iter J, E DE MI, Uitsluitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. Het verbond van post- en telegraaf- beambten heeft, in weerwil van Doer- nowo's bevel, besloten in de staking te volharden. Aan de Moskousche beurs doen ge ruchten over groote faillissementen de ronde. In het gouvernement Novgorod is het tot een bloedig handgemeen tus- schen boeren en agitators gekomen. In de fabriekplaatsOrechewo-Loejewo is er een botsing tusschen arbeiders en kozakken geweest. Drie kozakken werden doodgeschoten. De Nowaja Sjizjn meldt dat Chroes- talef, de voorzitter van het arbeiders comité, in de Peter- en Paulsvesting is opgesloten, waar men op de binnen plaats kanonnen heelt opgesteld. De wacht is versterkt en de hoofdpoort van de vesting is gesloten, om een ge welddadige bevrijding te verhinderen. [g Riga is de toestand bedenkelijk. Aan het station zijo kanonnen en bij de post machinegeweren opgesteld. Men vertrouwt de troepen «niet. De Letti- sche oproerlingen zijn meester van de stad. De Roes bevat een telegram volgens hetwelk de manschappen van de 6de brigade sappeurs te Moskou eischen gesteld hebben. De manschappen wier diensttijd om is hebben totdusver ver geefs om hun heenzending gevraagd. Als zij binnen den gestelden termijn geen antwoord krijgen, zeiden zij zich hun vrijheid van handelen voor te be houden. AXEL, 15 December 1905. Dinsdagavond gaf de rederijkerska mer ,De Herleving" alhier eene uit voering ten huize van den heer Blan- saart. Het historisch tooneelspel Een stoute daad, keurig gecostumeerd door den heer Verstraete, costumier van het Nederlandsch tooneel te Antwerpen, spelende in het jaar 1573, viel zeer in den smaak. De bevrijding van den zoon van Bouwen Ewoudsz. vindt men o. a. op- geteekend bij van Meteren, Ned. Histo rie, IV boek. Twee blijspelen, De Kleermaker en de Bakker en Het verdraaide hoofd, benevens de voordracht Hannus de Kalverkoopman en Feest op 't durp, waren uitstekend geschikt om de lach spieren in beweging te brengen. Als toegift kregen we nog een voor dracht Terug van de bruiloft van neef Janus en een prachtig muziekstuk voor Viool en piano, uitgevoerd door de heeren Goudstikker en Schouten uit Ter Neuzen. Door de Christelijke Werklieden- vereeniging „Bid en Werk" alhier, daartoe uitgenoodigd, trad 11. Dinsdag avond in de Ger. Kerk A op, de Wel- Eerw. Heer ds. Homburg van Groede met het onderwerp „Geloof en arbeid". De mannenzangvereeniging „Hoop op Zegen" bracht eenige nummers ten gehoore. Het kerkgebouw was stampvol De heer A. Schelleman van Axel, thans tijdelijk onderwijzer aan de open bare school te Lobith, is benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere R. K. school te Zierikzee. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot burgemeester van Hulst F. van Waes- berghe en van Boschkapelle en Stop peldijk B. van Sonsbeek. - De directeur van het post- en ga u voor." Tegelijk zag men Arnold met opgeheven schild, den voet op de eerste trede vair de ladder zetten. //Bij God, dat gebeurt niet," schreeuw de de bisschop, en zijne ijzeren vuist op den schouder van den driesten jongeling leggende, trok hij hem van het pad des doods terug. Wordt vervolgd.) telegraafkantoor te Hulst F. Smit is eervol van het beheer ontheven en ver plaatst naar Utrecht. Met ingang van 18 dezer worden de Rijkstelephoonkantoren te Hulst, te Neuzen en te Sas van Gent, alsmede de eventueel aan deze kantoren recht streeks aan te sluiten perceelen en openbare spreekcellen, toegelaten tot het telefoonverkeer met de Belgische telephoonnetten, welke tot de telephoon- gemeenschap met Roosendaal zijn toe gelaten. Door den Commissaris derKonin gin is met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot gemeente-veldwachter van Boschkapelle A. Wijn acker te Koewacht, ter vervanging van P.J.Heije,overleden. Woensdagavond brandde onder Hontenisse, in den ScAa/wr/molder, de landbouwerschuur van de Wed. A. v. S. geheel af. Al de landbouwgereedschap pen, de oogst, benevens al de dieren, een paard, twee melkkoeien, drie run deren en twee varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt deels de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. M. Ct. In Zeeland kwamen gedurende de afgeloopen week van 6 tot en met 12 dezer 9 gevallen van besmettelijke ziekten voor1 van febris typhoidea te Zaamslag7 van rondvonk, 2 Elle- woutsdijk, 1 Sas van Gent, 3 Wolphaarts- dijk, 1 Yerseke en 1 van diphtheritis te Graauw en Langendam. In de laatste helft van November werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België ge zonden 131 melk- en kalf koeien en wel langs Clinge 35, langs Hulst (station) 44, langs Sas van Gent 19 en langs Veldzicht (Gem. IJzendijke) 33 stuks. De uitvoer langs al de 12 grenskan toren bedroeg 761 stuks tegen 655 stuks in de laatste helft van October en 892 in de eerste helft van November. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 17 December 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97t ore Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hngenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 nre Ds. G. de Jager. Nam. 2 ure Ds. G. de Jager. (van Bruinisse). Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk Nam 2 nre Ds R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskeik. Nam. 2 ure Leeskerk. den Maandag en Donderdag van 8 tot 1 n/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St ISTikoI 3/9/8 Waas) Belg-ie Brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, welke men op 1 Januari e. k. wenscht besteld te zien, kunnen ook dit jaar reeds tusschen 22 en 30 December te voren wrorden ter post bezorgd. Over de geheele adreszijde moeten dan echter twee elkander snijdende lijnen getrokken zijn. Zondagvoormiddag kwam in een hoeden- en mantelmagazijn te Ouden- boseh een l6-jarig meisje uit Standaar- buiten met verzoek om eenige goede mantels en hoeden mede te mogen nemen voor mevr. Van R. Zij zeide, daar kort in dienst te zijn. Mantels en hoeden werden medegegeven en 's middags vertoonde de jeugdige op- lichtster zich met een der nieuwe man tels in de kerk te Standaarbuiten. Toen de gezusters W. om antwoord bij mevr. Van R. kwamen, wist deze van niets af. Een onderzoek werd in gesteld met het gevolg, dat de mare chaussees de opliohtster in hechtenis namen en de goederen in beslag ge nomen werden. Zij is gevankelijk naar Breda overgebracht {N. C.) Tengevolge van het gebruiken van door middel van briketten ver warmde stoven moesten Zondag 11. een vijftal personen tijdens de godsdienst oefening de Geref. kerk te Brigdamme (gem. St. Laurens) verlaten. Twee ver keerden in bewusteloozen toestand en moesten worden weggedragen. Voortaan is nu het gebruik van briketten in de kerk verboden er moet nu gebrand zaagsel ter verwarming worden ge bruikt. Zitting van 12 December 1905. Tegenwoordig alle leden en de Secre taris. Voorzitter dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige zitting worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Brief van C. v. d. Broeke Jz. waarbij hij, onder dankbetuiging de benoeming als gemeente-bouwmeester aanneemt. b. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat in kas is eene som van f470,591/2- c. De Voorz. deelt mede dat aan den onderwijzer M. L. van Vessem gedurende de maand December verlof is verleend tot herstel van gezondheid. d. De Voorz. doet de mededeeling, dat niemand bij de aanbesteding van school- en kantoorbehoeften heeft inge schreven. Dhr. De FeijterDat kunnen wij niet helpen, het wordt hen aangeboden, maar de besteding heeft immers maar in ééne courant gestaan, net maar in den Axelaar, zou het ook niet goed geweest zijn dat het in de Ter Neuzen- sche Courant had gestaan, die wordt toch in veel ruimeren kring gelezen. Dus dan is het beste om maar weer op den ouden voet door te gaan. Hiertoe wordt besloten. II. Verzoek van Th. van Rooijen om een paaltje te mogen plaatsen op de stoep van een zijner woningen, daar de bewoner G. den Deurwaarder her haaldelijk last heeft van de rijtuigen, die de schilder Antheunis voor zijne ramen neerzet, en hem zoodoende het uitzicht belemmert. M. a. s. besloten het verzoek in te willigen. III. Wijziging verordening op de heffing en de invordering van school gelden. Ged. Staten geven in overweging in art. 2, der verordening duidelijker aan te geven, wanneer de belasting moet worden betaald. Dhr. De Feijter stelt voor om aan Burgem. en Wethouders op te dragen eene nieuwe verordening te maken. Als de kostende prijs was door Burgem. en Wethouders berekend 673/8 cent, doch bij nader onderzoek blijkt dat een post was vergeten, en alzoo het bedrag nu niet 673 8 maar 80 cent ongeveer wordt, waarmede door B. W. bij het opmaken der nieuwe verordening reke ning zal worden gehouden. Dhr. De Feijter zou ook gaarne zien, dat vóór de behandeling der nieuwe verordening aan de leden deze wordt toegezonden ter kennisneming. Door den Voorz. wordt zulks toegezegd. Dhr. De Feijter: Nu we toch over de schoolgelden bezig zijn, ik heb ge zien dat voor herhalingsonderwijs een post is uitgetrokken van f316. Hoeveel onderwijzers geven herhalingsles De secr. deelt medevier en eene onderwijzeres. Dhr. De Feijterhoeveel uren geven ze les. De Secr. 196 lesuren. Dhr. De Feijter Van het Rijk krij gen we eene bijdrage van f87.30 en het Rijk geeft 30 cent per uur. Dat komt dan niet uit. De secr. zegt zich te hebben vergist het moet 291 lesuren zijn. Dhr. De Feijter vraagt of er nog al druk gebruik van wordt gemaakt van het herhalingsonderwijs. Dhr. Lamaltre zegt dat men daar niets mede opschiet, want al kwamen er maar twee naar de lessen dan moet het onderwijs toch worden gegeven. Dhr. De FeijterDaar heb je vol komen gelijk in. IV. Wijzigen verordening belasting op de honden. In art 3 staat„Dit bedrag (f3.) wordt verminderd tot tl, voor honden, uitsluitend gehouden ten dienste van den landbouw. Hierachter zouden Ged. Staten willen gevoegd zien de woorden „ofnijverheid." Art. 5. moet vervallen omdat wanneer honden van personen in art. 4 genoemd losloopen ze vanzelf in de categorie vallen, waarin ze behooren. In art. 7 wordt te veel bevoegdheid toegekend aan hem, die belast is met het ophalen der biljetten. Wanneer iemand schrijven kan moet niet de be ambte voor hem teekenen, maar de aangever zal een kruisje moeten stel len, gewaarmerkt door twee getuigen. De strafbepaling moet vervallen, daar alleen de rechter bevoegd is de straf op te leggen, en niet de gemeenteraad. Dhr. De Feijter vindt het vreemd dat wat in Terneuzen goedgekeurd wordt, in Axel wordt afgekeurd. De Voorz. ook, doch geeft in over weging de ^wijzigingen maar aan te brengen. V. Wijzigen verordening op de open bare vermakelijkheden. Ged. Statep geven in overweging dat de Raad zich duidelijker uitdrukken en het onderscheid tusschen het geven van muziek en het houden van concert scherper doe uitkomen. Dhr. Lamaltre wil hier over nog wel een enkel woord zeggen. Hij zou gaarne zien dat het houden van concerten, on der welken vorm, dan ook, geheel wer den vrijgesteld. Wanneer b. v. de Koningin verjaart, dan geeft Concordia op de markt een concert, moet daar voor dan ook al f 1 betaald worden Bij Koole en bij Blansaart worden jaar lijks 2 concerten gegeven, ook in de Bijz. School worden wel eens concerteo gegeven of uitvoeringen gehouden. Hij zou het wenschelijk achten deze con certen niet te belasten, ook niet de concerten van Concordia, daar dit gezelschap zich niet meer kan laten hooren, omdat het te veel centen kost. Dhr. De Feijter is het niet eens met den heer Lamaltre, in de vorige ver gadering is door dezen reeds eene reductie op het houden van concerten voorgesteld, maar om ze nu heelemaal vrij te" stellen, daar ben ik doodeen voudig tegen. Wat de concerten van het muziekgezelschap betreft, dat be schouw ik niet als een concert dat zijn meer ovatie's of serenade, 't spijt me dat ik geen woordenboek van (Calisch bij me heb dan zou ik het onderscheid tusschen die woorden beter kunnen aantoonen, maar eene muziekuitvoering wordt toch'niet beschouwd als een concert. Dhr. Lamaltre Ged. Staten vragen het toch om ons daaromtrent wat dui delijker uit te drukken. Dhr. Dieleman meent ook dat eene muziekuitvoering niet als zoodanig mag gebrandmerkt worden. Dhr. De FeijterOeh, we moeten alleen de omschrijving geven wat een concert is, we moeten daarvan de kenmerken opgeven, en dat is zoo

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2