,m uLdLll DESTI\S VOÈKST. 17 HI Ao. 73. Zaterdag 16 December 1005. 2fe Jatu Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL Gil AA, Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAXD. Een Italiaansche fabriek bouwt op bet oogenblik voor den Keizer een van de snelste automobielen. Het voertuig zal met motoren van 70 P.K. 120 K.M. in het uur kunnen afleggen. Het zal dus sneller loopen dan de snelste spoor trein in Duitschland, die het maar tot 90 K.M. in het uur brengt. De staking van de bootwerkers te Emden is nog niet gedaan. Daar ech ter het aantal goedgezinden die zich voor werk komen aanmelden, toeneenjt, groeit de verbittering onder de uitge- slotenen. Maandag is er tusschen 300 man van elders die hun diensten kwamen aanbieden en 80 uitgeslotenen op den langen weg van het station naar de buitenhaven bloedig gevochten. Ver scheidene menschen kregen ernstige wonden en de politie nam tal van twistzoekers in hechtenis. 9 Te Stolberg, in de Rijnprovincie, is dezer dagen de geelgieter Wilhelm Wamming overleden, die 68 jaren ach tereen gedurende drie geslachten van patroons in dezelfde fabriek werkzaam was geweest. De man die al dien tijd een toon beeld van plichtsbetrachting is geweest, had reeds vroeger het algemeene eere teeken en het daarbij behoorende kruis gekregen. Zijn vurige wensch was ge weest dat hij als eerste Duitsche ar beider zijn 70 jarig arbeidersjubileum Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). Met eene blinde woede werd nu an dermaal op dit vreemdsoortig slagveld gestreden het krijgsgeschreeuw vermeng de zich met het gevloek der gewonden en het gekerm der stervenden. Som wijlen zag men een paar strijders het zwaard wegwerpen, en elkander aangrij pende volgde er eene korte maar vrees- selijke worsteling, men zag hen op den glibberigen grond wankelen, vallen, en dan hoorde men eenen piassenden val in het water, dat spattend uitéén vloog, langzaam weder te zamen trok, en eenen ronden kring beschreef bovew het graf, waar eenige oogenblikkeu vroeger twee vijanden gearmd in waren afgedaald, om op den donkeren bodem van de diepe gracht, eene rust te vinden die zij bij hun leven zoo dikwijls verstoord hadden. Getrouw bijgestaan door den jeugdigen aanvoerder der Utrechtenaars, in wien Walter spoedig den ridder herkend had, dien hij vroeger te Utrecht, in het han teren van het tweehandszwaard had wil len onderrichten, en die nu proeven gaf had mogen vieren, maar een half jaar geleden begon hij te sukkelen. De dagelijksche omgang met koper schijnt den man anders geen kwaad te heb ben gedaan. FRANKRIJK. De Romeinsche correspondent van de Corriere dela Sera, seint aan zijn blad, dat men op het Vatikaan zeer vervuld is van de scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk. Tal van zaken moeten er geregekl worden in verband met de scheiding, o. a. de benoeming der bisschoppen. Hoe de benoeming der Fransche bisschoppen voortaan zal geschieden, meent de correspondent van de Corriere nu reeds stellig te kunnen mededeelen. De Paus zal de benoeming niet geheel aan zich hou den, zooals dat met de Italiaansche bisschoppen het geval is, maar de Paus zal kiezen uit een lijst van candidaten, op te maken door de Fransche geeste lijkheid. Mocht geen der voorgestelde candidaten den Paus bevallen, dan zal hij de Fransche geestelijkheid verzoe ken, een nieuwe voordracht op te ma ken. Men is op het Vatikaan over tuigd, dat deze wijze van benoeming de beste waarborgen biedt tegen de inmenging van de Fransche regeering in de bisschopsbenoemingen. Wederom is er een gruwelstuk ont dekt in het Fransche Kongogebied. Een sergeant der koloniale infanterie was naar Boven-Sangha gezonden aan het hoofd van een afdeeling miliciens om daar de belasting in natura te innen. Deze sergeant is voor den dat hij daarin volkomen volleerd was, hieuw de hopman der Zwolschen zijn breed slagzwaard met onzinnige woede tusschen de Voërsters in, die nog eenigen tijd onder het aanmoedigend voorbeeld van Hugh stand hielden, maar langzamer hand voor de overmacht terug weken, en ten laatsten den voorburcht weder binnen trokken. Nu werd de stormram opnieuw nader voortgerold, en eindelijk op het steenen plein dat zich aan den voet van den vierkanten toren uitstrekte vastgezet, en reeds was men gereed den zwaren balk, die aan eene ijzeren keten in evenwicht hing en van voren met een dikken ijzeren kop was voorzien, in beweging te bren gen, en daarmede tegen de massieve poortdeuren aan te rameijen, toen eens klaps een schorre kreet onder de strijders opging, dadelijk gevolgd van een' zwaren slftg, die den weeken grond tot in des- zelfs ingewanden deed schudden. Een brok steen van eenen vreeselijken om vang en zwaarte, van den trans afgerold, was tusschen de dichtopeengepakte menigte ingevallen, en een gedeelte daarvan vermorzelende, waren de andere gillend uiteen gevlogen. Bijna op het zelfde oogenblik dat de steenmassa met eenen doffen dreunenden plof nederzonk, werd weder het uitvalpoortjeu geopend, en onder een woest krijgsgeschreeuw stormden andermaal Hugh en zijne roode bende op den sidderenden, van alle zijden krijgsraad gedaagd omdat hij blij kens de beschuldiging op de aan wijzingen van een handelsagent, drie of vier inlanders, die geweigerd of ver zuimd hadden belasting te betalen, ge vangen had laten zetten en zonder regelmatig vonnis had laten ter dood brengen. Naar verluidt heeft de troep miliciens een der omgebrachte inlan ders opgepeten, en dat wel op enkele passen afstand van de hut, waar de onderofficier zat. Het is een bericht van de Temps. NOORWEGEN. Koning Haakon heeft al gelegenheid gehad om met den ernst van zijn ambt kennis te maken. Maandag ging er een optocht van een kleine duizend volwassen mannen door de straten van Kristiania. Op een banier, voor den stoet uitgedragen, stond te lezen „Schaf ons werk voor den kost. Wij kunnen niet langer wachten. Duizen den kinderen zullen van honger ster ven." Eerst ging het naar den voor zitter van het Storting, die beloofde het Storting zoo spoedig mogelijk hun belangen voor te leggen. Vervolgens naar het paleis, waar de koning een deputatie uit de werkeloozen ontving. De deputatie verzocht hen in den nood te helpen en de regeering te bewegen hun werk te verschaffen. De koning beloofde voor hen te doen wat hij kon. RUSLAND. De staking van het telegraaf-perso- neel duurt voort, ondanks alle geruch ten van het tegendeel. Men merkt het reeds aan de schaarste van nieuws vluchtenden vijand in. Te vergeefs riep Walter met eene heesche stem de zijnen toe om stand te houden, te vergeefs wierp Arnold zich met ontbloot zwaard tusschen de Utrechtenaars om hen tot staan te brengen; de schrik, de ontzetting hadden den moed uitgedoofd, de vlucht was algemeen, en eerst aan de andere zijde van de gracht konden de beide aanvoer ders de wijkende bende weder bijeen verzamelen. Terwijl de Zwolschen en een gedeelte der Utrechtschen aldus op den opgewor pen dam streden, had van Arkel zijne overige macht langs de gracht verdeeld en van daar de bovenste randen der wallen en muren van den Stins laten bestoken, maar nauwelijks zag hij dat de zijnen van den voorburcht afweken en door de Voërsters teruggeslagen wer den of hij verzamelde zyne ridders en vassalen om zich heen, en met de kern van zijne legermacht naar de plaats des gevechts snellende, wierp hij zich tus schen de vluchtelingen en den juichenden vijand in, en met onwederstaaubaar ge weld tot op den dam voortdringende, bracht hij spoedig de Voërsters weder tot wijken. Nog eenmaal poogde Hugh dezen nieuwen aanval te wederstaan, nog een maal voerde hij zijne roode bende onder den brullenden kreet//Deu dood aau de papenop de bisschoppelijken aan, maar het waren ridders, die naast van uit Rusland. Te Petersburg loopen vage geruchten over toenemende on lusten in de Oostzee-provincies. Daar wordt gemoord, gebrandschat en ge plunderd, kerken incluis, naar verluidt. De bevolking wordt voortdurend/krijgs- lustiger en ontwapent op vele plaatsen de soldaten. Maar bevestiging is we gens het verbreken van alle gemeen schap niet te krijgen. Zelfs het Nowoje Wremja noemt Doernowo's boodschap aan de stakers een daad van onverzoenlijkheid. De postambtenaren schijnen er eenigszins van onder den indruk te zijnde tele grafisten minder. Met groot militair vertoon is te St. Petersburg de vermoorde generaal Sacharof begraven. De lijkwagen werd getrokken door sneeuwwitte schimmels, aan de hand geleid door stalknechten in witte gummi-mantels. Een garde- infanterie regement, eenregementgarde- cavalerie met geel koperen kurassen en drie batterijen van vier stukken elk volgden. Voorts tegen de duizend officieren. Het trok de aandacht hoe slordig alles er uitzag de kinkettingen der paarden verroest, de tuigen gelapt en zoo voort. Alom teekenen van verval. Een bijzondere correspondent meldt Het telegrafische verkeer met het bui tenland is Dinsdag na een dienst van zes uur weer gestaakt. In Moskou gaat de staking van post- en telegraaf- staking nog door. De burgerij geeft veel geld voor de stakers. Hun hou ding wordt dreigender. Eiken dag zijn er kleine botsingen. Arkel in de voorhoede streden, en waar hunne snelle slagen vielen, daar zonk ook een Voërster rochelend neer. Terug! Terug! bergt u, mannen!" riep Hugh zijne bende toe, toen zij meer en meer terug gedrongen en bestookt werden, en andermaal trok de roode bende den voorburcht munen. ar Wij zullen eerst den voorburcht van boven moeteu zuiveren vóór wij met den stormram kunnen beginnen," zeide Arnold, toen de vijand zich weder binnen de muren had verschanst. //Het zal moeite kosten, Arnold maar het moet geschieden; wij willen het dus beproeven. Dat men de stormladders aanvoere riep de bisschop de troskueoh- ten toe, die aan de overzijde van de gracht stonden. Weldra werd eene ladder tot op het plein voortgesleept, en ouder eene wolk van pijlen en ijzeren bouten tegen den hoogen muur aangebracht, maar thans was het de vraagwie zoude dezelve beklimmen Het is waar, de eer en de roem waren groot, die hij behaalde, welke hét eerst den voet op de tinne zoude zettenmaar elk wist ihet, dat men, langs de sporten van die ladder eenen wissen dood te gemoet ging. Het hooge voorhoofd van van Arkel trok zich achter de ijzeren traliën van zijn vizier reeds dreigend te zamen, toen eensklaps eene stem achter hem zich verhief en op vasten toon uitriep ://Dit

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1