Gemengd Nieuws. overheid zoo iets ook niet aan. De muiters worden gevangen gehouden aAn boord van een oorlogsschip in de haven, terwijl hun aanvoerder Schmitt in de vesting Otsjakof aan den Dnjepr is op gesloten. De ambtelijke Dnewnik van Dinsdag bevatte de mededeeling, dat behalve de staat van beleg ook de „versterkte bescherming" in het koninkrijk Polen opgeheven is. Deze uitdrukking is zeer merkwaar dig. Vroeger werd zij steeds angstval lig vermeden en sprak men in ambte lijke stukken altijd van de Weirchsel- gouvernementen. Mogelijk is het slechts een lapsus. Ofschoon de staat van beleg is opge heven, wemelt het in de citadel nog van politieke gevangenen, een deel waar van zal worden overgebracht naar de vesting Brest-Li tofski om plaats te maken. De deze week te Warschau gehouden juristen vergadering besloot niet te staken, maar met kracht den strijd voor de verpoolsching van de rechtspraak voort te zetten. De manschappen van het te War schau liggende Grochof-regiment werd deze week gelast ongewapend op de binnenplaats der kazerne aan te treden. Toen ze er stonden, werden zij door kozakken omsingeld en stuk voor stuk gefouilleerd. Bij velen vond men de revolutionaiere Soldatski Listok. Allen, die dit blad in den zak hadden, werden in hechtenis genomen. AXEL, 12 December 1905. De alhier gehouden collecte voor de vervolgde joden in Rusland heeft op gebracht f25,85. Als een bewijs van hoogachting hebben verschillende ingezetenen der gemeente Zaamslag den WelEd. Heer J. C. M. Hartman, een prachtige pendule met pracht-album, waarin de namen der gevers vermeld staan, aangeboden. Zooals we reeds gemeld hebben, gaat de heer Hartman eerstdaags de gemeente Zaamslag verlaten om zich te Laag- Soeren te vestigen, en als we weten, dat hij in den tijd, dat hij te Zaamslag en omstreken practiseerde, zich niet alleen in die gemeente, maar we mogen zeggen in geheel deze streek ieders achting heeft weten te verwerven, dan bevreemdt ons niet dat die vrienden, in welker naaste omgeving hij steeds was, hem een souvenir hebben toegedacht. baar was, daar werden op hetzelfde oogenblik tien kruisbogen of armborsten op aangelegd, en even zoo vele pijlen droegen den dood naar den onvoorzich- tigen krijger. Eene bende lansdragers en piekeniers kreeg van den bisschop bevel om zich met de aangevoerde takkebossen te bela den, en daarmede de buitengracht te dempen, en terwijl men door welgemikte schoten den vijand achter zijne muren terug hield naderde de beude langzaam den oever der diepe gracht. Reeds waren de voorste rijen gereed hunnen last in het water te werpen, zonder dat zich eenige der Voersters lieteu zien, welke zich alleen schenen te bepalen om van tijd tot tijd uit de hier en daar verspreide schietgaten eene pijl of ijzeren bout op den vijand af te zenden, toen eensklaps boven op de hooge tinne van den voorburcht een vreesselijke kreet opging, en tegelijk een dichte regen zware steenballen over den trans heen vloog, die vernielend tusschen de gracht dempers neergeslingerd, een groot deel onder hun verpletterend gewicht deden vallen. Door deze onverwachte en hevige begroeting verschrikt wierpen de lans knechten hunnen last van zich, en weken in de uiterste verwarring terug. Zoodra was dit niet op den Stins bespeurd of een daverend vreugdegejuich vervulde de lucht, hetwelk terstond met het afzen- Werd Zaterdag te ïerneuzen de tijding ontvangen van het overlijden van het raadslid, den heer mr. F. C. van Deinse, die in het zuiden reeds geruimen tijd genezing had gezocht voor de kwaal die zijne gezondheid ondermijnde, op nieuw verloor de raad gisteren een zijner leden, door het overlijden van den heer A. C. N. Grenu. De heer Grenu, eveneens door een ernstige ziekte aangetast, is in het ziekenhuis te Terneuzen overleden, alwaar hij een operatie hééft ondergaan. Zondagavond had te Ter Neuzen eene vechtpartij plaats tusschen twee schippersknechts, waarbij het gebruik van messen weer niet ontzien werd. Zekere A. S. toch biacht zijn tegen? stander W. M. D. verschillende ver wondingen aan, tengevolge waarvan hij bewusteloos opgenomen werd. De vermoedelijke dader is in arrest. In verband met het vermoedelijk geval van kindermoord werd alhier Zaterdag door de justitie uit Middelburg, vergezeld van een arts, een onderzoek ingesteld. Naar wij vernemen heeft het onderzoek tot resultaat gehad, dat geconstateerd is, dat het kind geleefd heeft. Omtrent de verdere toedracht is evenwel nog niets bekend. Tsrn. Crt. Zaterdagmiddag stond te Sas van Gent de 19-jarige zoon van P. van der Male wonende aan de spiegelglas- fabriek, op de toegangsbrug hunner woning. Eensklaps brak de leuning waar hij met den rug tegen stond, met het ongelukkig gevolg, dat hij achter over van de ruim vier meter hooge brug omlaag stortte. Geheel bewuste loos werd de jongen opgenomen en binnengebracht. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend door den ge neesheer Mobilde van Selzaete, die schouderbreuk constateerde. De grensbepaling in de nieuwe polders onder Clinge is afgeloopen. De zoogenaamde richttoren, die stond op den dijk tusschen den Saef tinge- en den Z'msywrpolder, is afgebroken en de grens palen zijn reeds aangekomen, waarvan de fondamenten gemetseld zijn. Men weet dus, waar men „over de schreef gaat." Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Jan. 1906 aan J. H. Blum op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het district Mid delburg. den van eenen zwerm pijlen en ijzeren bouten achtervolgd werd. Alle duivelsziet die papen eens loopen raakt wat, mannen raak ze 1" riep Hugh die op den voorburcht nog steed:-, de verdediging bestuurde. ffMaar bij mijnen stompdaar komen waarachtig de Zwolsche wevers aanruk ken. Denken de schelmen dan, bij den duivel, dat wij geene pijlen of steen- ballen meer hebben Zie, zij nemen de neergeworpen takkebossen op, en op het getier van hunnen hopm#m, nadereq zij de gracht. Schiet niet voor ik hel be veel neen nog niet nu, geeft het hun en sissend snorden de scherpe pijlen tusschen den dichten hoop Zwol- schen in. Velen zonken met hunnen last ter aarde om niet weder op te staan, maar Walters donderende stem wekte den neergeslagen moed weder bij de zijnen op, en zelve op den rand der gracht staande, met zijnen trompetter naast zich, die met heldere toonen, een lustigen krijgsinarsch speelde, was het onder zijn onmiddelijk toezicht dat de gracht gedempt werd. Maar het waren niet alleen de aangevoerde boomtakken, die een begaanbaar pad in het diepe water opwierpen ook menig Zwolsche boogschutter had met zijn eigeu lichaam de diepte aangevuld. Eerst toen het moeilijke werk geheel volvoerd was herzamelde de hopman zijne overgeblevene mannen, en onder Men meldt iiit Middelburg aan het Vad In plaats van den heer C. J. Luijk, commies ter prov. griffie van Zeeland, aan wien op zijn verzoek met 1 Janu ari eervol ontslag is verleend, zal als ambtenaar, belast met de comptabiliteit ter griffie, worden benoemd de heer L. C. Van Noppen, adjunct-commies ter griffie. Te Selzaete had een meisje, terwijl haar moeder op zolder was, den trap weggenomen om een deur te kunnen openen. Ongelukkiger wijze echter wilde de moeder, onmiddellijk daarop naar beneden komen en denkende dat de ladder er nog stond stapte ze door de zolderopening en stortte naar beneden. Met een schedelbreuk werd de vrouw, eene weduwe, opgenomen. Vrijdagnacht, omstreeks kwart vóór één brak er te Schiedam een hevige brand uit in de fabriek van Chemische producten, der firma Ter Horst en Van Hasselt. Er haperde iets aan den melasse-ketel. Toen;deze ketel geopend werd, ontsnapten er gassen, die door een in de nabijheid zijnde gaspit ont brandden. In een uiterst kort tijds bestek stond alles in lichte laaie en brandde een der beide panden, waaruit de fabriek bestond, geheel uit. De brandweer, die met veel materiaal spoedig ter plaatse kwam, slaagde er in het vuur meester te worden. De gebouwen zijn verzekerd voor 107.000. Ook eenige jaren geleden is deze fabriek door brand gedeeltelijk vernield. Een paar werklieden die in de fabriek werkzaam waren, hebben brandwonden bekomen, een hunner aan het hoofd, de ander aan de handen. Beiden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Een zwerftocht. Vrijdagavond is uit Zutphen naar Rotterdam aangebracht de 16-jarige M. de W. Hij maakte zich den 15en November j.l. aan verduistering van 144 schuldig, met welk geld hij door een caféhouder aan de Hoogstraat werd uitgezonden om belasting te be talen. Dienzelfden dag vertrok hij, na eenige kleine inkoopen gedaan te heb ben, met de boot naar Schoonhoven, van daar met dezelfde gelegenheid den volgenden dag naar Vreeswijk, toen weer terug naar Schoonhoven en ver volgens per boot naar Gorinchem, waar het steken der trompet, trokken zij rustig naar het leger terug. Thans stegen de ridders en aanvoerders van hunne rossen, en met het slagzwaard of de heerbijl in de vuist stelden zij zich aan de spits der benden, die den storm zouden beproeven. Terwijl de drie in het legerkamp opgerichte balista's zware steenklompen op het binnenste van den Stins nederslingerden, trok het leger, onder een vreesselijk krijgsgeschreeuw en het schetteren der horens, op den voorburcht aan. Een groote en hechte stormram werd in de voorhoede, en over den opgeworpen dam voortgeroldWalter was met de zijnen daar om het werk te regelen, en en reeds waren zij, ondanks de zwermen pijlen en steenen, welke van boven op hen afgeschoten werden, den dam tot bijna de helft overgetrokken, toen eens klaps eene kleine deur zich in den voor burcht opende en met Hugh zijne bende naar buiten stormde, n Valt aan wevers slaat dood de papen brulden de Voers ters, en door Hugh, die zijne zware strijdbijl in dreigende kringen rond zwaaide, voorgegaan, stormden de be legerden op den vijand in. Walter had snel de zijnen rondom zich verzameld en wachtte toen zwijgend de Voërsters af. Weldra raakten de beide partijen handgemeen. Met de ver- bitterdste woede werd van weerszijden gevochten; als razendeu vielen de Voërs- het kermis was. Daar werd hem, naar hij zegt, een bedrag van 50 ontrold. Van Gorinchem ging hij per spoor naar Arnhem, Westervoort, Dieren, Zutphen, Hengeloo en Deventer, overal een of meer dagen in logementjes vertoevende en uitstapjes makende. Van Deventer, waar zijn geld nagenoeg op was, liep hij naar Almeloo. Hierover deed hij drie dagen, des nachts bij boeren in hooibergen overnachtendeen van Almeloo ging hij, weder loopende, over Deventer naar Zutphen, waar ten slotte zijn aanhouding volgde. Van het ge- heele bedrag van 144 had hij toen niets meer over. Hij is nu op het politiebureau in de Lange Torenstraat opgeborgen. (A7. R. Ct.) 1 In de Zuiderhaven te Zutphen ligt het woonschip van H. J. Kasper. De man was Zaterdag afwezig, de vrouw werd Zondagnacht in staat van dron kenschap in gezelschap van twee jonge mannen aangetroffen. Zij werd later door de politie ingerekend. Later bleek dat hare 4 jeugdige kin deren onbewaakt op het schip waren achtergelaten. Deze vrouw, genaamd Maria Klein- man, oud 24 jaar, lang van gestalte, netjes gekleed, heeft reeds enkele inge zetenen geld weten afhandig te maken door hun medelijden op te wekken. Zij zegt dat haar man aan bloedspuwing lijdt en vertoont daarbij een bewijs van ds. Callenbach, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, die te goeder trouw gel den voor haar heeft ingezameld. De commissaris van politie te Zutphen waarschuwt nu de ingezeten voor deze vrouwspersoon. De 21-jarige J. Ter R. uit Enschedé, die Vrijdag ondertrouwd was, heeftop een bij die gelegenheid gegeven festi viteit 's nachts zijn 47-jarige tante, tevens pleegmoeder G. Assink--Voort man in het huis zijner pleegouders met een mes zoo aan den hals verwond, dat zij spoedig daarna overleed. De slagader was getroffen en toen de politie kwam was het slachtoffer reeds een lijk. Ook de ijlings geroepen geneesheer, dr. Maas, kon slechts den dood constatee- ren. De Almeloosche justitie komt Zaterdagmiddag hierde dader, die door drankmisbruik daartoe gekomen is, werd gearresteerd. Hij is Zaterdag na door de justitie uit Almelo te zijn verhoord en met het lijk der verslagen vrouw te zijn gecon fronteerd, naar het Huis van bewaring te Almelo overgebracht. Hij heeft tot dusver niet bekend, hij kan hoogstens toegeven het feit te hebben gepleegd, doch hij verklaart zich niets meer te kunnen herinneren van wat gisteren nacht is voorgevallen. Te Harendermolen bij Groningen, werd Zaterdag in hare woning het verkoolde lijk gevonden van mejuffrouw K., een vrouw op jaren. Eenige buren openden de deur, die den heelen dag ge- ters op de Zwolschen aan, die onwan kelbaar aan de zijde van hunnen hop man stand hielden; doch van voren bloot gesteld aan de slagen van den vijand en van boven aan de steenballen die op hen nedervielen, dunde elk oogenblik de stoute hoop, tot zij eindelijk langzaam terugweek. //Beschermt deu stormramschreeuwde Walter met een donderende stem, maar die stem werd niet meer gehoorzaamd van alle zijden trokken zijne krijgslieden op het glibberige pad terug, en het storm- werktuig ware wellicht verloren gegaan, toen plotseling een versche bende, met een jeugdig ridder aan het hoofd, aan rukte, en de Zwolschen weder tot staan bracht. ff Utrecht! Utrecht! St. Maarten! te hulp klonk het in de bisschoppelijke rijen, en op nieuw stormden de Zwol schen, door de Utrechtenaars ondersteund, op den vijand in. Wordt vervolgd.]

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2