IIESTINS VOËKST. Xo. 74. Woensdag 20 December '1005. 21'' Jaurg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELGIE. In de toelichting van het wetsont werp strekkende om de dotatie van 200,000 frs. van wijlen den graaf van Vlaanderen over te laten gaan op priDs Albert, zegt de regeering De wetten van 23 Maart en 14 Juni 1853 kennen, ten laste van de open bare schatkist, aan den vermoedelijken troonsopvolger een jaarlijksche dotatie toe. Deze dotatie bedraagt 250,000 frs. waarvan 50.000 frs. voor het onder houd van het te zijner beschikking ge stelde paleiszij wordt op 500,000 frs. gebracht bij het huwelijk van een prins. De wet van 14 Mei 1856 had aan Z. K. fl. den graaf van Vlaanderen een jaarlijksche dotatie van 150,000 frs. toegestaan en die van 10 Maart 1867 bracht haar, van den datum van zijn huwelijk af, op 200,000 frs. De regeering heeft de eer, aan het parlement voor te stellen tegenover Z. K. H. prins Albert van België de overleveringen voort te zetten, die aan monarchistische landen gemeen zijn. Het past, aan den prins, die eens geroepen is over ons land te regeeren, een positie te verzekeren, waardig aan het Belgisch vaderland en het konink- lijk ambt, waarop hij zich voorbereidt. De regeering stelt voor, aan Z. K. H. prins Albert van België eene jaarlijk sche dotatie van 200,000 frs. toe te staan, aanvangende op 1 Januari 1906. De Vlaamsche Gazet meldt In afwachting dat nieuwe banknoten, Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsche Geschiedenis 1362 126) ffLaat mij hier den dood vinden, van Arkelzeide Arnold op een gesmoorden toon, alleen voor den bisschop hoorbaar. //Zwijgen ga terugantwoordde van Arkel, met eene bevelende toornige stem, en stiet den jonker in den kring zijner edelen terug, die hij toen op norschen toon toeriep ffMoet ik u dan voorgaan welaan zoo volgt mij Maar nu trad Walter te voorschijn, en een echten militairen groet makende, zeide hij: //Halt! uw hoogedelheid! dit is een stuk werk, waarvoor men mannen moet gebruiken wier dood den geheelen veldtocht niet in de war brengt. Ik heb de Zwolsche benden op die hoogte in de krijgskunde gebracht, dat zij bij een weinig zelfoefening mij eenigermate kunnen missenik zal dus de ladder het éérst beklimmen en die nachtraven daarboven van het nest jagen, en mocht ik somwijlen niet weer terugkomen, zoo moogt gij gelooven, dat de Zwolschen geenen hopman meer hebben, want le vend krijgen die vervloekte schelmen inij niet in handen. Razoniuswaar voor dewelke schilder Montald de tee- kening leverde en die in 4 kleuren gedrukt worden, van de pers komen, zullen, ter geruststelling van het pu bliek, banknoten worden gemaakt met de oude prent, doch waarvan de op schriften in stede van met zwarten inkt, in 't hoogrood zullen gedrukt worden. Binnen enkele dagen zullen deze bankbrieven in omloop worden ge bracht, waarna men zich dadelijk aan 't drukken zal zetten van de vierkleu- rige bankjes, waarvan men er hoogstens 20,000 per dag kan leveren, zoodat men dag en nacht de persen zal moe ten in beweging houden om de 2 mil- lioen papieren binnen de twee maanden klaar te krijgen. ZWITSERLAND. Te Zurich zijn twee broers uit Wil (kanton St Gallen) in hechtenis geno men, die bij een juwelier onder ver dachte omstandigheden een halssnoer van kostbare parels trachtten te ver- koopen. De eene, Josef Keiler, gebo ren te Oensingen (Solothurn) bleek reeds elfmaal veroordeeld te zijn. Hij is portier geweest in een hotel te Nor folk, in Engeland, en men verdenkt hem van diefstal op groote schaal. In zijn woning zijn namelijk verscheidene kostbare voorwerpen gevondendia manten en parels, 72 zilveren lepels en vorken, armbanden, een met dia manten bezet dameshorloge, gouden ringen, enz. Ook zijn bij goudsmeden te Wil en andere plaatsen kostbare sieraden opgespoord, die Josef Keiler zit gij dan man Ha onder den storm ram weluu, blaas eens den knapsten tnarsch, waartoe gij uwe longen afgericht hebt, op dat die schoften daarboven ver nemen dat zij bezoek krijgen." En terwijl de trompetter heldere toonen uit zijnen zilveren horen stiet, besteeg de hopman, het breede stalen schild boven zijn hoofd houdende, met vasten tred de ladder, en naardien zich geen vijand boven den trans, welke ge durig van de overzijde der gracht bescho ten werd, vertoonde, had men hoop dat hij den moeielijken weg gelukkig zoude afleggen. Reeds werden meerdere lad ders aangebracht om hem te kunnen volgen, toen plotselings een twintigtal verweerde gezichten boven den trans heen staarden, onmiddelijk van eenen hoop steenen gevolgd, die kletterend op het stalen schild, dat het lichaam van den hopman dekte, neder vielen, doch er echter machteloos weder afrolden. Andermaal waren de Voërsters achter den trans teruggedreven en bijna had de moedige hopman deu bovensten rand van den muur bereikt; nog één stap en de stoute Zwollenaar had zijnen vrees- selijken weg afgelegdreeds sloeg hij den ijzeren handschoen aan het lofwerk, dat in de kanteelen was uitgehouwen, reeds hief meu van beneden, vanwaar men hem met een angstig zwijgen had nagestaard, een vreugdegejuich aan, toen Hugh boven den donkeren rand zichtbaar aan hen had verkocht. De waarde van wat de politie nu bijeen heeft wordt op ongeveer 50,000 francs ge schat. RUSLAND. De Syn Otetsjestwa bevat het na volgend telegram van Swegingef, den gouverneur van Lijfland, aan Doernowo: „Riga, 10 December. De gezagvoer ders op alle rivierstoombooten staken. Met de aankomende zeebooten is er dus geen verbinding. Het is noodza kelijk een kruiser en twee torpedo booten hierheen te zenden, In de door de staking aangetaste streken staat het verkeer op den Baltischen spoorweg stil. Troepen moeten dus óver zee worden vervoerd. Spoedige afzending daarvan in aanzienlijken getale is nood zakelijk. Uwe ijlboden zijn te Wolk opgevangen." Volgens hetzelfde blad stroomen de Letten naar Riga om zich met de ar beiders te vereenigen. De regeerings- gebouwen staan in brand. Spoorweg en telegraaf zijn in handen der stakers. Uit Libau zijn oorlogsschepen gezonden. Aldus de Syn Otetsjestwa. Het wordt moeilijker dan ooit zich een eenigszins getrouw beeld van den toe stand te vormen. De onder de tele grammen voorkomende logenstraffing der Russische regeering van een heele reeks opzienbarende berichten uit Irkoetsk, Charbin, Wladiwostok, Char- kof, Jetissawetgrad en andere plaatsen bewijst natuurlijk geenszins, dat zij, „geheel verzonnen" waren. Bizonder- iijk die uit Charbin en Wladiwostok werd, en zich vooroverbuigende, zijne breede strijdbijl flikkerend boven het hoofd van Walter rondzwaaide. De toonen der trompet, waarmede Razonius tot nu toe den tocht van zijnen hopman vergezeld had, zwegen, en met eene gillende stem riep de heelmeester //Pillen en lavementen stijg af, stijg af Maar reeds was het te laathet breede Wad der heerbijl werd opgeheven, en sissend daalde het staal op den helm van den hopman neder. Zijne hand liet het lofwerk los, hij waggelde op de dunne trede van de ladder, en ruggelings stortte hij van de duizelende hoogte af. Met eenen rauwen kreet wierp Razo nius zich op het lichaam van zijnen hopman, en door een paar Zwolsche lansknechten geholpen, werd het als levenloos uit het gedrang weggedragen. //Wraak voor den hopman Bloed voor den hopman 1" schreeuwden de Zwolschen, terwijl van alle zijden nieuwe ladders werden aangevoerd. Nieuwe strijders gingen den dood te gemoet. Ook van Arkel, op den voet gevolgd door Arnold, besteeg eene ladder, en was eindelijk de eerste, die het belangrijke punt bereikte, maar vóór hij hetzelve geheel bemachtigd had, en van het boven deel van den voorburcht meester was, hadden velen denzeltden vreesselijkeu val vaD den hopman Walter gedaan, of met hun bloed den steenen vloer van de tinne geverwd. zijn van zóó verschillende zijden ge komen en waren zoo eensluidend, dat men hier hoogstens kan gelooven, dat er eenige overdrijving in 'tspel moge zijn geweest. Zoo zal het ook wel gaan met een deel der berichten over de militaire muiterijen, maar afgezien van zekere fantasiestukken van Engelsche dag bladcorrespondenten en een aantal Duitsche en Fransche, om van andere niet te praten, zijn er een aantal mede- deelingen van blijkbaar bezadigde toe schouwers, die in den regel door nadere bizonderheden worden bevestigd. In Polen schynt de oproerige geest zich sterk uit te breiden. Te Warschau woelt het nu ook onder de sappeurs te Lublin trokken de manschappen van het Rjezansche infanterie-regement met roode vlaggen door de stad. Aan de Oostenrijksche grens hebben 600 man der grenswacht den dienst gewei gerd. Daardoor gelukte het ongeveer 300 K.G. wapens in Polen binnen te smokkelen. De officieren in St. Petersburg moe ten niettegenstaande het verbod aan rijksambtenaren besloten hebben ook een bond te stichten en een vooruit strevend militair blad uit te geven. Ter bestrijding der omwenteling heeft de politie te Lodz uit eigenlijk Rus land ingevoerd het onder den naam choeliganie bekende schuim, ook wel genoemd „zwarte honderd". Vrijdag hielden deze door de politie verpleegde heeren een soort van algemeene repe titie in het midden der stad, waar zij een proeve hunner kunst op de winkels Thans, nu men van boven niet meer bedreigd werd en alles nog blootstond aan de pijlen en steenballen die uit de schietgaten naar buiten gedreven werden, kon men den stormram laten werken, om zoo mogelijk de ijzeren poortdeur te doen springen. Maar te vergeefs stiet de ijzeren punt der zware balk met krachtigen aandrang onophoudelijk tegen de stevige deuren, zij weken geen duim breed terugalleen, als de dikke storm- paal somwijlen met verdubbelde kracht op de poort bonsde, bemerkte men eene lichte schudding der massieve hengsels, en hoorde eenen doffeu slag, die aan de binnenzijde onder het hooge gewelf voortrollende, in de verte als een dreunende donderslag wegstierf. /,Dat baat niet, mannenriep van Arkel, >wij moeten de deuren van binnen openen. Volgt mij De steenen trap, die van af de tinne naar beneden liep, was door de Voërsters, toen zij het bovendeel van den voorburcht hadden moeten verlaten, met eene zware valdeur afgesloten. Deze werd openge rukt en door zijne ridders en stoutste krijgslieden gevolgd, daalde de bisschop den nauwen wenteltrap af. De toegang werd hun schrede bij schrede door Hugh en de zijnen betwist, en voor zij tot onder aan den voet des torens waren doorgedrongen had van Arkel vele der zijnen aan zijne zijde zien vallen. Ouder het donkere verwulfsel, dat

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1