I No. 66. Woensdag 22 November 1005. 21e Janrg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. I)IELE11A\, Buitenland. Landbouw. AXELSCIIË Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER —UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De Duitsche pers is over het alge meen ingenomen met de nieuwe vloot wet en overtuigd dat zij geen overdre ven eischen stelt. De Deutsche Tages Ztg. zegt dat men water naar de zee zou dragen, met te herhalen dat de diepe ernst van den wereldtoestand een versterking van de zeemacht beslist noodig maakt. De noodzakelijke offers moeten gebracht worden, omdat een weigering nog zwaardere offers niet alleen aan goed en geld maar ook aan eer en bloed zou vergen. De Vossische Ztg. schrijft „Over het algemeen blijft de wet binnen zoodanige grenzen dat men in Engelend niet op de gedachte kan komen, dat Duitsch- land bezig is om een oorlogsvloot te buowen, die tegen de Engelsche opge wassen is. Ook de zes groote kruisers zullen voor het eilandenrijk niet gevaar lijk worden, vooral omdat Engeland rijk genoeg is, om steeds drie nieuwe schepen te bouwen, terwijl Duitschland er een bouwt. Niets zou dus dwazer zijn dan wanneer aan gene zijde van het Kanaal de bewering opdook, dat het Duitsche wetsontwerp tegen Enge land en zijn zeemacht gericht was." Tegenover de Vorwarts, die, in strijd met haren partijgenoot Calwer, „geen duit voor uitrusting van de vloot en avonturierschap op het gebied van de wereldpolitiek" wil geven, staat de Ber liner Neueste Nachrichten, het blad van de groote ijzerindustrieelen, voor wie de wet niet ver genoeg gaat. Deze krant zegt dat het departement van marine zich door de indiening van zulk een wet niet aan het hoofd van de beweging voor de vloot stelt. Misschien verwacht het echter uit den boezem den van Rijksdag een initiatiefvoorstel tot aanvulling van de groote leemten, wat de wet toelaat. De toestand van de wereld iszoo,datDuitschland „schreeuwt om een vloot, veel grooter en sterker dan het wetsontwerp wil. NOORWEGEN. Het Storting heef t Zaterdagnamiddag van 5l/s tot 6 uur vergaderd; de leden waren gekleed in galatenue. Op voorstel van den voorzitter is prins Karei van Denemarken met alge- meene stemmen bij mondelinge stem ming tot koning van Noorwegen gekozen. Van de 117 stortingleden ontbrak er slechts één. Onmiddelijk nadat de beslissing in het Storting gevallen was, werd van de vesting Akershus het koninklijk saluut gegeven. Den voorzitter is opgedragen het be sluit van het Storting ter kennisse van koning Christiaan van Denemarken en prins Karei te brengen. Denzelfdenavond is de vergadering van het Storting weder geopend. De voorzitter las het volgende antwoord van prins Karei van Denemarken voor. Met toestemming van den Koning, mijnen doorluchtigen grootvader, aanvaard ik de verkiezing tot koning van Noorwegen, terwijl ik den naam Haakon de Zevende aanneem, en mijn zoon den naam Olav toevoeg. Mijne gemalin en ik smeeken God's besten zegen over het Noorsche volk af. Wij willen ons toekomstig leven aan Zijn eer en Zijn grootheid wijden. De voorzitter stelde daarop een „Hoch op den Koning van Noorwegen" in, waarmede de leden staande instemden. Vervolgens werd de vergadering ge sloten. De deputatie van het Storting is des avonds 11 uur 15 naar Kopenhage ver trokken. Op het station was een groote menigte samengestroomd, die vaderland- sche liederen zong en bij het vertrek van den trein hoerariep. Koning Christiaan van Denemarken heeft, bij gelegenheid aan de verkiezing van prins Karei tot koning van Noor wegen, aan 36 gevangenen gratie ver leend. RUSLAND. Staking geëindigd. Het stakingscomité nam Zaterdag het volgende besluitDe staking van de Petersburgsche spoorwegen en der Petersburgsche arbeiders heeft der Regeering bewezen, dat de uitvoering van wreede maatregelen, zooals de toe passing van de doodstraf en de afkon diging van den staat van beleg, steeds in de arbeidersklasse krachtigen weer stand zal vinden. De staking toonde, dat onze macht steeds toeneemt, zoodat wij, wanneer eens de dag komt, dat het comié het noodig acht een beslis- senden strijd met de Regeering aan te binden, de overwinning zullen behalen. Het comité stelt daarom verder voor de staking Maandag (20 Nov.) des mid dags te eindigen en gaat dan voort Kameraden, wij zullen van nu af onze krachten verzamelen. Indien het noodig geacht wordt weder te staken, zullen alle spoorwegen tegelijk en zoo lang staken tot alle politieke en economische eischen door de Regeering zijn vervuld. Morgen zullen de arbeiders-afgevaar digden een vergadering houden om over de quaestie der beëindiging van de staking te beraadslagen. De Minister van verkeer heeft den arbeiders medegedeeld, dat de Minister, raad den eisch van den achturigen werkdag voor het spoorwegpersoneel niet voor inwilliging vatbaar heeft ver klaard verder dat den arbeiders aan de stations en in de werkplaatsen ge durende de staking geen loon zal wor den betaald. De Ministerraad besloot eveneens de arbeiders in Regeeringsdrukkerijen ge durende de staking niet te betalen. Het voorstel, vervat in de Zaterdaj door het werkstakingscomité aangeno men motie, om de staking den 20n Nov. des middags te eindigen, is aangenomen in den verloopen nacht gehouden zit ting van den raad der arbeidersgedele geerden. Maandag hebben de arbeiders te Sint Petersburg den eisch van den achturi gen werkdag laten vallen. VERVOLG van het verslag der bestuursvergade ring van de Landbouwmaatschappij in Zeeland, gehouden te Middelburg. De afdeeling Hulst verzocht doorzen ding van oen verzoekschrift aan den minister van W. H. en N., aangaande het stationeeren van geprimeerde hengsten. De voorzitter deelde mede dat be sloten is om voor te stellen 3 premiën uit te loven van f 500, zonder verplich ting tot stationeeren, en 2 van f800 met die verplichting. De keurmeesters zou men voor het vervolg niet willen laten keuren inde districten waar zij wonen. Ingekomen was een verslag van de tentoonstelling te Kortgene. Niettegen staande het weder niet medewerkte, waren de financieele uitkomsten tame lijk goed, al levert de rekening een tekort op. Door den heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel werd medewerking gevraagd van het hoofdbestuur om eeue verbin ding te bekomen tusschen het IV en V district. Het hoofdbestuur verzoekt bij de plannen tot bedijkingen daarop te let ten. Het acht dit een landbouwbelang. Het bekende voorstel van den Heer Jac. Welleman tot wijziging van de statuten der Maatschappij werd, na eenige discussies, aangehouden tot de voorjaarsvergadering. Daarna leidde de zuivelconsulent der Maatsch. de heer L. J. M. Koert de be spreking in over de vraag welke mid delen kunnen leiden tot eene betere prijsbepaling der Zeeuwsche Boeren- boter. Deze zeide ongeveer het volgende De fabriekmatige zuivelbereiding is in Zeeland van betrekkelijk geringe beteekenis. De reden daarvan is niet ver te zoeken. De aard van het bedrijf geef t aanleiding om zich bij het houden van melkvee tot een minimum te be perken, waardoor bijna overal de be- noodigde hoeveelheid melk voor het oprichten van eene fabriek ontbreekt. De boterbereiding op de boerderij vindt er dan ook nog overal toepassing. Terwijl de gezamenlijke productie der fabrieken tegenwoordig ongeveer 150 duizend kilogram per jaar bedraagt, wordt er in onze provincie jaarlijks 4; 2 millioen K.G. boerenboter gemaakt. Afgezien van eene geringe hoeveel heid, welke door de grensbewoners naar België wordt geëxporteerd, wordt de geheele productie hoofdzakelijk in de provincie verhandeld en verbruikt. Het mag dus van belang geacht worden eens na te gaan, op welke wijze die handel wordt gedreven. Voor een gering deel wordt op de markten verkocht. Boerenbotermarktén kunnen hier uit den aard der zaak alleen bestaan in centra, welke gunstig zijn gelegen voor détail verkoop. En zulke plaatsen hebben wre niet veel. De stad. Middelburg is wel het provinciale voorbeeld bij uit nemendheid. De overbekende schilder achtige botermarkt is verreweg de meest belangrijke. De aanvoer op de Vlissingsche markt is van ondergeschikt belang. De Walchersche boter, die niet ter markt komt en dat is het over wegend deel wordt verkocht aan particulieren of dient als ruilartikel met winkelwaren. In het eiland Noord-Beveland vinden we bijna uitsluitend ruilhandel met de winkeliers en verkoop aan z.g. „vaste klanten". Bij sommigen komen z.g. „leurders" op de boerderij, d. z. men- schen die de boter opkoopen, soms tegen zeer lage prijzen. Verder noordwaarts, in Schouwen en Duiveland, is de botermarkt in de stad Zierikzee. De markt begint en eindigt op een gezet uur. Wie dan nog niet heeft verkocht moet onverrichter zake heengaan. De aanvoer is bijna uit sluitend herkomstig uit het z. g. lage land van Schouwen. Vele Schouwsche landbouwers verkoopen tegenwoordig de melk aan de margarinefabriek van Van den Berg Ltd te Rotterdam. Uit Duiveland wordt weinig of geen boter op de markt te Zierikzee verkocht, in verband met de daar bestaande fabriek. Natuurlijk speelt ruilhandel er verder eene belangrijke rol. In de eilanden Tholen en St. Philips- land is geen markt. We treffen er uitsluitend aan ruilhandel en verkoop aan particulieren. Wat de winkeliers te veel hebben voor den verkoop in de gemeente, wordt door hen verzonden naar Rotterdam en andere groote plaatsen. In Zuid-Beveland is een markt te Goes. De aanvoer is van weinig be teekenis. Verder wordt de boter, be halve voor een zeer klein gedeelte, aan particulieren op de dorpen als het ware uitsluitend geleverd aan de winkeliers ruilhandel dus. Ten slotte Zeeuwsch-Vlaanderen. In het westelijk deel wordt de boter af gehaald door „leurders," die daarbij meest eieren opkoopen er zijn er onder die tegelij k kruidenierswaren verkoopen. In het Oostelijk deel is een boter markt te Hulst. Eveneens is daar natuurlijk ruilhandel, terwijl een groot gedeelte, de beste, bij gegoede burgers aan huis wordt geleverd. In het land van Axel en Neuzen bestaat geen markt. Deels is er ruil handel, deels verkoop aan particulieren. Verreweg de meeste boter wordt er echter door opkoopers op de boeren hofsteden afgehaald en vooral in Ter Neuzen, aan de huizen rondgevent. Hoe geschiedt nu de prijsbepaling Zooals we zagen, wordt een klein deel der boter verkocht op de markten. De hoogste en laagste prijzen, welke daar worden besteed, worden vermeld in de dag- en locale bladen. Het gemiddelde dier Z. g. marklnoteering of iets daarboven geldt nu gewoonlijk als verkoopprijs van het overgroote deel der boerenboter, d. i. die welke niet op de markt komt. Voor de aller-

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1