Ao. 67. Zaterdag 25 November 1905. 21c Juan>', Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. E. DIELEMAN, Buitenland. Landbouw. Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Een handlanger van de Duitsche po litie heeft onlangs op verraderlijke wijze een op Franseh gebied gevlucht koffie- huisbediende tegen wien een mandaat tot inhechtenisneming was uitgevaardigd, naar de grens getroond en hem er met geweld overheen geduwd, zoodat een Duitsch gendarm den man kon pakken. De Fransche regeering heeft over de zaak te Berlijn een vertoog laten houden en het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken laat nu op de plaats van het gebeurde een onderzoek instellen. Bij Klein-Dargussen, in den kreits Pillkallen, is weer een grens-incident voorgevallen. Twee Poolsche vrouwen, die koopwaren in Rusland wilden bin nensmokkelen, werden daar door een Pruisisch veerman over de rivier Sze- schuppe naar den Russischen oever overgezet. De smokkelaarsters waren al op Russisch gebied, toen een Rus sisch grenssoldaat schoten loste. Opdat zij niet in handen van den soldaat zou den vallen, bracht de veerman de vrouwen weer naar den anderen oever. De soldaat eigchte nu van den veerman dat hij de vrouwen terug zou brengen, anders zou hij ze doodschietenhij loste daarna verscheidene schoten die den veerman ernstig aan het hoofd wondden. Bij de vrouwen sloegen ette lijke kogels door hare rokken heen. Een Duitsch gendarm die dadelijk ter plaatse was, heeft aan den landraad te Pillkallen verslag van het gebeurde gedaan. BELGIIE. Woensdag heeft de plechtige begra fenis van den graaf van Vlaanderen plaats gehad. Er was een geweldige massa nfenschen samengestroomd om den stoet te zien. De burgerwacht en het leger deden dienst als eerewacht. In het eerste volgrijtuig zaten prins Willem van Hohenzollern en de kroon prins van Roemenië. De lijkdienst is gehouden in de Sainte Gudule. Ver volgens begaf de stoet zich, te midden van een ontelbare menigte, naar Lae- ken, waar het lyk is bijgezet in den koninklijken grafkelder. RUSLAND. De Petersburgsche berichtgever van de Daily Telegraph meent dat de toe stand langzaam en gestadig betert, wat ook blijkt uit den terugkeer van een menigte joden naar Petersburg. Aan den anderen kant steékt ook de reactie van de tegen Witte gekante partij meer en meer het hoofd op. Tenhove wordt drukt gekuipt en te Moskou is een groot anti-liberaal verbond gevormd, dat reeds 35.000 leden telt. Het verbond wraakt den hervormingsoekas van den Tsaar als een onbekookt stuk, dat niet dien stig is voor de meerderheid van het Russische volk. De leden verbinden zich, om de verderfelijke gevolgen van den oekas zooveel mogelijk tegen te gaan. De Moskousche correspondent van de Standard beschrijft 's lands toestand in zeer sombere kleuren. Vier-en-twin- tig provincies, behalve Finland, Polen en de Kaukasus, zijn min of meer op roerig. Overal ten platten lande plamt men de domeinen van groote landhee- ren in, meerendeels zonder geweld, be halve daar waar de eigenaars van het land een overigens vruchteloos verzet bieden. De meesten vlieden naar het buitenland. De beschikbare plaatsen in de tre'inen zijn tot einde December besteld. Het meerendeel van de boeren weet niet af van het bestaan der ver schillende oekasen. Vele plaatselijke overheidspersonen ontkennen zelf het bestaan ervan. Met den dag krijgt Witte meer steun van het ernstige, ordelievende deel der bevolking, dat de regeering de handen sterkt in de bestrijding der rustverstoor ders. Witte heeft de leiders der arbei ders beloofd het stemrecht en de rech ten der Rijksdoema nog uit te breiden, waarop de mannen tot de algemeene hervatting van den arbeid besloten. De bladen, die weer verschenen zijn, wijzen erop dat toch noodt aan de sta kende arbeiders het laatste woord had mogen zijn. Ook in de provincie ver heffen zich dagelijks meer stemmen tegen voortzetting van de oppositie. Tot tolk dier meening maken zich vooral de liberale bladen „Roes" en „Slowo", die wijzen op de volkomen misluking der tweede staking ten plattelande. De Joodsche arbeidersbond stuurt echter een andere richting uit en heeft een in heftige bewoordingen vervat manifest uitgegeven, waarin het Tsarisme den strijd op leven en dood wordt aangezegd. De boerenonlusten duren nog voort, maar dragen meer een agrarisch, een oeconomisch karakter dan een politiek, zooals wij reeds hebben gezegd. Cp bevel van Witte zijn Tyskiewiez, Lubieki en Jantzen, drie leiders der nationale Poolsche partij, die naar Ar changel waren verbannen, vrijgelaten. De begrooting is alleen hierdoor met f 190.000 verminderd. De Ministers, de leden der Staten- Generaal en enkele andere autoriteiten zijn door de directie van de Mij. De Schelde te Vlissingenuitgenoodigd Maan dag de onderzeesche torpedoboot aldaar te komen bezichtigen. De Regeeriug heeft toegegeven aan den algemeenen wenseh om de som, voor de paardenstallen op Het Loo gevraagd, voorloopig terug te nemen. „Hoewel, zegt zij, de stallen op Het Loo zeer gebrekkig zijn en de huisves ting van het stalpersoneel dringend verbetering eischt, bestaat tegen eenig uitstel der bouwplannen geen overwe gend bezwaar. Dat uitstel zal aan de Regeering de gelegenheid geven, het reeds vroeger opgemaakte plan te on derwerpen aan een nader onderzoek, hetwelk door haar te meer wensche- lijk geoordeeld wordt, nu in de Kamer betwijfeld wordt, of het wel noodig is voor dit doel het geraamde bedrag uit te geven." Aan het Rapport over de Stieren keuringen in de provincie "Zeeland, voorgeschreven bij art. 12 van het reglement aangaande de veefokkerij van Rijkswege en bij art. 12 van het reglement op het houden van Stieren keuringen met subsidie uit de Provin ciale fondsen, ons welwillend toege zonden, is het navolgende ontleend. Meende de Commissie er in haar verslag van het vorige jaar op te moeten wijzen, dat tengevolge van het late jaargetij en de drukke werkzaamheden op den akker, de inzending van stieren niet geheel aan de verwachting, die zij van de nieuwe inrichting der Vóór keuringen koesterde, beantwoordde, met groote voldoening kan zij een blik terugwerpen op de in dit voorjaar gehouden keuringen. Onder de oude regeling werden met geringe schommelingen omtrent 120 stieren aangeboden. In het jaar 1904 klom dit op de Vóórkeuringen reeds tot 157, terwijl in 1905 het cijfer van 181 bereikt werd, waarbij nog in het oog moet worden gehouden, dat tengevolge der jongste Reglementswijziging, de in 1904 op de Kringkeuringen geprimeerde stieren, niet meer voor bekroningen op Vóór keuringen mochten in aanmerking komen en daar in het geheel niet meer behoefden te verschijnen. De Premies der Vóórkeuringen blijven dus in hun geheel met 108 X f 75 beschikbaar voor stieren die nog nooit op Kring keur ihg en voerden bekroond Met dit resultaat mag de Afdeeling Zeeland zeker tevreden zyn, hoewel de hoop mag worden uitgesproken, dat al naarmate de veehouders met de inrichting der vóórkeuringen meer bekend raken, die op 27 verschillende plaatsen gehouden worden, en zonder te groote bezwaren voor hunne stieren bereikbaar zijn, ook de meerdere deel name aan die werkelijk leerzame wed strijden door hen, zal mogen blijken. Men versta ons toch wélHet groote belang voor den Stierenhouder is niet gelegen in de premie, maar in de gelegenheid, die hem wordt geboden, om zijnen stier, dien hij zelden anders als op zijn eigen stal alléén ziet, nu te kunnen vergelijken wanneer hij tusschen andere stieren geplaatst is en dan zal hij allicht tot het meerdere inzicht komen, dat zijn stier te smal in de schouders of in het kruis is, wat hem vroeger niet is opgevallen en eenmaal ziende, dat hij te kort schiet, zal hij trachten een volgende keer een beteren stier te bekomen. En een betere stier wil niet alleen zeggen een mooiere, in de allereerste plaats een stier, die als fokstier voor zijn bedrijf meer waarde heeft, omdat hij daarvaD betere kalveren en later betere melkgeefsters kan verwachten. De aan de verschillende leeftijden door ons gestelde eischen voor bekro ning zijn onveranderd gebleven en luiden a. Voor stieren met nog geen 2 breede tanden op de Kringkeuringen 75 punten voor Eersten prijs, 70 punten voor Tweeden prijs. op de Vóórkeuringen 5 punten minder. b. Voor stieren met 2 breede tanden op de Kringkeuringen 80 punten voor Eersten prijs, 75 punten voor Tweeden prijs. op de Vóórkeuringen evenzoo 5 pun ten minder. Wij zullen verder alleen datgene vermelden, wat betrekking heeft op Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, op de voorkeuringen werden aangevoerd te Hulst 10 jonge stieren en 1 oudere, bekroond 4 en 1 te Graauw 1 en 3, bekroond 1 en 3; te Hontenisse 8 en 1, bekroonjd 4 en 1 te Axel 17 en 5, bekroond 2 en 3. Op de kringkeuringen waren aan gevoerd te Kloosterzande 4 en 3, be kroond 2 en 2 te Axel 2 en 6, bekroond 1 en 3te Hulst 6 en 5, bekroond 3 en 2. Bekroond werden met een extra- premie van 20 voor invoer uit andere provincies P. Steyaert te Hontenisse voor Jules, J. de Feyter Lz. te Axel voor Jupiter, Cyril Vael te Hontenisse voor Jan en L. Boel te Hulst voor Cornells. De volgende voordracht is gedaan tot uitreiking van de - onderhoudsbij dragen en aanmoedigingspremies voor Rijk en Provincie. Voorkeuring te Hulst: Combes -van L. Boel te Hulst, Jan van C. Vael te Hontenisse, Johan van P. Vael te St. Jansteen, Ma~t van E. van Acker te St. Jansteen en Leon van G. de Buck te St. Jansteen. Voorkeuring te Graauw Cesar van E. Boënne, Louis van A. Verhaegen, Dirk van J. B. Steyaert en Jan van de weezen Van Gassen, allen te Graauw. Voorkeuring te HontenisseJan van P. Mei te Boschkapelle, Leo van Wed. D. de Wael te Hontenisse, Kooistra van D. Fassaert te idem, Jules van P. Steyaert te idem en Leon van Jan Riemens te Hengstdijk. Voorkeuring te AxelJupiter van J. de Feijter Lz. te Axel, Steyn van P. de Bruijne te Axel, Guillaume van H. Daelman te Westdorpe, Cesar van Jac. Dekker te Boschkapelle en Max van F. A. van Acker te Westdorpe. Deze premies bedragen alle 15. Keuring te Kloosterzandele prijs ƒ80, Gust van L. Stallaert, 2e prijs f 48, Robinson van J. van Waterschoot, beiden te Hontenisse, voor stieren met twee breede tanden. Stieren met nog geen twee breede tanden 2e prijs f 30 Jules van P. Stey aert te Hontenisse, 2e prijs 30 Jan van P. Mol te Boschkapelle. Keuring te Axelle prijs 80 Arie van Jan de Putter Jz., steenbosch Axel, 2e prijs 48 Max van F. A. van Acker te Westdorpe, 2e prys 48 Giljam van H. Daelman te Westdorpe voor stieren met twee breede tanden.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1