Binnenland. Gemengd Nieuws. der Poolsche kooplieden poogden te geven. Terstond werden alle brand- weerstations opgebeld om ^mgde winkeliers te beschermen. Toen trok ken de zwarte benden naar de Zadefska- straat en begonnen daar te plunderen. Alle winkels werden op slag gesloten en er ontstond een paniek in de stad. Een duizendtal met revolvers gewa pende arbeiders dreet de boeyen terug, waarna de rust gedeeltelijk weder- keOpenlijk verwijt men te Lodz de politie niet alleen haar stilzitten, maar ook haar heimelijke ondersteuning en aanmoediging van deze hare gasten. Te Pobjanitze bij Lodz hebben de troepen een aanval gedaan op revolu tionairen, die met de nationale vlag aan 't hoofd door de stad trokken. Er werd gevuurd en dertig personen wer den gewond. De revolutionairen be gonnen daarop de stormklok Ruiden waardoor de arbeiders volgens afspraak te hoop liepen en de militaire macht od de vlucht joegen. De spoorwegen in Polen werken, maar het personeel staat klaar om op het eerste teeken den dienst te staken. De hem toegedichte wreedheid by het onderdrukken van boerenonlusten was oorzaak van het doodvonnis over Sacharot door de sociaal-revolutionairen uitgesproken. Een brief, door den ver moorde kort voor zijn dood uit Penza aan zijn vrouw gericht en dien het Nowoie Wremja thans openbaar maakt, geeft den indruk, dat het revolutionaire veemgericht wel wat lichtvaardig zijn geüsurpeerde rechtspraak uitoefent. In dien briet schrijft Sacharof: „Ik schrijf je uit Penza, waar ik ben aan gekomen na te voren eemge districten in het gouvernement Saratof te heb ben bereisd. De verwoestingen der hofsteden zijn zeer grootop sommige plaatsen is letterlijk geen steen op den anderen gelaten. Ik heb met de boe ren gesproken, hen trachten te over reden en in enkele dorpen, waar de boeren zich bizonder te buiten gingen, heb ik ze ook uitgescholden. De boe ren vallen op de knieën, toonen be rouw en beloven het geroofde terug te geven. Hoever men daarop aan kan weet ik echter niet, daar de be weging inmiddels zich zeer vast ge worteld heeft. In kranten uit Moskou wordt reeds geschreven, dat ik mhet gouvernement Saratof een bloedbad heb aangericht. Dat is natuurlijk on zin, omdat op mijn bevel geen enkel schot is gevuurd en, als God wil, ook niet zal worden gevuurd, daar ik de ergste dingen al achter den rug heb minder opbracht en ook de accyns op de suiker bijna 1 ton bleef beneden de opbrengst van November 1904, dan volgt daaruit dat de overige middelen deze maand geen kwaad figuur maken. De verschillende rubrieken nagaande,! zien we dat deze maand November meer hebben opgebracht dan in Novem ber 1904 de volgende middelen grond belasting f 8000, personeele belasting f4000, bedrijfsbelasting f58.000, ver mogensbelasting f99.000 invoerrechten f 79.000, accijns op het gedistilleerd f38.000, zoutaccijns f 11.000, accijns op het geslacht f 32.000 belasting op gouden en zilveren werken f 4000, registratie rechten f2000, hypotheekrechten f7000, posterijen f 49.000, rijkstelegraaf f20.000 en loodsgelden f4000. Minder hebben opgeleverd de accijns op de suiker f77.000, de wijnaccijns f 9000, de zegelrechten f 63.000, de successierechten f367.000 en de domei nen f1000. De opbrengst der maand was 15.815.066.68, tegen f 15.917.769 in November 1904. Over de eerste elf maanden van dit jaar hebben meer opgebracht dan in gelijk tijdperk van 1904 de volgende middelen het daarachter genoemde bedrag de grondbelasting f 233.000, de personeele belasting f310.000, de be drijfsbelasting f601.000, de vermogens belasting f76.000, de invoerrechten f628.000, de zoutaccijns f2000, de accijns op hef geslacht f348.000, de belasting op de gouden en zilveren werken f20.000, de zegelrechten f365.000, de hypotheekrechten f 24.000, de suc cessierechten f 415.000, de domeinen f 24.000, de posterijen f 644.000, de rijkstelegraaf f282.000, de jacht- en vischacten f 4000 en de loodsgelden f 128.000. In hetzelfde tijdperk was de opbrengst der middelen in dit jaar minder voor het recht op de mijnen f4000, den suikeraccijns f 472.000, den wijnaccijns f 2000, het gedistilleerd f 425.000, den accijns op bier en azijn f18.000, de registratierechten f 125.000 en de Staats loterij f 10.000. De geheele opbrengst is in de eerste elf maanden vanditjaarfl39.036.268.021, tegen f 135.992.924.975 in gelijk tijdperk van 1904. Nieuwe Crt.) DE RIJKSMIDDELEN. Ofschoon de totaal-opbrengst van 's Rijks middelen over de afgeloopen maand November ongeveer een ton gouds bleef beneden die van de gelijk namige maand in 1904, kan toch niet gezegd worden, dat zij bijzonder on gunstig was. Neemt men namelijk in aanmerking dat het nukkige successie recht in November 1905 bijna 4 ton alleen aan de binnenzijde open was, hielden de Voërsters nog eenmaal stand, maar ook van daar werden zij na een hevigen strijd en bloedige slachting verdreven. Vloekend verlieten zij het duistere gewelf, waarna zij de binnen gracht over trokken en de brug, welke slechts uit losse planken bestond weg nemende, verschansten zij zich achter den ringmuur van den Stins en lieten den voorburcht in het bezit van den vijand. De duisternis bedekte met hare zwarte vleugelen het ijzingwekkend tooneel en maakte een einde aan den heeten kamp strijd, welke aan beide zijden zoo vele bloedige offers gekost had. Wordt vervolgd.) AXEL, 19 December 1905. De Nieuwjaarscollecte heeft alhier opgebracht eene som van f393. Het vorige jaar was de opbrengst f430. De coöperatieve vereeniging „Cerès" tot aankoop van kunstmest stoffen te Zuiddorpe kocht in het afge loopen jaar aan107.600 K.G. super- phosphaat, 88.000 K.G. kunstmest. 107.800 K.G. nitraat, 1200 K.G. kaïniet, 2210 K.G. Thomasslakken en 700 K.G, kaliphosphaat. Het totaal der ontvangsten bedroeg f 22.200 005, dat der uitgaven f 22.150.17. Herkozen werden de bestuursleden B. C. Puylaert en D. „v. d. Velde. De vlaszwingelaars aan de grens doen goede zaken. Leverden zy vroeger aan de garenfabrieken hoogstens a 5 fr. het steen (3 K.G.), die prijs is thans tot 6 fr. gestegen. M. Ct. De provinciale stoomboot Zeeu wsch - Vlaanderen die Maandagmorgen te 610. uit Vlissingen naar Terneuzen vertrok, is wegens den mist nabij Borssele tegen den zeedijk omhoog gevaren. De passagiers zijn aldaar geland en Maandagnamiddag met de prov. boot Zuid-Beveland, die hen aan den steiger te Borssele opnam, te Terneuzen aan gekomen. De nieuwe kerk der Ned. Herv. gemeente te Hoek is Zondag ingewijd. In zijne rede bedankte de WelEervv.heer Ds. E. Raams alle personen en besturen die het hunne hebben bijgedragen tof de stichting van dit gebouw, maar bovenal werd dank gebracht aan God, die Zijnen zegen op dezen arbeid schonk Naar aanleiding van den tekst: „Er is geschreven Mijn huis zal een huis des gebeds genaamd worden", welke woorden in den voorgevel van het kerkgebouw zijn ingebyteld, hield Zijn Eerw. der gemeente voor, wat de inner lijke waarde van dit Godsgeschenk is en ook welke verplichtingen de aan vaarding daarvan medebrengt. Namens de vroegere predikanten werden eenige woorden gesproken door Ds. Terneden van Oost en West-Sou burg, namens verschillende kerkbestu ren en colleges door Ds. Timmerman van Ter Neuzen en Ds. Van Dis van Zaamslag, waarvoor Ds. Raams ook namens de gemeente zijnen dank be tuigde. De namiddag-godsdienstoefening werd geleid door Ds. Terneden. Tern. Ct. De toestand van den onder Moer- beke 15 Oct. j.l. ernstig verwonden Ad. R. is, zoo schrijft men aan de M. Ct., gunstig te noemen, ofschoon de verandering ten goede zich weken lang volstrekt niet liet aanzien. Hij mag zich reeds buitenshuis begeven en ook kleine wandelingen maken. De vermoedelijke dader Ch. v. d. V. te Koewacht-Moerbeke bevindt zich nog steeds te Gent in voorloopige hechtenis Wanneer die zaak in openbare be handeling zal komen is nog niet bekend In verband hiermede mag wel aan gemerkt worden, dat het der Belgische justitie met haar onderzoek niet ge makkelijk gemaakt is. Eenigen tijd geleden werden een zestal personen naar Gent opgeroepen om in die zaak te getuigenpersonen, die bij de ver wonding in de herberg van De M. waren tegenwoordig geweest, die samen met V. d. V. zoogenaamd uit waren. En van die zes of zeven vond zich slechts één persoon bereid naar Gent te gaan, en die kon dan nog maar een onschuldige verklaring afleggen. De anderen bleven eenvoudig thuis, wel licht uit vrees dat hen te Gent onheil zou kunnen geschieden zij konden in elk geval meer licht in die zaak ont steken. Aan de weegbruggen te Ter-Hole, Rustwat en HoefkenSdijk langs de tramlijn HulstWalsoorden zijn dit jaar respectievelijk gewogen 4769900 K.G., 2950850 K.G. en 2391900 K.G. suiker bieten. De bietenbond van Boschkapelle heeft de vorige week tot volle tevreden heid zijne zaken vereffend met de Belgische fabtiek d'Ath et de Beloeil, waaraan hij zijne bieten heeft verkocht. Hij had gecontracteerd 84.5 gemeten, die eene netto opbrengst gaven van 1.279.870 K.G. De Bond ontving f 13.50 per 1000 K.G., zoodat er voor f 17278.245 was geleverd hiervan moesten af f73.86 vooi losgelden, zoodat de leden ontvingen f 17.194.38'. De fabriek had f18000 geplaatst op de Boerenleenbank te Boschkapelle tot waarborg van betaling. M. Ct. Met ingang van 1 Januari 1906 worden verplaatst de kommiezen bij 's Rijks belastingen M. Hogenstein, 2e kl., van Middel burg naar Vlissingen (haven); L. C. Adriaansen, le kl., van Vlissingen (stad) naar MiddelburgJ. Beerens, 2e kl. van Middelburg naar Sluis I. M. Looij 2e kl., van Sluis, naar Vlissingen (stad) A. Bodderij, 2e kl., van Neuzen naar Middelburg; A. Beun, 2e kl., van Re nesse (gedetacheerd te Brouwershaven) naar Neuzen; J. van der Werf, 2e kl van Ellewoutsdijk naar Brouwershaven M. G. J. Contant, le kl., van Neuzen, naar Ellewoutsdijk; F. Rijstenbil, 3' kl., van Neuzen (tijd.) naar Hontenisse D. C. Verpoorte, 2e kl., van Axel naar NeuzenF. Melis, 3e kl., van Sas van Gent naar AxelD. du Pree, 3e kl., van Sas van Gent naar Neuzen; J. Kesteloo, 2e kl., van Oostburg naar NeuzenL. C. van Splunter, 3e kl van Kauter naar NeuzenJ. M. van Oijen, 3e kl., van Sas van Gent (tijd.) naar SluisM. Bootzema, 3e kl., van Sas van Gent naar Oostburg; A. I. Cambier, 3e kl., van Sas van Gent naar Zuiddorpe. en J. J. Swemmelaar, 3e kl., van Sas van Gent naar Kauter. Als tijdelijk deurwaarder der directe belastingen voor de gemeente Middel burg is met genoemden datum aange wezen de daarheen verplaatste kom mies 2e kl., A. Bodderij en voor de gemeente Vlissingen de kommies 2e klasse I. M. Looij. Men schrijft aan de M. Ct. Het kon. besluit van 6 November j.l. St.bl. no. 294 bevat voorschriften tot bevordering van de vrijheid en veilig heid van het verkeer op de wegen in verband met het gebruik van motor rijtuigen en rijwielen, alsmede ter rege ling van het verkeer op rijwielpaden. Daarin komt o. a. deze zeer nuttige bepaling voor dat met uitzondering van kruiwagens, kinderwagens en daarmede gelijk te stellen rij- of voertuigjes, elk rij- of voertuig, geen motorrijtuig of rijwiel zijnde, waarmede over een kunstweg wordt gereden, tusschen één uur na zonsondergang en één uur voor zons opgang, moet voorzien zijn van minstens één naar voren helder witlicht uit stralende lantaarn. Houders van voer- en rijtuigen weten dus waaraan ze zich met 1 Januari a. s. te houden hebben. Het is te hopen dat aan dit voorschrift even goed de hand zal worden gehouden als voor rijwielen tot nu toe geschiedde. Op den dag vóór Sinterklaas 3tond een botte, onhandige winkeljongen in een allerlei-magazijntje in Den Haag een jufje te woord dat een stukje rozenzeep vroeg. „Rozenzeep hebben we niet'!" gaf hij ten antwoord. Toen de juf weg was, hield de patroon hem onder het oog, dat de klanten niet zoo botweg moesten afgescheept worden. Je had bijv. kunnen zeggen„Neen, juf, rozenzeep hebben we niet, maar overheerlijke violetzeep, zoo zacht als fluweel en zoo schuimend als de Noordzee TingelingelingKomt een deftige dame binnen. „Meneer, verkoopt u ook closet papier Drommels, dat hebben ze nietWacht, slimme jongen zal den raad in practijk brengen „Neen, mevrouw, maar kan u tniet met schuurpapier doen? Dat s even best Tableau W. Grqn. Ct. -- Te Hilversum is ingebroken in den bekenden Zwaluwenberg. De veld wachter betrapte den dader op heeter- daad. Op weg naar Hilversum .ont moette den gevangen dief de eigenaar van het gestolene, die zijn reeds in ge bruik gestelde kleeren direct herkende. Te Nijmegen kwam Zondagavond een man aan het hoofdbureau van po litie, geëscorteerd door zes kinderen, waarvan de oudste 12 en de jongste 2 jaar oud was. De kinderen kwamen uit Pretoria, vanwaar zij met hun moeder, terwijl vader achterbleef, op reis naar Holland waren gegaan. Te Antwerpen echter moest de vrouw in een gasthuis wor den opgenomen en nu waren door vrien delijke bemoeiingen van een meereizend echtpaar, de kinderen al vast naar „grootje", die te Nijmegen woonde, vooruit gestuurd. „Grootje" echter was blij, dat zij zelf nauw het leven hield en had voor een dergelijke inkwartie ring geld noch plaats. Het zestal werd dus onder de be schermende vleugels van den heiligen Hermandad gebracht, en scheen er zich dan ook aanstonds thuis te gevoelen, tenminste er werd oogenblikkelijk een spelletje in de vestibule gearrangeerd. L

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2