LAMPEN, Ipenbare Vrijwillige Mooping. H0VTWAB1H, LANTAARNS. IfliliiBl. Gemeenteraad van Axel. Marktberichten. Advertentiën. BERICHT. Opnieuw ontvangen in verschillende soorten en prijzen. In Wintermaand, Gedachtenlezeii, sloten was gebleven, zoodat men een ongeluk vermoedde. Het verkoolde lijk werd in zittende houding op een stoel gevonden, de voeten op een stoof. Een omgevallen petroleumlamp lag er naast op dengrond. Waarschijnlijk is de drank aan dit treurig voorval niet vreemd. Eigen aardig is het, dat een klein hondje rustig naast zijn gestorven meesteres lag. Een wonder mag het heeten dat hier geen brand is ontstaan. N. Gr. Cl. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. De bekende „klompjes", die het leger des Heils tegen St. Nicolaas bij gegoede ingezetenen laat rondbrengen, zijn nog al aardig gevuld teruggekomen, zoodat dit jaar, evenals andere jaren, met Kerstmis wederom 2000 personen in de zalen van het Paleis voor Volksvlijt een warme maaltijd kan worden ge geven. Dit jaar zal het Leger des Heils nog iets extra's doen.. Dank zij den den ondervonden steun en medewer king, kan op het a. s. Kerstfeest aan 1000 personen een zak met voedsel worden uitgereikt, die voldoende is voor drie dagen. Hieivoor worden geen kaarten uit gereikt, doch de officieren van het leger, die huisbezoeken afleggen, heb ben de huisgezinnen genoteerd, die voor dezen zak met voedsel in aan merking komen. Zaterdag is te Parijs een fiacre aangereden door een automobiel. De heer, die in het rijtuig zat, werd ern stig gekwetst, en de chauffeur, die van zijn zitplaats op het plaveisel werd ge slingerd, werd stervend naar het gast huis gevoerd. Een qoede vangst. Een tweetal weken geleden werd te Alkmaar in het tehuis Waakt en Bidt een vrouw aan gehouden, die verdacht werd zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal. De commissaris van politie aldaar, ver moedende dat de verdachte wel méér op haar kerfstok zou hebben, zond de vrouw onder geleide naar Amsterdam. De recherche aldaar zag onmiddellijk een oude bekende in haar terug, een vrouw, die zoo onnoemlijk veel op haar rekening had, dat het Hbl. het wel de moeite waard acht een en ander uit haar levensgeschiedenis mede te deelen. Haar ware naam is Huberta Antonia Aloysa Sax, in het zuiden van ons land, vooral te Tilburg, 's Hertogenbosch en Breda beter bekend onder den naam van de „millioenenjuffrouw". Te Til burg vertoefde zij ongeveer een jaar geleden ten huize eeuer familie, waar zij was aangenomen voor gezelschap, in afwachting van een aanzienlijke erfenis, die haar volgens haar opgaven was toegezegd. Zij vertelde een juffrouw Schevichaven te zijn, verloofde zich met een winkelier, die in het vooruit zicht van een goed huwelijk zijn zaak verkocht en zich gereed maakte om met zijn aanstaande vrouw naar het Zuiden van Frankrijk te vertrekken, waar een villa voor het jonge paar werd gebouwd. Aan verschillende religieuse stichtingen zegde ze in verband met de te verwachten erfenis belangrijke sommen toe, kortom, men sprak over weinig anders dan de „millioenen juffrouw" totdat de heer des huizes, in wiens woning ze vertoefde, bemerkte, dat zijn logée hem op onbeschaamde wijze had bestolen. Onder haar ledikant vond men leeggedronken wijn- encog- nacflesschen uit een zijden japon, aan een ander toebehoorende, had zij groote lappen gesneden, om met deze stof haar hoeden op te maken. Hoewel van méér dan een zijde er op werd aangedrongen haar niet te vervolgen, werd de justitie er mede in kennis gesteld, waarop haar veroordeeling voor de Bredasche Recht bank volgde. Bij onderzoek bleek, dat zij zich herhaaldelijk brieven had laten sturen die van een notaris heetten afkomstig te zijn en waarin haar mede- deelingen omtrent de erfenis werden gedaan, een correspondentie die achteraf valsch bleek geweest te zijn. Van Breda trok de „millioenenjuffrouw" naar Brussel, huwde daar op valsche pa pieren, gaf zich uit dan voor deze en dan voor die, zag vervolgens kans in Londen haar rol verder te spelen, om ten slotte naar Nederland terug te keeren. In den loop der jaren bediende zij zich van een achttal namen en heette o. ra. Walraven, Vattier Krane, Schevichaven, Van der Weijden,Muijser, Wierdels, Linse, Wielik van Linge enz. enz. Nog vóór de Tilburgsche geschie denis trad de „millioenenjuffrouw" op te Amsterdam en Rotterdam, overal waar ze kwam stelende en oplichtende. Bij haar arrestatie te Alkmaar werd zóóveel in beslag genomen, dat vanwege het parket te Alkmaar lijsten werden gedrukt, waarop alles nauwkeurig werd vermeld. In samenwerking met de Amsterdamsche politie werden door de recherche van Alkmaar te Amsterdam alle banken van leening bezocht en thans bleek, dat de juffrouw schier overal goederen had beleend, alle van diefstal afkomstig. Een veertiental dagen had men noodig om de zaak te Amsterdam te onderzoeken. Vrijdag nog meldde zich bij de politie aldaar een juffrouw aan, te wier huize Huberta Sax destijds geruimen tijd vertoefde en die zij voor circa 1200 wist op te lichten. Ten slotte kan nog vermeld, dat de verdachte vroeger te Amsterdam geh u wd woonde en moeder is van vier kinderen, die na den dood van haar man werden uitbesteed zij is thans ongeveer 38 jaar oud. Daar zij bij de Amsterdamsche recherche geen onbekende was, vond zij een bezoek op het hoofdbureau van politie natuurlijk niet zeer aangenaam. Zij had haar grooten hoed diep over de oogen getrokken, om daardoor een herkenning zoo mogelijk te voorkomen dit middeltje baatte haar natuurlijk niet. Reeds bij het binnenkomen zag men in haar de oude Bertha" terug. De Alkmaarsche politie deed dus met haar een goede vangst. Het meisje te Arnhem, dat eenigen tijd geleden door een afgewezen min naar met revolverschoten verwond werd, zal aanstaande week het zieken huis hersteld verlaten. De twee kogels zijn echter niet uit haar lichaam ver wijderd kunnen worden. Een heel dorp naar Amerika. De bevolking van Boada wil in haar geheel naar Amerika verhuizen. Boada is een groot dorp, van 1140 inwoners, in Salamanca in de buurt van Ciudad Rodrigo. Als zoovele Spanjaarden wil len de Boadeezen de ellende van het oude vaderland ontvluchten en een nieuw leven zoeken in een nieuw vader land, een leven zonder hongersnood. Er moet onder de bevolking van Boada wel een diep besef zijn van leed, en het kan haast niet anders, of het geldt hier een leed van vele jaren, als de heele bevolking, onder leiding van de notabelen, besluit, de woonplaats achter te laten en maar weg te trekken. De dokter, de secretaris en de kantonrech ter, hebben een stuk opgesteld aan den president der Argentijnsche republiek met verzoek, om een woonplaats in zijn land. Er ligt nog zooveel vruchtbaar land ongebruikt in Argentinië, schrijven zij. Wij verzoeken u, de regeering der republiek te vragen of zij genegen is een heele bevolking in al haar rangen en standen op te nemen, daglooners, timmerlieden, smeden, metselaars, dok ter, apotheker, touwslagers, enz., en mocht ons verzoek voor inwilliging vat baar zijn, wil ons dan de voorwaarden doen weten waaronder men ons ont vangen zal. Een telegram uit Buenos Ayres meldt, dat het verzoekschrift aan den minis ter van landbouw is ter hand gesteld, en dat de minister van landbouw de bevolking van Boada vrijen overtocht naar Argentinië zal aanbieden. Een vroedvrouw te Brussel had zich met een geneesheer in verbinding gesteld om de vrouwen, die haar zekere misdadige diensten kwamen vragen, geld af te zetten. De vroedvrouw ont ving de klanten in pension, de genees heer werd na eenige dagen geroepen en verklaarde dat eene operatie nood zakelijk was, die 2 a 3000 tr. zou kosten. Een tweede en derde operatie werd aanbevolen en kostte 5 a 10.000 fr. al naar de fortuin der bedrogene was. Er gebeurde de klanten geen kwaad, doch deze bevonden weldra dat zij bedrogen en bestolen waren en ver trokken, doch durfden geen klacht in dienen uit vrees voor schandaal. Het schijnt dat de vroedvrouw aldus jaar in, jaar uit 100.000 fr. won, de geneesheer wat minder. De zaak is nu eindelijk uitgekomen en het parket heeft Maandagavond een bezoek afge legd ten huize der vroedvrouw. Men vond er een zieke vrouw, die volstrekt weigerde haar naam te doen kennen en die naar het gasthuis gebracht is. De vroedvrouw is aangehoudenzij wordt tot nog toe enkel beschuldigd van afzetterij. Zitting van 12 December 1905. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter Dhr. D. J. Oggel. Notulen der vorige zitting worden on veranderd goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. Worden voor kennisgeving aangeno men. II. Verzoekschrift van dén heer Th. van Rooijen tot het plaatsen van een paaltje voor een zijner woningen. Wordt z. h. s. daartoe besloten. III. Wijzigen verordeningen heffen en invordering van schoolgelden. Op voorstel van den heer De Feijter wordt aan B. en W. opgedragen, eene nieuwe verordening te maken en aan de goedkeuring van den Raad te on derwerpen. IV. Als voren, belasting op het hou den van honden. V. Als voren, belasting op de open bare vermakelijkheden. Beide verordeningen zullen met de door Ged. Staten voorgestelde wijzigin gen opnieuw ter goedkeuring worden ingezonden. VI. Benoemen Commissie van toe zicht op de wegen en voetpaden. Na herhaalde stemming nemen de heeren Van Hoeve en P. Dekker de benoeming aan Verslag volgt in het nummer van a. s. Vrijdag. AXEL, 9 Dec. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 8,25 k 8,60 Rogge 7, k f 7,40 Wintergerst f 8,k J 8,25 Zomergerst 0,k 0.— Haver f 7— f 7,25 Erwten 10,— k 10,75 Paarden boonen f 0,— k f 0, Duivenboonen y 0,— k f 0,Witte boonen f 0,k 0,Bruineboonen 0,a f 0,Boekweit f 0,a 0,Lijnzaad 0,k 0,Aard appels f 0,k f 0,-Koolzaad per zak van 106 liters f 0,—. HULST, 11 Dec. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,75 Rogge f 7,75, Win tergerst f 8,25 Zomergerst 0,Haver f 7,50 Erwten ƒ10,50 Paarden boonen f 0,Duivenboonen 0,Witte- boonen f 14,Bruineboonen f 10,50 Boekweit O,- - Lijnzaad /O,Aard appels f 4,Koolzaad per zak van 106 liters /'O,— Boter per kilo 1, Eieren per 26 stuks ƒ1,30. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 30 stuks hoornvee, 34 varkens, 0 paarden, 0 schaap, verkocht13 stuks hoornvee, 29 varkens, 0 paarden en 0 schapen. Voor de bewijzen van langstelling on<i<rvoi 1 n bij het overlijden van onze geliefde /Luster, Behuwd-Zuster, Tante. Behuwd- en Oud-Tante Mejuffrouw SARA CATIIA- RINA LAMMENS VAN DISHOECK, betuigen wij onzen hal telij ken dank. LJil a'Ier naam A. E. C. VAN DISHOECK. Axel, December 1905. De prijzen van de ST. NICOLAAS, zijn gevallen op de nummers 496 Eerste prtys. 406 Tweede 415 Derde Axel. C. P. GAST. Deurwaarder Huineman, zal ten ver zoeke van den Heer J. VAN DOESE LAAR, timmerman te Axel, publiek verkoopen, op Zaterdag den 16 December 1905, des namiddags te twee uren te Axel-Sassing, in de weide van den landbouwer P. Dees, eene groote partij bestaande inPLANKEN, BAL KEN, RIBBEN, SPARREN, enz. eene sorteering HANG GANG-, WAND en LOOP- Aanbevelend Axel. C P GAST. Gedurende de wintermaanden ver krijgbaar k 15 cent per liesck Axel. AmUcUnd, j. OOSTD1JK. Het mooiste en doelmatigste geschenk voor meisjes en jongens is het fraai uitgevoerde boek bevattende 7 verhalen, versierd met 6 platen. INHOUD: Het Winterkoninkje met 2 platen). Naar Transvaal (met plaat). Hereenigd (met plaatj. Vrede na strijd met plaat Het Kerstfeest der Schipbreukelingen. Een geluk by een ongeluk (.met plaat Een gelukkige dag. Prijs f 0.50. Gebonden f 0.70. Alle bestellers ontvangen er gratis bij een nieuw onderhoudend en ver rassend gezelschapsspel voor 2 of meer personen. Prijs afzonderlijk besteld f 0.25. Dus het boek In Wintermaand voor 50 ct. ingenaaid, of 70 cent ge bonden en daarbij gratis het nieuwe gezelschapsspel Gedachienlezan. Franco toezending na ontvangst van het bedrag in postzegels of per post wissel door den uitgever J. D. DIJK, Groningen, Oude Kyk-iii-'t Jatstraat 66.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3