Gemengd Nieuws. vier menschen gedood en acht zwaar gewond. In de Wendische kreits zijn 18 kozakken in een hinderlaag geval len, een bende van honderd man ging er toen op los en doodde en kwetste eenige kozakken, die echter ook van hun kant op de aanvallers lossloegen. De meeste kozakken ontkwamen, maar de bende werd niet uiteengejaagd. In weerwil van alle tegenspraak blij ven hardnekkige geruchten in omloop over een aanslag op den Tsaar. De correspondent van de Vossische Ztg. te Petersburg meldt dat de ge ruchten over het ten hove gebeurde een vasteren vorm aannemen. Vol gens de eene lezing zou grootvorst Dmitri Konstantinowitsj den Tsaar aan de hand, volgens een andere een tweede grootvorst hem aan het hoofd verwond hebben. De minister van het keizerlijk hof weigert eenige inlichting te geven. AXEL. 5 December 1905. Tot rijks-ontvanger der directe be lastingen alhier is benoemd de heer Stassen te Kaatsheuvel. Zondagavond is de 18-jarige L. Audenaert van St. Jansteen, die van St. Nicolaas kwam met zijn fiets in een put gereden, welke men na het vellen van een boom niet gevuld had. De ongelukkige was op slag dood. Maandag werd te Hulst door den burgemeester, ten overstaan van den notaris Daey Ou wens, in het openbaar bij inzet en opbod voor den tijd van 3 jaren verpacht de tollen op den weg van Ter Neuzen naar Axel en van Hulst naar Walsoorden. De afloop dezer verpachting is als volgtweg Neuzen—Axel bij 't Zwaantje, J. Dielerpan te Ter Neuzen voor 725 per jaar; tegen woordige jaarpacht 860. te Spui, A. Gort vriend t, te Axel voor 300, tegenwoordige pacht 300. bij Axel, P. van Dijken te Axel voor 680, tegenwoordige pacht 700. weg WalsoordenHulst Te Rustwat, J. van Geijt, te Honte- nisse voor j 1300, tegenwoordige pacht 1510. Te Kuitaart, A. Kouijzer, te Honte- nisse voor 1040, tegenwoordige pacht 1050 en bij Walsoorden, J. F. Tielman te Hontenisse voor 1660, tegenwoordige pacht 1330. Moordaanslag te Wageningen. Uit Wageningen meldt men aan de N. R. Ct Te ongeveer U/2 uur Maandagmid dag kwam de 23 jarige H. F. Kraay per fiets aan de woning van den heer G. W. Spitzen, leeraar in het Duitsch aan de H. B. School aldaar. Hy belde aan en vroeg mijnheer te spreken. De heer S. was juist in zijn studeerkamer, vlak vooraan het huis, terwijl de jonge heer R. bij hem in huis wonend, zich bij hem bevond. Deze ging het ver trek uit, toen K. binnenkwam. Nau welijks binnen, haalde K. een revolver te voorschijn en vuurde die af op den heer S., die misschien op 2 M. atstand stond. Deze liep naar voren en greep K. beet, waardoor een worsteling ont stond, waarbij de heer S. op de knieën viel. K. vuurde ondertusschen zijn revolver opnieuw af, waarbij de heer S. zich plotseling aan de rechterzijde van zijn hoofd getroffen voelde. De overige schoten misten. in den blik van den tijger, wanneer liij, achtei de dikke tralies van zijn hok opgesloten, zich een stuk vleesch ziet ont rukken, 't welk zijne hongerige maag ten middagmaal was bestemd. li ntl ctrculyt/.) Op het geluid der schoten kwamen de jongeheer R. en mevr. S. toesnellen, waarop K. zich omkeerde en k bout portant een schot loste op mevr. S., dat haar gelukkig niet trof, alleen voelde zij haar wang warm worden. Voort durend vechtend, gelukte het aan de drie personen K. buiten de deur te werpen en Vervolgens door den tuin op straat. Ook andere personen waren ondertusschen door het schieten ge waarschuwd. In de algemeene worsteling die nu volgde, werd K. door drie arbeiders overmeesterd, die hem zijn wapenen ontwrongen en hem in de kazerne der marechaussee in verzekerde bewaring brachten. De heer S. bloedde ondertusschen vreeselijk. Dadelijk werd een dokter ontboden. Een aantal hagelkorrels moesten worden verwijderd. In het vertrek, waar de aanslag plaats vond, zijn overal de sporen der schoten té vinden. Een aantal boeken, kaarten enz. vertoonen gaatjes waar ze door hagelkorrels waren geraakt, terwijl op den vloer een groote plas bloed ligt en ook deuren, stoelen en kasten de sporen der bloedige worsteling vertoonen. Het oordeel der geneesheeren over de ver wonding is, dat, indien er zich geen ernstige complicaties voordoen, deze niet doodelijk zal zijn. K. weigert absoluut iets te antwoor den, of te zeggen wat zijn beweegre denen waren. Behalve de revolver en het mes had hij nog een lucifersdoosje met scherpe patronen bij zich. -- De St. Pieterstraat te Middelburg werd Zaterdag namiddag in beweging gebracht door een naar schouwspel. Een afgetobt, mager paard, gespannen voor een wagen met mosselzaad, was van Domburg gekomen en oververmoeid, zoodat het onmogelijk verder kon, neer gevallen. Alle pogingen om het op te helpen, bleven vruchteloos. Telkens zakte het arme dier weer in elkaar. En daarbij trok men het zoodanig aan den bek dat het een tand verloor en aan den staart zoodat ook die zeer ernstig ge kwetst werd. Ten slotte werd het dier, na voor f25 aan een paardenslachter te zijn verkocht, op een slee gelegd, wat ook veel moeite kostte, en waar het nog eens afviel, zoodat de marteling van het weder opleggen opnieuw moest be ginnen. Daarna werd het dier verder vervoerd. En kinderen en groote menschen scflenen nog van zulk een schouwspel te genieten Het werd bijgewoond door een in specteur en twee agenten van politie, die zeker wel onderzocht zullen heb ben of hierbij ook soms sprake is ge weest va:i mishandeling. M. Ct. Men meldt uit Delf taan de N.R. Ct.: Een 19-jarig meisje te Tiel schreef op eene advertentie in een der dagbla den, waarin te Rotterdam eene betrek king als dienstbode werd aangeboden. Het meisje aanvaardde de betrekking in een huis aan den Bergweg aldaar. Spoedig echter bleek de jonge vrouw dat zij in een verdacht huis was terecht gekomen. Zij wist te ontvluchten en, te Delft gekomen, verzocht zij de politie aldaar haar naar hare woonplaats voort te helpen, aan welk verzoek werd voldaan. Iemand te Geldermalsen, die on langs veroordeeld werd wegens het niet aanwenden van pogingen tot red ding van een drenkeling, hoewel hij het zonder gevaar voor eigen leven had kunnen doen, heeft thans met levensgevaar het leven gered van een kind, dat in de Linge gevallen was. Zoo heef t hij zich in zijn eer hersteld. Een onbekende sciiouk hem, als be wijs van ingenomenheid met die daad van zelfopoffering, f 10. Men schrijft aan de N. R. Ct. Nu de Loterij wet ook het loten om lékkers bij bakkers door de jeugd ver biedt, hebben de bakkers er in Friesland al iets op gevonden. Zij laten niet om zakjes met lekkers loten, maar knippen. Voor een bepaald bedrag mag men met een schaar uit een lange rij opgehangen zakjes met diversen inhoud er ééntje afknippen. Een nrechtskundige" te Heerenveen heeft een „eenvoudig, praktisch middel uitgedacht om, zonder de wet te over treden of te ontduiken,'zonder verlof noodig te hebben, toch geen schade te ondervinden door de Loterijwet." Hij biedt zijn middel aan tegen toezending van f 1.50. De Loterijwet wordt in Friesland, nu St. Nicolaas in aantocht is, niet vriendelijk besproken. Winkeliers van kerkelijke richting beginnen nu cadeaux uit te loven, wanneer men voor een bepaald bedrag bij hen koopt. St. Nicolaas surprise. Aan het geheele, uit'ruim 1100 personen be staande personeel van de drie fabrieken van Van den Bergh's Limited te Rotter dam, werd bekend gemaakt, dat hun in verband met de drukke werkzaam heden der laatste maanden, met St. Nicolaas een ex tra-weekloon zal worden uitgekeerd. Het bedrag aan geld (ongeveer 1200) en een gouden horloge, eenige dagen geleden te Amsterdam tijdens de afwezigheid van den bewoner een groenten handelaar in de Roomolen- straat door middel van inbraak gestolen, is thans door twee rechercheurs opgespoord en in beslaggenomen. De vrouw, bij welke een en ander was geborgen, is in verzekerde bewaring genomen. In het bosch onder Rosendaal bij Velp werden dezer dagen door den rentmeester eenige beukeboomen ge mist die even boven den grond bleken afgezaagd te zijn. Een der gemeente veldwachters te Velp, daarmede in kennis gesteld, ontdekte een netjes op- getasten stapel beukenblokken, hetgeen hem verdacht voorkwam. De bewoners ondervraagd, konden zich de herkomst van het hout niet herinneren, maar bekenden eindelijk, dat het afkomstig was van uit Rosendaal gestolen boomen. Vrijdagmorgen, bij helder weder, is er even beneden Ruhrort een treurig ongeluk op denRijngebeurd. Deschroef- boot Egan van daar naar Ruhrort en verder, is in aanvaring gekomen de sleepboot Hugo Stinnes II en de Achil les, met het ongelukkig gevolg, dat twee kinderen van den kapitein der Egan over boord vielen en verdronken. De boot Egan is zwaar beschadigd op een droge plaats gezet en zoo voor zinken bewaard gebleven. -- Het plan om eene wereldtentoon stelling in Gent te houden, staat nu in beginsel vast. Blijft nog de vraag naar de uitvoerbaarheid. Een studiekring zal binnenkort samengesteld worden. Een kapitaal van 50,000 fr. is reeds gevorderd, bestaande uit 100 aandeelen van 500 fr. Stappen werden aange wend bij den gouverneur der provincie en bij den burgemeester, met het oog op de vorming van den studiekring, buiten alle politiek. Deze kring zal zetelen in de lokalen der handelsbeurs. Vele industrieelen en notabelen der stad teekenen in. De studiekring zal beslissen of te Gent een wereldtentoon stelling kan worden gehouden, en zoo ja. er den datum van vastellen. Hij zal ook het oog houden op de uitbrei ding en verfraaiingswerken der stad. De Vrijdag van Antwerpen ver trokken Congoboot Philippeoille, van Ant werpen naar Congo, is nabij Dungeness in aanvaring geweest met een onbe kend schip. Dit laatste schip is ge zonken. Een deel van de bemanning is gered, de rest wordt vermist. De P/iilippeville heeft haar weg voort gezet naar Southampton. Een tweetal Belgen in den Congo zijn bij een overval van een factorij door inlanders vermoord. Het is reeds 8 September gebeurd, maar het be richt kwam eerst nu in België. Er waren dien dag twee inlandsche opper hoofden gekomen om een twistpunt te beslechten. Plotseling grepen ze de blanken beet terwijl hun mannen zich van de geweren meester maakten en de blanken doodden. Toen vermoordden de aanvallers ook heel het negerpersoneel van de factorij en plunderden deze laatste. Slechts twee zwarten ontsnapten, die de jobs- tijding hebben overgebracht. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 30 November 1905. Veroordeeld zijnD. A. D., herber gierster te Axel, ter zake van Over treding der Drankwet, tot boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. M. v. D., winkelier te Axel, ter zake van Overtreding der IJkwet, tot boete van f 1, subs. 1 dag hecht, met verbeurdverklaring van het gewicht. J. P. K., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van Overtreding der Spoor wegwet, tot boete van f0,50, subs. 1 dag hecht. J. D., visschersknecht te Hoek, ter zake van het bevisschen der Schelde zonder consent, tot boete van f0,50, subs. 1 dag hecht. E. B., koopman te Bouchaute, ter zake van het rijden met ongemuilkorfde honden, tot boete van fl, subs. 1 dag hecht. M. W., landbouwersknecht te Axel, ter zake van Overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, tot 2 boeten elk van f 2, subs. 2 dagen hecht, voor elke boete. J. D., landbouwer te Axel, ter zake van het rijden met een vélocipède zonder lantaarn, tot boete van f 1, subs. 1 dag hecht. E. A. v. L., werkman te Sluiskil, ter zake van Strooperij, tbt boete van fl, subs. 1 dag hecht. G. d. B., landbouwer te Zaamslag, ter zake van het wettelijk als getuige opgeroepen, wederrechtelijk wegblijven, tot boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. M. d. C., koopman te Bouchaute, ter zake van het onbeheerd laten staan van een paard, tot boete van fl, subs. 1 dag hecht. J. d. K., veldarbeider, A. v. O., land bouwer, beiden te Ter Neuzen, terzake van Overtreding der Leerplichtwet, tot boete van f2, subs. 2 dagen hecht. P. 8. V., zonder beroep te Axel, ter zake als voren, tot boete van f0,50, subs. 1 dag hecht. E. d. B., K. H., werklieden, D. C. S., koopman, L. W., rijtuigverhuurder, allen te Axel, ter zake als voren, ieder tot boete van fl, subs. 1 dag hecht. J. H., J. K., J. J., J. B., allen werk lieden, F. v. F., bakker, allen te Zaam slag, A. v. H., visscher te Philippine, ter zake als voren, ieder tot boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. B. K., arbeider te Ter Neuzen, L- d. S., J. v. H., werklieden, J. v. d. W., koopman, allen te Axel, ter zake van Overtreding der Leerplichtwet bij her haling, ieder tot boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. W. A. v. d. H., zonder beroep, M. A. v. D., bootwerker, A. D., boeren knecht, H. B., voermansknecht, allen te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot boete van f2, subs. 2 dagen hecht. B. D., schoenmakersknecht, J. B. d. D., koopman, beiden te Axel, L. B., brou wersknecht te Zuiddorpe, L. L. E. M., fabrieksarbeider te Sas van Gent, C. R., dienstknecht te Philippine, F. A. E., wafelbakker te Gent, ter zake als voren, ieder tot boete van f2, subs. 2 dagen hecht. D. v. M., tijman, J. B. v. W., opper man, beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot boete van f 3, subs. 3 dagen hecht.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2