DE STINS VOEItST. No. 68. Woensdag 29 November 1905. 2Se Janrg. 1\ /lLILÜtill IJ Nieuws- en Advertentieblad" voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Te Berlijn is een rumoerige vergade ring tegen het leger des heils gehouden. Een groot aantal vroegere beambten van het leger klaagden over allerlei mis bruiken. De mannelijke en vrouwe lijke luitentants moeten rondkomen met een ellendig weekloon, terwijl de hoo- gere posten goed bezoldigd zijn. Een groot deel van het ingezamelde geld zou naar Engeland gaan. Verscheidene gewezen luitenants wisten te vertellen dat wanneer zij zich tot het hoofdkwartier wendden om een kleine ondersteuning tot bestrijding van allernoodzakelijkste uitgaven, men hun het huichelachtige antwoord gafRicht uw blik op Jezus. Het wekelijksche traktement van een vrouwelijke luite nant is maar 8 mk., die zij niet eens geregeld krijgt. Hoe kan een meisje daarmee toekomen in een stad als Ber lijn? vroeg er een. Bijna drie uren lang ging het zoo voort. Niet alleen de slechte bezoldiging van de officieren kwam te berde, maar men uitte ook allerlei beschuldigingen over den zedelijken levenswandel van de beambtenin hoever het praatjes en opzettelijke verdraaiingen waren, was moeielijk te beoordeelen, zegt een van de Berlijnsche bladen. Zekere heer Roder, vroeger financieel secretaris van het hoofdkwartier, kwam met cijfers zijne beweringen staven Hij zeide dat de maatschappelijke in stellingen te Berlijn van het leger zich zelf bijna konden bedruipen. In 1904 Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsche Geschiedenis (1362 120) „Blijf mij van het lijf, roode schoft eer kloof ik u met mijn zwaard den kop, voor ik het aan u overgeeflaat ons dadelijk binnen, of ik ga den baron van deze beleedigende en onteerende handelwijze kennis geven Deze woorden met drift en eene zware basstem aan den ingang der zaal uitge sproken, bereikten het scherp luisterend oor van den graaf, die toen een schuin- schen blik op Hugh wierp, en hem zacht toeriep „Hoort gij het Hugh 1 bij onze lieve vrouw van de genade dat Utreentsch gespuis zal zoo waarachtig als ik leef, in mijn aangezicht, eenen moord begaan, indien wij hun den zin niet geven en hun de wapens laten behouden. Hé, wacht 1 lansknechtlaat de vlege godsnaam binnengaan en posteer u aan de deur, met nog een paar uwer mak kers en gij, Hugh houd u gereed, ik meen neem uwe strijdbijl in handen terwijl ik die vlegels de ooren wasch dat hun de oogen zullen overloopen." Thans trad de hopman Walter, en dicht achter hem de heelmeester Razo nius, de zaal binnen. hadden zij een ontvangst van 77,000 mk., tegen een uitgaaf van 87,000 mk. geboekt. Er wordt maar ongeveer 2 pet. van de ontvangsten uit inzamelin gen, den verkoop van de Kriegruf enz. voor het maatschappelijk werk besteed de rest gaat naar Engeland. Van een legaat van 110,625 mk. is niet minder dan 80.000 mk. naar Engeland gezon den. Het traktement van den comman dant te Berlijn is in scherpe tegenstelling met dat van de luitenants. Hij trekt elke week 60 mk. en een jaarlijk- Sohe vergoeding voor huur van 1300 mk. Bovendien houdt zijn vrouw twee dienstboden op kosten van het leger. Toen eenige heilsoldaten het woord wilden nemen, om het leger te verde digen, werd de vergadering zoo rumoe rig dat zij door de politie ontbonden werd. De Berlijnsche bladen wenschen dat het hoofdkwartier tegen zijne bestrijders een klacht zal indienen, opdat voor de rechtbank kan blijken, wat er waar is van de verschillende beschuldigingen. ENGELAND. De Times verneemt, dat de kabinets raad Vrijdag tot geen besluit is gekomen; ofschoon, de bekendmaking van een besluit kan eerst over eenige daged verwacht worden. In welingelichte politieke kringen denkt men, dat Bal four, na nauwgezette overweging, ver sterkt is in de opvatting, dat hij niet langer tot voordeel van het land en tot zijn aanzien aan het bewind kan blijven en daarom moet aftreden. Er loopen verschillende lezingen over hetgeen er in den Kabinetsraad is voor gevallen. Men schenkt het meeste ge loof «aan die, volgens welke Balfour bereid is, onmiddellijk ontslag te vragen, indien de liberale partijleiders gezind zijn aan het bewind te komen. De laatsten willen daar echter niet van weten, zoodat de keus voor Balfour en zijn kabinet feitelijk lag tusschen een onmiddellijke ontbinding van het par lement of een ontbinding van dat lichaam In het voorjaar. Er zal geen besluit genomen worden voor komenden Vrijdag. Maar misschien zal Balfour wel, door de omstandigheden, aan moeten blijven. Daarom verklaren eenige van zijn lijfbladen reeds dat de heele ministerieele crisis een hersen schim van de Daily Telegraph en de Times is geweest. Intusschen zegt de Times nog altijd dat de beslissing die Balfour zal nemen, nog niet die van het kabinet zal zijn. Het blad gelooft dat Balfour wijselijk van plan blijft, om den Koning zijn ontslag aan te bieden. Dan moet de Koni ng natu url ij k zy n opvolger kiezen. RUSLAND. Er loopt te St. Petersburg een hard nekkig gerucht, dat er muiterij is uit gebroken op de vloot te Sewastopol. Ook zijn troepjes uit het garnizoen aan *t muiten. Het congres der zemstwo's en steden heeft over het Poolsche vraagstuk ge handeld. Stuve verlangt voor de Polen een liberaal bestuur en autonomie. Prins Dolgoroeki verklaart dat autonomie geen afscheiding medebrengt en dat welhaast een verbond van Slavische staten een mogelijkheid zal worden. Krasowsky, uit Petersburg, wil dat een besluit over het Poolsche vraagstuk aan de rijksdoema zal overgelaten worden. Spr. zegt dat de Russen de inmenging van een vreemde mogendheid eenstem mig zouden afwijzen. Te middernacht werd de beraadsla ging afgebroken. De oud-geloovigen hebben aan al hun geloofsgenooten een oproeping gericht, waarin zij tot eensgezindheid op den grondslag van het manifest van 30 October worden aangespoord, om de op roerige elementen te bestrijden. Bij de ongeloovigen te Moskou heeft deze oproeping reeds werking gehad, wat voor het kabinet van Witte gelijk staat met een kostbare hulp. De Moskousche correspondent van de Times seint dat de motiën die het zwemstwo-congres heeft aangenomen, gelijk staan met motiën van wantrou wen in de regeering. De Daily Telegraph verneemt uit PetersburgV erschillende onrustbarende berichten verwekken weer een paniek onder de bezittende klassen. Zij maken hun bezit aan fondsen ijlings te gelde, om zoo spoedig mogelijk naar het bui tenland te kunnen verhuizen. De ban ken hadden het dientengevolge zoo druk dat zij hun personeel moesten versterkon. Dezelfde berichtgever zegt dat de pest schrikbarend toeneemt in de step pen der Kirgiezen. Op vele plaatsen zou het sterftecijfer de honderd per cent bereikt hebben 1 Hugh en Walter staarden elkander bijna gelijktijdig aan, geen woord of ge luid kwam echter over hunne lippen, alleen het wilde vuur dat hun in de oogen vlamde, en als eene elektrieke vonk wederzijds naar elkander heen spat te, toonde de gloeiende verbittering aan die beide hoofdaanvoerders bezielden. „Wat moest dat helsche rumoer be duiden, hetwelk gij gewaagd hebt, op het kasteel van een' vrijen rijksridder, als een paar dronken boeren aan te richten spreekt vlegels riep Gunther met een barsch gezicht. „Hetgeen gij, heer graaf, zoo ongepast, met den naam van helsch dronken boeren rumoer bestempelt, is niet anders dan eene beweging, uitgelokt door uwe lompe knapen, die evenveel besef van krijgs manseer en krijgsmanplichten in het lijf hebben, als een ongelikte beer," antwoord de Walter stoutweg. „Bij mijnen stomp riep Hugh grijn zende, „ik gevoel veel lust om u van het tegendeel te overtuigen en u te be wijzen, dat wij een en ander in den grond verstaan, door u beiden de ruggen eerst blauw te laten geeselen en ver volgens uwe hoofden zoo veel eer aan te doen, dat wij ze van uwe schouders nemen, en op den voorburg zoo hoog verheffen, dat men zelfs in het kamp uwe apentronies kan zien." „Hoofdman Hugh 1" hernam de onver saagde hopman, met vaste stem, „twee dingen zijn zeker, of, gij hebt het voor nemen dit schurkenstuk, dat u zoo vol komen waardig is, te volbrengen, of, gij wilt ons met eene kinderachtige bedrei ging vrees aanjagen. Wanneer het eerste waar is, zoo moet gij, dunkt mij, bedenkeD dat de bisschop strengelijk eene schen ding van het oorlogsrecht zoude weten te straffen, en is het laatste waar, hetwelk ik eerder wil gelooven, zoo is het u meen ik genoeg bewust dat hopman Walter of zijn krijgshaftige trompetter geene schoolknapen zijn, die men met een leelijk schelmengezicht op de vlucht kan jagen. En hiermede vermeen ik u genoegzaam bewezen te hebben, dat ik u en uwe bedreiging te diep veracht, om langer een woord met u daarover te wisselen." Hiermede keerde hy Hugh den rug toe, en wilde den graaf andermaal aan spreken, toen Hugh echter woest opstoof en bijna brullend uitriep„Pest roode haan de hond durft mij op den Stius beleedigen. Grijpt hen, mannen grijpt de schelmenbrengt ze op het burchtplein, en haalt de geeselroeden voor den dag; dadelijk zal ik u volgen Ondanks de duidelijke teekenen van afkeuring, welke de graaf den wachten gaf, waren deze echter te zeer belust, om op de beide Zwolschen, op bevel van hunnen aanvoerder, het verlies der roode bende te wreken, dan dat zij op die wenken eenige acht zouden geslagen hebben. Walter en Razonius te gelijk en met eene genoegzame overmacht van achteren aangrijpende, waren zij gereed de beide gevangenen naar de strafplaats te leiden, toen Razonius hunne handen ontgleed en. op den graaf toeloopende, met eene bitse stem zeide„eer men met de voorgestelde operatie eenen aan vang maakt zoo laat mij eerst uwe genade opmerkzaam maken, dat voor elk haar, hetwelk wij op dezen Stins zullen ver liezen, den baron Sweder van Voërst geheele bossen bij handen vol zullen getrokken worden. En nu zijn wij gereed." Een grimlach, die wel pijnlijk, maar toch trotseerend was, vergezelde deze woorden, en zich weder aan de wachten overgevende, liet hij zich gedul dig de armen binden. „Houdt opschreeuwde Gunther, „ik beveel u houdt op." De wachten aarzeldenmaar toen zij van hunnen aanvoerder, die zwijgend voor zich staarde, geen tegenbevel ont vingen, trokken zij hunne handen weder weg en lieten de beide Zwolschen weder vrij. „Ik geloof, vriend Hugh dat wij deze beide mannen zouden kunnen ondervra gen wat hen hier voert, om dan later beter te kunnen oordeelen welke straf zij verdiend hebben voor hunne gemeene beleedigingen. Zegt, afgezanten van den sluipmoordenaar, van den schijnheiligen priesterwat zoekt gij op den Stins 1"

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1