herkouwende dieren en varkens 0 (0), kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren 3 (2); schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 29 (9), rotkreupel der schapen 42 (5), vlekziekte bij varkens 15 (10), trichinen- ziekte bij varkens 0 (0),-bij alle vee 0 (0). Te Utrecht is Dinsdagmiddag, onder voorzitterschap van den heer K. J. A G. baron Collot d'Escury van Honte niss, eene algemeene vergadering ge houden van den Algemeenen A'ederland- schcn Zuive'bond. Herkozen werd als lid van het bestuur de heer K. J. A. G. baron Collotd'Escury terwijl in plaats van het aftredende lid, den heer Keestra, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, als lid van het bestuur benoemd werd de heer Tj. Kuperus van Grouw. Vervolgens werd de begrooting voor 1906 vastgesteld. MCt, Een bijvoegsel tot de Staatscourant (no. 299) bevat een staat van de geval len van besmettelijke veeziekten Nederland, voorgekomen gedurende maand November 1905. Daaraan ont leenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aan tal eigenaren aan onder wier vee de ziekte voorkwam)mond- en klauwzeer den Maandag en Donderdag van 8 tot 1 ll/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St Nikolaas (Waas) België. 'REDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 3-4 December 19©5. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/a nre Nam. 2 ure Os. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Nam. '2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Gereformeerde Kerken. Kerk A. Leeskerk. Dhr. P. de Putter. (Theol. Stud.) Kerk B. Ds. R. v. d. Kamp. Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskeik. Nam. 2 ure Leeskerk. maandag 35 December 1905. EERSTE KERSTDAG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/. ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds J. B. T. Hugerhdtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Leeskerk. Dhr. P. de Putter. (Theol. Stud.) Kerk B. Ds. R. v. d. Kamp. Ds. R. y. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Dinsdag 36 December 1905. TWEEDE KERSTDAG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Geen dienst. Kerk B. Voorm. 9 nre Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm 9 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Men schrijft uit Leiden Hij was een jonge visschersman en zij een visschersdochter. Hij had goed gevaren en zuinig zijn verdiend loon bespaard en nu had h\j een goedge- spekte spaarpot. De huwelijksplannen die al lang in 't hoofd van den visscher en zijn meisje hadden post gevat, ston den in deze dagen verwezenlijkt worden. Vrijdagmorgen werden ze ten raadhuize der gemeente Katwijk in on dertrouw opgenomen en met heel het hebben en houden, f160 in een beurs, stapten ze welgemoed in de tram die hen naar Leiden voerde, waar ze in- koopen voor hun huishouden zouden doen. In een meubelwinkel werd ge kocht en o schriktoen de bruidegom de gevulde beurs zou te voorschijn ha len uit, een der diepe wijde zakken, was zij nergens te vinden. Een bittere teleurstelling voor het paar, dat, zonder inkoopen te hebben gedaan, vrij ontmoedigd "huiswaarts keerde. 'tls te hopen, dat het verlorene in De kofïiestroopfabriekanten te Lei den, handelende onder de firma P Co, hoorden door den ambtenaar van het O. M. by het kantongerecht tegen zich eischen principaal ieder 3 dagen hech tenis, daar na scheikundig onderzoek gebleken was, dat de door hen in den handel gebrachte koffiestroop wordt samengesteld uit Brusselsche tras,cacao- boonen, bergkruit engemalen steelkolen. Als verontschuldiging werd door be klaagden aangevoerd, dat bedoelde stroop sedert onheuglijke tijden op de aange geven wijze werd vervaardigd. Men meldt ons Nabij huis 13, onder Nederwetten, is bij een twist zekeren V. vermoord. De verslagene Verheyen, uit Someren, ge huwd en vader van twee kinderen, stond niet gunstig bekend. Men vond hem aan den weg reeds overleden met doorgesneden strot, een snede over de geheele lengte van het aangezicht en een steek boven het oog, waarin nog een punt van het mes was vastgesto- ken, zoodat men dit met moeite slechts eruit kon trekken. De vermoedelijke daders, zekere W. en v. G., pas uit Duitschland teruggekeerd, zijn door de rijkspolitie gearresteerd. Vreeset ijk Jeneverdrama. Op het gehucht Frudeleu (Aarlen) kwam een welgesteld landbouwer Louis Vincent dronken thuis, en zocht twist tegen zijn vrouw, die hem zijn gedrag verweet. Vincent werd woedend en greep een flesch vast, waarmede hij zijn vrouw eenige slagen op het hoofd en in den nek toebracht. De vrouw, voelende dat zij ging val len, greep tot steun naar het tafelkleed trok dit mee. Zoo wierp zij de petroleumlamp om en de petroleum, die vlam vatte, stroomde brandend over de kleeren van den knecht en de meid, welke aan de tafel zaten te avond malen. Beiden vluchtten brandend naar bui ten. De knecht kon de vlammen uit- dooven door in den mestput te springen. De meid die door haar geschreeuw de aandacht der buren had gaande ge maakt, werd door deze bijgestaan. Anderen wilden zich middelerwijl meester maken van den dronkaard, die hen met stampen en vuistslagen af weerde. Toen eindelijk dit droevig tooneel had opgehouden, bevond men dat de vrouw in het hoofd verscheidene won den had, waar zelfs de stukken glas van de flesch instaken, zoodat haar toestand zeer ernstig is. De meid is het meest verbrand aan de borst en het gelaat, zoodat zij den kelijk het gezicht zal verliezen. De wonden van den knecht zijn minder talrijk maar het gevaarlijkst. Hij zal er denkelijk het leven bij inschieten. De dronkaard zelf heeft onbeduidende kwetsuren. Hand. van Antw. Aan de particuliere correspondentie van de N. Ct. ontleenen wij het volgende vermakelijke verhaal „Het Fransch Kamerlid Dauzon is naar het politiebureau gebraeht. Ziehier onder welke omstandigheden. De heer Dauzon zat Zondagmiddag met eenige vrienden naar gewoonte in het café Francais, in de buurt van het station St. Lazare. De lust beving hem een partij biljart te spelen. Daar geen der heeren aan zijn tafeltje mede wilde- spelen, wendde hij zich tot een jong mensch, eveneens habitue van het café, die in de buurt zat en die het voorstel aannam. Er was echter op dat oogen- blik geen biljart vrij en de heer Dauzon nam voorloopig zijn plaats weer in. Wat het jongmensch betreft, hij zette zich aan een tafeltje in de buurt, waar eenige kennissen waren gaan zitten. Die kennissen dit is het vermake- lijkste van het verhaal waren drie allen habitués. Men besloot voor de gezelligheid een kaartje te leggen en weldra waren de vier vrienden in een boeiende partij raanille verdiept. Daar komt een biljart vrij. Dekell- ner roept het door het café. De heer Dauzon staat verheugd op, zoekt naar zijn partner. Hij ziet dat deze bezig is kaart te spelen met twee dames en een pastoor en mogelijk niet gehoord zal hebben dat het biljart atgeroepen is. Hij begeeft zich naar de spelers en verzoekt het jongmensch mee te gaan biljarten. Maar deze heeft geen lust meer tot biljarten en weigert. De heer Dauzon neemt dit niet heel goed op en maakt zelfs een weinig vriendelijke opmerking over het gezel schap en meent in het bijzonder den pastoor een hartig woordje te moeten zeggen over zijn ontspanningen. Maar dit gezelschap neemt de opmerkingen van den heer Dauzon evenmin goed op en een van de dames is zoo veront waardigd, dat ze den volksvertegen woordiger eerst haar consumtie, daarna een lucifesbakje naar het hoofd werpt, en nog tot verdere handtastelijkheden over wil gaan. De heer Dauzon ontsteekt in een ge weldige woede. Hij snelt naar buiten en roept een politieagent, om het jong mensch, den pastoor en de beide dames op te pakken. Maar de politieagent zegt niet zonder toestemming van den patroon van het café binnen te mogen gaan om iemand te arresteeren. Men roept den patroon. Maar intusschen heeft een groote massa menschen zich voor het café om den heer Dauzon en den politieagent verzameld. Vooraan onder de nieuwsgierigen staat een pas toor, die uit den omnibus gestegen is, die voor het café stilstond. De heer Dauzon krijgt hem plotseling in het oog en in zijn opwinding meenend dat het de pastoor van daareven is, vaart hij tegen den braven man uit, op een manier, die dezen geheel verstomd doet staan. Een dokter, die met den pastoor uit den omnibus was gegaan, mengt zich er inhet publiek roept, lacht, gilt, manifesteert, geweldig opstootje. De politieagent ziet als eenige uitkomst den heer Dauzon, den onschuldigen pastoor en den dokter mee naar den naastbijzijnden politiepost te nemen. Het idee was uitstekend. Daar werd immers de vergissing spoedig opgehel derd duizend excuses, afscheid. En tevens kregen de manille-spelers gele genheid hun partijtje rustig ten eind te brengen." Een heer van 50 jaar te Parijs was getrouwd met een jong meisje van twee-en-twintig. Toen hij, na het trou wen, zijn jonge vrouw in het bruids vertrek bracht, zeide zij zich plotseling ongesteld te voelen en liet hem een dokter halen. De bruigom zocht er een op en kwam met dezen ijlings in een rijtuig naar' huis gereden. Maar de bruid was inmiddels verdwenen met een som van ruim 30.000 fr. uit zijn lessenaar. Van de politie moest de bedrogen echtgenoot vernemen dat er niets aan de zaak te doen was, aan gezien een echtgenoot, volgens de Fran- sche wet, zijn vrouw niet wegens een misdrijf kan vervolgen. Al wat hij kan doen, is haar dwingen naar de echte lijke woning terug te keeren. L lï*> IA U6L HCl VLUUiCin. ah "J wmv eerlijke vinders handen is gekomen j in getal, een pastoor en twee dames, Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Vader, Be- huwd-Vader en Grootvader in den ouderdom van ruim 91 jaar. P. BAKKER—Eekman en Kinderen. Axel, 22 December 1905.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2