n i iJIJ Nieuwjaars-advertentiën \o. 75. Zaterdag 23 December '1905. 21e Juai'£>. f. dii:lï:m v\. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BERICHT. Buitenland. Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wegens het Kerstfeest zal het volgende nummer van ons blad verschijnen a. s. Donderdag avond 28 dezer. In het daarop volgend nummer, dat op Nieuwjaarsmorgen ver schijnt, kunnen worden geplaatst k 25 cent, wanneer zij dé 10 regels niet overschrijden. s^Medrdere regels worden tegen het fi.gewone tarief berekend. '•Deze advertentiën worden aange nomen tot uiterlijk Zaterdag 30 Dec. a. sdes namiddags 4. ure. Later aangeboden adver- tentièn worden beslist geweigerd. DE UITGEVER. FRANKRIJK. Men verkeert in Parijs in ongerust heid over een dreigende staking van postbodes. De Temps denkt echter dat het zoo'n vaart niet loopen zal. Wel gaan de postbodes in vergaderingen heftig te keer tegen hun chefs en tegen de regeering, maar dat er gevaar zou bestaan voor een stilstand in het post verkeer gelooft dit blad niet. Het zou anders wel indruk maken, een staking van het postverkeer, tegen Nieuwjaar, Nieuwjaar in Frankrijk De oude kwestie van de staking van dienaren der republiek komt hier weer te pas, die ook op den voorgrond kwam bij de schoolmeesters^westie en bij de staking aan de rijkswerven. De re geering heeft tegenover de werklieden aan de' rijkswerven een zeer besliste houding aangenomen en daarmee reeds twee malen terstond bij het uitbreken aan een staking een einde gemaakt. Men kan er verzekerd van zijn, dat de regeering het beginsel, dat het amb tenaren niet vrijstaat straffeloos te staken, krachtig zal handhaven. Bij deze gelegenheid zouden de stakers de sympathie van het publiek niet op hun hand hebben. In dat opzicht zijn zij in het nadeel. Bijna ieder zou de hoogst onaangename gevolgen van de stremming van het postverkeer onder vinden, en wie kan, als hij uit zijn humeur is, onpartijdig oordeelen over de daad van hem, door wiens schuld hij uit het humeur is gebracht Bovendien heeft de administratie der posterijen maatregelen genomen om terstond de stakende bestellers door nieuwe te vervangen. RUSLAND. De Petersburgsche correspondent van de Lokal-Anzeiger zegt een hoogge plaatste persoonlijkheid te hebben ge sproken, die zoo juist van Witte kwam en verzekerde, dat de minister-president den toestand veel rooskleuriger inzag en op spoedige verbetering hoopte. Witte ziet in de gebeurtenissen der jaatste dagen een merkbare strooming naar herstel der rust, wat hem sterkt in zijn zware taak. Witte zei voorts, dat hij er niet over dacht om af te treden. Binnen enkele dagen hoopte hij de regeling van het kiesrecht open baar te maken. De Rijksdoema zal waarschijnlijk in Februari bijeenkomen. In een particulieren brief uit Moskou komt het volgende geruststellende nieuws voor over den toestand aldaar „De werkstaking der post en tele graaf, die nog steeds aanhoudt, maar die door de vaste houding der regee ring, om niet toe te geven, haar einde nadert, heeft ons wederzijdsche berich ten onthouden. Hier is alles rustig en zaken gaan hun gewonen gang. Betalingen gaan geregeld. Gisteren waren twee wissels van U vervallen, die prompt betaald zijn. Mochten in buitenlandsche bladen ongunstige berichten over Moskou rond gaan, dan zijn die alle gelogen. Alles is hier. rustig en buiten de bedaarde, doch onaangename werkstakingen is hier niets wat aan revolutie zou kun nen doen denken Een Zweedsch oorlogsschip kreeg te Reval zijn saluut niet beautwoord om dat de Russische admiraal weten liet, dat hij geen kruit had. Dat was in zooverre waar, dat hij uit vrees voor misbruik door de matrozen geen kruit aan boord wilde hebben. Het oorlogsschip in kwestie was de Zvveedsche torpedokruiser Psilander, die Zaterdag te Stockholm is terugge keerd. Vrijdag was de Psilander te Reval. Sedert drie weken was die stad van de buitenwereld afgesneden. De Zweedsche consul, een man, die tallooze menschen in dienst heeft, werd door zyn eigen volk m,et den dood be dreigd, zoodat hij het met andere Zwe den geraden achtte de wijk naar het buitenland te nemen. Aan boord van de Psilander bevon den zich verscheiden journalisten, die een treurig tafereel ophangen van den toestand in Lijfland, in 't bizonder van de Duitschers daar te lande. Svenska Dagbladet vertelt hoe rondom Riga volslagen anarchie heerscht. De be schikbare troepen zijn machteloos tegen de groote benden boeren, die al plun derend en brandstichtend rond trekken langs de goederen der groote grondbe zitters. De regesring te Petersburg kondigde een tijd geleden den staat van beleg af in de hoop de beweging daardoor nog tijdig den kop in te kunnen drukken, maar de arbeiders antwoordden met de algemeene staking. In menigte smeden de werklieden in de fabrieken wapens. Er wordt vreeseiijk gemoord. Een der Zweden zag hoe te Riga op klaar lichten dag een Rus en een Duitscher werden neergeschoten. Op één dag werden zeven personen om 't leven gebracht. Een man, die per rijtuig geld moest brengen van het station naar de Rijksbank werd in zijn wagen ver moord en beroofd. De oorzaak van het optreden der Letten is, zooals reeds is gezegd, voor een deel van socialistischeu aard. Samen met het jongere geslacht van de Joden vormen de Lettische arbeiders een par tij van een 50,000 man, die het voorna melijk heeft voorzien op de vermogende Duitschers en Russen. Daarnaast staat het streven om de autocratie in Rus land ten val te brengen en een con stitutie te erlangen sommigen willen zélfs een republiek, gelijk zij metter daad hebben getoond. De leiding der revolutionaire arbei ders is in haar soort voorbeeldig. Zij gehoorzamen hun aanvoerders blinde lings en dezen maken naar hun belie ven eiken tak van bedrijf onmogelijk als zij het noodig vinden. Svenska Dagbladet bevestigt, dat het geen overdreven bezorgdheid der Duit- sche regeering is om schepen naar de Oostzee-provincies te zenden ter afha ling van Duitsche onderdanen. Men vreest voor een Baltischen Bartholo- meus-nacht. Kenschetsend voor de opwinding en verbittering onder de oproerige boeren en arbeiders in de Oostzee-provincies is wel hetgeen te Tukkum is gebeurd. Bij een straatgevecht aldaar sneuvel den overste Milller en dertig dragon ders. De razende menigte wierp zich na het gevecht op de lijken en ver minkte deze op dierlijke wijze. De oogen werden uitgestoken, handen en ooren afgehakt. Hoe het verlies der militairen zoo groot kon zijn wordt verklaard door de omstandigheid, dat de overvalling der soldaten 's nachts plaats had en paar den en manschappen verward raakten in de heimelijk aangebrachte draadver sperringen. Uit de vensters der om liggende huizen openden de revutionai- reu toen een moorddadig vuur. Naar de Ostd. Grenz boten meedeelt hebben de laatste treinen uit Rusland te Eydtkuhnen meer dan 800 vluchte lingen aangebracht, voor wie er geen plaats meer was. Zij zijn daarop naar Tallupönen (by Gumbinnen) gebracht. De Engelsche commissie, die de ver volgde Joden in Rusland giften is gaan brengen, heeft in vier weken tijds niet alle geteisterde plaatsen, kunnen bezoe ken. Zij vertelt, dat te Kief de uitspat tingen zeer erg zijn geweest. Daar zijn veertig Joden vermoord en talloo- zen gewond. Te Odessa is het nog treuriger toegegaan de commissie telde daar 300 graven op het Israëlietische kerkhof. Maar er zijn veel meer ver moord een massa lijken zijn eenvou dig in zee gegooid. Overal waar poli tie en overheid zich verzet hebben tegen de onlusten is er niets gebeurd. Te Kiëf wezen politieagenten in -uni form, volgens de commissie, echter zelfs het grauw de huizen der Joden aan. De commissie vertelt verder, dat in het kleine plaatsje Rosdein de stations chef een trein een uur liet stoppen, de Joden liet uitstappen, waarop er acht van hen vermoord en 37 gewond werden. In de Ardennen komen de wolven reeds tot dicht bij de dorpen. De streek rond Virton wordt doorloopen door een heele bende wolven iets wat in jaren niet gebeurde en wat men als het voorteeken van een strengen winter aanziet. Des avonds hoort men hun bangmakend gehuil nabij de dorpen en vele menschen vreezen dat weer, gelijk voor een dertigtal jaren, de schape kudden, zelfs de groote runderen en paarden, gevaar zullen loopen. De dorpsbewoners richten klopjachten in. Motor- en Rijwielreglement. Met 1 Januari a. s. treedt een nieuw Motor- en Rijwielreglement in werking. De voor fietsers belangrijkste bepa lingen daaruit zijn: Art. 17. Een van een zoogenaamde freewheel inrichting voorzien rijwiel, waarmede over een weg wordt gere den, moet voorzien zijn van minstens één rem, waarmede het ieder oogenblik tot stilstand kan worden gebracht. Art. 18. Een rijwiel, waarmede over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van minstens één bel, waarvan het geluid op een afstand van 50 M. dui delijk hoorbaar is. Art. 19. Het is hem verboden eenig ander geluidsignaai dan de bel te ge bruiken. (De horens zijn dus verboden.) Art. 20. Een rijwiel, waarmede tusschen een half uur na zonsonder gang en een half uur voor zonsopgang over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van minstens één lan taarn, die voorwaarts een helder licht uitstraalt. Art. 23. Met uitzondering van krui wagens, kinderwagens en daarmede gelijk te stellen rij- of voertuigjes moet elk rij- of voertuig, waarmede over een kunstweg gereden wordt, tusschen een uur na zonsondergang en een uur voor zonsopgang voorzien, zijn van minstens één lantaarn, die vooraan is geplaatst aan de linkerzijde, ten minste even ver naar die zijde reikt als de leiding van het rij- of voertuig en voor waarts een helder wit licht uitstraalt. (Let wel voerliedenVoortaanmoet aan alle wagens, karren, rijtuigen enz. 's avonds aan de linkerzijde een lan taarn branden.) Art. 25. Het is verboden een rij wiel- pad buiten noodzaak ander3 te berijden dan met motorrijtuigen op twee wielen of met rijwielen of' daarover paarden of ander vee te leiden of te drijven. H.M. de Koningin heeft f200 laten geven aan mevrouw de Tugini als bij drage in opbrengst van het weldadig heidsconcert ten bate van de slacht offers der aardbevingen in Italië gege ven. De baten van dit concert zullen vermoedelijk meer dan f 2000 bedragen.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1