DE STBS VOËRST. ^Ie Jaarg. i\0. 70. Woensdag 7 December 1005. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHILIAIYA, AANBESTEDING. Buitenland. FEUILLETON. courant. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, zullen op Maandag II Decem ber 1905 des voormiddags 9 uur bij enkele inschrijving aanbesteden: I. Schoolboeken en andere schoolbehoeften alsmede de voor werpen voor meisjesen II de kantoor— en schrijfbe hoeften voor de gemeente-secre tarie. Monsters liggen ter inzage op de Gemeente-Secretarie. Inlichtingen te bekomen aldaar. Axel, 1 December 1905. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Buraemeester. J. A. VAN VESSEM, Secetaris. DUITSCHLAND. De officieuze correspondent van de Köln Ztg. te Berlijn meldt. De Indépendance beige bevat, naar aanleiding van de troonrede van den Duitschen Keizer, een artikel onder het opschrift „Het Duitsche gevaar", in hetwelk ongeveer het'volgende ge zegd wordtIn Duitsche kringen welke tot de omgeving van den Keizer in betrekking staan, houdt men ernstig rekening met een oorlog tegen Frank- ryk en Engeland, in het komende jaar. Historisch Romantisch Tafereel uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). En vóór iemand op het denkbeeld kwam om hem te weerhouden, sprong hij met de vlugheid van een eekhoorn naar het kruisraam, en daar eene ruit instootende, zette hij voor de gemaakte opening zijne zilveren trompet aan den mond en stiet daaruit een paar heldere tonen, die heinde en verre met eenen langen nagalm weerklonken. #Pest en roode haan wat heeft dat te beduiden riep Hugh, toen de eerste verwondering voorbij was. //Niets anders, uwe manhaftigheid," antwoordde Razonius bedaard, #dan het volbrengen eener gedane belofte. Ik had namelijk aan den baron van Voërst beloofd, dat ik zijne genade, zoodra ons, gelijk ik hein voorspeld had, eenig gevaar dreigde, daarvan door mijne trompet zoude waarschuwen *Gij heer Sweder waarschuwen, dat gij gegeesseld en gehangen zult worden, en waartoe moest dat dienen #Ik weet het waarachtig bijna zelve niet; maar als ik mij niet vergis moet het den baron dienen, om hem te her inneren, dat gij er op bedacht zijt om De Keizer wil bij den honderdsten te rugkeer van den gedenkdag van Jena toonen dat Duitschland thans aan de spits van het oude Europa staat. Duitsch land zou een overrompeling tegen Nan cy uitvoeren, een deel van het Fran- sche gebied bezetten en dit dan na den slag gewonnen te hebben aan Frankrijk teruggeven, in ruil voor ko loniën, bv. van Indochina. Met de rol die Engeland bij deze botsing zou spelen, houdt men te Berlijn rekening en men is bereid, een deel van de Duitsche vloot op te offeren in het belang van een eventueele overwinning te land. De oorlogzuchtige geest vindt zijnoor- zaak in den binnenlandschen toestand van Duitschland. Het voornaamste oogmerk van den oorlog zou zijn een nog krachtiger onderwerping van de Duitsche volken en de uitbreiding van de persoonlijke macht van den Keizer. Wij behoeven, zoo zegt de officieuze berichtgever, nauwelijks te laten uit komen dat er geen woord waar is van deze even fantastische als oneerlijke voorstelling. De vredespolitiek die het Duitsche rijk 35 jaar lang heeft ge volgd, weerlegt zulke belachelijke aan kondigingen in voldoende mate, en wanneer ons iets verbaast, is het de omstandigheid dat een krant die in een bevriend lan 1 als België verschijnt, zich leent tor Ie ver-spreiding van zulke verzinsels. RUSLAND. Niet alleen uit Petersburg komen ge ruchten van politieke beweging onder de officieren. Hier en daar houdende zich tot den dood voor te bereiden, die hem wacht, wanneer wij een uur na het klinken mijner trompet niet in het kamp terug zijn. Pillen en lavementen 1" ging de heelmeester akelig grimlachende voort, terwijl hij zich van angst of pret in de handen wreef en in vreemde spron gen ronddanste, //wat zullen ze in het legerkamp loeren en turen of wij de burchtpoort uitkomen, en als dan het uur om is en zij on3, in plaats van onder door den voorburcht te zien gaan, boven van den rand zien hangen met eene koord om den hals, wat zullen de Zwol- schen zich dan haasten om ook den baron de rest te geven, opdat wij alle drie te gelijk de oogen voor het laatst dicht knijpen Gelukkig dat de heelmeester zijne woorden met een schaterend lachen be sloot, want daarin stierf de uitroep van vreugde en bewondering weg, dien Walter niet konde bedwingen, toen hij het fijne vernuft van zijnen trompetter zoo heerlijk zag schitteren, en hetwelk spoedig bleek niet te vergeefs werkzaam geweest te zijn. Hugh bewaarde een diep stilzwijgen, ook Gunther zweeg eenen geruimen tijd, en toen deze antwoordde, beefde zijne stem en verried zijn gelaat een' hevigen doodsangst. ffGeef hun in Gods raam de beide gevangenen over, Hugh en jaag dan de schelmen de poort uit." officieren vergaderingen en spreken zy hun vrijheidsliefde uit. Nog scharen zij zich niet onder de revolutionairen, maar als de politiek eenmaal in het leger begint door te dringen, dan vraagt het leger naar het politieke doel, waar toe de bevelhebbers het willen gebrui ken, dan wordt de bereidwilligheid om te gehoorzamen aan voorwaarden ge bonden, en dan is het uit met de tucht. Dan is het gedaan met het gezag van de overheid en de sterkste groep in den staat krijgt de macht in handen. Dan is de staat rijp voor de sabelre- geering. Opstanden in het leger zijn in de geschiedenis van Rusland, vooral in de 18de eeuw, herhaaldelijk voor ge komen. De laatste groote opstand valt in het jaar 1825 in de dagen dat Alexan der I stierf. Hooggeplaatste officieren deden er aan mee en vooral de garde was aangetast. Er was een samenzwe ring gesmeed om de autocrasie te bre ken. Vrijheidlievende denkbeelden had den de officieren meegebracht op hun tochten door West-Europa in den laat- sten strijd tegen Napoleon. En voor lieden met een begin van vrijheidsge voel was er reden om te zuchten over den toestand in het Russische vader land. Omkooperij was de drijfkracht van de staatmachine. Sedert den op stand van 1825 zijn 80 jaren verloopen. West-Europa heeft in dien tijd met het stelsel der autocratie gebroken. Rus land is bij het oude gebleven. Maar een deel van het volk, en niet het slechtste deel, heeft de ontwikkelings gang van West-Europa in gedachten Met eenen gesmoorden vloek rees de hoofdman op, en verliet toen grommend de zaal, Gunther volgde hem met het oog en toen hij den aanvoerder der roode bende uit het gezicht verloren had, wendde hij zich tot de beide Zwol- schen en zeide met eene zachte stem »Ik hoop, goede vrieuden, dat gij het u zult kunnen herinneren, als gij den bis schop uwen heer terugkomt, dat ik de in vrijheidstelling van den jongen baron en die krankzinnige vrouw eigenlijk nist geweigerd hebmaar den bisschop gaarne genoegen wilde ver *Wij herinneren ons niets antwoord de Razonius barsch en met eenen be- straffenden blik, »dan dat wij hier zijn blootgesteld geweest aan beleedigingen die genoegzaam zullen. zijn, om den bis schop te bewegen dezen morgen deu Stins aan te vallen, waartoe overigens reeds alles in gereedheid is gebracht. Maar wat bespeur ik voegde hij er op een verrasten en blijde toon bij, #ik zie dat uwe genade ongesteld is vVreesselijk, mijn geleerde heelmees ter, word ik met de folterendste pijnen gemarteldhet is alsof een worm mij door het merg der beenderen knaagt." zrHa podagra, graaf, podagra, of eene soort van Arthritiswaarachtig eene kwaal waar niet mede is te spotten, het geen bij u het geval schijnt te zijn; want naar ik bemerk, zijt gij dezen ochtend al tamelijk bezig geweest om Het verschil tusschen den bestaanden en den door velen ge- wenschten toestand is in die 80 jaren steeds grooter geworden. Geen maat schappelijke groep is vrij gebleven van zucht om met het oude te breken. De Kölnische Zeitung ziet in de nei ging tot afvalligheid van het leger niet juist een teeken, dat het met den Tsaar weldra gedaan zal zijn, maarzij vreest voor het ontbranden van een oorlog van allen tegen allen, die slechts uit kan loopen op een sabelregeering. De correspondent van een Duitsch blad te Riga seint De onveiligheid neemt hier toe. In de laatste dagen zijn een groot aantal gevallen van banditisme voorgekomen. Zoo hebben vijf mannen op klaarlich ten dag een kassier beroofd, in een tramzij dwongen hem, 1200 roebels af te geven, en zijn toen spoorloos ver dwenen. Donderdag werd een agent der geheime politie op straat vermoord. Een bende van 40 mannen, met zwart gemaakte gezichten, is met sabels en oude geweren gewapend, een alleen staand huis binnengedrongen en heeft daar wapens weggekaapt. In de kazernes zijn kleine ongeregeld heden voorgekomen naar men zegt, in de vesting Dünamünde. De werklui van verscheiden fabrieken te Riga maken tegenwoordig zelf sabels en dol ken. In Lijfland worden telkens groote volksvergaderingen gehouden. Te Ro- denpois wilde een officier een dezer vergaderingen ontbinden men weigerde uiteen te gaan, en de officier gaf zijn troepen bevel te schieten. Er werden uwe maag te vullen met dingen, die gij tneer moest schuwen dan pestmaar ontbloot uwer edelheids beenen eens, opdat ik kan zien hoe ver gij de zaak reeds verknoeid hebt, want hoewel gij mijn vijand zijt, is echter iu het oog der heilige kunst een lijdend vijand van meerdere waarde dan een gezond vriend l" »Ik dank u, edele vriendhernam Gunther, terwijl hij de kussens en dekens nog dichter opeen vlijde, //maar ik mag uwe goedheid Hier werd de graaf gestuit door de binnenkomst van Huch, die Walter te kennen gaf dat de beide gevangenen op het burchtpein gereed stonden. zrNeem eiken morgen vier droppels van afkooksel van geschraapte geele wor telen, met een weinig gestremde karne melk af lac coaqulum, enHet overige van deze belanglooze raadgeving ging voor graaf Gunther verloren, want de heelmeester was door zijnen hopmau reeds buiten de zaal gesleept. MXV- Huch plaatste zich voor het kruisman, van waar hij een ruim uitzicht op het burchtplein had, en toeu hij nu ridder Roderik te paard zag stijgen en met beide Zwolsche krijgslieden en de krankzinnige Agge, die stil eu bedaard achter den trein voortstapte, onder degewelfde bogen van de slootpoort zag verdwijnen, brandde in zijn oog hetzelfde vuur, dan schittert

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1